Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Festivalul Etniilor în centrul Timișoarei, în prima zi a verii

1 iunie 2025 @ 17:00 –

Cea de-a XXIV-a ediţie a evenimentului invită timişorenii şi pe cei care trec prin oraş în acea zi, să se bucure de spectacolele folclorice oferite de 12 formaţii şi de Ansamblul profesionist Banatul şi să participe la atelier de dansuri populare multietnice.

Articol de Dana Florea, 1 iunie 2025, 17:00

Festivalul Etniilor în centrul Timișoarei, în prima zi a verii

Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș vă invită la Festivalul Etniilor, ediția a XXIV-a, duminică, 1 iunie 2025 la Timișoara, un eveniment dedicat promovării diversității culturale și valorilor împărtășite ale comunităților etnice din Banat.

„Festivalul Etniilor este, pentru mulți timișeni, cel mai așteptat eveniment al verii. Este pitoresc și prietenos, o celebrare autentică a multiculturalității care definește Banatul. La noi, diversitatea nu este doar un concept, ci un mod de viață: trăim cu respect și bucurie unii față de ceilalți. Aici, în inima Timișoarei, la fiecare ediție a festivalului, oferim o lecție de conviețuire și deschidere, un model de comunitate în care diferențele nu separă, ci îmbogățesc” a spus Alexandru Iovescu, vicepreședinte al Consiliului Județean Timiș.

Festivalul se va desfășura pe două scene principale, amplasate în Piața Unirii și în Piața Libertății, unde vor evolua 12 formații artistice multietnice din Timișoara și județul Timiș, reprezentând un larg areal cultural al minorităților: maghiari, germani, sârbi, romi, slovaci, bulgari, ucraineni, evrei și machedoni.

Evenimentul va începe  la ora 17:00 cu o horă multietnică în Piața Victoriei, simbol al unității prin diversitate, la care sunt invitați să participe toți timișorenii și vizitatorii orașului. La intersecția străzilor Eugeniu de Savoya și Vasile Alecsandri, începând cu ora 17:20 iubitorii jocului bănățean sunt așteptați la un atelier de dansuri ”Hai la joc!”, alături de Formația de dansuri ”Bujorii Banatului”, coordonată de Denis Chira.

Spectacolul etniilor se va desfășura concomitent pe cele două scene, începând cu ora 17:20. Pe scena amplasată în Piața Unirii vor urca pe scenă în recital: Grupul vocal ”Shalom” al Comunității Evreilor din Timișoara, Fanfara ”Nadlačanka” a Uniunii Solvacilor din România, Formația de Tineret a Ansamblului Profesionist Banatul, Ansamblul de dansuri maghiare ”Bokréta” din Timișoara, Anamblul ”Slavijak” al Uniunii Bulgarilor din Banat și Ansamblul Folcloric al Uniunii Sârbilor din Timișoara.

Ansamblul Profesionist „Banatul” aduce în lumină un moment cu adevărat special cu jocuri în care se relatează povestea diversității prin pași de dans, culori și sunet. Momentul coregrafic poartă semnătura cuplului Grigore și Floarea Munteanu  și reprezintă un elogiu adus tradițiilor care, deși diferite, bat cu  aceeași inimă: inima Banatului.

Pe scena din Piața Libertății atmosfera de convivialitate și bucurie a Banatului de altădată va fi transpusă scenic de Ansamblul Profesionist Banatul, Ansamblul de dansuri populare germane ”Edelweiss” din Deta, Ansamblul de dansuri ucrainene ”Sânziene Bănățene” din Giarmata, Ansamblul ”Palucénka” din Dudeștii Vechi, Compania Artistică ”Lulughi Shukar” și Ansamblul ”Necea – Rock” din Dudeștii Noi. Fiecare etnie – cu portul său, cu ritmul său, cu bucuria și melancolia proprie – își spune povestea într-o suită spectaculoasă, în care granițele dispar, iar tradițiile se împletesc firesc.

Spectacolele vor fi prezentate de Tania Stavilă – Țunaș și Maria Borțun Popescu.

Accesul este liber.

Pagina evenimentului.

Mai multe evenimente din Timișoara și din partea de vest a țării.

festivalul etniilor

 

 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
29
3
4
5
6
12
20
22
1
+
2
+
Evenimentele culturale ale săptămânii 30 aprilie - 7 mai
Filarmonica Banatul va deschide Festivalul „Timișoara Muzicală” cu un concert cu adevărat special. Oratoriul „Iisus pe Muntele Măslinilor”, de L. van Beethoven, poate fi alegerea perfectă pentru Săptămâna Patimilor.
Programul lunii mai al Teatrului Național Timișoara
Află care sunt spectacolele lunii, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Înscrieri pentru rezidența de dezvoltare de scenarii New Draft
New Draft, prima rezidență de dezvoltare de scenarii dedicată exclusiv proiectelor din România și Republica Moldova, oferă timp de trei luni training asistat pentru dezvoltarea a 12 scenarii de lungmetraj.
Expoziția ”Pompierii arădeni - istorie și identitate”, la Complexul Muzeal Arad
Proiectul reunește patru expoziții tematice captivante care celebrează curajul și devotamentul pompierilor arădeni de-a lungul istoriei.
Ziua Europei sărbătorită la Timișoara
Artista britanică Sonique, Nico și Cezat Ouatu vor fi prezenți pe scena din Piața Victoriei din Timișoara. Muzeul Satului Bănățean marchează această zi cu muzică militară, peruană și spectacole.
Harababura Vinyl Fair, o călătorie în universul muzicii
Evenimentul aduce împreună colecționari și pasionați pentru a sărbători farmecul și cultura vinilului.
”Povești din vecini” în cartierele timișorene Ciarda Roșie și Bucovina
Evenimentul face parte din programul Ex-Centrica derulat de Casa de Cultură a Municipiului Timișoara, dedicat organizării de activități culturale în cartiere.
Flavius Neamciuc, fotograf timișorean stabilit la Berlin, aduce un nou concept de studio la Timișoara
Proiectul reprezintă un studio pop-up de fotografie inedit, care combină ședințele de fotografie profesioniste cu evenimente culturale.
Evenimentele culturale ale săptămânii 14 - 20 aprilie 2024
Festival de teatru cu trupe din 11 țări și spectacole jucate în 10 limbi. 200 de oameni pe aceeași scenă, într-un concert-eveniment. Garry Kasparov în premieră la Timișoara. Sunt doar trei propuneri pentru această săptămână, adresate amatorilor de cultură și tehnologie.
Festivalul Artei Florale la Iulius Town Timișoara / PROGRAM
Festivalul este la doua ediție și are ca temă „Scene și personaje din literatura universală: Inspirație pentru Educație”. Artiștii participanți au realizat aranjamente speciale, având ca inspirație opere clasice ale literaturii și flori spectaculoase.
MONS Beach Volley Festival, în Parcul Rozelor din Timișoara
Timișoara se pregătește pentru a treia ediție a MONS Beach Volley Festival, un eveniment unic care aduce atmosfera vibrantă a plajei chiar în inima orașului.
Festivalului Euroregional de Teatru - TESZT 2024 / PROGRAM
Programul reunește 24 spectacole din Ungaria, Serbia, Croația, Slovenia, Grecia, Bulgaria, Italia, Franța, Germania, Marea Britanie și Finlanda.
Evenimentele culturale ale săptămânii 21 - 27 mai
TESZT 15, gală de operă, Ecluze pe Bega, filme, concerte cu Timpuri Noi și Sarmalele Reci, Casuța Piticilor pentru copii și un tur ghidat prin Elisabetin sunt câteva dintre propunerile săptămânii.
Trei spectacole timișorene și scena independentă după 2023
Cele trei spectacole vor fi prezentate ca o oglindă a contextului local în ceea ce privește artele performative după anul efervescent 2023, în microstagiunea „INdependent@TM” organizată de Asociația Proteszt. 
Galeria Terapiilor pentru copiii cu nevoi speciale, ediția a treia / PROGRAM
Evenimentul reunește terapeuți, pedagogi și specialiști de renume național și internațional, precum și persoane cu dizabilități în cadrul a trei conferințe care vor putea fi urmărite online.
„PreHistoria”, festival de arheologie experimentală / PROGRAM
Festivalul, organizat de Muzeul Național al Banatului la Punctul Muzeal Parța, este o veritabilă călătorie în timp, care ne permite să retrăim cotidianul comunităților neolitice din Banat.
Atelier creativ ”Origami interior”
Ghidați de Andrei Hleba, veți avea ocazia să folosiți tehnica japoneză de împăturire a hârtiei numită Origami.
BAC Improvizat – Educație alternativă prin artă pentru elevii din Timișoara
27 mai 2024 - 31 mai 2024    
ore diverse
Proiectul își propune să încurajeze înțelegerea profundă a operelor literare, în detrimentul învățării mecanice, prin intermediul artei și al improvizației, pornind de la operele incluse în programa de Bacalaureat pentru Limba și Literatura Română.
Evenimentele culturale ale săptămânii 28 mai - 3 iunie
Luna lui Cireșar începe cu o mulțime de evenimente pentru toată familia, în special pentru cei mici. Cele mai multe au loc în aer liber, în parcurile orașului.
teatru @UMFT: ”Omul din cerc” de Matei Vișniec
Vedeți cum te poți ”pregăti” de sesiune, când ești student la medicină, cu ... teatru!
”Călătorie cu trenul la Arad”, expoziție de modelism și istorie feroviară
Pe tot parcursul expoziției, copiii au ocazia de a participa, gratuit, la Atelierul de modelism. De asemenea, de 1 iunie, intrarea este liberă pentru copii.
Petrecere și activități distractive de 1 Iunie, pe Stadionul Știința
Campusul Universității Politehnica Timișoara se va transforma sâmbătă, 1 iunie , într-o adevărată lume a copilăriei cu ocazia celei de-a treia ediții a Poli Kids Fest.
Pământ. Natură. Viață - Atelier de modelaj
Evenimentul face parte din proiectul Crossroads, inițiat de Livia Mateiaș, prin care oamenii comunității sunt invitați să-și împărtășească talentele oferind ateliere creative pe diferite domenii la Podul de Poveste.
Events on 16 mai 2024
Events on 19 mai 2024
Events on 23 mai 2024
Events on 26 mai 2024
Events on 29 mai 2024
Jaqueline Cristian a „dezmembrat” un fost număr 8 mondial
miercuri, 14 ianuarie 2026, 06:57

Jaqueline Cristian a „dezmembrat” un fost număr 8 mondial

Jaqueline Cristian s-a calificat în sferturi de finală ale turneului de tenis de la Adelaide. Cristian a învins-o pe Daria Kasatkina, jucătoarea...

Jaqueline Cristian a „dezmembrat” un fost număr 8 mondial
Mai multe infecții respiratorii și suspiciuni de gripă în Timiș. Zeci de pacienți, internați
miercuri, 14 ianuarie 2026, 06:53

Mai multe infecții respiratorii și suspiciuni de gripă în Timiș. Zeci de pacienți, internați

Infecțiile respiratorii și virozele de sezon sunt tot mai frecvente în județul Timiș. Datele centralizate de Direcția de Sănătate Publică...

Mai multe infecții respiratorii și suspiciuni de gripă în Timiș. Zeci de pacienți, internați
Vremea în vestul țării
miercuri, 14 ianuarie 2026, 04:50

Vremea în vestul țării

Astăzi, vremea va continua să se încălzească astfel încât stratul de zăpadă depus până în prezent va începe să se topească. Cerul va...

Vremea în vestul țării
România câștigă mai greu decât se aștepta
marți, 13 ianuarie 2026, 22:55

România câștigă mai greu decât se aștepta

România a câștigat și al doilea meci de la Campionatul European de polo pe apă de la Belgrad. Tricolorii au învins Turcia și sunt calificați...

România câștigă mai greu decât se aștepta
marți, 13 ianuarie 2026, 19:33

CSU Politehnica Timișoara a încheiat seria meciurilor „imposibile” / AUDIO

CSU Politehnica Timișoara a jucat astăzi o restanță din etapa a zecea a Ligii Naționale. Baschetbalistele de pe Bega au fost învinse acasă de...

CSU Politehnica Timișoara a încheiat seria meciurilor „imposibile” / AUDIO
marți, 13 ianuarie 2026, 18:57

SkyTech Fest revine la Timișoara: competiție națională de robotică pe aeroport

SkyTech Fest ajunge la a doua ediție și readuce robotica la Aeroportul Internațional Traian Vuia Timișoara. Competiția este organizată de...

SkyTech Fest revine la Timișoara: competiție națională de robotică pe aeroport
marți, 13 ianuarie 2026, 18:30

Ilie Bolojan preia interimatul la Ministerul Educaţiei

Premierul Ilie Bolojan i-a transmis astăzi preşedintelui Nicuşor Dan propunerea de revocare din funcţia de ministru al Educaţiei a lui Daniel...

Ilie Bolojan preia interimatul la Ministerul Educaţiei
marți, 13 ianuarie 2026, 17:47

SCM Timișoara face al treilea transfer

Echipa de rugby SCM Timișoara a anunțat astăzi un al treilea transfer. Deținătorii Cupei și Supercupei României au adus un tânăr jucător...

SCM Timișoara face al treilea transfer