Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Festivalului Internațional de Animație „Sub bagheta lui Merlin” 2018, la Timișoara / PROGRAM

30 septembrie 2018 – 7 octombrie 2018 @ 12:00 – A treia ediție a Festivalului Internațional de Animație „Sub bagheta lui Merlin”  aduce la Timișoara, în perioada 30 septembrie – 7 octombrie 2018, 16 trupe de teatru din 4 țări participante; România, Italia, Ungaria, Republica Moldova, spectacole în aer liber, premiere, concerte, expoziții și ateliere. Festivalul va începe duminică, 30 septembrie, cu un eveniment stradal […]

Articol de Dana Florea, 30 septembrie 2018, 12:00

Festivalului Internațional de Animație „Sub bagheta lui Merlin” 2018, la Timișoara / PROGRAM

A treia ediție a Festivalului Internațional de Animație „Sub bagheta lui Merlin”  aduce la Timișoara, în perioada 30 septembrie – 7 octombrie 2018, 16 trupe de teatru din 4 țări participante; România, Italia, Ungaria, Republica Moldova, spectacole în aer liber, premiere, concerte, expoziții și ateliere.

Festivalul va începe duminică, 30 septembrie, cu un eveniment stradal care se va desfășura în Piața Victoriei, de la ora 12:00 și va fi urmat de o paradă a păpușilor spre zona Sinaia, acolo unde se află sala de spectacol a Teatrului pentru Copii și Tineret „Merlin”. Pentru cei ce nu ajung în centru, Teatrul „Merlin” prezintă și la sediu, ca în fiecare duminică, două spectacole. De la ora 13:30, puteți vedea Ariciul, iar de la ora 18:30, Făt- Frumos din Lacrimă, propuneri ale teatrului gazdă.

Din programul festivalului fac parte spectacolul premieră al Teatrului Merlin, cu ocazia Centenarului Marii Uniri, ”Balada Meșterului Manole”,  cu intrare liberă, două concerte, Oigăn plays Dylan și My Musical fairy tales – Cari Tibor Project, expoziția de pictură semnată de Regina Damian și Bajko Attila, expoziția de fotografie semnată Alin Zelenco, o lansare de carte a doamnei Violeta Tipa, din Republica Moldova și ateliere de construcție personaje-păpuși și de mânuire.

Puteți să alegeți din zecile de titluri prezente în program atât spectacole pentru copii foarte mici: Capra cu trei iezi, Cenușăreasa, Punguța cu doi bani, Mica Sirenă, Prințesa și Broscoiul, Povestea porcului, Cartea cu Apolodor, Nemaipovestita Scufiță Roșie, Crăiasa zăpezii, cât și pentru cei mai măricei: Poveste despre Hansel și Gretel, Strada cu îngeri, Harap Alb, Vrăjitorul din Oz.

Pentru tineri oferta de spectacole excepționale este mare: Regele moare și Migraaaanți, prezentate de Teatrul de Animație Tăndărică, București,  Pantofii Roșii, spectacolul Teatrului „Merlin” și Doamna de la Porto Pim, superbul spectacol al companiei de teatru Gioco Vita, Italia.

Spectacolul Doi pinguini mici se va juca în limba maghiară, iar Doamna de la Porto Prim în limba italiană, cu supratitrare în limba română.

Biletele costă 15 lei pentru adulți și 5 lei pentru copii și pot fi cumpărate online sau de la casieria teatrului, orar: Marti-Vineri: 12:00 – 15:00, Sâmbătă: Închis, Duminică: 09:30 – 12:30. Telefon: 0256.493.049

Programul festivalului

Duminică, 30 septembrie 2018

12:00 – în Piața Victoriei

Spectacol stradal și parada păpușilor spre casa lui Merlin

13:30 – la Teatrul pentru Copii și Tineret „Merlin”

ARICIUL (3+), Teatrul pentru Copii și Tineret „Merlin”, 50 min.

18:00 – la Teatrul pentru Copii și Tineret „Merlin”

Vernisajul expoziției de pictură Regina Damian și Bajko Attila

18:30 – la Teatrul pentru Copii și Tineret „Merlin”

FĂT FRUMOS DIN LACRIMĂ (6+), Teatrul pentru Copii și Tineret „Merlin”, 60 min.


Luni, 1 octombrie 2018

10:30 – la Teatrul pentru Copii și Tineret „Merlin”

DOI PINGUINI MICI (4+), Teatrul de Păpuși „Kövér  Béla“, Szeged, Ungaria, 50 min.

(spectacol în limba maghiară)

11:30 – la Casa Tineretului

CAPRA CU TREI IEZI (4+), Teatrul de Păpuși „Prichindel”, Alba Iulia, 50 min.

18:00 – la Teatrul pentru Copii și Tineret „Merlin”

Vernisajul expoziției de fotografie Alin Zelenco

18:30 – la Teatrul pentru Copii și Tineret „Merlin”

REGELE MOARE (16+), Teatrul de Animație „Țăndărică”, București, 60 min.


Marți, 2 octombrie  2018

10:00 – la Teatrul pentru Copii și Tineret „Merlin”

CEI TREI  MUSCHETARI (4+), Teatrul pentru Copii „Arlechino”, Brașov, 55 min.

17:00 – la Casa Tineretului

PRINȚESA ȘI BROSCOIUL (4+), Teatrul pentru Copii și Tineret „Căluțul de mare”, Constanța, 50 min.

18:30 – la Teatrul pentru Copii și Tineret „Merlin”

MIGRAAAANȚI (16+), Teatrul de Animație „Țăndărică”, București, 60 min.


Miercuri, 3 octombrie 2018

10:00 – la Casa Tineretului

POVESTE DESPRE HANSEL ȘI GRETEL (family), Teatrul pentru Copii și Tineret „Colibri”, Craiova, 45 min.

17:00 – la Casa Tineretului

MICA SIRENĂ (3+), Teatrul de Păpuși „Gulliver“, Galați, 50 min.

20:00 – la Teatrul pentru Copii și Tineret „Merlin”

PANTOFII ROȘII (14+), Teatrul pentru Copii și Tineret „Merlin”, 70 min.


Joi, 4 octombrie 2018

10:30 – la Teatrul pentru Copii și Tineret „Merlin”

CENUȘĂREASA (3+), Teatrul „Regina Maria”, Oradea, Trupa „Arcadia”, 50 min.

12:00 – la Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely”, Sala Studio

CRĂIASA ZĂPEZII (family), Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely”, Timișoara, 75 min.

13:30 – în Parcul Alpinet, Podul Traian

POVESTEA PORCULUI (4+), Teatrul Clasic „Ioan Slavici”, Arad, Trupa Marionete, 50 min.

18:00 – la Teatrul pentru Copii și Tineret „Merlin”

CARTEA CU APOLODOR (4+), Teatrul pentru Copii și Tineret „Merlin”, 75 min.


Vineri, 5 octombrie 2018

11:00 la Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely”, Sala Mare

STRADA CU ÎNGERI (5+), Teatrul de Păpuși „Puck”, Cluj-Napoca, 55 min.

18:30 – la Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely”, Sala Mare

HARAP ALB (11+), Teatrul Municipal de Păpuși „Guguță”, Chișinău, Republica Moldova, 90 min.

20:30 – în Curtea interioară a Bastionului „Maria Theresia”

SUFLET ROMÂNESC. BALADA MEȘTERULUI MANOLE (family) – spectacol al Teatrului pentru Copii și Tineret „Merlin”, cu ocazia Centenarului Marii Uniri, 75 min.


Sâmbătă, 6 octombrie 2018

10:00 – la Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely”, Sala Mare

VRĂJITORUL DIN OZ (5+), Teatrul pentru Copii „Imaginario”, Ploiești, 55 min.

17:00 – la Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely”, Sala Mare

NEMAIPOVESTITA SCUFIȚĂ ROȘIE (4+), Teatrul pentru Copii și Tineret „Ariel”, Tg. Mureș, 55 min.

19:00 – la Teatrul pentru Copii și Tineret „Merlin”

OIGĂN PLAYS DYLAN – concert


Duminică, 7 octombrie 2018

11:00 și 12:30 – la Teatrul pentru Copii și Tineret „Merlin”

PUNGUȚA CU DOI BANI (3+), Teatrul pentru Copii și Tineret „Merlin”, 50 min.

17:00 – la Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely”, Sala Mare

DOAMNA DE LA PORTO PIM (16+), Compania de Teatru „Gioco Vita”, Italia, 70 min

(spectacol în limba italiană cu supratitrare în limba română)

19:00 – la Teatrul pentru Copii și Tineret „Merlin”

MY MUSICAL FAIRY TALES – Cari Tibor Project

Decernarea premiilor și închiderea festivalului

Pagina evenimentului.

Mai multe evenimente din Timişoara şi din partea de vest a ţării. 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
15
22
24
25
26
27
29
30
1
2
3
4
Programul lunii decembrie la Opera Națională Română Timișoara
Află care sunt spectacolele lunii, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
FEST-FDR 2025. PROGRAM decembrie la Teatrul Național Timișoara
”Dramaturgia feminină în spectacolul de teatru. Generații” este titlul ediției 2025 a Festivalului European al Spectacolului Timișoara – Festival al Dramaturgiei Românești, care se desfășoară în perioada 2 - 21 decembrie.
Lansare de carte la Arad: „Episcopia Aradului în perioada interbelică”
Lucrarea este semnată de părintele dr. Petru Ursulescu și propune o incursiune riguroasă în trecutul Episcopiei Aradului, oferind cititorului o imagine completă și structurată a unei epoci definitorii pentru eparhia arădeană.
”Brazi de poveste la muzeu”, expoziție caritabilă la Arad
Evenimentul vine în sprijinul celor aflați în evidența Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Arad și este organizat pentru al patrulea an consecutiv de Complexul Muzeal Arad cu sprijinul partenerilor săi, firme private din sectorul economic arădean și instituții publice.
”Un gol pentru Giulia” - tineri fotbaliști joacă pentru viață la turneul caritabil din Dumbrăvița
Giulia, o fetiță de 7 ani, suferă de o tumoră de trunchi cerebral și are nevoie urgentă de sprijin financiar pentru a avea acces la tratament de specialitate într-o clinică din străinătate. Întreaga comunitate sportivă din Dumbrăvița s-a mobilizat, transformând o competiție sportivă într-o manifestare impresionantă de solidaritate.
Patinoar gratuit la Muzeul Satului.  Program„Lights of the Village” 6-21 decembrie 2025
Programul este gândit pentru toate vârstele: de la instalații spectaculoase de lumini, concerte live, carusel și patinoar gratuit, până la ateliere creative dedicate copiilor.
Evenimente comemorative la Memorialul Revoluției: expoziție și lansare de carte
Este vorba despre expoziția de fotografie „Timișoara 1990”, semnată de fotografa canadiană Joanne Elvy, și despre prezentarea volumului „1989. Anul revoluțiilor europene în memoria colectivă”.
Patinoar gratuit la Muzeul Satului.  Program„Lights of the Village” 6-21 decembrie 2025
Programul este gândit pentru toate vârstele: de la instalații spectaculoase de lumini, concerte live, carusel și patinoar gratuit, până la ateliere creative dedicate copiilor.
Michael Wolf, între Art Deco și modernism, o nouă expoziție la Muzeul de Artă din Timișoara
Expoziția este dedicată unuia dintre cei mai importanți arhitecți bănățeni ai epocii interbelice, Michael Wolf, și urmărește să aducă în atenția publicului propria istorie urbană, reînviind interesul pentru orașul în care trăiește.
Sărbătorile de iarnă, de la satul tradițional la epoca comunistă, într-o expoziție la Arad
Expoziția propune o privire amplă asupra identității culturale a românilor și asupra modului în care obiceiurile de iarnă au supraviețuit, s-au transformat sau au fost instrumentalizate în diferite epoci istorice.
Mircea Baniciu,  Adrian Ilie & friends la „Lights of the Village”, la Muzeul Satului
Programul este gândit pentru toate vârstele: de la instalații spectaculoase de lumini, concerte live, carusel și patinoar gratuit, până la ateliere creative dedicate copiilor.
Damian & Brothers și Maryliss la „Lights of the Village”, la Muzeul Satului
Programul este gândit pentru toate vârstele: de la instalații spectaculoase de lumini, concerte live, carusel și patinoar gratuit, până la ateliere creative dedicate copiilor.
Evenimente dedicate comemorării Revoluției de la Timișoara / PROGRAM
Timișoara rememorează Revoluția din Decembrie 1989 printr-o serie de evenimente comemorative, culturale și educative - de la concursuri interactive pentru liceeni și expoziții de artă, până la ceremonii religioase, momente de reculegere, pelerinaje la monumentele Revoluției și concerte dedicate libertății.
„Sezon de Grafică la MNArT” prezintă expoziția „Când Lumea Se Frânge. Grafica Miturilor Ultimului Ceas”
Expoziția reunește lucrări de bandă desenată ale studenților specializării Grafică din cadrul Facultății de Arte și Design a Universității de Vest din Timișoara.
Patinoar gratuit și colinde la Muzeul Satului.  Program„Lights of the Village” 6-21 decembrie 2025
Programul este gândit pentru toate vârstele: de la instalații spectaculoase de lumini, concerte live, carusel și patinoar gratuit, până la ateliere creative dedicate copiilor.
Alaiul Colindătorilor revine la Timișoara cu cele mai frumoase tradiții și obiceiuri de Crăciun
Evenimentul, care transformă centrul orașului într-o sărbătoare a colindului autentic și a portului popular, reunește pste 250 de colindători din întreg județul Timiș.
Vunk și TM Groove & Tania Ionescu la „Lights of the Village”, la Muzeul Satului
Programul este gândit pentru toate vârstele: de la instalații spectaculoase de lumini, concerte live, carusel și patinoar gratuit, până la ateliere creative dedicate copiilor.
Subcarpați și Phaser la Lights of the Village”, la Muzeul Satului
Programul este gândit pentru toate vârstele: de la instalații spectaculoase de lumini, concerte live, carusel și patinoar gratuit, până la ateliere creative dedicate copiilor.
Evenimente culturale în perioada 28 decembrie - 11 ianuarie, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Revelion 2026 în centrul Aradului. Concert și show de artificii
Startul petrecerii va fi dat la ora 21.30. Pe scena din fața Palatului Administrativ vor urca Epicenter, Andreea și Dragoș Moldovan & Band, Vescan și trupa VH2.
Events on 3 decembrie 2025
Zeci de copii din Deva, cu părinți plecați la muncă în străinătate, în atenția asistenților sociali
vineri, 30 ianuarie 2026, 16:22

Zeci de copii din Deva, cu părinți plecați la muncă în străinătate, în atenția asistenților sociali

Un număr de 42 de copii cu vârste cuprinse între 1 și 17 ani, din municipiul Deva, sunt în prezent monitorizați de Direcția de Asistență...

Zeci de copii din Deva, cu părinți plecați la muncă în străinătate, în atenția asistenților sociali
Crima de la Cenei: Minorul de 13 ani, luat de la părinți; nu au respectat obligațiile DGASPC
vineri, 30 ianuarie 2026, 16:16

Crima de la Cenei: Minorul de 13 ani, luat de la părinți; nu au respectat obligațiile DGASPC

Băiatul de 13 ani, implicat în omorul de la Cenei, a fost luat din familie de către reprezentanţii Direcţiei de Asistenţă Socială şi...

Crima de la Cenei: Minorul de 13 ani, luat de la părinți; nu au respectat obligațiile DGASPC
Analia Selis ajunge la Timișoara cu turneul național ”Volver” – un proiect muzical și social despre întoarcere, echilinru și solidaritate
vineri, 30 ianuarie 2026, 14:25

Analia Selis ajunge la Timișoara cu turneul național ”Volver” – un proiect muzical și social despre întoarcere, echilinru și solidaritate

De ziua Îndrăgostiților, pe 14 februarie, bucurați-vă de ritmuri pasionale de tango și muzică latino-americană, acompaniate de povești și...

Analia Selis ajunge la Timișoara cu turneul național ”Volver” – un proiect muzical și social despre întoarcere, echilinru și solidaritate
Cantonament cu 24 de jucători pentru CSC Dumbrăvița
vineri, 30 ianuarie 2026, 10:37

Cantonament cu 24 de jucători pentru CSC Dumbrăvița

În lot se află cea mai recentă achiziție a alb-verzilor, mijlocașul Carlo Casap, dar și fundașul Armin Mada, aflat în pregătiri timișenii...

Cantonament cu 24 de jucători pentru CSC Dumbrăvița
vineri, 30 ianuarie 2026, 10:23

Avarie la Colterm. Fără apă caldă și căldură în nordul Timișoarei

Colterm întrerupe, până la ora 18.00, apa caldă și încălzirea la PT 27, PT 28, PT 29, PT 32, PT 33, PT 35, PT 36, PT 37, PT 38, PT 38A, PT...

Avarie la Colterm. Fără apă caldă și căldură în nordul Timișoarei
vineri, 30 ianuarie 2026, 10:20

Vremea în Banat și Crișana

Astăzi, vremea se va răci, iar cerul va fi noros. Local vor fi precipitații, ziua sub formă de ploaie, iar noaptea și sub formă de lapoviță...

Vremea în Banat și Crișana
vineri, 30 ianuarie 2026, 07:29

FCSB încheie Europa League cu o remiză

Turcii au condus la pauză, grație reușitei lui Ismail Yuksek (19) iar bucureștenii au echilibrat situația la reușita lui Juri Cisotti (71)....

FCSB încheie Europa League cu o remiză
joi, 29 ianuarie 2026, 21:28

Donald Trump susţine că Vladimir Putin i-a promis să nu lovească Kievul timp de o săptămână

Preşedintele american Donald Trump a declarat că i-a cerut personal lui Vladimir Putin să oprească loviturile asupra Kievului şi a altor oraşe...

Donald Trump susţine că Vladimir Putin i-a promis să nu lovească Kievul timp de o săptămână