Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Trupe de teatru din şase ţări la Festivalul Euroregional de Teatru Timişoara TESZT 2015

23 mai 2015 – 30 mai 2015 @ ore diverse – 20 de trupe de teatru din şase ţări vor fi prezente la cea de-a opta ediție a Festivalului Euroregional de Teatru Timișoara TESZT, care va avea loc în perioada 23 – 30 mai 2015. Spectacole din Croația, Muntenegru, Ungaria, Serbia, Slovenia și România se vor desfăşura în sălile Teatrului Maghiar de Stat „Csiky Gergely”din Timișoara. […]

Articol de Dana Florea, 23 mai 2015, 19:00

Trupe de teatru din şase ţări la Festivalul Euroregional de Teatru Timişoara TESZT 2015
Map Unavailable

20 de trupe de teatru din şase ţări vor fi prezente la cea de-a opta ediție a Festivalului Euroregional de Teatru Timișoara TESZT, care va avea loc în perioada 23 – 30 mai 2015.

Spectacole din Croația, Muntenegru, Ungaria, Serbia, Slovenia și România se vor desfăşura în sălile Teatrului Maghiar de Stat „Csiky Gergely”din Timișoara.

Anul acesta, accentul cade pe colaborare și coproducții între teatrele euroregiunii DKMT (Dunăre, Criș, Mureș, Tisa).  Un exemplu în acest sens este spectacolul „Moliendo Café”, realizat cu actorii teatrelor maghiar și german din Timișoara sau spectacolul lui Bojan Jablanovec, intitulat „Manipulări” și care aduce în scenă actori din patru țări.

Festivalul TESZT este o platformă importantă a întâlnirilor între artiști deja cunoscuți publicului din edițiile precedente, directori de teatre și de festivaluri, oameni de teatru, critici, generația nouă a artiștilor și public.

Programul festivalului:

23 mai, ora 19.00

Premiera spectacolului Manipulări, coproducție Via Negativa (Slovenia), Teatrul Maghiar Csiky Gergely (România), Asociația MASZK Ungaria) și Teatrul Kosztolanyi Dezso (Serbia);

24 mai, ora 17.00

Ernella la lupi – Teatrul Maladype/Budapesta;

ora 20.00

”Crimă și pedeapsă”- Teatrul Iugoslav de Dramă/Belgrad;

25 mai, ora 19.00

Locomotiva nebună – Teatrul Național Sloven de Dramă/Ljubljana;

ora 22.00

Casa din copac – Auăleu Teatru/Timișoara;

26 mai, ora 17.00

Enciclopedia timpului risipit – Teatrul Regal Zetski dom din Cetinje/Muntenegru;

ora 21.00

Opera cerșetorilor – Teatrul Maghiar din Timișoara;

27 mai, ora 18.00

Aleksandra Zec – Teatrul HKD/ Rijeka;

ora 21.00

Don Quijote – Arta spectatorului S.R.L.&Teatrul Szkene/Budapesta;

28 mai, ora 17.00

Banul Bank – Teatrul din Novi Sad;

ora 21.00

Vrăjitorul – Teatrul Național din Sombor/Serbia;

29 mai, ora 17.00

Moartea lui Ivan Ilici – Teatrul Național Sârb/Novi Sad;
30 mai, ora 17.00

Reunificarea celor două Corei – Teatrul Clasic Arad;

ora 21.00

Moliendo Cafe – Teatrul Maghiar & Teatrul German Timişoara.

Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” pune la dispoziția pasionaților de teatru două tipuri de abonamente, valabile pe durata Festivalului Euroregional de Teatru Timişoara (TESZT).

Biletele și abonamentele la spectacole pot fi achiziționate zilnic între orele 16.00 și 19.00, de la casa de bilete a Teatrului Maghiar de Stat „Csiky Gergely” din Timișoara, strada Alba Iulia nr.2. Începând cu 18 mai și până la sfârșitul festivalului, casa de bilete va sta la dispoziția publicului zilnic de la ora 11.00, până la începerea ultimului spectacol din program.

Pachetul TESZT 200 asigură intrarea la zece spectacole invitate. Prețul acestuia este de 200 de lei sau 100 de lei cu reducere pentru studenți, pensionari și posesorii de Kult Card.

TESZT 99+1 este abonamentul de 100 de lei pe baza căruia pot fi vizionate cinci spectacole la alegere. La preț redus, elevii, studenții, pensionarii și posesorii de Kult Card vor plăti 60 de lei.

Preţul biletelor la spectacolele din programul TESZT este de 30 de lei, respectiv 15 lei (cu reducere). Excepție fac biletele la spectacolele Casa din copac și Opera cerșetorilor; acestea costă 16 sau 8 lei, cu reducere. La coproducția Moliendo Café, intrarea costă 25 de lei sau 12 lei, cu reducere. Un regim aparte îl au și biletele la spectacolul Ernella la Lupi – 20, respectiv 10 lei.

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
29
2
3
5
10
16
17
22
23
24
1
+
2
+
Lucrările ceramistei Iulia Dinescu, într-un nou exercițiu de memorie culturală găzduit de Casa Artelor
Expoziția face parte din proiectul „Amintiri necesare”, un demers dedicat celor mai importanți artiști vizuali din Timișoara, dar care, din păcate, nu mai sunt printre noi.
Piti-Show la Atelierul lui Moş Crăciun și colinde la Târgul de Crăciun
Joi seara, la Târgul de Crăciun: 17.00 Povești la gura sobei cu piticul și copii de la emisiunea Piti-Show de la Radio Timişoara, la Atelierul lui [...]
Colinde şi cântece de iarnă la Filarmonica Banatul
Filarmonica Banatul din Timişoara invită timişorenii la un spectacol de colinde şi cîntece de iarnă luni, 21 decembrie 2015, de la ora 19.00. Interpretează Corul [...]
Numai fapte bune ... la cutie! - un proiect caritabil pentru copiii din centrele de plasament
"Numai fapte bune la ... cutie" este un proiect caritabil, educativ şi plin de bucurie pe care Asociaţia Sfera Timişoarei îl organizează în fiecare an [...]
Best of Transylvania Mountain Festival la Timișoara / PROGRAM
Festivalul aduce munții, sportul și spiritul de aventură pe marele ecran de la Cinema Timiș. Film, fotografie și întâlniri cu invitații festivalului, în 8 și 9 februarie.
”Tschick. De ce am furat mașina”, o odisee cool pentru tineri, la Teatrul German de Stat Timișoara
Cu o mașină furată, doi adolescenți, Maik și Tschick, decid să fugă din Berlin și pornesc într-o călătorie în care ajung să cunoască libertatea, poezia lumii, sentimentul dragostei și prietenia unuia față de celălalt.
Expoziţie de icoane pe sticlă "Masa Raiului"
Galeria Primăriei Timişoara găzduieşte până în 11 ianuarie 2016 expoziţia de icoane pe sticlă "Masa raiului". Sunt expuse 40 de lucrări realizate de nouă autori: Pr. [...]
Evenimentele culturale ale săptămânii 11 - 17 februarie
La finalul săptămânii, nu ratați evenimentul ”La revedre, Marele Oval!, ultima ocazie de a mai intra pe stadionul „Dan Păltinișanu”, care urmează a fi demolat. Nu ratați nici concertele cu Emeric Imre și Paula Seling sau expozițiile de la Muzeul de Artă sau de la Garnizoana din Libertății.
”Domnișoara din Tacna” cu Maia Morgenstern, la Timișoara
Spectacolul ne invită într-o călătorie profundă prin care descoperim adevărurile universale ce stau la baza existenței umane.
Revelion în Cetate la Oradea
Primăria Oradea îi invită şi în acest an pe orădeni să petreacă împreună, în aer liber, noaptea dintre ani. Anul acesta Revelionul se mută din [...]
”Après Ski” la Teatrul German de Stat Timișoara
O noapte singuratică pe un telescaun pe care a rămas blocat îl obligă pe Georg Karner să își amintească adevăratele sale dorințe și vise, diferite de viața plictisitoare și mediocră pe care o trăiește.
Evenimentele culturale ale săptămânii 19 - 24 februarie în Timișoara
O săptămână cu șase pelicule clasice, extrase din programul celui mai mare festival de filme de patrimoniu, spectacole de teatru sau de operă, lansări de carte, muzică pentru (aproape) toate gusturile și tururi ghidate.
Ziua Brâncuși, expoziția de o oră la Timișoara
Inițiativa aparține lui M. C. Donici, arhitect, artist vizual, scenograf. Evenimentul a ajuns la a IX-a ediție și are loc lângă Facultatea de Arte UVT.
Cătălin Bordea, Dorian Popa și Mira ajung la Timișoara în cadrul turneului de promovare al comediei Mentorii
Filmul va putea fi urmărit în premieră de publicul timișorean în 20 februarie, în cadrul unor proiecții speciale care vor avea loc la Cinema City Iulius și Cinema City Shopping City.
Il Cinema Ritrovato on Tour, în premieră la Timișoara / PROGRAM
Il Cinema Ritrovato din Bologna, cel mai important festival de cinema de patrimoniu din lume, ajunge la Timișoara între 21 și 23 februarie.
Au început înscrierile pentru Concursul Național Cangurul de Matematică Aplicată
Concursul este destinat elevilor din clasa pregătitoare și clasele I-XII și stimulează intuiția și creativitatea elevilor, având o structură relativ similară testelor PISA.
”Leonce și Lena” de Georg Büchner la Teatrul German de Stat Timișoara
O comedie melancolică despre doi tineri care nu-și găsesc locul. Leonce și Lena sunt doi străini într-o lume irațională, în care doar ironia și autoironia mai puteau oferi o consolare.
Lansare de carte la Arad: „101 concepte pentru a înțelege religiile lumii”
Lucrarea se adresează atât specialiștilor, cât și publicului larg interesat de fenomenul religios global.
Asociația Acasă în Banat lansează volumul ”Morile de la Rudăria”
Volumul dezvăluie povestea sitului unic în țară cu 25 de mori de apă și va fi lansat la Căminul Cultural din localitatea cărăşeană Eftimie Murgu.
Campionatul Național de Dans Sportiv pe secțiuni 2025, la Timișoara / PROGRAM
Aflat la cea de-a 33-a ediție, evenimentul aduce pe ringul de dans energia, eleganța și pasiunea celor mai buni sportivi ai momentului. Organizatori sunt Federația Română de Dans Sportiv și Agenția Națională pentru Sport și Clubul de Dans Sportiv Magnum Team Timișoara.
Programul lunii aprilie la Teatrul Maghiar de Stat Tmișoara
În aprilie, Teatrul Maghiar din Timișoara prezintă o nouă premieră, de data acesat pentru copii, „Scufița Roșie”, și reluarea, printre cele 22 de reprezentații din luna aprilie, a premierei absolute din luna trecută, „Sezon mort”.
Events on 10 februarie 2025
Events on 11 februarie 2025
Events on 12 februarie 2025
Events on 13 februarie 2025
Events on 14 februarie 2025
Events on 15 februarie 2025
Events on 19 februarie 2025
Events on 26 februarie 2025
mantas timisoara
Cultură joi, 18 iunie 2026, 20:00

Două reprezentații la Timișoara cu „Mantas”, spectacol inspirat de viața lui Mantas Kvedaravičius

18 iunie 2026 - 19 iunie 2026 @ 20:00 - Spectacolul „Mantas”, scris și regizat de Bogdan Sărătean, ajunge la Timișoara cu două...

Două reprezentații la Timișoara cu „Mantas”, spectacol inspirat de viața lui Mantas Kvedaravičius
de capul nostru Tudor Cristian Jurgiu
Cultură sâmbătă, 4 iulie 2026, 18:00

„De capul nostru”, premiat la Berlinale, va avea o proiecție specială la Timișoara, în prezența echipei

4 iulie 2026 @ 18:00 - Premiat la Festivalul Internațional de Film de la Berlin 2026, lungmetrajul „De capul nostru”, regizat de Tudor Cristian...

„De capul nostru”, premiat la Berlinale, va avea o proiecție specială la Timișoara, în prezența echipei
visit timisoara
Cultură marți, 16 iunie 2026, 00:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 16 – 22 iunie, la Timișoara

16 iunie 2026 - 22 iunie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră...

Evenimentele culturale ale săptămânii 16 – 22 iunie, la Timișoara
congres national insignografie timisoara 2026
Cultură luni, 10 octombrie 2016, 19:00

Timișoara găzduiește Congresul Național de Insignografie și Expoziția Colectivă de Insigne

10 octombrie 2016 @ 19:00 - Sub genericul ”3M”, cei trei magnifici, Horațiu Mălăele, Marcel Iureș și George Mihaiță, deschid a 25-a...

Timișoara găzduiește Congresul Național de Insignografie și Expoziția Colectivă de Insigne
Cultură joi, 25 iunie 2026, 19:00

Cine-Concert Days aduce la Timișoara patru seri de film mut european acompaniat de muzică live

25 iunie 2026 - 28 iunie 2026 @ 19:00 - Pe parcursul a patru seri consecutive, patru filme mute europene vor fi prezentate în patru cinematografe...

Cine-Concert Days aduce la Timișoara patru seri de film mut european acompaniat de muzică live
Cultură miercuri, 17 iunie 2026, 19:00

Trei seri, trei experiențe muzicale distincte la Filarmonica Banatul

17 iunie 2026 - 19 iunie 2026 @ 19:00 - Filarmonica Banatul Timișoara invită publicul, în perioada 17–19 iunie 2026, la trei evenimente care...

Trei seri, trei experiențe muzicale distincte la Filarmonica Banatul
Cultură joi, 18 iunie 2026, 18:00

„Herbarium Nocturn” – fragilitate și metamorfoză, la Galeria Pygmalion

18 iunie 2026 - 19 iunie 2026 @ 18:00 - Expoziția „Herbarium Nocturn” a artistei Laura Duduleanu, deschisă din 18 iunie în Galeria Pygmalion a...

„Herbarium Nocturn” – fragilitate și metamorfoză, la Galeria Pygmalion
Cultură miercuri, 17 iunie 2026, 19:30

„Ritmul vieții”, o celebrare a existenței în pași de dans, la Cinema Timiș

17 iunie 2026 @ 19:30 - Peste 90 de dansatori ai Clubului Magnum Team urcă pe scena Cinema Timiș, în 17 iunie, pentru a spune prin mișcare o...

„Ritmul vieții”, o celebrare a existenței în pași de dans, la Cinema Timiș