Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Festivalului Euroregional de Teatru – TESZT 2024 / PROGRAM

19 mai 2024 – 26 mai 2024 @ 18:00 –

Programul reunește 24 spectacole din Ungaria, Serbia, Croația, Slovenia, Grecia, Bulgaria, Italia, Franța, Germania, Marea Britanie și Finlanda.

Articol de Dana Florea, 19 mai 2024, 18:00 / actualizat: 21 mai 2024, 9:56

Festivalului Euroregional de Teatru - TESZT 2024 / PROGRAM

Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” organizează în perioada 19-26 mai 2024 a cincisprezecea ediție a Festivalului Euroregional de Teatru – TESZT. Spectatorii au la dispoziție peste 20 de evenimente – spectacole de teatru și dans, spectacole în aer liber, concerte de muzică contemporană.

În acest an, selecția TESZT urmărește tema „Celalaltă perspectivă”, ca o oglindă spre subiectele și temele la care nu ne gândim în mod obișnuit, sau care sunt în opoziție cu propriile noastre convingeri, într-o lume tot mai polarizată. Producțiile selectate oferă o oportunitate de a înțelege mai profund dinamica motivațiilor umane. TESZT și-a propus în urmă cu un deceniu și jumătate să promoveze multiculturalismul și cele mai noi tendințe teatrale și a creat un forum de întâlnire pentru oamenii de teatru și public. De aceea, programul de spectacole este dublat de discuții cu artiști, ateliere gratuite pentru actori și workshopuri pentru studenții la teatrologie.

Programul reunește 24 spectacole din Ungaria, Serbia, Croația, Slovenia, Grecia, Bulgaria, Italia, Franța, Germania, Marea Britanie și Finlanda, toate în premieră în România – iar cele zece limbi diferite vorbite pe scenă confirmă deschiderea și multiculturalismul festivalului. Două dintre aceste spectacole („Pentesilea” și „Împărtășește dragostea”) vor fi în aer liber cu acces gratuit. Pentru prima dată vor participa artiștii Teatrului Livsmedlet din Finlanda, cu un spectacol nonverbal despre tema migranților – „Tărâmuri invizibile”, în care actorii se folosesc de propriile corpuri și sute de figurine miniaturale.

TESZT-ul aniversar își serbează cele 15 ediții cu spectacolul din deschidere, „O sută de toasturi”, în regia lui Bojan Jablanovec, de la Via Negativa (Slovenia) – duminică, 19 mai de la ora 16:00 în Sala Studio.

Festivalul începe și se termină cu producțiile teatrului-gazdă: în 19 mai – „1978” în regia slovenului Tomi Janežič, nominalizat la două premii UNITER, iar în 26 mai –  „Pericles” regizat de britanicul Philip Parr. Înainte de „Pericles”, va fi vernisată expoziția actorului Teatrului Maghiar Mátyás Zsolt Imre cu desene inspirate de spectacol.

De asemenea, secțiunea Independent@TM, co-organizată cu Asociația proTESZT, include trupele locale Unfold Motion, Teatrul Basca și Compania independentă Arte-Factum – care au ocazia să-și expună cele mai recente spectacole în context internațional: „The Story of Lost Stories”, „Monoloagele solitudinii” și „Foamea” (care are premieră în cadrul TESZT).

Toate spectacolele vor avea traducere în limbile română, maghiară și engleză, în funcție de limba în care se joacă. La finalul fiecărei zile vor avea loc discuții cu artiștii (cu traducere simultană), la care spectatorii pot pune întrebări și pot interacționa cu performerii și creatorii.

PROGRAMUL FESTIVALULUI

Duminică, 19 mai
  • 15.30 Foaier

Deschiderea oficială a TESZT 2024

  • 16.00 Studio

Via Negativa (Slovenia):

100 de toasturi, r. Bojan Jablanovec

  • 18.00 Ghirodei 32

Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timișoara (România)

1978, r. Tomi Janežič


Luni, 20 mai
  • 18.00 Sala Mare

Teatrul Satiric Kerempuh (Croația)

Îmblânzirea scorpiei, r. Selma Spahić

  • 20.00 Atelier Pictură

Festivalul Epidaurus din Atena (Grecia)

Taverna Miresia – Mario, Bella, Anastasia, r. Mario Banushi


Marți, 21 mai
  • 16.30 & 20.00 Studio

Livsmedlet Theatre (Finlanda)

Tărâmuri invizibile, creat și interpretat de: Ishmael Falke și Sandrina Lindgren

  • 18.00 Sala Mare

Teatrul din Novi Sad (Serbia)

A fost odată în Novi Sad, r. Urbán András

  • 18.00 Piața Libertății – acces liber

Teatro dei Venti (Italia)

Pentesilea, r. Stefano Té

  • 21.00 Atelier Pictură

Kristóf Szabó F.A.C.E. Visual Performing Arts (Germania)

Ismene dansează, r. Kristóf Szabó


Miercuri, 22 mai
  • 18.00 Piața Libertății – acces liber

Teatro dei Venti (Italia)

Pentesilea, r. Stefano Té

  • 19.00 Sala Mare

cie toula limnaios (Germania)

Staubkinder, cor. Toula Limnaios

  • 20.30 Atelier Pictură

Teatrul de Tineret din Zagreb (Croația)

Tineri fără Dumnezeu, r. Borut Šeparović


Joi, 23 mai
  • 17.00 Studio, Foaier, Sala Mare

Tózsa Mikolt (Ungaria)

It’s a MATCH – or will be – maybe, r. Tózsa Mikolt

  • 17.30 Casa Tineretului

Unfold Motion Timișoara (Romania)

The Story of Lost Stories, cor. Lavinia Urcan

  • 19.00 Sala Mare

Platô (Franța)

Când răsare luna, cor. Nagy József

  • 20.30 Atelier Pictură

Facultatea de Teatru și Film din Budapesta (Ungaria)

Jos pălăria în fața armatei, r. Bezerédi Zoltán

  • 23.00 Studio

SOLO – DUO – TRIO x Mezei / Márkos / Szives

concert


Vineri, 24 mai
  • 19.00 Sala Mare

Trupa Forte – Teatrul Szkéné (Ungaria)

Oricine, cor. Horváth Csaba

  • 21.30 Atelier Pictură

Ivo Dimchev (Bulgaria)

Metch – concert


Sâmbătă, 25 mai
  • 15.00 & 16.00 strada Alba Iulia – acces liber

Parrabola (UK)

Împărtășește dragostea, r. Philip Parr

  • 17.00 Sala Mare

Organizația artistică Skop (Croația)

Mindpolis, r. Nenad Glavan

  • 19.00 Studio Franciscan

Compania de teatru independent Arte-Factum Timișoara (România)

Monoloagele solitudinii, r. Kocsárdi Levente

  • 21.30 Atelier Pictură

Moment Maribor (Slovenia)

Heo 4.0, creat și interpretat de Vito Weiss și Uroš Kaurin


Duminică, 26 mai

  • 16.00 & 17.00 strada Alba Iulia – acces liber

Parrabola (UK)

Împărtășește dragostea,  r. Philip Parr

  • 16.00 Teatrul Basca

Teatrul Basca Timișoara

Foamea – PREMIERĂ

  • 18.00 Sala Mare

Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timișoara (România)

Pericles, r. Philip Parr

  • 22.00 Atelier Pictură

WH Group (Ungaria)

Sonetele și cântecele lui Shakespeare, concept de Albert Márkos

concert


Programul integral, cu descrierea spectacolelor, se poate consulta pe www.teszt.ro.

Biletele se pot achiziționa online sau de la casa de bilete a Teatrului Maghiar (str. Alba Iulia nr. 2), Informații se pot obține la telefonul 0356-450.606.

Pagina evenimentului.

Mai multe evenimente din Timișoara și din partea de vest a țării.

 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
26
27
5
9
11
15
16
23
24
28
29
1
2
+
3
4
5
6
„Aventurile lui Plüm Plüm”, o nouă premieră pentru copii la Teatrul Maghiar din Timișoara
Finalul lunii mai aduce pe scena Teatrului Magiar Timișoara un musical cu păpuși, „Aventurile lui Plüm Plüm”, în regia lui Varga Ibolya, o poveste jucăușă și năstrușnică, concepută pentru preșcolari și copiii din clasele mici.
Romanian Workplace Management Forum, pentru prima dată la Timișoara
Ediția din acest an va reuni lideri din domenii-cheie precum IT&C, BPO, industrie, real estate, arhitectură, design interior și administrație publică.
Festivalul ”Întoarcerea la folk”, a treia ediție, la Giroc
Festivalul are loc în 30 și 31 mai și promovează muzica de bună calitate, adresându-se în mod special copiilor și tinerilor.
Au început înscrierile pentru Turul Ciclist Bartók 2025
Evenimentul promovează mișcarea, mobilitatea sustenabilă și relațiile transfrontaliere dintre România și Ungaria.
Musicalul ”Cartea junglei” în regia și coregrafia lui Răzvan Mazilu, la Teatrul German Timișoara
Musicalul vorbește în manieră fermecătoare, deopotrivă copiilor și oamenilor mari, despre prietenie, iubire, loialitate și spirit de sacrificiu.
”Grădini secrete” plăsmuite de micii artiști | GALERIE FOTO
Expoziția de la Galeria Park (str. George Enescu, nr. 1) poate fi vizitată până pe 7 iunie, între orele 10-19.
Evenimentele culturale ale săptămânii 3 - 9 iunie la Timișoara
Din programul săptămânii: Poli Timișoara își joacă pe teren propriu promovarea în liga secundă, în Parcul Pădurice se spun Povești din vecini, Ioan Holender va fi aniversat la Timișoara, la împlinirea a 90 de ani.
Bega Boat Race - Spectacolul tehnologiei și al inovației prinde viață pe râul Bega
Evenimentul, organizat de Liga Studenților din Facultatea de Automatică și Calculatoare (Liga AC), reunește companii, studenți și pasionați de tehnologie care își vor rezenta proiectele.
”Povești din vecini” în Parcul Pădurice din Timișoara
O zi pentru părinți, bunici și copii, cu spectacole pentru cei mici, activități sportive, kinetoterapie pentru seniori, Cros Olimpic. Invitată de onoare este Simona Amânar, multiplă campioană olimpică.
Evenimentele culturale ale săptămânii 10 - 16 iunie la Timișoara
O săptămână cu American Independent Film Festival, în premieră la Timișoara, cu tururi ghidate și petrecere în weekend la Bienala Art Encounters, proiecții pe acoperiș la Cinema Studio și Noaptea Filosofiei.
Outdoor Office Day, o zi de lucru în aer liber, în Iulius Gardens
Outdoor Office Day aduce împreună oameni, idei și o viziune mai sănătoasă și mai sustenabilă asupra modului în care lucrăm.
Prezentare de carte la Nădlac: O perspectivă istorică asupra identităților etnice pe Valea Mureșului Inferior
Un eveniment dedicat dialogului dintre istorie și cercetare, cu reflecții asupra identității locale și a conviețuirii etnice în contextul unei regiuni transilvănene marcate de pluralism confesional și cultural.
”Conul Leonida față cu reacțiunea” de I.L. Caragiale, la Teatrul Național Timișoara
Spectacolul recuperează acest text clasic în modernitatea lui extremă, în valențele teatrului absurd de la care se va reclama, un secol mai târziu, Eugène Ionesco, de pildă.
Flight Festival 2025, la Muzeul Satului Bănățean din Timișoara / PROGRAM
Flight Festival este mai mult decât un simplu festival de muzică, este o experiență completă, un mix unic de artă, tehnologie, gastronomie, și activități interactive. Pe lângă scenele muzicale, vizitatorii se vor putea bucura de zone dedicate artei digitale, instalații interactive, food court-uri cu preparate variate, precum și de activități și workshopuri pentru toate vârstele.
Sărbătoarea Sânzienelor la Castelul Salbek, ediția a II-a
Proiectul aduce laolaltă expoziții de artă și patrimoniu, momente artistice contemporane, muzică live, dar și un context de întâlnire, dialog și bucurie, în natură.
”Hamlet” de Ada Lupu Hausvater, după William Shakespeare, la Teatrul Național Timișoara
Spectacolul recuperează în termenii și în provocările prezentului una dintre cele mai profunde creații ale umanității, piesa ”Hamlet” a inegalabilului William Shakespeare.
Stagiunea estivală a Teatrului de Vară ETHOS
Consiliul Judeţean şi Centrul Cultural Judeţean Arad continuă iniţiativa de a găzdui în aer liber spectacole şi concerte, oferind astfel publicului un reper cultural valoros, [...]
Regal folcloric la Festivalul Național de Folclor Petrică Moise, ediția a IV-a
Soliști renumiți, tamburași, dansatori și extraordinara orchestră a Ansamblului Profesionist Banatul îi vor aduce, împreună cu publicul iubitor de folclor autentic, un omagiu artistului care va rămâne, mereu, un simbol al Banatului tradițional, Petrică Moise.
Festivalul Înghețatei și faptele bune revin la Muzeul Satului Bănățean
Scopul festivalului este strângerea de fonduri pentru „Casa InimiiLor” – un spațiu terapeutic dedicat celor peste 70 de copii aflați în grija Asociației ”Inima îți vorbește”.
Unexpected, un spectacol impresionant cu Alexander Boldachev, un geniu al harpei, la Timișoara
Harpa, baletul și muzica de cameră se reunsec pe scenă într-o seară de excepție, ce promite emoție, eleganță și inovație. Alături de artiști consacrați, vor urca pe scenă și tineri talentați din Timișoara.
Evenimentele  săptămânii 1 – 7 iulie  la Timișoara
Prima săptămână din iulie începe... vijelios. Începe Festivalul Inimilor, organizat în premieră în 1990. E și JazzX, un eveniment care transformă Piața Libertății într-o scenă deschisă,cu artiști de Grammy, dar și tineri .
Candlelight, seria de concerte live care reimaginează muzica clasică, vine în Timișoara
Filarmonica Banatul se va transforma într-un decor intim, iluminat de mii de lumânări, în care spectactorii vor asculta muzica lui Vivaldi, dar și reinterpretări ale unor hituri celebre ale trupelor Queen, Coldplay și Imagine Dragon.
Folk de Tabără @Giroc – un nou eveniment marca Întoarcerea la Folk, dedicat muzicii și comunității
Folk de Tabără urmărește promovarea muzicii de bună calitate, mai ales în rândul tinerilor, și, totodată, oferă artiştilor aflaţi la început de drum posibilitatea de afirmare.
Expoziția „Efemeride”, semnată de artistul vizual Mátyás László, la Arad
Expoziția cuprinde o selecție de picturi, desene și lucrări de modelaj care explorează, cu o sensibilitate rară, ideea de feminitate efemeră, în afara clișeelor vizuale.
Events on 25 iunie 2025
Studenții au protestat în Piața Victoriei din Timișoara față de tăierile din educație
sâmbătă, 14 martie 2026, 22:58

Studenții au protestat în Piața Victoriei din Timișoara față de tăierile din educație

Zeci de studenți au ieșit, sâmbătă seara, să protesteze în Piața Operei din Timișoara, față de tăierile bugetare din învățământ....

Studenții au protestat în Piața Victoriei din Timișoara față de tăierile din educație
Premiile Societății Timișoara, la 36 de ani de la Proclamația din 1990
sâmbătă, 14 martie 2026, 22:47

Premiile Societății Timișoara, la 36 de ani de la Proclamația din 1990

În februarie 1990, membrii Societății Timișoara au elaborat un document-program care, spuneau ei, ar fi dus la adevărata schimbare de regim....

Premiile Societății Timișoara, la 36 de ani de la Proclamația din 1990
AUDIO | Dumbrăviţa „italiana”! A treia victorie din patru, în 2026
sâmbătă, 14 martie 2026, 15:28

AUDIO | Dumbrăviţa „italiana”! A treia victorie din patru, în 2026

Timişenii au reuşit astfel al patrulea rezultat pozitiv după reluarea campionatului şi a treia victorie cu acelaşi scor în 2026. Alin Şeroni a...

AUDIO | Dumbrăviţa „italiana”! A treia victorie din patru, în 2026
AUDIO | Corvinul încheie sezonul regular fără eşec şi e tot mai aproape de Superligă!
sâmbătă, 14 martie 2026, 15:18

AUDIO | Corvinul încheie sezonul regular fără eşec şi e tot mai aproape de Superligă!

Deşi oaspeţii au avut ocaziile mai mari în debutul de meci, alb-albaştrii au fost cei care au deschis scorul prin Mario Bratu, care a executat,...

AUDIO | Corvinul încheie sezonul regular fără eşec şi e tot mai aproape de Superligă!
sâmbătă, 14 martie 2026, 12:02

Primăvara aduce Banat Brunch în satele din vestul țării

Primăvara se mută și în bucătăriile satelor din Banat. Evenimentele gastronomice din seria „Banat Brunch 2026” îi invită pe vizitatori...

Primăvara aduce Banat Brunch în satele din vestul țării
sâmbătă, 14 martie 2026, 11:49

Încasările de taxe și impozite locale, suspendate temporar la Timișoara

Încasarea taxelor și impozitelor locale este suspendată temporar la Timișoara. Direcția Fiscală a Municipiului Timișoara anunță că măsura...

Încasările de taxe și impozite locale, suspendate temporar la Timișoara
sâmbătă, 14 martie 2026, 08:19

Vremea în Banat și Crișana

Astăzi, vremea va fi deosebit de caldă cu un cer mai mult senin. Vântul va sufla slab la moderat, cu intensificări temporare în sudul Banatului,...

Vremea în Banat și Crișana
vineri, 13 martie 2026, 20:24

Managerul Spitalului Județean din Timișoara, condamnat la închisoare cu suspendare pentru ucidere din culpă

Judecătoria Timișoara a decis condamnarea medicului Dorel Săndesc, la un an și opt luni de închisoare cu suspendare, pentru ucidere din culpă,...

Managerul Spitalului Județean din Timișoara, condamnat la închisoare cu suspendare pentru ucidere din culpă