Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Festivalul Internațional de Teatru Clasic de la Arad / PROGRAM

11 noiembrie 2017 – 19 noiembrie 2017 @ 19:00 – Festivalul de Teatru Clasic de la Arad aduce, ca în fiecare an, poveştile clasice ale scenei, în montările unor regizori care au făcut istorie în teatrul românesc și nu numai. A 23-a ediție a fetivalului va avea loc între 11 și 19 noiembrie 2017, la TeatrulClasic ”Ioan Slavici”. Criticului de teatru Maria Zărnescu a selectat […]

Articol de Dana Florea, 11 noiembrie 2017, 19:00 / actualizat: 14 noiembrie 2017, 11:29

Festivalul Internațional de Teatru Clasic de la Arad / PROGRAM

Festivalul de Teatru Clasic de la Arad aduce, ca în fiecare an, poveştile clasice ale scenei, în montările unor regizori care au făcut istorie în teatrul românesc și nu numai. A 23-a ediție a fetivalului va avea loc între 11 și 19 noiembrie 2017, la TeatrulClasic ”Ioan Slavici”.

Criticului de teatru Maria Zărnescu a selectat pentru ediția din acest an spectacole ale regizorilor Andrei Șerban, Victor Ioan Frunză, Felix Alexa, Cristi Juncu, Erwin Şimşensohn, Andrei şi Andreea Grosu, Vlad Cristache, Tom Dugdale, Kokan Mladenović. Montări după Molière sau Caragiale, George Bernard Shaw sau Eugène Labiche, remarcate la festivaluri din țară și din lume, vor aduce la Arad bucuria pe care doar teatrul poate să o ofere.

Într-o lume ce reacţionează mai bine la ştiri decât la poveşti, un Festival de Teatru Clasic poate părea o fantezie. Şi totuşi… sărbătoarea teatrală de la Arad a ajuns la cea de-a XXIII-a ediţie. Spectacolele alese în 2017 deapănă poveşti clasice de viaţă, indiferent când s-au petrecut ele în imaginaţia scriitorilor. Poveşti cu mult umor, pentru că… trebuie să vă spun ceva foarte serios: cu umorul nu e de glumit. E singurul nostru sprijin în noianul de ştiri, catastrofe, reclame, lozinci, sau frustrări ce ne invadează existenţa. Nu se va demoda nicicând, iar zâmbetul va răsări întotdeauna printre lacrimi. Nu doar pe scenă, ci şi în viaţă.” spune Maria Zărnescu.

Festivalul va începe sâmbătă, 11 noiembrie, ora 19.00, cu premiera spectacolului Geniul crimei de George F. Walker, în regia Antonellei Cornici, producție a Teatrului Clasic „Ioan Slavici” Arad. O comedie neagră, care ne duce cu gândul la universul lui Tarantino, la personajele sale din Pulp Fiction sau Kill Bill.

Organizatori: Teatrul Clasic „Ioan Slavici” din Arad, Consiliul Local al Municipiului Arad şi Primăria Municipiului Arad. 

Biletele costă 20, 40 și 60 de lei și se pot achiziţiona online, accesând platforma www.biletmaster.ro, precum şi de la agenţia teatrală de luni până vineri, în intervalul orar 10.00 – 14.00 şi 17.00 – 19.00

Detalii pe www.teatrulclasic.ro.

Programul festivalului

Sâmbătă, 11 noiembrie

19.00 – Sala Mare

„Geniul crimei” de George F. Walker – PREMIERĂ

Regia: Antonella Cornici

Producător: Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad

Durata: 1h 20min (fără pauză)

Spectacol nerecomandat persoanelor sub 16 ani!

Duminică, 12 noiembrie

17.00 – Sala Studio

„Don Juan” , adaptare după J.B.P. Molière

Regia: Andrei şi Andreea Grosu

Producător: Teatrul de Comedie Bucureşti

Durata: 1h 20min (fără pauză)

19.00 – Sala Mare

„Avarul”, adaptare de Cristi Juncu, după J.B.Molière

Regia: Cristi Juncu

Producător: Teatrul „Toma Caragiu” Ploieşti

Durata: 1h 50min (fără pauză)


Luni, 13 noiembrie

19.00 – Sala Mare

„O scrisoare pierdută” de I. L. Caragiale

Direcţia de scenă: Victor Ioan Frunză

Producător: Teatrul Metropolis Bucureşti

Durata: 2h 45min (cu pauză)

Spectacol nerecomandat persoanelor sub 14 ani!

Marţi, 14 noiembrie

19.00 – Sala Mare

„Soldatul de ciocolată” de George Bernard Shaw

Regia: Andrei Şerban

Producător: Teatrul Odeon Bucureşti

Durata: 2h 25min (cu pauză)


Miercuri, 15 noiembrie

17.00 – Sala Studio

„Un tramvai numit dorinţă” de Tennessee Williams

Regia: Tom Dugdale

Producător: Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Durata: 2h 20min (fără pauză)

Spectacol în limba maghiară, supratitrat în limbile română şi engleză

19.30 – Sala Mare

„Crima din strada Lourcine” de Eugène Labiche

Regia: Felix Alexa

Producător: Teatrul Naţional „I.L. Caragiale”din Bucureşti

Durata: 1h 05min (fără pauză)


Joi, 16 noiembrie

19.00 – Sala Mare

„Shakespeare, Sonnet 66”

Regia: Kokan Mladenović

Producător: Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timişoara

Durata: 1h 20min (fără pauză)

Spectacol în limbile maghiară și engleză, subtitrat în limba română


Vineri, 17 noiembrie

18.00 – Sala Mare

„Fluturii sunt liberi” de Leonard Gershe

Regia: Erwin Şimşensohn

Producător: Teatrul Excelsior Bucureşti

Durata: 1h 55min (fără pauză)


Sâmbătă, 18 noiembrie

19.00 – Sala Mare

„Deşteptarea primăverii” de Frank Wedekind

Regia: Vlad Cristache

Producător: Teatrul Mic Bucureşti

Durata: 3h (cu pauză)

Spectacol cu publicul pe scenă

Spectacol nerecomandat persoanelor sub 15 ani!

Duminică, 19 noiembrie

17.00 – Sala Studio

„Grand Hotel Caragiale”, după texte de I. L. Caragiale

Regie colectivă

Producători: Trupa Ţais Cluj-Napoca şi Teatrul Naţional „Lucian Blaga” Cluj-Napoca

Durata: 1h

19.00 – Sala Mare

„Scripcarul pe acoperiş”

Un musical de Joseph Stein, după povestirile lui Shalom Alecheim

Regia: Korcsmáros György

Producător: Teatrul „Regina Maria” Oradea

Durata: 3h (cu 2 pauze)


Marţi, 21 noiembrie

12.00 – Sala Mare

„A mumus – Bau Bau” de Rákos Péter

Regia: Tóth András Ernő

Muzica originală: Bornai Tibor

Musical pentru copii

Producător: Teatrul Naţional din Pécs, Ungaria

Durata: 1h 40min (cu pauză)

 

Mai multe evenimente din Timişoara şi din partea de vest a ţării.

 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
26
15
16
23
26
27
29
30
1
+
2
+
3
+
4
+
5
+
6
+
Evenimentele culturale ale săptămânii 27 august - 2 septembrie în Timișoara
În această săptămână, Pădurea Verde vă așteaptă să vă simțiți ca-n... Codru, în Parcul Rozelor începe unul dintre cele mai așteptate evenimente ale verii, Filarmonica Banatul vă propune mai multe concerte și se redeschid și cinematografele Timiș și Victoria.
UPT Nippon Summer Fest 2024, primul festival japonez de vară din Timișoara
Festivalul va avea două componente: 5 prezentări online și 5 ateliere practice aliniate tematicii zilei respective. Printre temele abordate se află obiceiurile și simbolurile verii în Japonia, scrierea japoneză, alimentația și bucătăria japoneză.
Citizenit inaugurează 10 picturi murale noi la Arad, prin proiectul „Povești urbane pe calcane”
Cu această ocazie, vor avea loc, timp de trei zile, discuții cu artiști, concerte, petreceri și cinema în aer liber.
Iris, Cargo și Elena Gheorghe la Zilele Orașului Hațeg 2024 / PROGRAM
Sărbătoarea cuprinde spectacole de folclor, muzică ușoară și concerte susținute de artiști locali și trupe renumite.
Cupa Federației Ecvestre Române la Voltijă, la Jebel
Cei mai curajoși și talentați voltijori vor încânta publicul cu exerciții spectaculoase executate pe cai aflați în mișcare, fie la pas, fie la galop.
Evenimentele lunii septembrie la Timișoara
Luna septembrie vine cu o mulțime de evenimente captivante, care păstrează strălucirea și vitalitatea verii. Fie că ești pasionat de artă contemporană, muzică sau tradiții, luna aceasta ai multe de descoperit.
Șase femei de ”30+” și poveștile lor la Sunlight Theatre 2024
”30+” este o comedie despre șase femei, toate în vârstă de peste 30 de ani, toate dezamăgite, într-un fel sau altul, de felul în care arată viețile lor. Ceea ce le alină pe fiecare și le ține pe linia de plutire este prietenia celorlalte.
Evenimentele culturale ale săptămânii 3 - 9 septembrie în Timișoara
O săptămână cu filme la TIFF Timișoara, o nouă expoziție la Art Encounters, Festivalul Eufonia și finalul Festivalului Orgile Cetății, dar și concerte la Iulius Town cu artiști foarte iubiți de public și o ofertă generoasă de delicii culinare și multe activități pentru copii. 
Simpozionul „Europa – provocări și răspunsuri” 2024, la Arad
Cea de-a treia ediție a simpozionului promite să fie o platformă esențială pentru dezbateri și discuții privind provocările majore cu care se confruntă Europa în prezent.
Street Food Festival la Iulius Town
O nouă ediție, cu mâncare delicioasă, muzică live, atmosferă unică și experiențe de neuitat.
Irina Rimes, cap de afiș la Zilele Dumbrăviței 2024 / PROGRAM
Trei zile de muzică, dans, gastronomie locală și activități pentru toate vârstele, în Parcul Central Dumbrăvița.
Programul lunii septembrie al Teatrului Național Timișoara
Noua stagiune a Teatrului Național “Mihai Eminescu” din Timișoara îl va aduce în fața publicului pe actorul american John Malkovich, care va reveni în luna noiembrie pe scena Teatrului cu un spectacol nou.
Serbările Naționale de la Țebea 2024 / PROGRAM
Interpreți de seamă ai folclorului românesc, precum Nicolae Furdui Iancu, Sava Negrean Brudașcu și Veta Biriș, vor susține un spectacol folcloric extraordinar, care va fi transmis în direct pe TVR1.
Teatrul Maghiar de Stat Timișoara deschide stagiunea cu „Pericles”
Spectacolul, în regia lui Philip Parr, este o reinterpretare contemporană a piesei lui William Shakespeare, care ne poartă într-o călătorie fascinantă prin suferințe, pierderi și miracole.
Evenimentele culturale ale săptămânii 10 - 16 septembrie la Timișoara
Din programul săptămânii: spectacole de teatru, pentru că s-au deschis noile stagiuni, concert al Filarmonicii Banatul, festival de reconstituire istorică la Muzeul Satului și Ruga Timișoarei.
Salonul Industriei Ușoare, ediția de toamnă, la Timișoara
Peste 50 de companii oferă produse de sezon la prețuri promoționale, de la îmbrăcăminte și încălțăminte, până la cosmetice și bijuterii.
Lepa Brena cântă la ”Zilele Culesului de Struguri” de la Vârșeț
Evenimentul a ajuns la a 66-a ediție și va avea loc în perioada 12-15 septembrie în Serbia, la aproximativ 70 km de Timișoara.
Festivalul Orașul Jazz la Lugoj / PROGRAM
Pe lângă cele 9 trupe invitate, lugojenii pot descoperi obiecte cu povești aparte în cadrul târgului cu produse artizanale, pot participa cu copiii la ateliere de percuție și de modelaj în lut sau pot lua cina în zona de Food & Drinks.
Ritm și eleganță la Campionatul Mondial de Dans Juniori II Standard de la Timișoara
Evenimentul, organizat de Clubul de Dans Sportiv Magnum Team, aduce pe ringul de dans cei mai talentați tineri din peste 30 de țări.
Evenimentele culturale ale săptămânii 17 - 23 septembrie la Timișoara
O săptămână cu activități pentru mici și mari, cu un festival dedicat dacilor și unul al faptelor bune inițiat de bikeri, cu silent disco și cu o zi dedicată soarelui.
„My Tango Stories”, concert cu Cári Tibor și Ștefania Chițulescu
„My Tango Stories” este o ocazie unică de a experimenta muzica într-o formă intimă și personală, unde fiecare sunet și fiecare notă poartă o poveste.
Festivalul Dovleacului 2024 la Kikinda, în Serbia
19 septembrie 2024 - 22 septembrie 2024    
0:00
Patru zile de distracție și preparate tradiționale la Festivalul Dovleacului din Kikinda.
Sunscape Festival, un eveniment inedit ce promovează arta în lumina razelor solare / PROGAM
Pe toată durata festivalului, publicul va avea parte de experiențe culturale deosebite, activități interactive și demonstrații artistice unice.
”Drumul Vinului”, tur ciclist pe traseul Buziaș-Silagiu
21 septembrie 2024    
14:00
La finalul turului, participanții vor asista la ridicarea Kirchweihbaum/Pomul de Kirchweih în parcul stațiunii Buziaș.
Atelierele de artă urbană pentru copii continuă la fostul cinema Arta
Atelierele se adresează copiilor cu vârsta între 11 și 18 ani. Copiii vor învăța noțiunile de bază în ceea ce privește arta stradală, graffitti și pictura murală de mari dimensiuni.
Evenimentele culturale ale săptămânii 24-30 septembrie, la Timișoara
Teatrele au ridicate din nou cortina, la filarmonică o puteți asculta pe Teodora Enache, în centrul orașului veți putea (re)desecoperi cultura maghiară, cu toate bunătățile ei, gastronomice, muzicale sau de alte feluri.
Lecturi în parcuri, cafenele și şcoli la festivalul internațional de literatură LitVest
Din acest an, evenimentul organizat de Biblioteca Județeană Timiș este inclus în Versopolis, o prestigioasă rețea europeană de festivaluri de literatură.
Concurs Național de Scurte Povestiri cu temă istorică pentru elevii din clasele I-XII
Concursul a ajuns la ediția a IV-a și are ca scop stimularea interesului pentru istorie, precum și dezvoltarea creativității și imaginației tinerei generații.
Lucrări inedite, semnate Szakáts Béla, la Galeria Pygmalion
Expoziția aduce în fața publicului o parte mai puțin cunoscută a creației artistului timișorean: sculptura în lemn.
Spectacolul imersiv „Van Gogh”, în premieră la Timișoara
Spectacolul itinerant al muzeului imersiv al noilor arte, MINA, este inspirat din scrisorile lui Van Gogh către fratele său și oferă publicului o incursiune captivantă în operele celebrului artist olandez.
Târgul Meșterilor Populari la Muzeul Satului Bănățean, Timișoara
Evenimentul reunește artizani specializați în prelucrarea cânepii, țesături de interior, costume populare, împletituri, prelucrarea lemnului și a ceramicii.
Târg de adopții pentru câini și pisici, la Giarmata-Vii
Evenimentul este organizat de Asociaţia Poli sub sloganul ”Ajutaţi-ne să îi ajutăm!”
Events on 2 septembrie 2024
Events on 5 septembrie 2024
Street Food Festival la Iulius Town
5 sept. 24
Timișoara
Events on 9 septembrie 2024
Events on 12 septembrie 2024
Events on 13 septembrie 2024
Events on 18 septembrie 2024
Castelul de la Căpâlnaș, scos la vânzare. CJ Arad decide dacă își exercită dreptul de preempțiune
miercuri, 17 decembrie 2025, 12:16

Castelul de la Căpâlnaș, scos la vânzare. CJ Arad decide dacă își exercită dreptul de preempțiune

Castelul de la Căpâlnaș, o clădire istorică veche de un secol şi jumătate, a fost scos la vânzare de proprietar, care a notificat...

Castelul de la Căpâlnaș, scos la vânzare. CJ Arad decide dacă își exercită dreptul de preempțiune
Mitropolitul Banatului: 17 decembrie ar trebui să fie o zi a recunoștinței pentru eroii Revoluției din 1989
miercuri, 17 decembrie 2025, 12:04

Mitropolitul Banatului: 17 decembrie ar trebui să fie o zi a recunoștinței pentru eroii Revoluției din 1989

Înaltpreasfinția Sa Ioan Selejan, Mitropolitul Banatului, a transmis un mesaj de reflecție și recunoștință față de cei care și-au pierdut...

Mitropolitul Banatului: 17 decembrie ar trebui să fie o zi a recunoștinței pentru eroii Revoluției din 1989
CSU Politehnica, bilanţul lui 2025: 123 de medalii interne şi internaţionale
miercuri, 17 decembrie 2025, 11:31

CSU Politehnica, bilanţul lui 2025: 123 de medalii interne şi internaţionale

Secția de pentatlon modern, coordonată de Gyula Gallovits, a adus cele mai multe medalii – 39, urmată de atletism – 28 și scrimă...

CSU Politehnica, bilanţul lui 2025: 123 de medalii interne şi internaţionale
UTA- Dinamo, ultimul „bal” din 2025 pentru arădeni. Se vând deja bilete
miercuri, 17 decembrie 2025, 09:24

UTA- Dinamo, ultimul „bal” din 2025 pentru arădeni. Se vând deja bilete

Se anunță un meci încins, iar cei care vor să-l urmărească din tribunele sau peluzele arenei „Francisc Neuman” își pot achiziționa...

UTA- Dinamo, ultimul „bal” din 2025 pentru arădeni. Se vând deja bilete
miercuri, 17 decembrie 2025, 09:16

Explozie într-o garsonieră din Vulcan

În această dimineață a avut loc o explozie fără incendiu într-o garsonieră de la parterul unui bloc din Vulcan. Un bărbat de 81 de ani a...

Explozie într-o garsonieră din Vulcan
miercuri, 17 decembrie 2025, 09:12

Deşi lider, timişoreanul Alexandru Pelici e „out” de la Unirea Alba Iulia

Odată cu antrenorul principal pleacă și preparatorul fizic Bogdan Ungureanu, dar și team-managerul Bogdan Petric, ”în semn de solidaritate cu...

Deşi lider, timişoreanul Alexandru Pelici e „out” de la Unirea Alba Iulia
miercuri, 17 decembrie 2025, 09:06

SCM Politehnica şi CSM Oradea îşi ştiu adversarele din „sferturile” Cupei

Timișorenii vor juca acasă cu finalista ediției trecute, Potaissa Turda, iar Oradea va primi vizita deținătoarei trofeului, Dinamo București....

SCM Politehnica şi CSM Oradea îşi ştiu adversarele din „sferturile” Cupei
miercuri, 17 decembrie 2025, 08:46

Vremea în vestul țării

Astăzi, vremea se va încălzi, însă cerul va fi temporar noros. Dimineața și noaptea, pe arii restrânse în zonele joase va fi ceață...

Vremea în vestul țării