Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Expoziția „Lifeline” marchează cea de-a o suta expoziție a artistul german Dieter Mammel

10 mai 2024 – 4 august 2024 @ 13:00 – 21:00 –

Expoziția oferă publicului o panoramă a creațiilor artistului din ultimii 20 de ani.

Articol de Dana Florea, 10 mai 2024, 13:00 / actualizat: 28 mai 2024, 11:18

Expoziția „Lifeline” marchează cea de-a o suta expoziție a artistul german Dieter Mammel

Când

10 mai 2024 - 4 august 2024    
13:00 - 21:00

Unde

Muzeul Național de Artă Timișoara
Muzeul Național de Artă Timișoara, Timișoara, 300115

Tip de eveniment

Expoziția „Lifeline” marchează cea de-a o suta expoziție a artistul german Dieter Mammel, oferind publicului o panoramă a creațiilor sale din ultimii 20 de ani

Prin operele expuse, Dieter Mammel (n. 1965) ne deschide o fereastră către lumea sa interioară, explorând condiția umană, atât prin prisma tragediei propriei sale familii, modelată de evenimentele sumbre ale celui de-al Doilea Război Mondial, precum și prin ochii celor care trec prin evenimente similare în ziua de astăzi. Bunica lui maternă s-a născut în România, la Timișoara, iar bunicul său avea origini din Kacarevo, Serbia, loc de unde bunica sa a fugit în Austria în anii ‘40, împreună cu fiicele sale. Bunicul lui nu s-a întors la familia sa până la începutul deceniului următor, după ce a fost prizonier de război, în Serbia, timp de 7 ani, urmând ca, întreaga familie să se mute în Germania. Tatăl lui Mammel a fost, de asemenea, refugiat. Ca și neamț basarabean, a fugit împreună cu familia sa din Klöstnitz, Ucraina, într-o căruță trasă de cai, care călătorea spre vest.

Tematica exodului și a războiului, în strânsă legătură cu istoria tumultuoasă a familiei sale, este prezentată ca un omagiu adus eforturilor și sacrificiilor acestora, evidențiind impactul tragediilor provocate de războaie asupra condiției umane. Mammel a contribuit personal în activități de ajutorare ale semenilor săi, fapt reflectat în creația sa, preocupată cu criza umanitară a secolului al XXI-lea, și aflată în căutarea unei modalități de a oferi celor mai vulnerabili dintre noi, care nu își pot exprima năzuințele, o voce. Aceste povești umane redau o traiectorie ciclică a sufeinței inițiate de conflagrații, astfel, povestea familiei sale devenind un tipar reprezentativ pentru milioanele de refugiați și de persoane strămutate care au căutat adăpost în toată Europa, ca urmare a celui de-al Doilea Război Mondial. În 2015, artistul aflat pe insula grecească Kos, a asistat la sosirea primelor bărci cu refugiați sirieni. Întors în Germania, el s-a alăturat copiilor din centrelede refugiați pentru a desena împreună cu ei. Astfel, a luat naștere proiectul ,,Zeig mir, woher Dukommst” (Arată-mi de unde provii).

Prin șase tematici Patrie, Război, Refugiu, Adăpost, Album de familie și Supraviețuire, Mammel abordează atât experiența traumei colective trăite de cei marcați de consecințele războiului, precum și subiecte cotidiene care indică drumul anevoios impus de procesul de vindecare al acestor traume.

Pe lângă aceste teme, artistul, alături cu artiști importanți din colecțiile permanente ale muzeului, a căror creație se întinde din secolul al XIX-lea până în prezent, explorează tematica Morții și a Strădaniei ajungând într-un final la un Epilog în trei dintre spațiile expoziționale. Lucrând în afara canoanelor artei contemporane, Dieter folosește ca punct de pornire formarea sa ca și gravor, reinterpretând figurativul atât de familiar într-o manieră inovatoare care denotă o stăpânire perfectă a realismului. Lucrările sale diafane, realizate în cerneluri colorate, sunt în același timp emotive și sensibile, precum și animate de o forță de netăgăduit, expunând cu sinceritate pe simeze întregul univers interior al artistului. Culorile intense utilizate de artist în lucrările sale aproape ne sugerează stări de spirit intense, asociate cu experiențele personajelor care populează picturile sale.

„Lifeline” este așadar o Linie a vieții, care cartează traseul artistic al lui Mammel din ultimii 20 de ani, ajungând până la momentul actual, când Muzeul de Artă Timișoara în colaborare cu Muzeul Central al Șvabilor Dunăreni din Ulm vernisează în spațiul Galeriei Ioachim Miloia această expoziție care conectează Banatul cu Germania și Serbia.

Vernisajul va avea loc vineri, 10 mai 2024, ora 18.00.

Expoziția este deschisă până în 4 august 2024 și poate fi vizitată de miercuri până duminică, între orele 13.00 – 21.00. Luni și marți este închis.

Pagina evenimentului.

Mai multe evenimente din Timișoara și din partea de vest a țării.

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
31
5
6
7
12
14
17
18
19
20
21
24
27
28
1
2
+
3
4
Evenimentele culturale ale săptămânii 1 - 7 aprilie la Timișoara
O săptămână cu spectacole de teatru sau de operă, filme, muzică, lansări de carte și două evenimente care au ca temă mâncarea.
Cele mai mari companii din Timișoara, la Zilele Carierei UPT
Zilele Carierei este un eveniment organizat de Universitatea Politehnica Timișoara, ajuns la ediția XXVI-a.
În ritmul lumii, cea mai amplă retrospectivă Ștefan Bertalan, la Timișoara
Expoziția, curatoriată de Bernard Blistène, cuprinde peste 250 de lucrări care explorează viziunea profundă a lui Bertalan asupra relației dintre natură, formă și percepție.
Programul lunii aprilie la Opera Națională Română Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Sidy Thal – povestea atacului anti-semit din Timișoara anului 1938 – pe scena Teatrului German de Stat Timișoara
Spectacolul este realizat împreună cu Teatrul Evreiesc de Stat București și e o încercare de a reconstitui atacul și perioada în care antisemitismul și fascismul au devenit parte din viața de zi cu zi într-o societate multiculturală, ceea ce a dus la oroarea celui de-al Doilea Război Mondial și la Shoah. 
Retrospectivă Virginia Baz Baroiu, la Muzeul Național de Artă Timișoara
Expoziția „Cerul, Pământul și Cuvântul. O retrospectivă Virginia Baz Baroiu” aduce în prim-plan opera uneia dintre cele mai longevive artiste din Banat, punând în valoare atât creațiile sale, cât și contribuția sa esențială la viața artistică din România.
Au început înscrierile la Harababura Fair 2025, ediția de Paști
Târgul aduce în fața publicului o selecție diversă de produse realizate de designeri locali, de la piese vestimentare la ceramică și bijuterii, dar i viniluri i alte produse dedicate colecționarilor de muzică.
”Azi, la noi, cântă tot natul”, spectacol extraordinar de Florii, la Timișoara
Aflat la a patra ediție, spectacolul aduce pe scenă soliști consacrați și profesioniști din diverse domenii. Medici, avocați, ingineri, arhitecți, jurnaliști sau actori pasionați de folclor devin, preț de câteva minute, soliști de muzică populară, alături de orchestra Ansamblului "Timișul".
Evnimentele culturale ale săptămânii 15 - 21 aprilie la Timișoara
O premieră a unui spectacol de teatru, două concerte deosebite la filarmonică și o întâlnire cu scriitori timișoreni sunt câteva dintre evenimentele săptămânii.
”Crăiasa Zăpezii”, un basm pentru cei mici și mari la Teatrul German de Stat Timișoara
Elementele de basm nu constituie decât unul din straturile de înțelegere, "Crăiasa Zăpezii" fiind și o piesă despre procesul de maturizare prin care trec copiii.
Evenimentele culturale ale săptămânii 22 - 28 aprilie la Timișoara
A treia retrospectivă Ceau, Cineclub!, filme la Focus Gopo, spectacole cu trupe de teatru ale elevilor vorbitori de germană și concerte în weekend în Bastionul Theresia sunt câteva dintre evenimentele culturale ale săptămânii.
Să ciTimișoara, seară literară alături de autorii Mugur Ioniță și Tudor Crețu
Cei doi autori vor discuta cu publicul despre Timișoara, despre memorie și despre cum cărțile pot deveni poduri între oameni.
Au început înscrierile pentru Jocul-Concurs Poveștile Cangurului
Concursul este destinat claselor pregătitoare și claselor I-XII și testează cunoștințele de limbă și civilizație, intuiția, logica și viteza de reacție.
Retroparada Primăverii revine la Timișoara
Retroparada Primăverii este un eveniment cu o tradiție de 27 de ani care reunește colecționari de mașini de epocă.
Evenimentele culturale ale săptămânii 29 aprilie - 5 mai în Timișoara
Timișoara Muzicală, Double Bill Adrien Brody, concerte cu Feli și SoundsOfOm by Ursu în weekend, sunt câteva dintre evenimentele săptămânii.
Caravana „Shakespeare – peste tot” ajunge la Timișoara și Balinț
Publicul este invitat la ateliere interactive, recitaluri de sonete și spectacole de comedie inspirate din marile opere shakespeariene. Intrarea este liberă.
Programul lunii mai la Teatrul German de Stat Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, citește detalii despre fiecare dintre ele și află de unde poți cumpăra bilete.
Festivalul Internațional ”Timișoara Muzicală” 2025 / PROGRAM
Festivalul a ajuns la ediția cu numărul 49 și este organizat de Filarmonica „Banatul” și Opera Națională Română din Timișoara.
Events on 4 aprilie 2025
Events on 11 aprilie 2025
Events on 26 aprilie 2025
Events on 1 mai 2025
lansare de cartea biblioteca judeteana arad
Cultură vineri, 3 aprilie 2026, 18:00

”Harta invizibilă a atașamentului”, lansare de carte la Biblioteca Județeană Arad

3 aprilie 2026 @ 18:00 - Volumul, semnat de psihologul Andreea Ionescu, explorează modul în care experiențele timpurii și tiparele de atașament...

”Harta invizibilă a atașamentului”, lansare de carte la Biblioteca Județeană Arad
sala filarmonica banatul
Cultură miercuri, 1 aprilie 2026, 19:00

Programul lunii aprilie la Filarmonica Banatul din Timișoara

1 aprilie 2026 - 26 aprilie 2026 @ 19:00 - Află care sunt spectacolele lunii, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde...

Programul lunii aprilie la Filarmonica Banatul din Timișoara
teatrul maghiar timisoara program
Cultură joi, 2 aprilie 2026, 00:00

Programul lunii aprilie la Teatrul Maghiar de Stat Timișoara

2 aprilie 2026 - 20 aprilie 2026 @ ore diverse - Luna aprilie aduce pe scenele Teatrului Maghiar de Stat „Csiky Gergely” un program divers, care...

Programul lunii aprilie la Teatrul Maghiar de Stat Timișoara
timisoara muzicala 2026 opera timisoara
Cultură duminică, 26 aprilie 2026, 19:00

Ediție aniversară a Festivalului Internațional „Timișoara Muzicală”, la Opera din Timișoara / PROGRAM

26 aprilie 2026 - 31 mai 2026 @ 19:00 - Ajuns la ediția cu numărul 50, Festivalul Internațional „Timișoara Muzicală” aduce în prim-plan o...

Ediție aniversară a Festivalului Internațional „Timișoara Muzicală”, la Opera din Timișoara / PROGRAM
Cultură marți, 24 martie 2026, 00:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 25 – 30 martie, la Timișoara

24 martie 2026 - 30 martie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră...

Evenimentele culturale ale săptămânii 25 – 30 martie, la Timișoara
Cultură miercuri, 8 aprilie 2026, 19:00

”Cavalleria Rusticana” de Pietro Mascagni, la Opera din Timișoara

8 aprilie 2026 @ 19:00 - Află care sunt spectacolele lunii, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra...

”Cavalleria Rusticana” de Pietro Mascagni, la Opera din Timișoara
Cultură vineri, 17 aprilie 2026, 19:00

Opereta ”Bal la Savoy” de Paul Abraham la Opera din Timișoara

17 aprilie 2026 - 19 aprilie 2026 @ 19:00 - Află care sunt spectacolele lunii, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde...

Opereta ”Bal la Savoy” de Paul Abraham la Opera din Timișoara
Cultură vineri, 3 aprilie 2026, 19:00

”Cavalleria Rusticana” de Pietro Mascagni, la Opera din Timișoara

3 aprilie 2026 @ 19:00 - Află care sunt spectacolele lunii, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra...

”Cavalleria Rusticana” de Pietro Mascagni, la Opera din Timișoara