Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Festivalul de film și cultură balcanică Taifas 2025, la Timișoara / PROGRAM

13 octombrie 2025 – 19 octombrie 2025 @ Toată ziua –

Programul ediției cuprinde 11 filme în premieră națională, premiate la marile festivaluri internaționale, alături de primul focus Radu Jude la un festival din România și premiera națională a filmului Sorella di Clausura, gastronomie, muzică și petreceri balcanice.

Articol de Dana Florea, 13 octombrie 2025, 00:00 / actualizat: 13 octombrie 2025, 18:25

Festivalul de film și cultură balcanică Taifas 2025, la Timișoara / PROGRAM

Când

13 octombrie 2025 - 19 octombrie 2025    
Toată ziua

Unde

Cinema Studio
Nikolaus Lenau nr. 2, Timișoara, Timiș

Tip de eveniment

Festivalul de film și cultură balcanică Taifas a ajuns la a treia ediție și va avea loc la Timișoara între 13 și 19 octombrie 2025. Timp de o săptămână, publicul va avea parte de 11 filme în premieră națională, o retrospectivă Radu Jude, evenimente culinare, muzicale și literare. Toate sub semnul toleranței și incluziunii, tema centrală a ediției.

Programul reunește producții premiate la marile festivaluri internaționale – Locarno, Veneția, Sarajevo, São Paulo, Hot Docs – semnate de regizori din Macedonia de Nord, Croația, Serbia, Grecia, Muntenegru, Bulgaria și România. Proiecțiile vor avea loc la Cinema Studio.

Printre filmele propuse se numără: God Will Not Help (r. Hana Jušić); Possibility of Paradise (r. Mladen Kovačević); Riviera (r. Orfeas Peretzis); Arni (r. Dorka Vermes); Wondrous Is the Silence of My Master (r. Ivan Salatić); Yugo Florida (r. Vladimir Tagić); She Loved Blossoms More (r. Yannis Veslemes); Little Trouble Girls (r. Urška Djukić).

În centrul programului se află prima retrospectivă Radu Jude în România în cadrul unui festival, cu toate scurtmetrajele sale, două mediumetraje și mult așteptata avanpremieră Dracula. Proiecțiile vor avea loc între 17 și 19 octombrie la Cinema Studio.

Un alt moment special este premiera națională a filmului ”Sorella di Clausura”, cel mai recent lungmetraj al Ivanei Mladenović, filmat chiar în Timișoara, prezentat la Locarno și premiat la Sarajevo.

Taifas nu înseamnă doar cinema. Vineri, 17 octombrie, la Fratelli Timișoara, are loc o seară gastronomică dedicată reinterpretării sarmalelor, sub conceptul „Oda frivolei parfumate”. Invitată specială: Camelia Burghelea, care lansează volumul Sarmale și serotonină.  Sâmbătă, 18 octombrie, tot la Fratelli, are loc un concert Kottarashky & The Rain Dogs – trupa bulgară de Balkan fusion care combină jazz, blues și ritmuri tradiționale – și un Disco Party Balcanic – un DJ set multicultural cu Ligia Kesisian și Lucas Molina.

Taifas 2025 se deschide marți, 14 octombrie, la Cinema Studio Timișoara, cu premiera națională a filmului Mother (Maica), semnat de regizoarea Teona Strugar Mitevska. Pelicula, prezentată în premieră mondială la Festivalul de la Veneția, o are în rol principal pe actrița Noomi Rapace și este inspirată din viața Maicii Tereza – un portret uman, fragil și curajos, departe de imaginea convențională a sfințeniei.

PROGRAMUL FESTIVALULUI

În acord cu tema centrala a ediției 2025 – toleranța și incluziunea – Taifas oferă proiecții adaptate pentru persoane cu deficiențe de vedere sau de auz, subtitrări pentru comunități minoritare și activități dedicate copiilor, seniorilor și publicurilor vulnerabile. Scopul este acela ca fiecare spectator să se simtă inclus în dialogul cultural al festivalului.

Festivalul este organizat de Asociația Culturală Contrasens și Bad Unicorn și este finanțat de Centrul de Proiecte al Municipiului Timișoara.

Festivalul de film și cultură balcanică Taifas a debutat la Timișoara în 2023 și a devenit rapid unul dintre cele mai importante evenimente dedicate cinematografiilor din Europa de Sud-Est. Cu o abordare curajoasă și un spirit ludic, Taifas explorează, an de an, temele identității, diversității și libertății de expresie.

Biletele se găsesc online.

Pagina evenimentului.

Descoperiți și alte evenimente din Timișoara și din vestul țării.

taifas 2025 program

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
j
v
s
d
31
2
4
5
6
7
8
9
10
11
12
17
19
21
26
1
Felix Nicolau la Biblioteca din Arad: lansare de carte și sesiune de autografe
În volumul „Știința minciunii responsabile. Tratat de embolii culturale”, Felix Nicolau ne invită la o palpitantă călătorie prin biblioteci și prin lumea cea mare, în căutarea lucrurilor cu adevărat importante.
Evenimentele culturale ale săptămânii 30 iulie - 5 august în Timișoara
Ziua Timișoarei va fi marcată în Parcul Rozelor. Vor fi și opera rock a lui Josef Kappl, și operetă, dar și folclor.
Patru zile de evenimente cu ocazia Zilei Timișoarei / FOTO & VIDEO
Vor urca pe scena din Parcul Rozelor Teatrul de Operetă și Musical „Ion Dacian” din București, Florin Ristei, Ansamblul ”Timișul”, Roby Lakatos și Miroslav Ilić.
Evenimentele lunii august în Timișoara
În august, Timișoara va prinde viață cu „City Celebration”, un eveniment de neratat care va umple orașul de bucurie și energie. Vizitatorii și locuitorii se vor putea bucura de spectacole de excepție oferite de artiști internaționali renumiți, printre care Passenger și Rita Ora, de activități numeroase și expoziții.
Evenimentele culturale ale săptămânii 13 - 19 august la Timișoara
O săptămână cu Celebrarea Orașului, care aduce laolaltă artiști de toate felurile, sportivi sau simpli cetățeni deopotrivă, expoziții, teatru, filme de Cannes.
Sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului la Basilica Maria Radna
Evenimentul se va încheia cu un concert de muzică sacră susținut de Gheorghe Iovu și cu tradiționalul Drum al Crucii pe dealul din spatele Mănăstirii.
Stagiunea 2024 a Teatrul de Vară Ethos din Arad / PROGRAM
Nouă spectacole aduc în oraș nume mari ale scenei românești, printre care Maia Morgenstern, Magda Catone, Claudiu Bleonț, Horațiu Mălăele, Mihai Călin, Gheorghe Ifrim.
Lavanda Fest 2024, în centrul Timișoarei
Participă peste 60 de expozanți, producători de lavandă și artizani din diverse domenii din toată țara.
Ruga Lugojeană, sărbătoare cu o tradiție de 170 de ani
Tradiționala sărbătoare va avea loc de Sfânta Maria, când Biserica Ortodoxă „Adormirea Maicii Domnului” își sărbătorește hramul.
Goști la Muzeul Satului Bănățean, de Sfânta Maria
În cadrul evenimentului ”Goști la Muzeu” vor avea loc premiera musicalului ”România Forever. Povestea lui John & Mărie” și un concert al Ansamblului ”Doina Codrilor” din Republica Moldova.
Concerte în premieră și peste 100 de evenimente la Timișoara, la ”Celebrarea orașului” 2024 / PROGRAM
Rita Ora, Paseenger și Zdob și Zdub vor concerta la ”Celebrarea orașului”. Evenimentul se va desfășura în Parcul Civic și Bulevardul I. C. Brătianu, două zone centrale din inima orașului, cu o suprafață de peste 15.000 de metri pătrați.
Zilele Aradului 2024  / PROGRAM
Picnic Festival, Târgul Estival, concertul de muzică ușoară și cel folcloric, dar și petrecerea cu spumă de la Ștrandul Neptun sunt câteva dintre evenimentele din program.
Sit+Read Artbook Fair prezintă expoziția ”RO42—Forme Locale”
Expoziția reflectă modul în care designerii români, fie cu experiență, fie la început de drum, contribuie la crearea unui dialog creativ și a unui sentiment de comunitate.
”Hamlet intro:spect.01”, instalație performativă dedicată Celebrării Orașului
Performance-ul reinterpretează opera lui Shakespeare prin prisma sensibilităților contemporane și este primul eveniment public al proiectului Nocturnalii VIII: HAMLET MORTUA EST, laborator de introspecție teatrală al Companiei de teatru Arte-Factum.
Evenimentele culturale ale săptămânii 20-26 august în Timișoara
Se anunță o săptămână ceva mai liniștită din punct de vedere al activităților culturale, dar și așa veți avea parte de muzică de mai multe feluri, un pic de teatru, expoziții, și film.
’89 din uşă, proiect de artă și memorie de Suzana Fântânariu, la Memorialul Revoluției
”Am considerat că acest proiect este darul meu către Memorialul Revoluţiei, în speranţa că va trezi conştiinţe şi că „uşile”, deschise,  vor fi purtătoare de semne  şi în-semne ale Revoluţiei din Timişoara.” spune Suzana Fântânariu despre proiect.
Finisajul expoziției „Lifeline” a artistului german Dieter Mammel, la  Timișoara
De-a lungul a patru luni, expoziția ne-a îndemnat să contemplăm asupra condiției umane, explorată de către artistul Dieter Mammel prin prisma tragediei propriei sale familii, modelată de evenimentele sumbre ale celui de-al Doilea Război Mondial.
O conferință despre cultură, istorie și eroism, de Zilele Aradului
Cercetători, universitari și oameni de cultură vor explora în detaliu transformările și continuitățile în viața comunității arădene de-a lungul timpului.
Programul lunii august al Filarmonicii Banatul din Timișoara
În luna august, programul artistic al Filarmonicii Banatul din Timișoara promite șase seri pline de farmec și emoție.
Festival folcloric și Târgul meșterilor populari la Moneasa
Cele două manifestări cu tradiție, Târgul Meșterilor Populari și Festivalul Concurs al Cântecului Popular din Țara Zarandului, vor avea loc în 24 și 25 august.
Festivalul „Condeierii Plugari din Banat”, la Muzeul Satului
Festivalul a ajuns la ediția a XVIII-a și se va desfășura, timp de două zile, la Muzeul Satului Bănățean.
”În tranzit”, expoziția grupului T40 la Galeria Helios
”Expoziția vizează ducerea la bun sfârșit, sau dacă asta nu este posibil, măcar aducerea la stadiu de schiță a unor idei ivite <în tranzit>", spune Gabriela Robeci, curatoarea expoziției.
Târgul olarilor de la Jupânești
Manifestarea se desfășoară sub genericul „Vatră de olari”și a ajuns la edița a 43-a.
Gala Salbek Opera Masterclass în încheierea Zilelor Aradului 2024
Valentina Naforniţă, Ruxandra Donose, Ramón Vargas și Leontina Văduva sunt soliştii Galei, care va avea loc în 25 august, pe Platoul din faţa Palatului Administrativ din Arad,
Evenimentele culturale ale săptămânii 27 august - 2 septembrie în Timișoara
În această săptămână, Pădurea Verde vă așteaptă să vă simțiți ca-n... Codru, în Parcul Rozelor începe unul dintre cele mai așteptate evenimente ale verii, Filarmonica Banatul vă propune mai multe concerte și se redeschid și cinematografele Timiș și Victoria.
UPT Nippon Summer Fest 2024, primul festival japonez de vară din Timișoara
Festivalul va avea două componente: 5 prezentări online și 5 ateliere practice aliniate tematicii zilei respective. Printre temele abordate se află obiceiurile și simbolurile verii în Japonia, scrierea japoneză, alimentația și bucătăria japoneză.
Citizenit inaugurează 10 picturi murale noi la Arad, prin proiectul „Povești urbane pe calcane”
Cu această ocazie, vor avea loc, timp de trei zile, discuții cu artiști, concerte, petreceri și cinema în aer liber.
Iris, Cargo și Elena Gheorghe la Zilele Orașului Hațeg 2024 / PROGRAM
Sărbătoarea cuprinde spectacole de folclor, muzică ușoară și concerte susținute de artiști locali și trupe renumite.
Programul lunii septembrie al Teatrului Maghiar de Stat Timișoara
Află care sunt spectacolele lunii, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Concert de excepție cu Filarmonica „Banatul” la Lugoj
Concertul este susținut de Artiștii Ansamblului de Alamă al Filarmonicii „Banatul” Timișoara la Teatrul Municipal „Traian Grozăvescu”, iar accesul este gratuit, pe bază de înscriere.
Cupa Federației Ecvestre Române la Voltijă, la Jebel
Cei mai curajoși și talentați voltijori vor încânta publicul cu exerciții spectaculoase executate pe cai aflați în mișcare, fie la pas, fie la galop.
”Nici o zi fără sport”, Kangoo Jumps la Moșnița Nouă
Evenimentul este dedicat tuturor iubitorilor de sport, dar și celor care doresc să încerce pentru prima dată ghetele Kangoo Jumps.
Noaptea Muzeelor la Sate în județul Arad
Ediția a doua a Nopții Muzeelor la Sate va avea loc în 31 august, în toată țara, cu peste 100 de obiective și proiecte culturale prezentate și activate în micile comunități din România din spațiul rural.
Evenimentele lunii septembrie la Timișoara
Luna septembrie vine cu o mulțime de evenimente captivante, care păstrează strălucirea și vitalitatea verii. Fie că ești pasionat de artă contemporană, muzică sau tradiții, luna aceasta ai multe de descoperit.
Festivalului Ceaunelor 2024 la Ghiroda
Pe lângă concursul de ceaune, programul cuprinde și spectacole de excepție prezentate de inegalabilii Romică Țociu și Cornel Palade.
Events on 1 august 2024
Events on 25 august 2024
Events on 1 septembrie 2024
AUDIO / Încă un jucător indisponibil la UTA; Mihalcea e totuși încrezător
joi, 16 octombrie 2025, 15:53

AUDIO / Încă un jucător indisponibil la UTA; Mihalcea e totuși încrezător

Meciul e programat duminică după amiază, de la ora 17,30 și face parte din runda a 13-a. Maghiarul Daniel Zsori a fost anunțat indisponibil de...

AUDIO / Încă un jucător indisponibil la UTA; Mihalcea e totuși încrezător
Foto: specialarad.ro
joi, 16 octombrie 2025, 13:19

Fetiţă rănită de o placă de faianță căzută în Palatul Copiilor din Arad

O fetiţă de şase ani a fost rănită de o placă de faianţă care i-a picat în cap de la o înălţime de doi metri, de pe peretele unei toalete...

Fetiţă rănită de o placă de faianță căzută în Palatul Copiilor din Arad
Pacient din Timiș infectat cu virusul West Nile, internat în stare critică
joi, 16 octombrie 2025, 13:13

Pacient din Timiș infectat cu virusul West Nile, internat în stare critică

Bărbatul din Lugoj, este internat în stare critică la secția ATI a Spitalului de Boli Infecţioase „Victor Babeş” din Timişoara, după ce a...

Pacient din Timiș infectat cu virusul West Nile, internat în stare critică
Festivalul Internațional de Literatură de la Timișoara 2025
joi, 16 octombrie 2025, 13:06

Dialoguri literare la FILTM. Mircea Cărtărescu și Sjón, față în față la Timișoara | PROGRAM

Tema din acest an – „La limita ficțiunii – realitatea?” – invită la reflecție asupra lumii în care trăim, o lume în care ficțiunea...

Dialoguri literare la FILTM. Mircea Cărtărescu și Sjón, față în față la Timișoara | PROGRAM
joi, 16 octombrie 2025, 09:26

CSM Oradea, învinsă în bazinul campioanei Europei

Poloiștii de la CSM Oradea și-au început aseară aventura în Liga Campionilor. Campioana României a cedat cu 19-11 în bazinul deținătoarei...

CSM Oradea, învinsă în bazinul campioanei Europei
joi, 16 octombrie 2025, 07:16

Primul acoperiş verde instalat pe o staţie de autobuz din Arad ar fi fost otrăvit

Primul acoperiș verde instalat pe o stație de autobuz în Arad ar fi fost sabotat prin otrăvirea plantelor de pe staţia pilot. Rezultatele...

Primul acoperiş verde instalat pe o staţie de autobuz din Arad ar fi fost otrăvit
miercuri, 15 octombrie 2025, 21:09

AUDIO / Start ”cu dreptul” pentru Oradea, în FIBA Europe Cup

Gazdele au condus în cea mai mare parte a timpului, cu excepția câtorva momente din primul sfert. Până la pauza mare, cea mai mare diferență...

AUDIO / Start ”cu dreptul” pentru Oradea, în FIBA Europe Cup
miercuri, 15 octombrie 2025, 18:57

CJ Timiș pregătește noua societate Ecoserv pentru administrarea deponeului de la Ghizela

Consiliul Județean Timiș a discutat despre administrarea deponeului, care va fi asigurată de viitoarea societate Ecoserv Timiș. Aleșii județeni...

CJ Timiș pregătește noua societate Ecoserv pentru administrarea deponeului de la Ghizela