Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Festivalul Internaţional „Timişoara Muzicală Academică” / PROGRAM

27 octombrie 2019 – 10 noiembrie 2019 @ 16:30 – Ediţia actuală, jubiliară, cea cu numărul 25, a Festivalului Internaţional „Timişoara Muzicală Academică”, organizat de Facultatea de Muzică şi Teatru a Universităţii de Vest, se desfăşoară în perioada 27 octombrie – 10 noiembrie 2019 la Timişoara. Prima seară a festivalului oferă fragmente din opereta SILVIA de E. Kálmán în interpretarea Ansamblului Vocal al Facultății de […]

Articol de Dana Florea, 27 octombrie 2019, 16:30 / actualizat: 5 noiembrie 2019, 14:58

Festivalul Internaţional „Timişoara Muzicală Academică” / PROGRAM

Când

27 octombrie 2019 - 10 noiembrie 2019    
16:30

Unde

Cinema Johnny
Str. Nicolae Andreescu nr. 97, Timișoara, Timiș

Tip de eveniment

Ediţia actuală, jubiliară, cea cu numărul 25, a Festivalului Internaţional „Timişoara Muzicală Academică”, organizat de Facultatea de Muzică şi Teatru a Universităţii de Vest, se desfăşoară în perioada 27 octombrie – 10 noiembrie 2019 la Timişoara.

Prima seară a festivalului oferă fragmente din opereta SILVIA de E. Kálmán în interpretarea Ansamblului Vocal al Facultății de Muzică și TeatruDirijor: CDA drd. Darius Iordănescu şi un RECITAL VOCAL susținut de elevi laureați ai concursurilor de canto.

Din 28 octombrie, până pe 2 noiembrie, are loc Atelierul de măiestrie „La pas cu Bach”, condus de muzicianul român Florin Negreanu (violonist, violist şi lutier), invitat din Olanda. Cursanţii au primit informaţii legate de lutierie, restaurări, setări de instrumente şi, de asemenea, au participat la cursul de măiestrie interpretativă, iar o parte dintre cursanţii merituoşi au fost aplaudaţi în recital. Festivalul a continuat cu RECITALUL DE CANTO susținut de studenții clasei Conf.univ.dr. Mariana Șarba, RECITALUL DE ORGĂ prezentat de Drd. Cristina Struța, RECITALUL INSTRUMENTAL AL CLASELOR Prof.univ.dr.habil. Manuela Mihăilescu şi Conf.univ.dr. Sergiu Cârstea, RECITALUL DE CANTO susținut de studenții claselor Prof.univ.dr.habil. Marius Manyov, Lect.univ.dr. Simona Negru, Lect.univ.dr. Mia Iuga şi Cda. Drd. Diana Matei,  RECITALUL INSTRUMENTAL AL CLASELOR Prof.univ.dr. Ștefania Negruțiu şi Conf.univ.dr. Maria Bodo.

Ediția din acest an a deja binecunoscutului simpozion științific organizat în mod tradițional în cadrul Festivalului ”Timișoara Muzicală Academică” include o premieră pentru istoria festivalului. Pentru prima dată această manifestare științifică şi-a lărgit orizonturile dincolo de sfera muzicologiei, propunându-și să suprindă, prin lucrările prezentate în cadrul său, ipostaze cât mai variate ale culturii bănățene de ieri și astăzi.

În perioada 5 – 8 noiembrie, la Sala Orpheum a Facultăţii de Muzică şi Teatru se desfăşoară MASTERCLASS DE CANTO susținut de tenorul Béla Mavrák.

Festivalul continuă, la Sala Orpheum a facultăţii, cu RECITALUL CADRELOR DIDACTICE ALE FACULTĂȚII DE MUZICĂ ȘI TEATRU (7 noiembrie, ora 18:00) şi RECITALUL DE CANTO susținut de studenții claselor Conf.univ.dr Dana Sorina Chifu şi Lect.univ.dr. Sorina Munteanu (8 noiembrie, ora 18:00).

În închiderea celei de-a XXV – a ediții a Festivalului Internaţional „Timişoara Muzicală Academică”, duminică, 10 noiembrie, ora 18:00, la Sala Orpheum a Facultăţii de Muzică şi Teatru, DUO MIHĂILESCU (Prof.univ.dr.habil. Manuela Mihăilescu şi Cda. dr. Dragoș Mihăilescu) prezintă RECITALUL DE PIAN cu lucrări la patru mâini din creaţia compozitorilor: E. Grieg, J. Brahms, C. Silvestri, A. Dvorak, Cl. Debussy, G. Faure, S. Rahmaninov.

Evenimentul este organizat de Facultatea de Muzică și Teatru a Universității de Vest Timișoara și cofinanțat de Consiliul Județean Timiș. Preşedinte: Prof. Univ. Dr. Violeta Zonte, Decan al Facultății de Muzică și Teatru din Timișoara. Preşedinte de onoare: Prof. Univ. Dr. Damian Vulpe. Director de proiect: Conf. Univ. Dr. Dana Sorina CHIFU.  Director artistic: Lect. Univ. Dr. Ion Alexandru ARDEREANU

Programul festivalului   

27 octombrie 2019, ora 16:30

Sala ”Orpheum” a Facultății de Muzică și Teatru din Timișoara

OPERETA SILVIA (fragmente)

Ansamblul Vocal al Facultății de Muzică și Teatru

Dirijor: CDA drd. Darius Iordănescu

La pian: Asist.univ.drd. Dianna Vasiu

RECITAL VOCAL

susținut de elevi laureați ai concursurilor de canto

La pian: Lect.univ.dr. Silviana Cîrdu

28 octombrie 2019, ora 18:00 

Sala ”Orpheum” a Facultății de Muzică și Teatru din Timișoara

RECITAL DE CANTO

susținut de studenții clasei Conf.univ.dr. Mariana Șarba

28 octombrie 2019, ora 20:00

AULA MAGNA a Universității de Vest din Timișoara

RECITAL DE ORGĂ

Drd. Cristina Struța

29 octombrie 2019, ora 18:00

AULA MAGNA a Universității de Vest din Timișoara

RECITAL INSTRUMENTAL AL CLASELOR

Prof.univ.dr.habil. Manuela Mihăilescu

Conf.univ.dr. Sergiu Cârstea

31 octombrie 2019, ora 18:00 

Sala ”Orpheum” a Facultății de Muzică și Teatru din Timișoara

RECITAL DE CANTO

susținut de studenții claselor

Prof.univ.dr.habil. Marius Manyov

Lect.univ.dr. Simona Negru

Lect.univ.dr. Mia Iuga

Cda. Drd. Diana Matei

2 noiembrie 2019, ora 15:00

Sala ”Orpheum” a Facultății de Muzică și Teatru din Timișoara

RECITAL DE VIOARĂ al participanților la masterclass-ul de vioară susținut de Florin Negreanu

4 noiembrie 2019, ora 14:00

Sala ”Orpheum” a Facultății de Muzică și Teatru din Timișoara SIMPOZIONUL

Ipostaze istorice și contemporane ale culturii bănățene 

4 noiembrie 2019, ora 18:00

Sala ”Orpheum” a Facultății de Muzică și Teatru din Timișoara RECITAL INSTRUMENTAL AL CLASELOR

Prof.univ.dr. Ștefania Negruțiu

Conf.univ.dr. Maria Bodo

5 – 8 noiembrie 2019, orele 14:00 – 19:00

Sala ”Orpheum” a Facultății de Muzică și Teatru din Timișoara MASTERCLASS DE CANTO 

susținut de tenorul Béla Mavrák

7 noiembrie 2019, ora 18:00 

Sala ”Orpheum” a Facultății de Muzică și Teatru din Timișoara

RECITALUL CADRELOR DIDACTICE ALE FACULTĂȚII DE MUZICĂ ȘI TEATRU

8 noiembrie 2019, ora 18:00 

Sala ”Orpheum” a Facultății de Muzică și Teatru din Timișoara

RECITAL DE CANTO susținut de studenții claselor Conf.univ.dr Dana Sorina Chifu,  Lect.univ.dr. Sorina Munteanu

10 noiembrie 2019,ora 18:00

Sala ”Orpheum” a Facultății de Muzică și Teatru din Timișoara RECITAL DE PIAN

Prof.univ.dr.habil. Manuela Mihăilescu

Cda. dr.Dragoș Mihăilescu                   

Mai multe evenimente din Timişoara şi din partea de vest a ţării.

(Foto: pixabay.com)

 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
1
2
4
5
6
8
11
13
14
19
20
22
26
29
1
+
2
”Liliacul” de Johann Strauss, la Opera din Timișoara, de Revelion
Publicul va fi purtat într-o călătorie muzicală vieneză, plină de farse, umor și șampanie, alături de personaje efervescente care vor anima scena.
Programul lunii ianuarie la Opera Națională Română Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Evenimentele culturale ale săptămânii  7- 13 ianuarie la Timișoara
O săptămână cu spectacole de teatru, cu operă și concerte simfonice și cu două premiere ale unor filme mult discutate. Nu uitați că la Muzeul Național de Artă încă puteți vedea expoziția-eveniment care are în centru o lucrare a lui Caravaggio,
”Luna plină de teatru” la Arad / PROGRAM
Evenimentul, găzduit de Teatrul Clasic ”Ioan Slavici”, cuprinde 24 de spectacole produse de teatrul arădean, de Trupa „Mihai Raicu” a Teatrului de Nord Satu Mare și de El Aedo Teatro din Spania.
Programul lunii ianuarie al Teatrului Maghiar de Stat din Timișoara
Află care sunt spectacolele lunii, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Programul lunii ianuarie al Teatrului German de Stat Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, citește detalii despre fiecare dintre ele și află de unde poți cumpăra bilete.
Expoziție de numismatică „Moneda modernă românească”, la Arad
Piesele care fac obiectul expoziției de la Complexul Muzeal Arad sunt expuse în premieră națională ca parte componentă a colecției Asociației Pronumismatica.
”Vis de libertate”, la Comenduirea Garnizoanei din Timișoara
Spectacolul este destinat în special elevilor de liceu și va fi urmat de un tur ghidat al expoziției „35”, dedicată Revoluției.
”Îmblânzirea scorpiei” după William Shakespeare, la Teatrul Național Timișoara
Batista vrea să-și negocieze fetele, inclusiv pe Catarina, cea cu limba ei ascuțită și cu maniere îngrozitoare, însă toți fug de ea unde văd cu ochii. Și în sfârșit apare Petrucchio, un pic cool, un pic afumat, un pic genul „sunt călare pe situație chiar dacă nu știu încotro mă-ndrept” și intră în meciul cu recalcitranta Catarina.
Evenimentele culturale ale săptămânii 21-27 ianuarie, la Timișoara
Retrospectiva David Lynch la cinema Timiș, „Gianni Schicchi” la Opera timișoreană, cu un invitat de seamă, o zi dedicată scrisului și cititului, expozițiile ”Bloom” și Rudolf Kocsis sunt câteva dintre evenimentele săptămânii.
Înscrieri pentru jocul-concurs Cangurul de Informatică
Destinat elevilor din clasele V-VIII, Cangurul la Informatică le propune un joc-concurs care testează competențele acestora în utilizarea tehnologiilor informației și comunicării, conform curriculumului școlar pentru gimnaziu.
Lansare de carte sau despre meditații în cuvânt asupra timpului, iubirii și relațiilor umane, la Arad
Cunoscut pentru abordările sale introspective și pline de sensibilitate, autorul Sebastian Burnaz propune prin acest volum o meditație profundă asupra relațiilor umane, a memoriei și a trecerii timpului.
Lucrările ceramistei Iulia Dinescu, într-un nou exercițiu de memorie culturală găzduit de Casa Artelor
Expoziția face parte din proiectul „Amintiri necesare”, un demers dedicat celor mai importanți artiști vizuali din Timișoara, dar care, din păcate, nu mai sunt printre noi.
Events on 30 decembrie 2024
Events on 3 ianuarie 2025
Events on 9 ianuarie 2025
Events on 12 ianuarie 2025
Events on 17 ianuarie 2025
Events on 24 ianuarie 2025
Castelul de la Căpâlnaș, scos la vânzare. CJ Arad decide dacă își exercită dreptul de preempțiune
miercuri, 17 decembrie 2025, 12:16

Castelul de la Căpâlnaș, scos la vânzare. CJ Arad decide dacă își exercită dreptul de preempțiune

Castelul de la Căpâlnaș, o clădire istorică veche de un secol şi jumătate, a fost scos la vânzare de proprietar, care a notificat...

Castelul de la Căpâlnaș, scos la vânzare. CJ Arad decide dacă își exercită dreptul de preempțiune
Mitropolitul Banatului: 17 decembrie ar trebui să fie o zi a recunoștinței pentru eroii Revoluției din 1989
miercuri, 17 decembrie 2025, 12:04

Mitropolitul Banatului: 17 decembrie ar trebui să fie o zi a recunoștinței pentru eroii Revoluției din 1989

Înaltpreasfinția Sa Ioan Selejan, Mitropolitul Banatului, a transmis un mesaj de reflecție și recunoștință față de cei care și-au pierdut...

Mitropolitul Banatului: 17 decembrie ar trebui să fie o zi a recunoștinței pentru eroii Revoluției din 1989
CSU Politehnica, bilanţul lui 2025: 123 de medalii interne şi internaţionale
miercuri, 17 decembrie 2025, 11:31

CSU Politehnica, bilanţul lui 2025: 123 de medalii interne şi internaţionale

Secția de pentatlon modern, coordonată de Gyula Gallovits, a adus cele mai multe medalii – 39, urmată de atletism – 28 și scrimă...

CSU Politehnica, bilanţul lui 2025: 123 de medalii interne şi internaţionale
UTA- Dinamo, ultimul „bal” din 2025 pentru arădeni. Se vând deja bilete
miercuri, 17 decembrie 2025, 09:24

UTA- Dinamo, ultimul „bal” din 2025 pentru arădeni. Se vând deja bilete

Se anunță un meci încins, iar cei care vor să-l urmărească din tribunele sau peluzele arenei „Francisc Neuman” își pot achiziționa...

UTA- Dinamo, ultimul „bal” din 2025 pentru arădeni. Se vând deja bilete
miercuri, 17 decembrie 2025, 09:16

Explozie într-o garsonieră din Vulcan

În această dimineață a avut loc o explozie fără incendiu într-o garsonieră de la parterul unui bloc din Vulcan. Un bărbat de 81 de ani a...

Explozie într-o garsonieră din Vulcan
miercuri, 17 decembrie 2025, 09:12

Deşi lider, timişoreanul Alexandru Pelici e „out” de la Unirea Alba Iulia

Odată cu antrenorul principal pleacă și preparatorul fizic Bogdan Ungureanu, dar și team-managerul Bogdan Petric, ”în semn de solidaritate cu...

Deşi lider, timişoreanul Alexandru Pelici e „out” de la Unirea Alba Iulia
miercuri, 17 decembrie 2025, 09:06

SCM Politehnica şi CSM Oradea îşi ştiu adversarele din „sferturile” Cupei

Timișorenii vor juca acasă cu finalista ediției trecute, Potaissa Turda, iar Oradea va primi vizita deținătoarei trofeului, Dinamo București....

SCM Politehnica şi CSM Oradea îşi ştiu adversarele din „sferturile” Cupei
miercuri, 17 decembrie 2025, 08:46

Vremea în vestul țării

Astăzi, vremea se va încălzi, însă cerul va fi temporar noros. Dimineața și noaptea, pe arii restrânse în zonele joase va fi ceață...

Vremea în vestul țării