Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Festivalul Internațional de Muzică Nouă INTRADA, la Timișoara / PROGRAM

13 noiembrie 2017 – 17 noiembrie 2017 @ 19:00 – Cea de-a patra ediție a Festivalul Internațional de Muzică Nouă INTRADA va avea loc la Timișoara în perioada 13 – 17 noiembrie 2017. Spectacolele vor avea loc la Sala Capitol, Colegiul Național de Artă Ion Vidu, Liceul Waldorf și Ambasada. Concertul de luni, 13 noiembrie, Ecouri din străbuni, va avea loc la Sala Capitol și va […]

Articol de Dana Florea, 13 noiembrie 2017, 19:00 / actualizat: 15 noiembrie 2017, 11:57

Festivalul Internațional de Muzică Nouă INTRADA, la Timișoara / PROGRAM
Map Unavailable
Cea de-a patra ediție a Festivalul Internațional de Muzică Nouă INTRADA va avea loc la Timișoara în perioada 13 – 17 noiembrie 2017. Spectacolele vor avea loc la Sala Capitol, Colegiul Național de Artă Ion Vidu, Liceul Waldorf și Ambasada.
Concertul de luni, 13 noiembrie, Ecouri din străbuni, va avea loc la Sala Capitol și va fi precedat de o expoziție de instrumente tradiționale și îl va avea ca invitat special pe Grigore Leșe.
Marți, 14 noiembrie, ora 19, sunteți așteptați în sala Colegiului Național de Artă, spre a audia Corul pe voci egale, un recital de pian și încă cinci formații camerale. Veți mai asculta așadar muzică interpretată la vioară, trombon, acordeon, fagot, flaut, instrumente de percuție. Programul cuprinde cinci piese în primă audiție și una în primă audiție absolută.
Miercuri, 15 noiembrie, ora 19.00, Orchestra de coarde a Filarmonicii din Arad, dirijată de Carmen Cârneci- Cavassi, va acompania instrumente solistice  – violoncel, pian, flaut, oboi, fagot –  într-un  concert simfonic susținut la Liceul Waldorf (str Uranus, nr 10).
Joi, 16 noiembrie, cu începere de la ora 18.00, Ambasada va avea loc un concert-spectacol ce va asocia muzica interpretată la acordeon, contrabas, vioară, violă, pian cu live electronics, voce umană și proiecții foto sub genericul Future Landscape.
Vineri, 17 noiembrie, în ultima zi a festivalului, de la ora 19.00, pe scena Sălii Capitol vor urca Orchestra Filarmonicii Banatul, dirijată de Tiberiu Oprea, reputați soliști europeni, recitatori.

Programul festivalului

Luni, 13 noiembrie, ora 18 Sala Capitol
Expoziție de instrumente tradiționale românești – OVIDIU PAPANĂ
Luni, 13 noiembrie, ora 19
Concert – spectacol
Ecouri din străbuni
Eveniment finanţat de Casa de Cultură a Municipiului TimişoaraCu participarea extraordinară a luiGRIGORE LEȘETrio Contraste: ION BOGDAN ȘTEFĂNESCU – flaut,
SORIN PETRESCU – pian, DORU ROMAN – percuțieCvintetul de coarde al Filarmonicii Banatul
LUCIAN PETRILA – vioară
HORAȚIU BĂLAN – vioară
IULIANA AMBĂRUȘ – violă
DARIUS TEREU – violoncel
FLORIN LUPULESCU – contrabasProgram:LUCIAN MEȚIANUFolclor
CORNELIU DAN GEORGESCUMotive transilvane
IONICĂ POPSâmbătă de dimineață (p.a.a.)
GABRIEL MĂLĂNCIOIUObârșii (p.a.a.)
VIOLETA DINESCUEcouri pentru Contraste


Marți, 14 noiembrie, ora 19, Colegiul Național de Artă Ion Vidu,
Sala Mihai Perian

RECITAL
Finanțat de Ambasada Israelului în România

C orul pe voci egale al CNA Ion Vidu, dirijat de MARIA GYURIS

REMUS GEORGESCUNăscătoare de Dumnezeu
ARNE MELLANÄSAglepta
JUKKA LINKOLAThe Joiku

Recital de pian – AMIT DOLBERG (Israel)
Clear day

MATTHIAS PINTCHEROn a Clear Day
AYAL ADLERMisterioso
REBECCA SAUNDERSShadow
AMOS ELKANA Eight Flowers. A Bouquet for Gyorgy Kurtag
JOSEF TALConcertul nr. VI pentru pian și bandă

Trio Atem: CRISTINA MĂLĂNCIOIU – vioară, VICTOR PĂRĂU – pian,
RUT IOVESCU – soprană
DIANA ROTARU Legat

VLAD FAUR – trombon
NICOLAE BRÂNDUȘSoliloque IV

Duo Vivo: MARKO RISTIC – acordeon, RADU ȚAGA – fagot
PAUL JELESCU Rapsodie dobrogeană

CARMEN IUGA – vioară, DOREL IUGA – flaut alto
DOINA ROTARU Mesto

Ansamblul Percutissimo, condus de DORU ROMAN:
DANIEL JUMUGA-CUIBARIU, AMELIA TRIFU
ADRIAN IORGULESCU Intersecții (p.a.a.)



Miercuri, 15 noiembrie, ora 19 Liceul Waldorf
Str. Uranus nr. 10
CONCERT SIMFONIC
realizat cu sprijinul Uniunii Compozitorilor și Muzicologilor din România

Orchestra Filarmonicii de Stat din Arad

D irijor: CARMEN CÂRNECI-CAVASSI

Soliști: DAN CAVASSI – violoncel, SORIN DOGARIU – pian
T rio SYRINX: DOREL BAICU – flaut, DORIN GLIGA – oboi,
PAVEL IONESCU – fagot

AUREL STROEFantasia quasi una sonata pentru violoncel, pian și
orchestră de cameră
CARMEN CÂRNECISunet vechi – copac de sunet pentru orchestră de coarde
ROBERT DYCKENocturne pentru violoncel și orchestră de coarde (p.a.a.)
GÜNTER ZOBLOrakel pentru orchestră de coarde
ULPIU VLADSonorități și Anemone IV – Concert pentru flaut, oboi, fagot și
orchestră de coarde
ANDREI TĂNĂSESCU… ce știi mai bine! – Variațiuni parodice pentru flaut, oboi, fagot
și orchestră de coarde (p.a.a.)



Joi, 16 noiembrie, ora 18 Centrul Cultural Ambasada
Str. Anton Seiller nr. 2
Future Landscape
Eveniment realizat cu sprijinul Goethe-Institut

Soliști: DORON KAUFMAN (Israel)– live electronics
R OMAN YUSIPEY (Ucraina)– acordeon
THOMAS NIESE (Germania) – contrabas
Cvartetul Volte: RAMONA MORĂRIȚA – soprană, LAURA ROMAN – vioară, IULIANA AMBĂRUȘ – violă, ANDREEA OLARIU – pian
Proiecții foto: SORANA PETRESCU

LUCIAN BESCHIU Văz duhul
HORST LOHSEE.A. Poe’s Dreams (p.a.a.)
LAURA MANOLACHEColine (p.a.a.)
ROMAN U VLADDomnișoara Pogany pentru vioară și mediu electroacustic
VIOLETA DINESCUMeerestiefe (p.a.)
GEORGE BALINTZî
DORON KAUFMANFuture Landscape pentru acordeon, contrabas și
live electronics (p.a.a.)



Vineri, 17 noiembrie, ora , Sala Capitol

Concert Simfonic
Orchestra simfonică a Filarmonicii Banatul

Dirijor: TIBERIU OPREA
Soliști: GIORGOS KONSTANTINOU (Grecia)– pian,
ROMAN YUSIPEY (Ucraina)– acordeon, BARRIE WEBB (Anglia) – trombon,
CRISTIAN ARDELEAN – bariton
Grup vocal de la Facultatea de Muzică și Teatru din Timișoara

Program:
GABRIEL ALMASI The Mysterious Journey of Life pentru orchestră
SERGEY PILYUTIKOV Ochi (Oko) – Concert pentru acordeon și orchestră (p.a.)
GIORGOS KOUMENDAKIS The Pedal Tone for a Middle-Aged Man
pentru pian și orchestră (p.a.)
ADRIAN POP Triptic pentru orchestră
GEORGE BALINT Cumplitul nefamiliar pentru bariton, grup de recitatori,
trombon și orchestră (p.a.a.)
REMUS GEORGESCU Invocation pentru trombon și orchestră (p.a.a.)

Mai multe evenimente din Timişoara şi din partea de vest a ţării.

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
j
v
s
d
31
5
6
7
14
17
18
19
20
21
24
27
28
1
2
3
4
Evenimentele culturale ale săptămânii 1 - 7 aprilie la Timișoara
O săptămână cu spectacole de teatru sau de operă, filme, muzică, lansări de carte și două evenimente care au ca temă mâncarea.
Programul lunii aprilie la Teatrul Național Timișoara
Află care sunt spectacolele lunii, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Cele mai mari companii din Timișoara, la Zilele Carierei UPT
Zilele Carierei este un eveniment organizat de Universitatea Politehnica Timișoara, ajuns la ediția XXVI-a.
Expoziția „Plante de leac din colecțiile muzeului”, la Complexul Muzeal Arad
Pe parcursul expoziției, Asociația Culturală „Tomis”, filiala Arad va desfășura atelierele tematice „Farmacia dacică”, în cadrul cărora se vor prezenta detalii despre tratamentele dacice.  
În ritmul lumii, cea mai amplă retrospectivă Ștefan Bertalan, la Timișoara
Expoziția, curatoriată de Bernard Blistène, cuprinde peste 250 de lucrări care explorează viziunea profundă a lui Bertalan asupra relației dintre natură, formă și percepție.
Programul lunii aprilie la Teatrul German de Stat Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, citește detalii despre fiecare dintre ele și află de unde poți cumpăra bilete.
Spectacolul ”Europa” la Teatrul German de Stat Timișoara
Spectacolul înfățișează oameni aflați mereu, fizic și emoțional,  în mișcare, unii dintre ei dureros ancorați în certitudinile trecutului, alții străduindu-se să pornească spre noi destinații.
Programul lunii aprilie la Opera Națională Română Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Sidy Thal – povestea atacului anti-semit din Timișoara anului 1938 – pe scena Teatrului German de Stat Timișoara
Spectacolul este realizat împreună cu Teatrul Evreiesc de Stat București și e o încercare de a reconstitui atacul și perioada în care antisemitismul și fascismul au devenit parte din viața de zi cu zi într-o societate multiculturală, ceea ce a dus la oroarea celui de-al Doilea Război Mondial și la Shoah. 
Spectacolul ”Mocirița” cu Narcisa Suciu, la Reșița
Artista va aduce pe scenă piese care celebrează revenirea naturii la viață, bucuria și speranța specifice primăverii.
Retrospectivă Virginia Baz Baroiu, la Muzeul Național de Artă Timișoara
Expoziția „Cerul, Pământul și Cuvântul. O retrospectivă Virginia Baz Baroiu” aduce în prim-plan opera uneia dintre cele mai longevive artiste din Banat, punând în valoare atât creațiile sale, cât și contribuția sa esențială la viața artistică din România.
Spectacolul ”Mocirița” cu Narcisa Suciu, la Timișoara și Arad
Alături de Narcisa Suciu, vor urca pe scenă invitații săi, Grupul Iza și Cătălin Dumitraș.
Au început înscrierile la Harababura Fair 2025, ediția de Paști
Târgul aduce în fața publicului o selecție diversă de produse realizate de designeri locali, de la piese vestimentare la ceramică și bijuterii, dar i viniluri i alte produse dedicate colecționarilor de muzică.
“Maria din Magdala” cu Roberta Popa, la Teatrul Naţional Timișoara
Spectacolul aduce o viziune teatrală asupra unui personaj întrupat din numeroasele interpretări pe care i le-a dat umanitatea de-a lungul timpului Mariei Magdalena, discipolă a Mântuitorului.
”Azi, la noi, cântă tot natul”, spectacol extraordinar de Florii, la Timișoara
Aflat la a patra ediție, spectacolul aduce pe scenă soliști consacrați și profesioniști din diverse domenii. Medici, avocați, ingineri, arhitecți, jurnaliști sau actori pasionați de folclor devin, preț de câteva minute, soliști de muzică populară, alături de orchestra Ansamblului "Timișul".
Evnimentele culturale ale săptămânii 15 - 21 aprilie la Timișoara
O premieră a unui spectacol de teatru, două concerte deosebite la filarmonică și o întâlnire cu scriitori timișoreni sunt câteva dintre evenimentele săptămânii.
”Victimele datoriei” Eugène Ionesco,  la Teatrul Național Timișoara
Un spectacol care își urmărește eroul – un om obișnuit, aparent fără identitate – pe un drum simbolic, bizar, comic și tragic, pe care societatea îl obligă să îl parcurgă, în căutarea rădăcinilor răului.
”Crăiasa Zăpezii”, un basm pentru cei mici și mari la Teatrul German de Stat Timișoara
Elementele de basm nu constituie decât unul din straturile de înțelegere, "Crăiasa Zăpezii" fiind și o piesă despre procesul de maturizare prin care trec copiii.
Evenimentele culturale ale săptămânii 22 - 28 aprilie la Timișoara
A treia retrospectivă Ceau, Cineclub!, filme la Focus Gopo, spectacole cu trupe de teatru ale elevilor vorbitori de germană și concerte în weekend în Bastionul Theresia sunt câteva dintre evenimentele culturale ale săptămânii.
Festivalul Internațional de Teatru Școlar și de Tineret de Expresie Germană la Timișoara
Festivalul reunește tineri actori de expresie germană din diverse ţări europene, precum Ungaria, Croaţia, Serbia, Germania şi România (Sibiu, Bucureşti şi Timişoara).
Să ciTimișoara, seară literară alături de autorii Mugur Ioniță și Tudor Crețu
Cei doi autori vor discuta cu publicul despre Timișoara, despre memorie și despre cum cărțile pot deveni poduri între oameni.
Au început înscrierile pentru Jocul-Concurs Poveștile Cangurului
Concursul este destinat claselor pregătitoare și claselor I-XII și testează cunoștințele de limbă și civilizație, intuiția, logica și viteza de reacție.
"Proclamația de la Timișoara în imagini”, expoziție in memoriam Liviu Tulbure
Expoziția rememorează momentul istoric al lui 11 martie 1990, când Timișoara a devenit, din nou, simbolul speranței și al demnității civice, odată cu nașterea Proclamației de la Timișoara.
Retroparada Primăverii revine la Timișoara
Retroparada Primăverii este un eveniment cu o tradiție de 27 de ani care reunește colecționari de mașini de epocă.
Istoria ca Poveste. Despre eroi și răufăcători: Pavel Chinezu și Gheorghe Doja
Evenimentul își propune să apropie publicul de istorie prin poveste, să stimuleze gândirea critică și empatia, punând accent pe întrebările copiilor și pe dialogul între generații.
Festivalul “Suflet de România”, pe Domeniul Regal Săvârșin / PROGRAM
Participă meșteșugari, artiști populari și organizații, alături de producători din toată țara, în special din Banat. Vor avea loc concerte cu formația Zdob și Zdub, Irina Rimes și Surorile Oșoianu și o conferință a părintelui Constantin Necula.
Evenimentele culturale ale săptămânii 29 aprilie - 5 mai în Timișoara
Timișoara Muzicală, Double Bill Adrien Brody, concerte cu Feli și SoundsOfOm by Ursu în weekend, sunt câteva dintre evenimentele săptămânii.
Kunsthalle Bega prezintă expoziția Work as a Trace as a Place a artistului slovac Martin Piaček
Expoziția reunește câțiva ani de explorare în care artistul s-a aplecat asupra contrastului dintre moale și solid, urmărind călătorii materiale cartografiate în piatră.
Caravana „Shakespeare – peste tot” ajunge la Timișoara și Balinț
Publicul este invitat la ateliere interactive, recitaluri de sonete și spectacole de comedie inspirate din marile opere shakespeariene. Intrarea este liberă.
Concert coral educativ la Filarmonica Banatul
Copiii cu vârste cuprinse între 7 și 12 ani sunt invitați să asculte muzica filmelor de altadată în interpretarea Corului Filarmonicii Banatul Timișoara.
Programul lunii mai la Teatrul German de Stat Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, citește detalii despre fiecare dintre ele și află de unde poți cumpăra bilete.
Festivalul Internațional ”Timișoara Muzicală” 2025 / PROGRAM
Festivalul a ajuns la ediția cu numărul 49 și este organizat de Filarmonica „Banatul” și Opera Națională Română din Timișoara.
Programul lunii mai la Teatrul Național Timișoara
Află care sunt spectacolele lunii, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Events on 4 aprilie 2025
Events on 11 aprilie 2025
Events on 12 aprilie 2025
Events on 1 mai 2025
Perchezitii DIICOT în Timiș si Arad: rețea de contrabandă cu bijuterii aduse ilegal din Turcia
miercuri, 22 octombrie 2025, 17:32

Perchezitii DIICOT în Timiș si Arad: rețea de contrabandă cu bijuterii aduse ilegal din Turcia

58 de mandate de percheziţie imobiliară au fost puse în aplicare în judeţele Timiş şi Arad, de poliţiştii Serviciului de Combatere a...

Perchezitii DIICOT în Timiș si Arad: rețea de contrabandă cu bijuterii aduse ilegal din Turcia
Cele mai multe accidente cu mijloace de transport public din Timișoara, în Piața Traian și la Prefectură
miercuri, 22 octombrie 2025, 17:12

Cele mai multe accidente cu mijloace de transport public din Timișoara, în Piața Traian și la Prefectură

Piața Traian și sensul giratoriu de lângă Prefectura Timiș se numără printre zonele în care au loc cele mai multe accidente cu mijloacele de...

Cele mai multe accidente cu mijloace de transport public din Timișoara, în Piața Traian și la Prefectură
Şapte răniţi, între care și un copil, au ajuns la spital după ce două tramvaie s-au ciocnit în Arad
miercuri, 22 octombrie 2025, 16:00

Şapte răniţi, între care și un copil, au ajuns la spital după ce două tramvaie s-au ciocnit în Arad

Şapte persoane, între care un minor, au fost transportate la spital în urma ciocnirii între două tramvaie în Arad. Accidentul a avut loc pe...

Şapte răniţi, între care și un copil, au ajuns la spital după ce două tramvaie s-au ciocnit în Arad
Conferința Internațională de Istorie ACTA HISTORICA CIVITATIS LUGOSIENSIS, a cincea ediție, la Lugoj
miercuri, 22 octombrie 2025, 12:17

Conferința Internațională de Istorie ACTA HISTORICA CIVITATIS LUGOSIENSIS, a cincea ediție, la Lugoj

CONFERINȚA INTERNAȚIONALĂ DE ISTORIE “ACTA HISTORICA CIVITATIS LUGOSIENSIS”, ediția a V–a, va avea loc, în perioada 24 – 26...

Conferința Internațională de Istorie ACTA HISTORICA CIVITATIS LUGOSIENSIS, a cincea ediție, la Lugoj
miercuri, 22 octombrie 2025, 10:29

Dennis Man, primele goluri în Liga Campionilor; victorie și pentru Cristi Chivu

Atacantul arădean Dennis Man a marcat primele sale goluri în Liga Campionilor la fotbal, aseară, în meciul în care PSV Eindhoven a umilit-o pe...

Dennis Man, primele goluri în Liga Campionilor; victorie și pentru Cristi Chivu
miercuri, 22 octombrie 2025, 10:17

Salonul Hunedorean al Cărţii reunește 90 de edituri

Peste 90 de edituri din ţară participă la Salonul Hunedorean al Cărţii, organizat de Biblioteca Judeţeană “Ovid Densusianu” Hunedoara-Deva...

Salonul Hunedorean al Cărţii reunește 90 de edituri
miercuri, 22 octombrie 2025, 10:16

Seminar de coregrafie tradițională la Buziaș

Joi, 23 octombrie, începe seminarul de coregrafie la Buziaș. Este organizat de Casa de Cultură a Studenților din Timișoara, prin ansamblul...

Seminar de coregrafie tradițională la Buziaș
miercuri, 22 octombrie 2025, 10:11

Tavanele şcolii din Lovrin s-au prăbuşit în urma incendiului. Elevii, mutați în altă clădire

Tavanele sălilor de clasă de la școala din Lovrin s-au prăbuşit, în urma incendiului care a cuprins acoperișul. Drept urmare, au fost distruse...

Tavanele şcolii din Lovrin s-au prăbuşit în urma incendiului. Elevii, mutați în altă clădire