Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Festivalul Internațional de Literatură Timișoara / PROGRAM

16 octombrie 2025 – 18 octombrie 2025 @ 16:00 –

Timp de trei zile vor avea loc 12 evenimente la care participă 23 de invitați din țară și din străinătate.

Articol de Dana Florea, 16 octombrie 2025, 16:00

Festivalul Internațional de Literatură Timișoara / PROGRAM

La limita ficțiunii #realitatea este tema celei de a XIV-a ediții a Festivalului Internațional de Literatură de la Timișoara (FILTM), care se desfășoară între 16– 18 octombrie 2025.

Evenimentele se vor desfășura la Muzeul de Național de Artă Timișoara, Iulius Mall, Muzeul Apei, Colegiul Național Bănățean, Școala generală „Rudolf Walter”, Colegiul Național „Carmen Sylva”, Colegiul Național „Constantin Diaconovici Loga” și Liceul Teoretic „Grigore Moisil”.

Dezbateri pe teme socio-politice

Și în acest an, organizatorii au inclus în program trei dezbateri pe teme socio-politice, la care vor participa nume cunoscute ale vieții culturale și literare. Toate trei vor avea loc la Muzeul de Național de Artă Timișoara.

Joi, 16 octombrie, ora 16.00, prof. univ. Mihnea Măruță și specialista în comunicare Oana Marinescu vor discuta pe tema Viitorul care sperie și trecutul care seduce.

În data de 17 octombrie, ora 16.00, Europa. Ce ne așteaptă? Frontierele solidarității este titlul întânirii între doi reputați comentatori politici, istoricul și profesorul Armand Goșu și diplomatul Bogumil Luft (Polonia). Discuția va fi moderată de jurnalistul Matei Martin.

Sâmbătă, 18 octombrie, ora 18.00, la Muzeul de Național de Artă Timișoara, Robert Șerban, în calitate de moderator, propune o a treia dezbatere, de data aceasta între scriitori: De unde sare scânteia. Conflicte literare și reale, o temă actuală, despre care vor dialoga poeta ucraineană Iya Kiva, prozatorul timișorean Cosmin Leucuța și jurnalista culturală din Republica Moldova, Victoria Cușnir.

Seri de lectură

Serile de literatură reunesc 15 scriitori, invitați la două seri de proză și una de poezie.

În 16 octombrie, la ora 18.00, la Muzeul de Național de Artă Timișoara, publicul se va putea bucura de o întâlnire care se anunță spectaculoasă: între Sjón, cunoscutul autor islandez (tradus la noi cu succes de Editura Polirom), și Mircea Cărtărescu, cel mai cunoscut autor român în plan internațional. Moderatoare: jurnalista Victoria Cușnir (jurnalistă, Radio Chișinau).

Vineri, 17 octombrie, ora 18.00, la Muzeul de Național de Artă Timișoara, prozatorii Ioana Nicolaie, Vlad Zografi și Iulia Gherasim, recent premiată pentru volumul său de debut, vor fi invitații scriitorului și jurnalistului Marius Chivu.

Tot vineri, 17 octombrie, la ora 20.00, tradiționala seară de poezie va avea loc, în premieră, la Czeck In-Iulius Mall Timișoara. Ficțiunea care dă valoare realității (sau invers?) cu Mircea Cărtărescu și poeții invitați FILTM25 este titlul incitant propus de amfitrionul serii, poetul Răzvan Țupa. Vor urca pe scenă poeții: Mircea Cărtărescu, Gojko Bozovici (Serbia), Iya Kiva (Ucraina), Ioana Nicolaie, Bogdan O. Popescu, Matyus Melinda, Oana Cătălina Ninu, Gabriela Feceoru, Traian Pop Traian, Dinu Flămând.

De ce „La limita ficțiunii – realitatea? Fiindcă pare ireal că în secolul XXI, în Europa, Rusia a invadat Ucraina și omoară civili nevinovați, lovește blocuri de locuințe și clădiri istorice. Fiindcă e de domeniul fantasticului că ucrainenii nu se dau bătuți, fiind un model de curaj pentru restul lumii, lupta lor fiind, în fond, una atât de veche, cea dintre uman și barbar. Fiindcă apără cultura împotriva bombelor și a neantului. Literatura este și despre asta, iar la FILTM realitatea de lângă noi a fost întotdeauna în discuție.”, spune Robert Șerban, președinte FILTM.

FILTM este un proiect organizat de Fundația Aquatim din Timișoara. Finanțat de Municipiul Timișoara Centrul de Proiecte.

PROGRAMUL EVENIMENTELOR

Detalii www.filtm.ro și pe Pagina evenimentului.

Mai multe evenimente din Timișoara și din partea de vest a țării.

 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
15
22
24
25
26
27
29
30
1
2
3
4
Programul lunii decembrie la Opera Națională Română Timișoara
Află care sunt spectacolele lunii, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
FEST-FDR 2025. PROGRAM decembrie la Teatrul Național Timișoara
”Dramaturgia feminină în spectacolul de teatru. Generații” este titlul ediției 2025 a Festivalului European al Spectacolului Timișoara – Festival al Dramaturgiei Românești, care se desfășoară în perioada 2 - 21 decembrie.
Lansare de carte la Arad: „Episcopia Aradului în perioada interbelică”
Lucrarea este semnată de părintele dr. Petru Ursulescu și propune o incursiune riguroasă în trecutul Episcopiei Aradului, oferind cititorului o imagine completă și structurată a unei epoci definitorii pentru eparhia arădeană.
”Brazi de poveste la muzeu”, expoziție caritabilă la Arad
Evenimentul vine în sprijinul celor aflați în evidența Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Arad și este organizat pentru al patrulea an consecutiv de Complexul Muzeal Arad cu sprijinul partenerilor săi, firme private din sectorul economic arădean și instituții publice.
”Un gol pentru Giulia” - tineri fotbaliști joacă pentru viață la turneul caritabil din Dumbrăvița
Giulia, o fetiță de 7 ani, suferă de o tumoră de trunchi cerebral și are nevoie urgentă de sprijin financiar pentru a avea acces la tratament de specialitate într-o clinică din străinătate. Întreaga comunitate sportivă din Dumbrăvița s-a mobilizat, transformând o competiție sportivă într-o manifestare impresionantă de solidaritate.
Patinoar gratuit la Muzeul Satului.  Program„Lights of the Village” 6-21 decembrie 2025
Programul este gândit pentru toate vârstele: de la instalații spectaculoase de lumini, concerte live, carusel și patinoar gratuit, până la ateliere creative dedicate copiilor.
Evenimente comemorative la Memorialul Revoluției: expoziție și lansare de carte
Este vorba despre expoziția de fotografie „Timișoara 1990”, semnată de fotografa canadiană Joanne Elvy, și despre prezentarea volumului „1989. Anul revoluțiilor europene în memoria colectivă”.
Patinoar gratuit la Muzeul Satului.  Program„Lights of the Village” 6-21 decembrie 2025
Programul este gândit pentru toate vârstele: de la instalații spectaculoase de lumini, concerte live, carusel și patinoar gratuit, până la ateliere creative dedicate copiilor.
Michael Wolf, între Art Deco și modernism, o nouă expoziție la Muzeul de Artă din Timișoara
Expoziția este dedicată unuia dintre cei mai importanți arhitecți bănățeni ai epocii interbelice, Michael Wolf, și urmărește să aducă în atenția publicului propria istorie urbană, reînviind interesul pentru orașul în care trăiește.
Sărbătorile de iarnă, de la satul tradițional la epoca comunistă, într-o expoziție la Arad
Expoziția propune o privire amplă asupra identității culturale a românilor și asupra modului în care obiceiurile de iarnă au supraviețuit, s-au transformat sau au fost instrumentalizate în diferite epoci istorice.
Mircea Baniciu,  Adrian Ilie & friends la „Lights of the Village”, la Muzeul Satului
Programul este gândit pentru toate vârstele: de la instalații spectaculoase de lumini, concerte live, carusel și patinoar gratuit, până la ateliere creative dedicate copiilor.
Damian & Brothers și Maryliss la „Lights of the Village”, la Muzeul Satului
Programul este gândit pentru toate vârstele: de la instalații spectaculoase de lumini, concerte live, carusel și patinoar gratuit, până la ateliere creative dedicate copiilor.
Evenimente dedicate comemorării Revoluției de la Timișoara / PROGRAM
Timișoara rememorează Revoluția din Decembrie 1989 printr-o serie de evenimente comemorative, culturale și educative - de la concursuri interactive pentru liceeni și expoziții de artă, până la ceremonii religioase, momente de reculegere, pelerinaje la monumentele Revoluției și concerte dedicate libertății.
„Sezon de Grafică la MNArT” prezintă expoziția „Când Lumea Se Frânge. Grafica Miturilor Ultimului Ceas”
Expoziția reunește lucrări de bandă desenată ale studenților specializării Grafică din cadrul Facultății de Arte și Design a Universității de Vest din Timișoara.
Patinoar gratuit și colinde la Muzeul Satului.  Program„Lights of the Village” 6-21 decembrie 2025
Programul este gândit pentru toate vârstele: de la instalații spectaculoase de lumini, concerte live, carusel și patinoar gratuit, până la ateliere creative dedicate copiilor.
Alaiul Colindătorilor revine la Timișoara cu cele mai frumoase tradiții și obiceiuri de Crăciun
Evenimentul, care transformă centrul orașului într-o sărbătoare a colindului autentic și a portului popular, reunește pste 250 de colindători din întreg județul Timiș.
Vunk și TM Groove & Tania Ionescu la „Lights of the Village”, la Muzeul Satului
Programul este gândit pentru toate vârstele: de la instalații spectaculoase de lumini, concerte live, carusel și patinoar gratuit, până la ateliere creative dedicate copiilor.
Subcarpați și Phaser la Lights of the Village”, la Muzeul Satului
Programul este gândit pentru toate vârstele: de la instalații spectaculoase de lumini, concerte live, carusel și patinoar gratuit, până la ateliere creative dedicate copiilor.
Evenimente culturale în perioada 28 decembrie - 11 ianuarie, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Revelion 2026 în centrul Aradului. Concert și show de artificii
Startul petrecerii va fi dat la ora 21.30. Pe scena din fața Palatului Administrativ vor urca Epicenter, Andreea și Dragoș Moldovan & Band, Vescan și trupa VH2.
Events on 3 decembrie 2025
nonconformist
Cultură sâmbătă, 4 aprilie 2026, 18:00

The Nonconformist: o viață între punk, artă urbană și călătorii, într-o expoziție de o seară la Timișoara

4 aprilie 2026 @ 18:00 - 23:00 - Expoziția foto-video „The Nonconformist / On my travels…” aduce în prim-plan fragmente din călătoria...

The Nonconformist: o viață între punk, artă urbană și călătorii, într-o expoziție de o seară la Timișoara
visit timisoara
Cultură marți, 31 martie 2026, 00:00

Evenimentele culturale în perioada 31 martie – 13 aprilie, la Timișoara

31 martie 2026 - 13 aprilie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu...

Evenimentele culturale în perioada 31 martie – 13 aprilie, la Timișoara
lansare de cartea biblioteca judeteana arad
Cultură vineri, 3 aprilie 2026, 18:00

”Harta invizibilă a atașamentului”, lansare de carte la Biblioteca Județeană Arad

3 aprilie 2026 @ 18:00 - Volumul, semnat de psihologul Andreea Ionescu, explorează modul în care experiențele timpurii și tiparele de atașament...

”Harta invizibilă a atașamentului”, lansare de carte la Biblioteca Județeană Arad
sala filarmonica banatul
Cultură miercuri, 1 aprilie 2026, 19:00

Programul lunii aprilie la Filarmonica Banatul din Timișoara

1 aprilie 2026 - 26 aprilie 2026 @ 19:00 - Află care sunt spectacolele lunii, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde...

Programul lunii aprilie la Filarmonica Banatul din Timișoara
Cultură joi, 2 aprilie 2026, 00:00

Programul lunii aprilie la Teatrul Maghiar de Stat Timișoara

2 aprilie 2026 - 20 aprilie 2026 @ ore diverse - Luna aprilie aduce pe scenele Teatrului Maghiar de Stat „Csiky Gergely” un program divers, care...

Programul lunii aprilie la Teatrul Maghiar de Stat Timișoara
Cultură duminică, 26 aprilie 2026, 19:00

Ediție aniversară a Festivalului Internațional „Timișoara Muzicală”, la Opera din Timișoara / PROGRAM

26 aprilie 2026 - 31 mai 2026 @ 19:00 - Ajuns la ediția cu numărul 50, Festivalul Internațional „Timișoara Muzicală” aduce în prim-plan o...

Ediție aniversară a Festivalului Internațional „Timișoara Muzicală”, la Opera din Timișoara / PROGRAM
Cultură marți, 24 martie 2026, 00:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 25 – 30 martie, la Timișoara

24 martie 2026 - 30 martie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră...

Evenimentele culturale ale săptămânii 25 – 30 martie, la Timișoara
Cultură vineri, 17 aprilie 2026, 19:00

Opereta ”Bal la Savoy” de Paul Abraham la Opera din Timișoara

17 aprilie 2026 - 19 aprilie 2026 @ 19:00 - Află care sunt spectacolele lunii, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde...

Opereta ”Bal la Savoy” de Paul Abraham la Opera din Timișoara