Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Expziția „Lecții de grădinărit. 10 precepte pentru o grădină organică”, la Art Encounters

28 martie 2024 @ 18:00 –

Expoziția reunește 10 artiști dintr-o nouă generație. Fiecare artist prezentat este precum un grădinar preocupat să varieze „habitatele” și să modifice în mod regulat solul operei, astfel încât aceasta să se prezinte cât mai sustenabil.

Articol de Dana Florea, 28 martie 2024, 18:00

Expziția „Lecții de grădinărit. 10 precepte pentru o grădină organică”, la Art Encounters

Fundația Art Encounters vă invită la vernisajul expoziției „Lecții de grădinărit. 10 precepte pentru o grădină organică” a artiștilor Alexandra Boaru, Adrian Câtu, Lorena Cocioni, Pavel Grosu, Gwen (Emma Bădulescu), Catinca Malaimare, Lucian Popăilă, Victoria Sadovnic, Ioana Stanca și Ovidiu Toader, care va avea loc joi, 28 martie 2024, de la ora 18.00, la sediul Fundației.

Curatoriată de Ami Barak, expoziția reunește 10 artiști care fac parte dintr-o nouă generație și propune evidențierea diferitelor moduri de a crea și sublinia subiecte de interes fără a le politiza excesiv. Fiecare artist prezentat este precum un grădinar preocupat să încurajeze viața naturală, biodiversitatea artistică, să varieze „habitatele” și să modifice în mod regulat solul operei, astfel încât aceasta să se prezinte cât mai sustenabil.

Expoziția este gândită ca o curea de transmisie, un dispozitiv activ, accelerator, dinamic, ce se adresează atât publicului (aducând ceva nou în atenția lui), cât și artistului (asigurându-se că vizibilitatea nu este doar o formalitate, ci o provocare care îi pune în discuție munca). În ceea ce privește selecția artiștilor, singularitatea este un criteriu, cu atât mai mult cu cât structurarea lumii artei și a cursurilor sale de instruire tinde să uniformizeze practicile.

A doua zi după vernisaj, în 29 martie, de la ora 18:00, publicul este invitat la  evenimentul „Meet the Artists”, un dialog deschis în prezența artiștilor și a lui Ami Barak.

Expoziția va putea fi vizitată de marți până sâmbătă, la sediul Fundației Art Encounters,  între orele 12:00 – 18:00, oferind, de asemenea, câte un tur ghidat, în fiecare sâmbătă, de la ora 17:00.

Intrarea este liberă.

Pagina evenimentului.

Mai multe evenimente din Timișoara și din partea de vest a țării.

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
7
8
10
14
15
21
22
24
28
31
1
2
3
+
4
Evenimentele lunii iulie în Timișoara
În luna iulie 2024, Timișoara se transformă într-un adevărat hub cultural, găzduind o mulțime de evenimente care vor încânta atât localnicii, cât și turiștii.
Evenimentele culturale ale săptămânii 2 - 8 iulie la Timișoara
JAZZx, Festivalul Inimilor, Orgile Cetății și un „gulaș” de film realizate de cineaști maghiari sunt doar câteva dintre reperele culturale ale săptămânii.
Festivalul Inimilor 2024, în Parcul Rozelor / PROGRAM
Evenimentul aduce în oraș 28 de ansambluri din 14 țări, printre care Brazilia, Columbia, Irlanda, Polonia, Mexic și Coreea de Sud.
Expoziție de pictură ”Parfumuri” la Galeria de Artă Helios
Lucrările, semnate de Alexandra Catina, au ca sursă de inspirație o serie de opere lirice ale unora dintre cei mai cunoscuți autori ai literaturii române și internaționale.
Capodopere ale cinematografiei italiene, în proiecţii speciale la Timişoara / PROGRAM
Filmele vor fi proiectate în versiuni restaurate, prezentate în ultimii ani la marile festivaluri, şi fac parte dintr-o serie de evenimente de warm-up înaintea celei de-a 11-a ediţii a Ceau, Cinema! la Timișoara.
Ultimele două vernisaje din cadrul proiectului DIPLOMATIC ART
11 decembrie 2014 - 12 decembrie 2014    
19:00
Uniunea Artiştilor Plastici, filiala Timişoara (UAPT), vă invită să luaţi parte la seria evenimentelor din cadrul proiectului DIPLOMATIC ART, Timişoara, 2014, ediţie pilot, organizat de [...]
Evenimentele culturale ale săptămânii 9 - 15 iulie
În această săptămână, profitați de ultimele spectacole din actuala stagiune a Teatrului Național Timișoara, de petreceri, de expoziții și de filme franțuzești la Cinema Victoria, pentru că e săptămâna Franței.
Colinde tradiţionale româneşti şi internaţionale, la Filarmonica Arad
18 decembrie 2014 - 19 decembrie 2014    
19:00
Concertul tradiţional de colinde al Filarmonicii de Stat Arad, programat joi, 18 decembrie, de la ora 19.00, va fi reluat vineri, 19 decembrie, de la [...]
Agenda de weekend pentru vestul țării
Seri de film în aer liber, silent disco, expoziții, festivaluri de jazz și rock, concerte și bere, filme pentru cinefili mici și mari.
Franco: "The Mixtaper". Live performace și expoziție de grafică
"The Mixtaper" este un material muzical care conține atât părți din cele 7 mixtape-uri lansate până acum de artist, cât și material nou.
Evenimentele culturale ale săptămânii 16 – 22 iulie în Timișoara
Începe o nouă ediție Ceau, Cinema!, cu zeci de filme faine, grupate pe mai multe secțiuni. În weekend puteți (re)descoperi cavaleri, domnițe și menestreli, iar dacă sunteți fani metal, vă așteaptă patru zile pline. 
Festivalul Ceau, Cinema! 2024, la Timișoara / PROGRAM
Ediția a 11-a a Festivalului Ceau, Cinema! aduce pe marele ecran aproape 40 de filme, dintre care multe în premieră în România, expoziții, ateliere, dezbateri.
Atelier de cianotipie la Podul de Poveste
Veți învăța cum să transformați frunze, flori, ferigi în imprimeuri albastre uimitoare folosind puterea soarelui.
”Dictatorii”, spectacol de teatru și muzică la Memorialul Revoluției
Spectacolul explorează istoria anilor comuniști sub Ceaușescu, concentrându-se pe cenzură, libertatea de exprimare și totalitarism.
Timișoara Triathlon pune orașul în mișcare cu cea de-a treia ediție
Participă peste 600 de concurenți din țară și străinătate. Față de edițiile anterioare, anul acesta sunt două zile de competiții: Campionatul Național de Triatlon pe Distanță Medie și Competiția TRIKIDS, curse de Duatlon pentru copii între 6 și 13 ani.
Evenimentele culturale ale săptămânii 23 - 29 iulie în Timișoara
Ziua județului Timiș cu trei zile de acces gratuit la muzee și un spectacol folcloric extraordinar, Ziua Timișoarei, concertul lui Ara Malikian, filme, expoziții și Orgile Cetății se află în programul săptămânii.
Ziua Județului Timiș, celebrată printr-un maraton de evenimente culturale și sportive / PROGRAM
Spectacol cu Ansamblul Profesionist Banatul, hora bănățeană, expoziții cu tururi ghidate și Cupa instituțiilor timișene la fotbal fac parte din programul celor patru zile de sărbătoare.
Saragossa Band, Francesco Napoli şi The Motans, la Zilele Hunedoarei / PROGRAM
Zilele Hunedoarei vor avea loc în perioada 26 - 28 iulie, în Piaţa Regele Ferdinand I. În prima zi sunteți invitați la Ziua Porților Deschise la Castelul Corvinilor și la Grădina Zoologică.
”Parada Clătitelor” la Moneasa / PROGRAM
Festivalul a ajuns la a 23-a ediție și va avea loc la sfârșitul lunii iulie. Invitați speciali sunt Monica Anghel, Cornez Borza și Mariana Anghel.
"Take, Ianke şi Cadâr" cu Ioan Gyuri Pascu, la Timişoara
23 februarie 2015    
19:00
”Take, Ianke și Cadâr”, una dintre marile comedii ale dramaturgiei românești, ajunge la Timișoara într-o distribuție remarcabilă. În rolurile celor trei negustori – un român, [...]
Felix Nicolau la Biblioteca din Arad: lansare de carte și sesiune de autografe
În volumul „Știința minciunii responsabile. Tratat de embolii culturale”, Felix Nicolau ne invită la o palpitantă călătorie prin biblioteci și prin lumea cea mare, în căutarea lucrurilor cu adevărat importante.
Evenimentele culturale ale săptămânii 30 iulie - 5 august în Timișoara
Ziua Timișoarei va fi marcată în Parcul Rozelor. Vor fi și opera rock a lui Josef Kappl, și operetă, dar și folclor.
Patru zile de evenimente cu ocazia Zilei Timișoarei / FOTO & VIDEO
Vor urca pe scena din Parcul Rozelor Teatrul de Operetă și Musical „Ion Dacian” din București, Florin Ristei, Ansamblul ”Timișul”, Roby Lakatos și Miroslav Ilić.
Spectacolele Teatrul German de Stat Timişoara, în luna FEBRUARIE
9 februarie 2015 - 27 februarie 2015    
ore diverse
Stagiunea 2014 / 2015 vă prilejuiește întâlnirea și reîntâlnirea la Teatrul German de Stat din Timişoara cu creațiile unor reputați artiști din țară și străinătate, [...]
Events on 1 iulie 2024
Events on 4 iulie 2024
Events on 13 iulie 2024
Events on 17 iulie 2024
Events on 18 iulie 2024
Events on 20 iulie 2024
Events on 27 iulie 2024
Events on 1 august 2024
mantas timisoara
Cultură joi, 18 iunie 2026, 20:00

Două reprezentații la Timișoara cu „Mantas”, spectacol inspirat de viața lui Mantas Kvedaravičius

18 iunie 2026 - 19 iunie 2026 @ 20:00 - Spectacolul „Mantas”, scris și regizat de Bogdan Sărătean, ajunge la Timișoara cu două...

Două reprezentații la Timișoara cu „Mantas”, spectacol inspirat de viața lui Mantas Kvedaravičius
de capul nostru Tudor Cristian Jurgiu
Cultură sâmbătă, 4 iulie 2026, 18:00

„De capul nostru”, premiat la Berlinale, va avea o proiecție specială la Timișoara, în prezența echipei

4 iulie 2026 @ 18:00 - Premiat la Festivalul Internațional de Film de la Berlin 2026, lungmetrajul „De capul nostru”, regizat de Tudor Cristian...

„De capul nostru”, premiat la Berlinale, va avea o proiecție specială la Timișoara, în prezența echipei
visit timisoara
Cultură marți, 16 iunie 2026, 00:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 16 – 22 iunie, la Timișoara

16 iunie 2026 - 22 iunie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră...

Evenimentele culturale ale săptămânii 16 – 22 iunie, la Timișoara
congres national insignografie timisoara 2026
Cultură vineri, 26 iunie 2026, 12:00

Timișoara găzduiește Congresul Național de Insignografie și Expoziția Colectivă de Insigne

26 iunie 2026 - 28 iunie 2026 @ 12:00 - Aproximativ 70 de colecționari din România, Serbia, Polonia și Bulgaria vor participa, în perioada...

Timișoara găzduiește Congresul Național de Insignografie și Expoziția Colectivă de Insigne
Cultură joi, 25 iunie 2026, 19:00

Cine-Concert Days aduce la Timișoara patru seri de film mut european acompaniat de muzică live

25 iunie 2026 - 28 iunie 2026 @ 19:00 - Pe parcursul a patru seri consecutive, patru filme mute europene vor fi prezentate în patru cinematografe...

Cine-Concert Days aduce la Timișoara patru seri de film mut european acompaniat de muzică live
Cultură miercuri, 17 iunie 2026, 19:00

Trei seri, trei experiențe muzicale distincte la Filarmonica Banatul

17 iunie 2026 - 19 iunie 2026 @ 19:00 - Filarmonica Banatul Timișoara invită publicul, în perioada 17–19 iunie 2026, la trei evenimente care...

Trei seri, trei experiențe muzicale distincte la Filarmonica Banatul
Cultură joi, 18 iunie 2026, 18:00

„Herbarium Nocturn” – fragilitate și metamorfoză, la Galeria Pygmalion

18 iunie 2026 - 19 iunie 2026 @ 18:00 - Expoziția „Herbarium Nocturn” a artistei Laura Duduleanu, deschisă din 18 iunie în Galeria Pygmalion a...

„Herbarium Nocturn” – fragilitate și metamorfoză, la Galeria Pygmalion
Cultură miercuri, 17 iunie 2026, 19:30

„Ritmul vieții”, o celebrare a existenței în pași de dans, la Cinema Timiș

17 iunie 2026 @ 19:30 - Peste 90 de dansatori ai Clubului Magnum Team urcă pe scena Cinema Timiș, în 17 iunie, pentru a spune prin mișcare o...

„Ritmul vieții”, o celebrare a existenței în pași de dans, la Cinema Timiș