Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Festivalul Ceau, Cinema! 2026: peste 50 de filme și evenimente speciale la Timișoara / PROGRAM

15 iulie 2026 – 19 iulie 2026 @ ore diverse –

Sub genericul „Cinema dezlănțuit”, cea de-a 13-a ediție a festivalului Ceau, Cinema! aduce la Timișoara, în perioada 15–19 iulie 2026, un program care reunește peste 50 de filme și evenimente speciale.

Articol de Dana Florea, 15 iulie 2026, 00:00

Festivalul Ceau, Cinema! 2026: peste 50 de filme și evenimente speciale la Timișoara / PROGRAM

Festivalul Ceau, Cinema! revine la Timișoara între 15 și 19 iulie 2026, cu proiecții de filme clasice restaurate, premiere, invitați speciali și seri de cinema în aer liber. Ediția din acest an, desfășurată sub genericul „Cinema dezlănțuit”, propune un program neconvențional, îndrăzneț și provocator.

Proiecțiile vor avea loc la Cinema Studio, Cinema Timiș, Cinema Victoria și Cinema Johnny. Programul include și cine-picnicuri cu acces gratuit în Parcul Regina Maria, precum și evenimente găzduite de Faber și Complexul pentru Servicii Sociale Kuncz.

Festivalul se deschide miercuri, de la ora 18:30, la Cinema Timiș, cu proiecția comediei „Aventura” (2025), în prezența actriței și regizoarei franceze Sophie Letourneur, invitata specială a celei de-a 13-a ediții. Artistei îi va fi acordat un trofeu onorific, iar publicul va putea descoperi patru dintre filmele sale, în cadrul unui focus realizat în parteneriat cu Institutul Francez.

Un omagiu îi este dedicat și marelui regizor polonez Jerzy Skolimowski, printr-o retrospectivă cu patru filme din prima parte a carierei sale, organizată în colaborare cu Institutul Polonez din București.

Competiția oficială reunește șase filme europene recente, proiectate în premieră la Timișoara. Juriul este alcătuit din regizoarea Xandra Popescu, actrița Ana Dumitrașcu și criticul de film Andrei Rus. Cele mai apreciate producții ale ediției vor fi recompensate cu Trofeul „Răzvan Georgescu”, în valoare de 1.000 de euro, și Premiul Publicului, de 500 de euro.

Programul cuprinde și premierele timișorene ale filmelor românești „Jurnalul unei cameriste” (2026), de Radu Jude, și „Piatră, foarfecă, hârtie” (2025), de Adrian Sitaru, alături de trei filme clasice restaurate 4K semnate de Michael Powell, Pedro Almodóvar și Nicolas Winding Refn, producții premiate la festivalurile de la Berlin, Cannes și Veneția, precum și două filme bănățene prezentate în prezența echipelor de realizare.

La capitolul evenimente speciale, festivalul propune un program divers, cu scurtmetraje experimentale curatoriate de Xandra Popescu, o selecție de videoclipuri TikTok prezentată de criticul Andrei Rus, proiecții realizate în parteneriat cu cineclubul feminist F-Sides și prezentarea, în premieră la Timișoara, a unui documentar realizat de Andrei Ujică și Harun Farocki, pornind de la o emisiune TV germană despre Revoluția Română. Andrei Ujică va fi prezent la festival atât pentru această proiecție, cât și pentru lansarea volumului autobiografic de interviuri „Meridian. Andrei Ujică despre Andrei Ujică: De vorbă cu Claudia Nedelcu Duca”, apărut recent la Editura Trei.

Serile de cine-picnic din Parcul Regina Maria revin și în această ediție, cu acces gratuit, în parteneriat cu Asociația Ceva de Spus. Publicul va putea urmări filme în premieră și producții apreciate din ultimul an, inclusiv versiunea restaurată a lungmetrajului „Dolce far niente” (1998), de Nae Caranfil.

Selecția festivalului este semnată de directorul artistic Ionuț Mareș.

Începând din acest an, secțiunea Ceau, Junior! dedicată copiilor și familiilor se extinde și ajunge, pe lângă Cinema Victoria și Faber, și la Cinema Johnny, precum și în Parcul Regina Maria. Pentru al doilea an consecutiv, programul va fi prezent și la Complexul pentru Servicii Sociale Kuncz, în parteneriat cu Direcția de Asistență Socială a Municipiului Timișoara.

Programul pentru cei mici include mult așteptatul film românesc „Atlasul Universului” (2026), proiectat în prezența regizorului Paul Negoescu și a directoarei de imagine Ana Drăghici, un focus dedicat filmelor finlandeze pentru copii, scurtmetraje de animație de la Animest și Școala de Animație din Turku, precum și două lungmetraje de animație accesibilizate pentru persoane cu deficiențe de vedere și auz.

Partenerul internațional al ediției este Festivalul Internațional de Film pentru Copii și Tineri din Oulu (Finlanda), reprezentat la Timișoara de Marja Seppänen și Mika Anttolainen.

Programul este completat de atelierul pentru tineri Ceau, Cineva!, dedicat în acest an imaginii de film și coordonat de Ana Drăghici, precum și de tradiționala expoziție din Galeria Pygmalion a Casei Artelor, care reunește fotografii și spoturi inspirate de universul cinematografic, realizate de tineri creatori din întreaga țară și deschisă publicului pe tot parcursul lunii iulie.

PROGRAMUL FESTIVALULUI

Ceau, Cinema! este un festival dedicat filmului european, organizat de Asociaţia Pelicula Culturală.   

Detalii și bilete pe Pagina evenimentului. Abonamentul pentru festival poate fi achiziţionat de pe platforma Eventbook, la preţul de 200 lei. El asigură acces la toate proiecţiile din festival, cu rezervarea prealabilă a locului.

Descoperă și alte evenimente din Timișoara și din vestul țării.

ceau cinema 2026 timisoara

 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
3
6
7
14
18
20
21
27
28
1
+
2
+
3
Unexpected, un spectacol impresionant cu Alexander Boldachev, un geniu al harpei, la Timișoara
Harpa, baletul și muzica de cameră se reunsec pe scenă într-o seară de excepție, ce promite emoție, eleganță și inovație. Alături de artiști consacrați, vor urca pe scenă și tineri talentați din Timișoara.
Evenimentele  săptămânii 1 – 7 iulie  la Timișoara
Prima săptămână din iulie începe... vijelios. Începe Festivalul Inimilor, organizat în premieră în 1990. E și JazzX, un eveniment care transformă Piața Libertății într-o scenă deschisă,cu artiști de Grammy, dar și tineri .
Candlelight, seria de concerte live care reimaginează muzica clasică, vine în Timișoara
Filarmonica Banatul se va transforma într-un decor intim, iluminat de mii de lumânări, în care spectactorii vor asculta muzica lui Vivaldi, dar și reinterpretări ale unor hituri celebre ale trupelor Queen, Coldplay și Imagine Dragon.
Folk de Tabără @Giroc – un nou eveniment marca Întoarcerea la Folk, dedicat muzicii și comunității
Folk de Tabără urmărește promovarea muzicii de bună calitate, mai ales în rândul tinerilor, și, totodată, oferă artiştilor aflaţi la început de drum posibilitatea de afirmare.
Expoziția „Efemeride”, semnată de artistul vizual Mátyás László, la Arad
Expoziția cuprinde o selecție de picturi, desene și lucrări de modelaj care explorează, cu o sensibilitate rară, ideea de feminitate efemeră, în afara clișeelor vizuale.
Evenimentele culturale ale săptămânii 8 - 14 iulie, la Timișoara
Bienala Art Encounters se încheie duminică, Teatrul Thespis împlinește 60 de ani, iar în weekend, cavaleri, domnițe și turniruri ne poartă în Evul Mediu, la Festivalul Medieval al Casteluilui Huniade.
Expoziția ”DATA MUNDI [error 500]”, la Galeria Helios din Timișoara
Expoziția reunește lucrări recente de pictură în ulei, parte dintr-o serie ce reflectă o critică subtilă a societății digitale.
Gărâna Jazz Festival 2025 / PROGRAM
Cea de-a 29-a ediție a Gărâna Jazz Festival reunește pe scena din Poiana Lupului artiști consacrați și proiecte experimentale din peste 8 țări.
Conferința ”Ioan Slavici – 100 de ani de moștenire literară, jurnalistică și culturală”, la Șiria
Reputați cercetători, critici literari, istorici și jurnaliști vor analiza contribuțiile fundamentale ale lui Ioan Slavici la dezvoltarea literaturii române, a presei și a spiritului civic.
Faina Casa – Un nou sezon cultural româno-ucrainean debutează la Timișoara
Proiectul își propune să întărească dialogul intercultural româno-ucrainean prin artă participativă, gastronomie, patrimoniu și memorie colectivă.
„Povești nespuse”, un spectacol despre curaj, vulnerabilitate și puterea artei
Spectacolul aduce în fața publicului 14 confesiuni scenice puternice – monologuri construite din experiențe reale sau inspirate de traume profund cercetate, interpretate de tineri actori.
Evenimentele culturale ale săptămânii 15 - 21 iulie, la Timișoara
O săptămână cu filme pentru mci și mari la Ceau, Cinema!, cu petreceri pe malul apei, tururi ghidate la Nodul Hidro și festivalul Orgile Cetății.
Festivalul de reconstituire istorică ”DacFest – Sub semnul lupului”, lângă Simeria / PROGRAM
Festivalul reunește în perioada 17 - 20 iuie 2025 aproximativ 350 de reenactori din țară și din străinătate, care vor aduce la viață atmosfera lumii antice prin confruntări, ritualuri, ateliere interactive, dansuri și spectacole cu foc.
FilmparaDE continuă cu drama ”Pe când visam” în regia lui Andreas Dresen
”Pe când visam” în regia lui Andreas Dresen, la FilmparaDE, în 31 martie 2016, de la ora 18.30, la Librăria Cărturești (Mercy) https://www.youtube.com/watch?v=r7-fgG3oBkU Suburbiile din [...]
Evenimentele culturale ale săptămânii 22 - 28 iulie, la Timișoara
Programul Royal Women aduce pe marele ecran patru femei regale excentrice, pe malul Begăi sunt party-uri, iar În Spatele Casei e un târg cu lucruri faine peste zi și muzică pe seară.
Expozitie de grup T40 - ”Fragmente de continuitate”, la Galeria Park
Expoziția reunește lucrări artistice diferite ca stil și formă, dar care converg în jurul ideii de identitate artistică aflată în schimbare, de memorie afectivă și de reconstrucție simbolică a cotidianului
Nedeea Românilor de Pretutindeni, o nouă ediție lângă Peștera Românești
În 26 și 27 iulie, pe Valea Fărășeștiului, va avea loc cunoscuta manifestare artistică, “Nedeea Românilor de Pretutindeni”, ajunsă la ediția cu numărul 51.
Evenimentele culturale ale săptămânii 29 iulie - 4 august, la Timișoara
Ziua Timișoarei aduce în centrul orașului și în alte peste 35 de spații peste 180 de evenimente, de la concerte, spectacole și filme, la ateliere, tururi ghidate și experiențe comunitare pentru toate preferințele.
Stagiunea estivală a Teatrului de Vară ETHOS
Consiliul Judeţean şi Centrul Cultural Judeţean Arad continuă iniţiativa de a găzdui în aer liber spectacole şi concerte, oferind astfel publicului un reper cultural valoros, [...]
Expoziție Dumitru Gorzo „Oameni de zgură”, la Școala Pittner din Reșița
Expoziția face parte din proiectul Niște artiști și un muzeu ”închis” al Muzeului Banatului Montan și reunește lucrări noi, realizate în timpul rezidenței artistului în Reșița, inspirate de arhitectura monumentală a clădirilor industriale și a furnalelor orașului.
Salonul de carte BOOKFEST, la Timişoara / PROGRAM
  A cincea ediție a Salonului de Carte Bookfest Timișoara își așteaptă vizitatorii din 31 martie până în 3 aprilie, la Centrul Regional de Afaceri – CRAFT [...]
Festivalul Theros: patrimoniu, muzică și comunitate, în cartierul Fabric din Timișoara / PROGRAM
Festivalul marchează un moment simbolic pentru oraș, prin montarea festivă a statuii alegorice a verii - Theros, a doua lucrare reconstituită din ansamblul celor patru anotimpuri ce împodobeau fațada Palatului Karl Kunz.
Events on 10 iulie 2025
Events on 30 iulie 2025
visit timisoara
Film, Foto duminică, 19 martie 2017, 19:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 23 – 29 iunie, la Timișoara

19 martie 2017 @ 19:00 - 21:30 - 19 martie, ora 19:00, Teatrul Clasic "Ioan Slavici", Arad, Sala Mare  "Ecarisajul Pentru Toţi", de Boris Vian,...

Evenimentele culturale ale săptămânii 23 – 29 iunie, la Timișoara
”Orașul Paralel”, debut internațional la Ischia Film Festival și proiecție specială la Timișoara
Film, Foto joi, 2 iulie 2026, 19:00

”Orașul Paralel”, debut internațional la Ischia Film Festival și proiecție specială la Timișoara

2 iulie 2026 @ 19:00 - Filmul „Orașul Paralel”, regizat de Ana Mărgineanu și produs de Asociația Culturală Diogene, va fi proiectat pe 2...

”Orașul Paralel”, debut internațional la Ischia Film Festival și proiecție specială la Timișoara
cinema de noapte
Film, Foto sâmbătă, 27 iunie 2026, 21:00

„Clandestin Cinema – Cinema de Noapte”: cinci filme europene independente și dezbateri la Cinema Victoria

27 iunie 2026 - 4 iulie 2026 @ 21:00 - Asociația Colonia Culturală lansează „Clandestin Cinema – Cinema de Noapte”, un nou program dedicat...

„Clandestin Cinema – Cinema de Noapte”: cinci filme europene independente și dezbateri la Cinema Victoria
Omul care ucide
Film, Foto miercuri, 15 iulie 2026, 18:30

Filme clasice restaurate şi proiecţii speciale în aer liber, la Festivalul Ceau, Cinema!

15 iulie 2026 - 19 iulie 2026 @ 18:30 - Trei filme clasice restaurate şi o serie de proiecţii speciale în aer liber fac parte din selecţia celei...

Filme clasice restaurate şi proiecţii speciale în aer liber, la Festivalul Ceau, Cinema!
Film, Foto sâmbătă, 4 iulie 2026, 18:00

„De capul nostru”, premiat la Berlinale, va avea o proiecție specială la Timișoara, în prezența echipei

4 iulie 2026 @ 18:00 - Premiat la Festivalul Internațional de Film de la Berlin 2026, lungmetrajul „De capul nostru”, regizat de Tudor Cristian...

„De capul nostru”, premiat la Berlinale, va avea o proiecție specială la Timișoara, în prezența echipei
Film, Foto marți, 2 iunie 2026, 00:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 2 – 8 iunie, la Timișoara

2 iunie 2026 - 8 iunie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și...

Evenimentele culturale ale săptămânii 2 – 8 iunie, la Timișoara
Film, Foto marți, 26 mai 2026, 00:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 26 mai – 1 iunie, la Timișoara

26 mai 2026 - 1 iunie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și...

Evenimentele culturale ale săptămânii 26 mai – 1 iunie, la Timișoara
Film, Foto marți, 19 mai 2026, 00:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 19 – 25 mai, la Timișoara

19 mai 2026 - 25 mai 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și...

Evenimentele culturale ale săptămânii 19 – 25 mai, la Timișoara