Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Festivalul de teatru DOM 100 / PROGRAM

12 noiembrie 2018 – 5 decembrie 2018 @ 19:00 – Asociația Culturală Contrasens, prin programul DOM 100, organizează la Timișoara, în perioada 2 noiembrie – 5 decembrie 2018 Festivalul de Teatru DOM 100. În cadrul festivalului, vor avea loc 14 spectacole de teatru, producții ale unor teatre invitate din toată țara. Reprezentațiile vor avea loc la Halele Timco, Casa Artelor și în sala Teatrului German […]

Articol de Dana Florea, 12 noiembrie 2018, 19:00 / actualizat: 13 noiembrie 2018, 7:51

Festivalul de teatru DOM 100 / PROGRAM

Când

12 noiembrie 2018 - 5 decembrie 2018    
19:00

Unde

Cinema Johnny
Str. Nicolae Andreescu nr. 97, Timișoara, Timiș

Tip de eveniment

Asociația Culturală Contrasens, prin programul DOM 100, organizează la Timișoara, în perioada 2 noiembrie – 5 decembrie 2018 Festivalul de Teatru DOM 100.

În cadrul festivalului, vor avea loc 14 spectacole de teatru, producții ale unor teatre invitate din toată țara. Reprezentațiile vor avea loc la Halele Timco, Casa Artelor și în sala Teatrului German și a Teatrului Maghiar.

”Festivalul de Teatru Dom 100 își propune să adune momente și evenimente semnificative pentru Centenar, aducând în fața publicului țimișorean secvențe din destinul nostru comun din prima sută de ani petrecută împreună. De asemenea își propune să pună în lumină ce se întâmplă cu noi acum și să lanseze teme de reflecție despre ce se va întâmpla sau am putea face să se întâmple cu noi în viitor. Acesta este felul nostru de a sărbători toamna asta Centenarul la Timișoara!”, spune Ștefan Iordănescu, directorul Festivalului de Teatru DOM 100.

Deschiderea oficială va avea loc vineri, 2 noiembrie, la Halele Timco, cu spectacolul de teatru “Ne știm de 100 de ani”, producție teatrală în regia lui Ștefan Iordănescu pe un text de Vlad Tăușance, având în distribuție actori din patru teatre și patru regiuni istorice. Spectacolul interpretează tema Centenarului pe mai multe paliere, explicit și metaforic, fără a se feri de umorul critic sau abordări teatrale inovatoare.

Duminică, în 4 noiembrie, trupele „Andrei Mureşanu” şi „Osonó” din Sfântu Gheorghe, vor pune în scenă o amară și incendiară comedie despre orbire. Spectacolul de teatru “Orb de mină” este despre orbirea unei comunităţi rurale din Secuime, un sat fără nume, cum fără nume este şi oraşul din celebrul Eseu despre orbire al lui Jose Saramago, cu care Székely Csaba se întâlneşte pe terenul aceleiaşi obsesii: când o comunitate este lovită de orbire, ea alunecă inevitabil până la ultima treaptă a degradării, acolo unde oamenii îşi pierd identitatea şi umanitatea.

Accesul la toate spectacolele este liber, în baza unei rezervări prealabile la adresa de email: asociatia.contrasens@gmail.com.

Programul festivalului

Vineri, 2 noiembrie

Teatrul Tineretului Piatra Neamț, Teatrul „Anton Pann” Râmnicu Vâlcea,

Teatrul de Vest Reșița, Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad, Asociația Ataraxia Râmnicu Vâlcea

Ne știm de 100 de ani de Vlad Tăușance, regia Ștefan Iordănescu

Halele Timco – ora 19:00


Duminică, 4 noiembrie

Teatrul „Andrei Mureșanu” Sfântu Gheorghe și Teatrul Independent Osonó

Orb de mină de Székely Csaba, regia Catinca Drăgănescu

sala Teatrului Maghiar de Stat Csiky Gergely, ora 19:00


Luni, 12 noiembrie

Asociația Culturală Contrasens

Premieră: Morfem, de Mădălina Ghițescu, regia Ștefan Iordănescu

Halele Timco, ora 19.00


Marți, 13 noiembrie

Asociația Culturală Contrasens

Morfem, de Mădălina Ghițescu, regia Ștefan Iordănescu

Halele Timco, ora 19.00


Miercuri, 14 noiembrie

Teatrul „Anton Pann” Râmnicu Vâlcea

Un dușman al poporului de Henrik Ibsen, versiunea scenică Adrian Roman

Halele Timco, ora 19:00


Joi, 15 noiembrie

Godot Cafe-Teatru

Carpathian Garden text și regie: Radu Iacoban

Casa Artelor, ora 20:00


Vineri, 16 noimebrie

Centrul de Teatru Educațional Replika București

Amintiri din epoca de școală de Mihaela Michailov, regia Radu Apostol

Casa Artelor, ora 20:00


Duminică, 18 noiembrie

Teatrul Naţional „I.L. Caragiale” Bucureşti

After Hours text și regie: Radu Iacoban

Halele Timco, ora 19:00


Joi, 22 noiembrie

Teatrul de Vest Reșița

Secretul Fericirii la Resița de Mihaela Michailov, Mădălina Petre-Ghițescu, Matei Mircioane, regia Ștefan

Iordănescu

sala Teatrului German de Stat Timișoara, ora 19:00


Vineri, 23 noiembrie

Teatrul Clasic ,,Ioan Slavici” Arad

Ai mei erau super scenariu colectiv, regia Cristian Ban

Halele Timco, ora 19:00


Sâmbătă, 24 noiembrie

Teatrul Clasic ,,Ioan Slavici” Arad

Să ne cunoaștem mai bine scenariu colectiv, regia Cristian Ban

Halele Timco, ora 19:00


Duminică, 25 noiembrie

Teatrul Clasic ,,Ioan Slavici” Arad

Flori de mină de Székely Csaba, regia Ștefan Iordănescu

Halele Timco, ora 17:00


Marți, 27 noiembrie

Universitatea de Vest Timișoara, Facultatea de Muzică și Teatru

Don’t cry baby un spectacol / text de Eugen Jebeleanu și Catinca Drăgănescu, regia Petre Silviu- Văcărescu

Casa Artelor, ora 18:00


Duminică, 2 decembrie

Asociația Culturală Contrasens

Premieră: Putere. O scurtă istorie personală – titlu in lucru, de Carmen Lidia Vidiu

Halele Timco, ora 19:00


Luni, 3 decembrie

Asociația Culturală Contrasens

Putere. O scurtă istorie personală – titlu in lucru, de Carmen Lidia Vidiu

Halele Timco, ora 19:00


Miercuri, 5 decembrie

Asociaţia Colectiv A din Cluj-Napoca

Societate cu Răspundere Limitată concept & regie: Florin Caracala

Halele Timco, ora 19:00

Pagina evenimentului.

Mai multe evenimente din Timişoara şi din partea de vest a ţării.

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
3
9
22
26
27
28
30
BAC Improvizat – Educație alternativă prin artă pentru elevii din Timișoara
27 mai 2024 - 31 mai 2024    
ore diverse
Proiectul își propune să încurajeze înțelegerea profundă a operelor literare, în detrimentul învățării mecanice, prin intermediul artei și al improvizației, pornind de la operele incluse în programa de Bacalaureat pentru Limba și Literatura Română.
Evenimentele culturale ale săptămânii 28 mai - 3 iunie
Luna lui Cireșar începe cu o mulțime de evenimente pentru toată familia, în special pentru cei mici. Cele mai multe au loc în aer liber, în parcurile orașului.
teatru @UMFT: ”Omul din cerc” de Matei Vișniec
Vedeți cum te poți ”pregăti” de sesiune, când ești student la medicină, cu ... teatru!
”Călătorie cu trenul la Arad”, expoziție de modelism și istorie feroviară
Pe tot parcursul expoziției, copiii au ocazia de a participa, gratuit, la Atelierul de modelism. De asemenea, de 1 iunie, intrarea este liberă pentru copii.
Petrecere și activități distractive de 1 Iunie, pe Stadionul Știința
Campusul Universității Politehnica Timișoara se va transforma sâmbătă, 1 iunie , într-o adevărată lume a copilăriei cu ocazia celei de-a treia ediții a Poli Kids Fest.
Pământ. Natură. Viață - Atelier de modelaj
Evenimentul face parte din proiectul Crossroads, inițiat de Livia Mateiaș, prin care oamenii comunității sunt invitați să-și împărtășească talentele oferind ateliere creative pe diferite domenii la Podul de Poveste.
Evenimentele culturale ale săptămânii 4 - 10 iunie
O piesă de teatru scrisă de un portorican nominalizat la Oscar pentru scenariu, filme foarte scurte, două expoziții foto inedite, muzică și Embargo Fest sunt câteva dintre reperele culturale ale săptămânii.
Evenimentele lunii iunie în Timișoara
Premiere teatrale, festivalurile Embargo Fest și Flight Festival, spectacole de operă, expoziții inedite și filme sunt câteva dintre ofertele culturale ale lunii iunie.
(un)seen – poveștile colorate ale unei epoci memorabile, la Galeria Pygmalion
Fotografiile sunt realizate de fotograful austriac Karl Schimper și surprind secvențe dintr-o epocă deopotrivă interesantă și provocatoare: perioada 1940-1966.
Festivalul Impuls 2024: Legacy, în cartierul Fabric din Timișoara
Ediția de anul acesta a festivalului, care se desfășoară din 2017, își propune să transforme cartierul Fabric într-o scenă culturală atractivă și dinamică, cu activități pentru toate categoriile de public.
Embargo Fest 2024 / PROGRAM
Festivalul aduce în fața publicului artiști renumiți din România și Serbia, dar și spectacole de teatru și dans tradițional.
”Fă tu primul pas” la Sunlight Theatre 2024
O comedie romantică plină de farmec şi extrem de vie, despre întâlnirea a doi oameni total diferiţi. Cu Raluca Aprodu şi Marius Călugărița, în viziunea regizorală inedită a lui Andrei Munteanu, pe textul lui Jean-Claude Carrière.
Evenimentele culturale ale săptămânii 11 - 17 iunie
Două întâlniri în premieră pentru amatorii de teatru, tururi ghidate, expoziții interesante la Memorialul Revoluției, concerte, petreceri și lansări sunt ofertele acestei săptămâni.
Festivalul Internațional de foarte scurt metraj Très Court, la Arad / PROGRAM
Festivalul este organizat în 10 orașe din țară de Institutul Francez din România, care sărbătorește anul acesta o sută de ani.
Cei mai buni jucători de padel din șase țări, la Padel Center Timișoara
În etapa a cincea a Circuitului Profesionist de Padel s-au înscris 128 de jucători de padel profesioniști din România, Republica Moldova, Italia, Spania, Portugalia și Tunisia.
”Povestea noastră”, un spectacol al Clubului de Dans Sportiv Magnum Team
Spectacolul este un colaj de momente de dans, de toate tipurile, acompaniate de melodii din desene animate și piese celebre. O călătorie plină de ritm și culoare.
O nouă ediție a Festivalului Etniilor la Muzeul Satului Bănățean
Parada etniilor, spectacol de teatru pentru copii, atelier de amintiri, karaoke, atelier de pictură și coregrafie, degustări de produse gastronomice tradiționale și spectacol folcloric multietnic.
Expoziția de artă contemporană ”Miopie istorică” la Memorialul Revoluției
Expoziția prezintă o serie de fotosculpturi, bazate pe cercetarea artistică a lui Sever Petrovici-Popescu privind episodul deportărilor din Bărăgan din 1951.
Evenimentele culturale ale săptămânii 18 - 24 iunie
Flight Festival, Narațiuni Sonore, Weekend mexican, o nouăexpoziție la Kunsthalle Bega sunt câteva dintre evenimentele săptămânii.
Descoperă plăcerea de a lucra în natură: Outdoor Office Day 2024
Ziua Biroului în Aer Liber, cunoscută internațional sub numele de Outdoor Office Day, este un eveniment care invită toate orașele din Europa să redescopere bucuria de a lucra în aer liber, în mijlocul naturii urbane.
Narațiuni Sonore - exercițiu de imaginație sonoră, pe malul Begăi
Publicul este invitat să exploreze diversitatea sunetelor naturale și umane, alături de artiștii invitați, și chiar să realizeze O carte poștală sonoră cu Timișoara. Cele mai interesante sunete înregistrate vor fi premiate.
Flight Festival 2024, la Muzeul Satului Bănățean / PROGRAM
Ediția din acest an înseamnă trei zile de muzică, artă și tehnologie, trei scene, fiecare cu propria sa atmosferă unică și peste 40 de artiști, instalații inedite, zone de relaxare și divertisment.
Festivalul Orezului la Partoș, cu muzică, bucate tradiționale și târg caritabil
Banii strânși vor fi folosiți pentru a oferi vârstnicilor o masă caldă și pentru a continua proiectele educaționale cu copiii din zonă.
Festivalul Tocăniței la Dumbrăvița / PROGRAM
Amatorii de preparate culinare tradiționale sunt așteptați în a doua zi de Rusalii în Parcul Central din Dumbrăvița, să se bucure de o mare varietate de produse la ceaun și de muzică live.
Climathon Timișoara 2024: Cum reducem cantitatea de deșeuri pe care le producem în Timișoara?
Sub sloganul "Reduce. Reuse. Recycle.", evenimentul organizat de Timișoara Startups își propune să aducă în prim-plan necesitatea reducerii deșeurilor în orașul Timișoara și să transforme ideile participanților în acțiuni concrete pentru un viitor mai verde.
Events on 29 mai 2024
Events on 8 iunie 2024
Embargo Fest 2024 / PROGRAM
8 iun. 24
Timișoara
Events on 10 iunie 2024
Events on 13 iunie 2024
Events on 16 iunie 2024
Events on 19 iunie 2024
Events on 24 iunie 2024
Palatul Copiilor din Timișoara pregătește elevii în domeniu STEAM
miercuri, 4 februarie 2026, 13:42

Palatul Copiilor din Timișoara pregătește elevii în domeniu STEAM

E mereu um moment bun să înveți cum se fac lucrurile din jurul tău. Este și concluzia la care au ajuns zeci de elevi, alături de părinți,...

Palatul Copiilor din Timișoara pregătește elevii în domeniu STEAM
Accident de muncă în Timișoara: tânără rănită la braț într-o firmă
miercuri, 4 februarie 2026, 13:26

Accident de muncă în Timișoara: tânără rănită la braț într-o firmă

Un accident de muncă s-a produs azi-noapte, în jurul orei 03:15, într-o societate comercială din municipiul Timișoara. Potrivit Poliției,...

Accident de muncă în Timișoara: tânără rănită la braț într-o firmă
Avertisment de roaming involuntar pe drumurile naționale din Timiș, la granița cu Serbia
miercuri, 4 februarie 2026, 13:24

Avertisment de roaming involuntar pe drumurile naționale din Timiș, la granița cu Serbia

Pe mai multe drumuri naționale din județul Timiș, în zonele aflate în imediata apropiere a graniței cu Serbia, au fost montate indicatoare de...

Avertisment de roaming involuntar pe drumurile naționale din Timiș, la granița cu Serbia
Ultimul rănit supravieţuitor din accidentul microbuzului grecesc, transferat la Salonic
miercuri, 4 februarie 2026, 13:15

Ultimul rănit supravieţuitor din accidentul microbuzului grecesc, transferat la Salonic

Cel de-al treilea pasager grec care a supravieţuit accidentului rutier de microbuz petrecut săptămâna trecută, lângă Lugoj, este transferat...

Ultimul rănit supravieţuitor din accidentul microbuzului grecesc, transferat la Salonic
miercuri, 4 februarie 2026, 13:03

Primăria Timișoara lansează „Timi”, asistentul virtual cu inteligență artificială disponibil non-stop

Primăria Timișoara lansează „Timi”, un asistent virtual care oferă informații rapide și personalizate, fără ca utilizatorii să mai fie...

Primăria Timișoara lansează „Timi”, asistentul virtual cu inteligență artificială disponibil non-stop
miercuri, 4 februarie 2026, 12:49

Primăria Nădlac reduce impozitele pentru terenurile agricole calamitate de secetă. Peste 500 de cereri depuse

Primăria Nădlac a decis să acorde reduceri de impozite proprietarilor de terenuri agricole calamitate de seceta pedologică, în urma unei...

Primăria Nădlac reduce impozitele pentru terenurile agricole calamitate de secetă. Peste 500 de cereri depuse
miercuri, 4 februarie 2026, 12:44

Un pacient de la Spitalul Judeţean Arad, nevoit să-şi cumpere perna pentru că nu a primit la internare

Un pacient al Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă Arad a reclamat faptul că a fost nevoit să-şi cumpere perna, pentru că nu i-a fost...

Un pacient de la Spitalul Judeţean Arad, nevoit să-şi cumpere perna pentru că nu a primit la internare
miercuri, 4 februarie 2026, 12:10

Vremea rea schimbă orașul gazdă al meciului Germania – România

Meciul dintre Germania și România, din prima etapă a Campionatului European de Rugby, se va desfășura la Heidelberg. Partida a fost mutată pe...

Vremea rea schimbă orașul gazdă al meciului Germania – România