Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Festivalul Filmului European 2025 la Timișoara: cinema, diversitate, dialog / PROGRAM

15 mai 2025 – 18 mai 2025 @ 19:00 –

Programul cuprinde nouă filme europene de referință, printre care se regăsesc filme de ficțiune, documentare, animație și de familie.

Articol de Dana Florea, 15 mai 2025, 19:00

Festivalul Filmului European 2025 la Timișoara: cinema, diversitate, dialog / PROGRAM

Festivalul Filmului European revine la Timișoara cu o nouă ediție între 15 și 18 mai 2025. Vor fi proiectate la Cinema Studio nouă  filme europene de referință, curatoriate de criticul de film Cătălin Olaru, printre care se regăsesc filme de ficțiune, documentare, animație și de familie.

Festivalul se deschide joi, pe 15 mai, cu documentarul O neașteptată întrezărire a unor lucruri mai profunde / A Sudden Glimpse to Deeper Things, marele câștigător al celei mai recente ediții a Festivalului de film de la Karlovy Vary. Documentarul, realizat de Mark Cousins, (re)compune portretul unei artiste remarcabile, pictorița scoțiană Wilhelmina Barns-Graham, recunoscută pentru contribuția sa semnificativă la arta abstractă britanică a secolului XX și asociată cu Școala de la St Ives, un grup de artiști care, după cel de-al Doilea Război Mondial, au contribuit la definirea unei estetici distincte în arta britanică, influențată de peisajul și lumina specifică regiunii Cornwall.

„Între 15 și 18 mai, filmele care vor rula la Timișoara vor fi pentru toate gusturile: pentru copii, filme de animație, debuturi în lungmetraj, documentare, drame, satire, filme de război, filme selectate în competițiile celor mai importante festivaluri din lume, filme care pun probleme comune fiecăruia dintre noi și probleme pe care nici măcar nu ni le putem imagina. În aceste filme se vorbesc multe dintre limbile din Europa, dar și din Asia, se vorbește rusa și ucraineana. Ceea ce afirmă această varietate este că, în Europa și peste tot în lume, „cultura unește”. Acesta este mesajul pe care Festivalul nostru îl aduce în acest an în cele 10 orașe din România în care poposește, și mă bucur nespus că Timișoara a decis să continue să facă parte, și în 2025, din familia orașelor-gazdă ale Festivalului Filmului European”, a spus Liviu Jicman, președintele Institutului Cultural Român, organizatorul evenimentului.

Anul acesta, rolul de ambasador al Festivalului îi revine cineastei Ioana Mischie, artistă inovatoare, care avansează noile tehnologii în cinematografie și storytelling, a cărei activitate se concentrează pe proiecte transmedia care îmbină film, realitate virtuală și media interactivă. Cea mai recentă creație imersivă a sa, Human Violins: Prelude, a fost selectată în cadrul Festivalului de Film de la Cannes, secțiunea oficială „Cannes Immersive”, anul trecut, fiind considerată printre cele mai bune opt experiențe VR din întreaga lume.

Biletele pot fi achiziționate de la casa de bilete a Cinematografului Studio sau online.

Festivalul Filmului European este organizat cu sprijinul Reprezentanței Comisiei Europene în România, EUNIC România și UCIN – Uniunea Cineaștilor din România, în parteneriat cu Biroul Parlamentului European în România, ambasadele, centrele și institutele culturale europene.

PROGRAMUL FESTIVALULUI

  • JOI 15 mai – Gala de deschidere 

19:00 O neașteptată întrezărire a unor lucruri mai profunde / A Sudden Glimpse to Deeper Things – r: Mark Cousins / Marea Britanie / 2024, 88′ (doc.)

  • VINERI 16 mai

18:00 Așa cum e noaptea / Where the Night Stands Still / Come la notte – Liryc Dela Cruz / Italia, Filipine / 2025, 75’

20:00 Interceptat / Intercepted – r: Oksana Karpovych / Canada, Franța / 2024, 95′ (doc.)

  • SÂMBĂTĂ 17 mai

16:00 Vestita invazie a urșilor în Sicilia / The Bears’ Famous Invasion of Sicily / La fameuse invasion des ours en Sicile – r: Lorenzo Mattotti / Franța, Italia / 2019, 82’ (film de familie)

18:00 Printre palmieri, bombele sau Căutând reflecții în câmpul toxic al abundenței / Among the Palms the Bombs, or: Looking for Reflections in the Toxic Field of Plenty – r: Lukas Marxt, Vanja Smiljanić / Austria, Germania / 2024, 85’ (doc.)

20:00 Limbă străină / Foreign Language / Langue Étrangère – r: Claire Burger / Franța, Germania, Belgia / 2024, 105′

  • DUMINICĂ 18 mai

16:00 Mica prințesă Itty Bitty / Itty Bitty Princess / Prinsessa Pikkiriikki – r: Lauri Maijala / Finlanda / 2024, 75’ (film de familie)

17:30 Scurtmetraje britanice / BAFTA Shorts – Marea Britanie / 2023 / 120’

20:00 Terapie de familie / Family Therapy / Odrešitev za začetnike – r. Sonja Prosenc / Slovenia, Italia, Norvegia, Croația, Serbia / 2024, 122’

Pagina evenimentului.

Mai multe evenimente din Timișoara și din partea de vest a țării. 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
26
28
31
2
7
12
16
23
1
+
Evenimentele culturale ale săptămânii 27 ianuarie - 2 februarie, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Programe de educație muzeală în cadrul expoziției „Fragilitatea Eternului”, la Muzeul Național de Artă Timișoara
Prin acest program, Muzeul Național de Artă Timișoara își propune să ofere un cadru deschis pentru dialog, învățare și creativitate, invitând publicul să descopere patrimoniul cultural într-o manieră participativă și relevantă pentru prezent.
„Strada Fericirii 12A”, spectacol-document despre vocile neauzite ale violenței domestice, în premieră la Teatrul Maghiar din Timișoara
Spectacolul, regizat de Laurent Berger, este realizat în cadrul proiectului european „FemminiCity”. Textul se bazează pe interviuri realizate cu femei aflate în situații de violență domestică, prin intermedierea Direcției de Asistență Socială a Municipiului Timișoara.
Programul lunii februarie la Teatrul German de Stat Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, citește detalii despre fiecare dintre ele și află de unde poți cumpăra bilete.
Evenimentele culturale ale săptămânii 3 - 9 februarie, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Impactul epidemiilor, două expoziții tematice la Complexul Muzeal Arad
Cele două expoziții ne poartă în trecutul spațiului românesc, evidențiind modul în care evenimentele medicale majore – epidemiile și pandemiile – au modelat și schimbat viața socială, economică și culturală.
Showcase 2026: microstagiune cu cele mai noi producții ale teatrelor maghiar și german din Timișoara
Programul reunește șase producții recente ale Teatrului Maghiar de Stat, de la spectacole pentru copii la dramaturgie clasică și contemporană, alături de trei spectacole ale Teatrului German de Stat Timișoara, completate de întâlniri și discuții cu publicul.
Festivalul de literatură polițistă Bega Noir. PROGRAM
6 februarie 2026 - 7 februarie 2026    
12:30 - 19:45
Mister, crimă & suspans – două zile de anchete literare, dezbateri și lansări.
”Comedie din greșeală” cu Medeea Marinescu,  Alexandru Papadopol și alții
Povestea unui grup de actori care trebuie să scoată o premieră , dar nu au text. Printre actori : Medeea Marinescu,  Alexandru Papadopol
Evenimentele culturale ale săptămânii 10 - 16 februarie, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Serată literară la Biblioteca județeană din Arad, cu Editura Eikon și autorii săi
Evenimentul reunește autori arădeni și din alte zone ale țării, recent publicați la Editura Eikon, alături de reprezentanți ai editurii, și propune lansări de carte, prezentări de noutăți editoriale și un recital poetic.
„Petru cel isteț”, o nouă premieră pentru copii, la Teatrul Maghiar de Stat din Timișoara
Secția de păpuși a Teatrului Maghiar de Stat „Csiky Gergely” din Timișoara pregătește o nouă premieră pentru copii, „Petru cel Isteț”, un spectacol despre ingeniozitate, umor și puterea de a înfrunta nedreptatea.
Analia Selis lansează turneul național „Volver” - un proiect muzical despre întoarcere, echilibru și solidaritate
După succesul incontestabil al turneului național „Argentinissimo, rădăcini”, desfășurat în luna februarie 2025 care a cuprins 22 de concerte, artista Analia Selis revine pe scenele din România, cu un nou proiect cultural de amploare: turneul național „Volver”.
Festivalul – Concurs “Gelu Stan”, ediția a VIII-a, la Lugoj
Evenimentul, prin care este omagiat dirijorul, profesorul, muzicologul și omul de radio Gelu Stan, reunește 16 tineri finaliști din mai multe zone ale țării, care s-au remarcat prin talent, expresivitate artistică și atașament față de tradiția folclorică.
Il Cinema Ritrovato, cel mai mare festival de filme clasice restaurate din lume, revine la Timişoara / PROGRAM
Organizată de Ceau, Cinema! și Institutul Italian de Cultură, retrospectiva Il Cinema Ritrovato on Tour ajunge pentru al doilea an la Timișoara și prezintă o selecție de filme de la cel mai important festival dedicat cinematografiei de patrimoniu din lume, Il Cinema Ritrovato din Bologna (Italia).
Expoziția ”There Is No Finish Line” semnată de Mădălina-Elena Trofin, la Arad
Expoziția invită la introspecție și la acceptarea transformării ca stare esențială a ființei – o experiență vizuală și afectivă în care materia, memoria și emoția se dizolvă și se recompun la nesfârșit.
”Trubadurul”, de Giuseppe Verdi, două reprezentații extraordinare la Opera din Timișoara
Spectacolul din 22 februarie o are în prim-plan pe mezzosoprana Ramona Zaharia (Deutsche Oper am Rhein – Düsseldorf), iar reprezentația din 23 februarie o aduce pe scenă pe soprana Paula Iancic (Opera Națională București).
Noaptea Ideilor 2026 la Timișoara: Spațiu de dialog pentru noua generație
Noaptea Ideilor 2026 aduce tinerii în prim-plan în trei seri dedicate dezbaterii, filmului și întâlnirilor inspiraționale.
Lansarea antologiei de literatură tânără „reStart 2025”, la Biblioteca Județeană din Arad
Antologia reunește creațiile unor autori tineri, grupați pe două categorii de vârstă: sub 14 ani și 14-25 de ani, oferind o imagine autentică a sensibilităților, temelor și limbajelor literare ale noii generații.
Cântec, joc și gastronomie locală la o nouă ediție Festivalului - Concurs „Lada cu Zestre”/ PROGRAM
Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș readuce în atenția publicului Festivalul–Concurs „Lada cu Zestre”, cea mai amplă competiție artistică a comunităților timișene, dedicată revitalizării și promovării culturii tradiționale locale.
Au început înscrierile pentru UVT Liberty Marathon la Timișoara
Înscrierile pentru ediția a IX-a a UVT Liberty Marathon 2026 sunt deschise, iar participanții pot beneficia, în primele săptămâni, de tarife promoționale Super Early Bird, cu taxe începând de la 80 de lei.
Events on 8 februarie 2026
Events on 25 februarie 2026
nonconformist
Cultură sâmbătă, 4 aprilie 2026, 18:00

The Nonconformist: o viață între punk, artă urbană și călătorii, într-o expoziție de o seară la Timișoara

4 aprilie 2026 @ 18:00 - 23:00 - Expoziția foto-video „The Nonconformist / On my travels…” aduce în prim-plan fragmente din călătoria...

The Nonconformist: o viață între punk, artă urbană și călătorii, într-o expoziție de o seară la Timișoara
visit timisoara
Cultură marți, 31 martie 2026, 00:00

Evenimentele culturale în perioada 31 martie – 13 aprilie, la Timișoara

31 martie 2026 - 13 aprilie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu...

Evenimentele culturale în perioada 31 martie – 13 aprilie, la Timișoara
lansare de cartea biblioteca judeteana arad
Cultură vineri, 3 aprilie 2026, 18:00

”Harta invizibilă a atașamentului”, lansare de carte la Biblioteca Județeană Arad

3 aprilie 2026 @ 18:00 - Volumul, semnat de psihologul Andreea Ionescu, explorează modul în care experiențele timpurii și tiparele de atașament...

”Harta invizibilă a atașamentului”, lansare de carte la Biblioteca Județeană Arad
sala filarmonica banatul
Cultură miercuri, 1 aprilie 2026, 19:00

Programul lunii aprilie la Filarmonica Banatul din Timișoara

1 aprilie 2026 - 26 aprilie 2026 @ 19:00 - Află care sunt spectacolele lunii, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde...

Programul lunii aprilie la Filarmonica Banatul din Timișoara
Cultură joi, 2 aprilie 2026, 00:00

Programul lunii aprilie la Teatrul Maghiar de Stat Timișoara

2 aprilie 2026 - 20 aprilie 2026 @ ore diverse - Luna aprilie aduce pe scenele Teatrului Maghiar de Stat „Csiky Gergely” un program divers, care...

Programul lunii aprilie la Teatrul Maghiar de Stat Timișoara
Cultură duminică, 26 aprilie 2026, 19:00

Ediție aniversară a Festivalului Internațional „Timișoara Muzicală”, la Opera din Timișoara / PROGRAM

26 aprilie 2026 - 31 mai 2026 @ 19:00 - Ajuns la ediția cu numărul 50, Festivalul Internațional „Timișoara Muzicală” aduce în prim-plan o...

Ediție aniversară a Festivalului Internațional „Timișoara Muzicală”, la Opera din Timișoara / PROGRAM
Cultură marți, 24 martie 2026, 00:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 25 – 30 martie, la Timișoara

24 martie 2026 - 30 martie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră...

Evenimentele culturale ale săptămânii 25 – 30 martie, la Timișoara
Cultură vineri, 3 aprilie 2026, 19:00

”Cavalleria Rusticana” de Pietro Mascagni, la Opera din Timișoara

3 aprilie 2026 @ 19:00 - Află care sunt spectacolele lunii, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra...

”Cavalleria Rusticana” de Pietro Mascagni, la Opera din Timișoara