Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Festivalul Internaţional de Teatru Clasic 2024, la Arad / PROGRAM

22 noiembrie 2024 – 28 noiembrie 2024 @ 17:00 –

Festivalul aduce laolaltă, timp de șapte zile, nouă spectacole semnate de regizori importanți, creații actoricești memorabile, concerte și întâlniri interesante.

Articol de Dana Florea, 22 noiembrie 2024, 17:00

Festivalul Internaţional de Teatru Clasic 2024, la Arad / PROGRAM

Cea de-a 27-a ediție a Festivalului Internaţional de Teatru Clasic Arad, va avea loc la Teatrul Clasic ”Ioan Slavici” în perioada 22 – 28 noiembrie 2024. Festivalul aduce în oraș nume mari ale scenei românești, nouă spectacole de teatru, concerte de muzică de teatru şi jazz, întâlniri cu actorii.

Festivalul va începe vineri, 22 noiembrie, cu o paradă a costumelor de epocă, în foaierul de la intrarea în Sala Mare. În prima zi de festival sunt programate trei spectacole: Cântece şamanice – Teatrul Naţional ‘Lucian Blaga’ Cluj-Napoca (ora 17,00, Sala Studio), Visul unei nopţi de vară – Teatrul Clasic ‘Ioan Slavici’ Arad (18,30, Sala Mare) și Oglinda neagră – Teatrul Naţional ‘Lucian Blaga’ Cluj-Napoca (21,00, Sala Studio).

”Programul de spectacole și concerte este completat de activități conexe precum o paradă a costumelor, un festival al librăriilor arădene, o expoziție de afișe a studenților de la Facultatea de Design a Universității „Aurel Vlaicu” Arad și o serie de lecturi publice. De asemenea, în fiecare zi, în intervalul 16.30 – 17.30, vom transmite în direct, pe paginile noastre de social media, pe canalul de youtube al TCIS și pe La StradaTV, interviuri cu artiștii invitați, în cadrul unui program intitulat ABOUT FITCA 2024. Seară de seară, Cătălin Lăpușcă va fi gazda Retro Classic Nights – eveniment găzduit de Clubul FITCA27. Vedeta acestei serii de întâmplări conexe este fără doar și poate, workshopul pe care cunoscutul coregraf, dansator și profesor – Gigi Căciuleanu, îl va susține cu actori ai Teatrului Clasic „Ioan Slavici” Arad, ai Teatrului Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timișoara și ai Teatrului „Regina Maria” Oradea. Maestrul Gigi Căciuleanu ne face onoarea de a susține și o conferință intitulată Măiestria DansActorului. Aceasta va avea loc  în 27 noiembrie, de la ora 17.00, în sala Ferdinand a Primăriei Arad.” , spune Bogdan Alexandru Costea – manager, Teatrul Clasic  „Ioan Slavici” Arad.

PROGRAMUL SPECTACOLELOR

Vineri, 22 noiembrie 2024

  • ora 17.00, Sala Studio

Teatrul Național Lucian Blaga Cluj-Napoca: ??̂????? ?̦??????? / ??? ?????, inspirat de poemul persan ”Conferința păsărilor” de Farid Ud-Din Attar  (18+)

regia: Çağlar Yiğitoğullari

durata: 1h (fără pauză)

  • ora 18.30, Sala Mare

Teatrul Clasic Ioan Slavici Arad: ????? ???? ????̦? ?? ????̆, după textul lui William Shakespeare cu inserții contemporane ale trupei de actori  (12+)

regia: Cristian Ban

durată: 1h50 (fără pauză)

  • ora 21.00, Sala Studio

Teatrul Național Lucian Blaga Cluj-Napoca: ??????? ??????̆, după nuvelele ”Roaba” și ”Suflul” de Luigi Pirandello

???-??? ?ℎ?? ?? ?????̦ ?????

regia: Roberto Bacci

durata: 1h (fără pauză)


Sâmbătă, 23 noiembrie 2024

  • ora 18.00, Sala Mare

Teatrul Național Radu Stanca Sibiu: ??????? ?̂? ?????? de Michael Frayn

regia: Andrei și Andreea Grosu

durata:2h (fără pauză)

  • ora 20.30, Sala Studio

Péter Sárik Trio & Nikoletta Szőke (Ungaria): ???? ??????? ????

durata: 1h20


Duminică, 24 noiembrie 2024

  • ora 18.00, Sala Mare

Teatrul Maghiar de Stat ????? ??????? Timișoara: ??̆??̆????, după Aristofan (14+)

regia: Kokan Mladenović

durata:1h45 (fără pauză)

  • ora 20.30,  Sala Mare

CT Project: ?? ??????????? ?????  (??????? ????̦???? ?? ??́?? ?????/????? ????́??/???? ??????/?????́ ?. ??????)

durata: 1h


Luni, 25 noiembrie 2024

  • ora 19.00, Sala Mare

Teatrul de Comedie București: ??̆??̆????? de N.V. Gogol (10+)

regia: Andrei și Andreea Grosu

durata: 2h (fără pauză)


Marți, 26 noiembrie 2024

  • ora 19.00, Sala Mare

Teatrul Dramaturgilor Români București: ????????? ??????? de Aurel Baranga (14+)

regia: Andrei Huțuleac

durata: 2h40 (cu pauză)


Miercuri, 27 noiembrie 2024

  • ora 19.00, Sala Mare

Teatrul de Stat Constanța: ? ????̆????????? ?????? de William Shakespeare (12+)

regia: Andrei Șerban

durata: 2h15 (fără pauză)


Joi, 28 noiembrie 2024

  • ora 19.00, Sala Mare

Teatrul Regina Maria Oradea: ?????? ?? ???????? de Martin Crimp, adaptare liberă după piesa lui Edmond Rostand (14+)

regia: Horia Suru

durata: 2h40 (cu pauză)


Biletele pentru FITCA 2024 sunt puse în vânzare online și la  casieria Teatrului Clasic ‘Ioan Slavici’, program: Marți, miercuri și vineri (în zilele fără spectacole programate) – 10.00 – 16.00, Marți, miercuri și vineri (în zilele cu spectacole programate) – 10.00 – 14.00 și 17.00 – 19.00, Joi – 10.00 – 14.00 și 17.00 – 19.00, Sâmbătă și duminică – 10.00-12.00 și 17.00 – 19.00, Luni – închis.

Mai multe evenimente din Arad și din partea de vest a țării.

fitca

 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
26
28
31
2
7
12
16
23
1
+
Evenimentele culturale ale săptămânii 27 ianuarie - 2 februarie, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Programe de educație muzeală în cadrul expoziției „Fragilitatea Eternului”, la Muzeul Național de Artă Timișoara
Prin acest program, Muzeul Național de Artă Timișoara își propune să ofere un cadru deschis pentru dialog, învățare și creativitate, invitând publicul să descopere patrimoniul cultural într-o manieră participativă și relevantă pentru prezent.
„Strada Fericirii 12A”, spectacol-document despre vocile neauzite ale violenței domestice, în premieră la Teatrul Maghiar din Timișoara
Spectacolul, regizat de Laurent Berger, este realizat în cadrul proiectului european „FemminiCity”. Textul se bazează pe interviuri realizate cu femei aflate în situații de violență domestică, prin intermedierea Direcției de Asistență Socială a Municipiului Timișoara.
Programul lunii februarie la Teatrul German de Stat Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, citește detalii despre fiecare dintre ele și află de unde poți cumpăra bilete.
Evenimentele culturale ale săptămânii 3 - 9 februarie, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Impactul epidemiilor, două expoziții tematice la Complexul Muzeal Arad
Cele două expoziții ne poartă în trecutul spațiului românesc, evidențiind modul în care evenimentele medicale majore – epidemiile și pandemiile – au modelat și schimbat viața socială, economică și culturală.
Showcase 2026: microstagiune cu cele mai noi producții ale teatrelor maghiar și german din Timișoara
Programul reunește șase producții recente ale Teatrului Maghiar de Stat, de la spectacole pentru copii la dramaturgie clasică și contemporană, alături de trei spectacole ale Teatrului German de Stat Timișoara, completate de întâlniri și discuții cu publicul.
Festivalul de literatură polițistă Bega Noir. PROGRAM
6 februarie 2026 - 7 februarie 2026    
12:30 - 19:45
Mister, crimă & suspans – două zile de anchete literare, dezbateri și lansări.
”Comedie din greșeală” cu Medeea Marinescu,  Alexandru Papadopol și alții
Povestea unui grup de actori care trebuie să scoată o premieră , dar nu au text. Printre actori : Medeea Marinescu,  Alexandru Papadopol
Evenimentele culturale ale săptămânii 10 - 16 februarie, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Serată literară la Biblioteca județeană din Arad, cu Editura Eikon și autorii săi
Evenimentul reunește autori arădeni și din alte zone ale țării, recent publicați la Editura Eikon, alături de reprezentanți ai editurii, și propune lansări de carte, prezentări de noutăți editoriale și un recital poetic.
„Petru cel isteț”, o nouă premieră pentru copii, la Teatrul Maghiar de Stat din Timișoara
Secția de păpuși a Teatrului Maghiar de Stat „Csiky Gergely” din Timișoara pregătește o nouă premieră pentru copii, „Petru cel Isteț”, un spectacol despre ingeniozitate, umor și puterea de a înfrunta nedreptatea.
Analia Selis lansează turneul național „Volver” - un proiect muzical despre întoarcere, echilibru și solidaritate
După succesul incontestabil al turneului național „Argentinissimo, rădăcini”, desfășurat în luna februarie 2025 care a cuprins 22 de concerte, artista Analia Selis revine pe scenele din România, cu un nou proiect cultural de amploare: turneul național „Volver”.
Festivalul – Concurs “Gelu Stan”, ediția a VIII-a, la Lugoj
Evenimentul, prin care este omagiat dirijorul, profesorul, muzicologul și omul de radio Gelu Stan, reunește 16 tineri finaliști din mai multe zone ale țării, care s-au remarcat prin talent, expresivitate artistică și atașament față de tradiția folclorică.
Il Cinema Ritrovato, cel mai mare festival de filme clasice restaurate din lume, revine la Timişoara / PROGRAM
Organizată de Ceau, Cinema! și Institutul Italian de Cultură, retrospectiva Il Cinema Ritrovato on Tour ajunge pentru al doilea an la Timișoara și prezintă o selecție de filme de la cel mai important festival dedicat cinematografiei de patrimoniu din lume, Il Cinema Ritrovato din Bologna (Italia).
Expoziția ”There Is No Finish Line” semnată de Mădălina-Elena Trofin, la Arad
Expoziția invită la introspecție și la acceptarea transformării ca stare esențială a ființei – o experiență vizuală și afectivă în care materia, memoria și emoția se dizolvă și se recompun la nesfârșit.
”Trubadurul”, de Giuseppe Verdi, două reprezentații extraordinare la Opera din Timișoara
Spectacolul din 22 februarie o are în prim-plan pe mezzosoprana Ramona Zaharia (Deutsche Oper am Rhein – Düsseldorf), iar reprezentația din 23 februarie o aduce pe scenă pe soprana Paula Iancic (Opera Națională București).
Noaptea Ideilor 2026 la Timișoara: Spațiu de dialog pentru noua generație
Noaptea Ideilor 2026 aduce tinerii în prim-plan în trei seri dedicate dezbaterii, filmului și întâlnirilor inspiraționale.
Lansarea antologiei de literatură tânără „reStart 2025”, la Biblioteca Județeană din Arad
Antologia reunește creațiile unor autori tineri, grupați pe două categorii de vârstă: sub 14 ani și 14-25 de ani, oferind o imagine autentică a sensibilităților, temelor și limbajelor literare ale noii generații.
Cântec, joc și gastronomie locală la o nouă ediție Festivalului - Concurs „Lada cu Zestre”/ PROGRAM
Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș readuce în atenția publicului Festivalul–Concurs „Lada cu Zestre”, cea mai amplă competiție artistică a comunităților timișene, dedicată revitalizării și promovării culturii tradiționale locale.
Au început înscrierile pentru UVT Liberty Marathon la Timișoara
Înscrierile pentru ediția a IX-a a UVT Liberty Marathon 2026 sunt deschise, iar participanții pot beneficia, în primele săptămâni, de tarife promoționale Super Early Bird, cu taxe începând de la 80 de lei.
Events on 8 februarie 2026
Events on 25 februarie 2026
Bărbat din Arad, jefuit de 4.500 de lei printr-o îmbrățișare pe stradă
vineri, 20 martie 2026, 18:03

Bărbat din Arad, jefuit de 4.500 de lei printr-o îmbrățișare pe stradă

Un bătrân de 89 de ani a trecut printr-o experiență șocantă pe străzile Aradului. Un necunoscut l-a abordat sub pretextul unei probleme...

Bărbat din Arad, jefuit de 4.500 de lei printr-o îmbrățișare pe stradă
Teatru din Arad, fără pagina de social media după un atac cibernetic: „Parcă nu am existat niciodată”
vineri, 20 martie 2026, 17:30

Teatru din Arad, fără pagina de social media după un atac cibernetic: „Parcă nu am existat niciodată”

Situație dificilă pentru Compania de Teatru Maghiar de Cameră din Arad, după ce contul oficial de Facebook al instituției a fost spart și...

Teatru din Arad, fără pagina de social media după un atac cibernetic: „Parcă nu am existat niciodată”
Petiție pentru refacerea drumului Făget–Săvârșin: „Arată ca după război”
vineri, 20 martie 2026, 17:15

Petiție pentru refacerea drumului Făget–Săvârșin: „Arată ca după război”

Sute de oameni din zona Făgetului au semnat o petiție prin care solicită ca tronsonul de drum din Timiș care face legătura între Făget și...

Petiție pentru refacerea drumului Făget–Săvârșin: „Arată ca după război”
A murit actorul american Chuck Norris
vineri, 20 martie 2026, 17:01

A murit actorul american Chuck Norris

Actorul american şi fostul campion mondial de karate Chuck Norris a murit, a anunţat familia sa pe Instagram. “Cu inima îndurerată, familia...

A murit actorul american Chuck Norris
vineri, 20 martie 2026, 14:46

AUDIO / Coman: ”UTA m-a ajutat cel mai mult, să ajung la națională!”

Componentul Bătrânei Doamne e văzut drept una din soluțiile de moment ale liniei ofensive a tricolorilor, pentru jocul de la Istanbul, de joia...

AUDIO / Coman: ”UTA m-a ajutat cel mai mult, să ajung la națională!”
vineri, 20 martie 2026, 13:22

78 de milioane de lei din fonduri europene pentru Inelul 2; două poduri noi și un bulevard cu patru benzi

Timișoara va beneficia de aproape 78 de milioane de lei fonduri europene, prin Programul Regional Vest 2021–2027, pentru completarea Inelului 2...

78 de milioane de lei din fonduri europene pentru Inelul 2; două poduri noi și un bulevard cu patru benzi
vineri, 20 martie 2026, 10:51

Oradea nu are emoții în propriul bazin; urmează derby-ul cu Steaua

Gazdele au marcat primele 13 goluri ale partidei și nu au avut emoții în condițiile în care antrenorii Petar Kovacevic și Ciprian Cîmpianu au...

Oradea nu are emoții în propriul bazin; urmează derby-ul cu Steaua
vineri, 20 martie 2026, 07:30

9 din 10 copii se lovesc de bullying online: de ce nu e soluția să le iei telefonul

Tot mai mulți părinți încearcă să limiteze timpul petrecut de copii pe telefon sau pe rețelele sociale. Însă interdicțiile totale nu dau...

9 din 10 copii se lovesc de bullying online: de ce nu e soluția să le iei telefonul