Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Filme premiate și masterclass de actorie, la Les Films de Cannes à Timișoara 2025 / PROGRAM

23 octombrie 2025 – 26 octombrie 2025 @ 19:00 –

Timp de patru zile, pasionații de cinema vor vedea pe marele ecran filme premiate la Festivalul de la Cannes din acest an, multe dintre ele în premieră în România, dar și filme-eveniment de la festivaluri relevante din Europa.

Articol de Dana Florea, 23 octombrie 2025, 19:00

Filme premiate și masterclass de actorie, la Les Films de Cannes à Timișoara 2025 / PROGRAM

Când

23 octombrie 2025 - 26 octombrie 2025    
19:00

Unde

Cinema Timiș
Piața Victoriei 7, Timișoara, Timiș

Tip de eveniment

Timișoara devine, timp de patru zile, locul de întâlnire al cinefililor care vor putea vedea cele mai aclamate filme de la Cannes 2025. În perioada 23 – 26 octombrie, Festivalul Les Films de Cannes à Timișoara aduce în premieră titluri premiate, regizori de top, proiecții speciale dar și evenimente dedicate industriei de film, cu masterclassuri curatoriate de invitați relevanți pentru industrie.

Sentimental Value, câștigătorul Grand Prix, în deschidere la Cinema Timiș

Sentimental Value, regizat de Joachim Trier și câștigător al Grand Prix, deschide festivalul joi, 23 octombrie, ora 19.00, la Cinema Timiș. Filmul urmărește povestea unui regizor care explorează o dramă personală legată de casa familiei sale. Cu Renate Reinsve, Stellan Skarsgård și Elle Fanning, filmul dezvăluie cum trecutul și arta pot aduce reconciliere într-o familie marcată de distanțe emoționale, oferind o reflecție sensibilă despre iubire și moștenire.

Publicul va avea ocazia să intre în dialog direct cu regizorul Joachim Trier într-o sesiune specială de Q&A, transmisă pe Zoom, imediat după proiecție.

Față în față cu invitații Les Films de Cannes

Regizorul islandez Hlynur Pálmason va fi prezent la Les Films de Cannes à Timișoara și se va întâlni cu publicul după proiecția celui mai nou film al său, The Love that Remains, care a făcut parte din secţiunea Cannes Première. Un an din viața unei familii se scurge între momente jucăușe și pline de emoție, în timp ce părinții încearcă să gestioneze despărțirea pentru a atenua impactul asupra copiilor. Filmul surprinde esența dulce-amăruie a iubirii care se stinge și a amintirilor împărtășite, pe măsură ce anotimpurile se succed.

Actorul Aleksandr Kuznetsov este invitat la festival pentru a se întâlni cu publicul timișorean după proiecția celui mai nou film în care joacă rolul principal, Two Prosecutors, în regia lui Serghei Loznița. Inclus în Competiţia de la Cannes, filmul spune povestea unui tânăr procuror, pe nume Kornev, care descoperă corupția din interiorul regimului sovietic din timpul Marii Epurări din 1937, printr-o scrisoare disperată care ajunge pe biroul său.

La Timișoara va fi prezent și Andu Radu, editorul filmului The President’s Cake, debutul regizoral al lui Hasan Hadi, premiat cu Camera d`Or la Cannes, unde a făcut parte din Quinzaine des Cinéastes. În timp ce poporul irakian luptă zilnic pentru supraviețuire sub regimul lui Saddam Hussein, o fetiță de 9 ani trebuie să-și folosească ingeniozitatea pentru a aduna ingredientele necesare pentru tortul de ziua președintelui Saddam Hussein, altfel riscă închisoarea sau chiar moartea.

Regal cannez de filme premiate

It Was Just an Accident, cel mai nou lungmetraj al cineastului iranian Jafar Panahi, distins cu Palme d’Or, explorează tema vinovăției și a adevărurilor care ies la suprafață în cele mai neașteptate momente. Povestea urmărește un șofer de taxi prins într-un accident aparent banal, care declanșează o serie de evenimente cu profunde implicații morale.

The Secret Agent, în regia lui Kleber Mendonça Filho, îl are în centrul poveștii pe Marcelo (Wagner Moura), un fost profesor care își asumă o identitate falsă în timpul dictaturii militare din Brazilia anilor ’70 pentru a-și găsi fiul. Distins cu Premiul pentru cel mai bun regizor și Premiul cel mai bun actor, The Secret Agent este o meditație vizuală despre istorie, supraviețuire și adevăr.

Sirāt, regizat de Oliver Laxe, te poartă într-o călătorie emoționantă a unui tată în căutarea fiicei dispărute. Inspirat de sensul cuvântului „sirāt” („drum” sau „direcție”), regizorul surprinde în imagini spectaculoase într-o Sahara izolată, creând o atmosferă aproape suprarealistă, care captivează și emoționează. O experiență cinematografică intensă și memorabilă recompensată ex aequo cu Premiul Juriului.

Resurrection, în regia lui Bi Gan, este o producție chineză ambițioasă din punct de vedere vizual, a cărei acțiune se petrece într-un viitor în care omenirea și-a pierdut capacitatea de a visa. Împărțit în capitole ce corespund celor cinci simțuri, filmul folosește o gamă amețitoare de stiluri cinematografice pentru a explora teme precum memoria, cinematografia și imaginația. Resurrection a câștigat Premiul Special.  

La petite dernière, regizat de Hafsia Herzi urmărește povestea unei tinere prinsă între așteptările familiei și dorința de a-și trăi viața după propriile reguli. Cu o interpretare remarcabilă ce i-a adus actriței principale, Nadia Melliti, Premiul pentru cea mai bună actriță, filmul explorează cu finețe teme precum identitatea, maturizarea și libertatea personală.

Sound of Falling, film german regizat de Mascha Schilinski și distins ex aequo cu Premiul Juriului. Povestea urmărește patru generații de femei legate de o fermă izolată, într-o narațiune fluidă care traversează decenii.

Cele mai apreciate producții ale anului

Eddington este o comedie neagră cu accente western regizată de celebrul cineast american Ari Aster. Acțiunea se desfășoară în mai 2020, în timpul pandemiei de COVID-19. Filmul se concentrează pe o luptă tensionată pentru putere între șeriful local, interpretat de Joaquin Phoenix, și primar (Pedro Pascal) în micul oraș Eddington din statul New Mexico, S.U.A.

Eagles of the Republic, regizat de Tarik Saleh, explorează tensiunea dintre minciună și adevăr prin portretizarea a două personaje opuse: George Fahmy, un mincinos patologic a cărui abilitate de a manipula îl propulsează spre succes, dar îl și expune unui risc iminent, și Dr. Mansour, întruchiparea onestității absolute.

Vie privée, semnat de Rebecca Zlotowski, dezvăluie dilemele personale ale unei renumite psihiatre care, convinsă că una dintre pacientele sale a fost ucisă, decide să investigheze pe cont propriu circumstanțele morții acesteia. Jodie Foster are rolul principal.

The Chronology of Water, debutul regizoral remarcabil al actriței americane Kristen Stewart, este despre Lidia, o tânără speranță a înotului de performanță, care fuge de abuzurile din casa ei prin intermediul unei burse în Texas. După ce pierde bursa din cauza dependenței de droguri, fata studiază sub îndrumarea lui Kesey în Oregon. Prin intermediul scrisului, al familiei și prin descoperirea de sine, ea își depășește trecutul tulbure.

The Disappearance of Josef Mengele, regizat de Kirill Serebrennikov, este un film istoric bazat pe romanul non-ficțional omonim al autorului francez Olivier Guez. Povestea urmărește viața lui Josef Mengele, cunoscut drept „Îngerul Morții” al lagărului de concentrare Auschwitz, după încheierea celui de-al Doilea Război Mondial.

Animația Amélie et la Métaphysique des tubes, creată de Maïlys Vallade și Liane-Cho Han, încântă prin povestea sa sensibilă despre o fetiță a cărei viață se schimbă brusc, pendulând între fericire și tragedie. Amélie este o fetiță belgiană născută în Japonia. Datorită prietenului ei, Nishio-san, viața este o succesiune de aventuri și descoperiri.

Managing Talents și Masterclass de actorie

La Timișoara, programul Managing Talents are loc pe 26 octombrie, între orele 12:00 – 16:00, la Cinema Studio. Înscrierile sunt gratuite și se fac completând acest formular. Termenul limită este 22 octombrie 2025. Julien Javions, câștigător al Premiului Cea mai Bună Interpretare și Cea mai Bună Regie în 2018 la 48H Film Project și fondatorul școlii de film pentru actori Maison Des Acteurs, una dintre rarele școli de actorie cu o pregătire sistematică în condiții de filmare, este mentorul Managing Talents la Timișoara.

Actorul Aleksandr Kuznetsov va fi invitat la festival pentru a susține un Masterclass despre arta actorului, sâmbătă, 25 octombrie, de la ora 16:00, la Cinema Studio. Participanții vor avea ocazia să afle direct de la un actor cu experiență internațională despre metodele studiate de acesta la GITIS – The Russian Institute of Theatre Arts sau despre diferențele dintre actoria de teatru și actoria de film și abordarea personală în construcția unui personaj.

Participarea este gratuită, iar înscrierea la Masterclass se face prin completarea formularului, până la data de 23 octombrie.

PROGRAMUL FESTIVALULUI

Biletele pentru cea de-a X-a ediție pot fi achiziționate online.

Pagina evenimentului.

Ediția locală Les Films de Cannes à Timișoara este un proiect cultural finanțat de Municipiul Timișoara prin Centrul de Proiecte.

Radio Timișoara este partener media al evenimentului.

Descoperiți și alte evenimente din Timișoara și din vestul țării. 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
j
v
s
d
27
9
10
16
17
20
24
Evenimentele culturale ale săptămânii 28 octombrie - 3 noiembrie, la Timișoara
În această săptămână, Halloweenul aduce tururi cu lanternă, filme cu vampiri și petreceri tematice, dar și vernisaje, concerte, poezie și discuții despre cinema.
”Petrecerea de nuntă” la Teatrul Național Timișoara
Între râs și tristețe, la granița dintre realitate și fantastic,spectacolul reflectă natura umană, într-o tragi-comedie de o infinită minuțiozitate și diversitate.
De la inteligența apei din Cheile Nerei, la o „Insulă de Apă Vie”
Evenimentul, intitulat „Insula de Apă Vie: Unde Vacanța Învăță și Școala Se Joacă”, propune o abordare inovatoare a învățării și a timpului petrecut în familie, inspirată de fluiditatea și sustenabilitatea apei.
„Experimentul Pitești”, proiecție de gală la Cinema Studio Timișoara
Experimentul de la Penitenciarul din Pitești, dintre anii 1949-1952, a fost considerat cel mai agresiv program de spălare a minții din Europa de Est.
Expoziția Atlasul Singurătății – o hartă vizuală și sonoră a singurătății Generației Z, de explorat la Timișoara
Expoziția Atlasul Singurătății @GenZ:TM aduce laolaltă poveștile autentice a șase tinere și tineri între 19 și 28 de ani, aflați în momente diferite ale vieții, care vorbesc despre singurătate cu o luciditate necosmetizată.
Programul lunii noiembrie la Teatrul German de Stat Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, citește detalii despre fiecare dintre ele și află de unde poți cumpăra bilete.
Expoziții la Muzeul Național de Artă Timișoara în noiembrie
Muzeul Național de Artă Timișoara estye deschis de miercuri până duminică, între orele 13.00 - 21.00. Luni și marți este închis.
Programul lunii noiembrie la Opera Națională Română Timișoara
Află care sunt spectacolele lunii, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
”Aeroport” la Teatrul Național Timișoara
Doi străini – un bărbat şi o femeie – într-un moment de tranzit, la propriu, intră, aproape întîmplător, unul în viaţa celuilalt. Interferenţa meteorică a existenţelor acestora devine o oglindă care, deformînd, spune adevărul şi care, cine ştie, poate însemna o poartă spre un alt drum, spre o altă viaţă. Sau nu.
„Colibri” – o comedie neagră cu nerv, adusă de Fundația Artmedia la Timișoara
Fundația Artmedia aduce în premieră la Timișoara, în cadrul stagiunii 2025, spectacolul „Colibri”, o comedie horror cu accente de absurd și ironie fină, în regia lui Florin Piersic Jr.
Programul lunii noiembrie la Teatrul Maghiar de Stat Timișoara
Toamna se încheie la Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” din Timișoara cu o selecție de spectacole introspective, clasice, contemporane și povești pentru toate vârstele.
”Adevărul” de Florian Zeller, la Teatrul Național Timișoara
Folosind instrumentele comediei, ale replicii scânteietoare și ale falselor clișee, ”Adevărul” este o poveste despre minciună.
Expoziție retrospectivă de fotografie ”Imagine. Sunet. ’89. Perspective”
Expoziția invită publicul să redescopere, prin fotografie și noile media, memoria Revoluției Române din 1989 și semnificațiile sale în prezent.
Expoziția artistului vizual Ioan Burlacu ,,Drapele migrante”, la Galeria Brăteanu din Timișoara
Vernisajul expoziției are loc miercuri, 5 noiembrie 2025, ora 19.00. Despre personalitatea şi opera maestrului Ioan Burlacu va vorbi Prof. Univ. Suzana Fântânariu.
Regina Maria – o lecție de istorie, o lecție de viață, la Arad
Evenimentul, menit să reamintească celor tineri rolul esențial pe care l-a avut Regina Maria în desăvârșirea Marii Uniri și în consolidarea identității românești moderne, are loc în 6 noiembrie 2025.
Timișoara Football Film Festival, la prima ediție / PROGRAM
Festival este o inițiativă născută din spiritul suporterilor timișoreni, care de ani buni transformă solidaritatea într-o formă de cultură urbană, și reunește proiecții, discuții cu invitați, ateliere și un concurs de scurtmetraje pentru publicul tânăr.
”Mata Hari”, one-woman show cu Roberta Popa Ionescu
Spectacolul recompune tabloul unei vieți în care istoria personală și istoria tulburatului început de secol XX se amestecă halucinant, ca un dans pe cât de exotic, pe atât de fatal.
”Enigma”, concert simfonic la Filarmonica Banatul Timișoara
Dirijor: maestrul Ștefan Geiger. Solista concertului va fi violonista Alexandra Conunova (Solistă în rezidență în Stagiunea 2025-2026).
Festivalul ”Ceaunul de Aur” la Sânmartinu Sârbesc
Evenimentul se desfășoară în paralel cu Hramul Bisericii Ortodoxe Române din localitate și sfințirea Căminului Cultural.
Mădălina Pavăl ajunge cu turneul „Fuga Iuga” la Timișoara
„Fuga Iuga” vorbește despre echilibrul dintre agitația vieții și nevoia de întoarcere către sine – „Fuga te fură și Iuga te adună”.
Evenimentele culturale ale săptămânii 11 - 17 noiembrie, la Timișoara
Timișoara Ideas Fest aduce discuții curajoase despre adevăr și manipulare, Caravana Paradiso transformă orașul într-un mic festival de scurtmetraje, iar CULMEA – Film & Educație de Mediu ne amintește, prin povești pentru toate vârstele, cât de fragilă și frumoasă e lumea în care trăim.
Expoziție despre viața cotidiană în RDG, la Memorialul Revoluției din Timișoara
Expoziție prezintă fotografii care oferă o perspectivă autentică asupra vieții cotidiene din fosta Republică Democrată Germană și asupra mecanismelor de control specifice regimurilor totalitare.
”O noapte furtunoasă. Un exercițiu” la Teatrul Național Timișoara
Un spectacol modern, actual, un exercițiu de imaginație susținut de tinerii actori absolvenţi ai masterului Facultăţii de Muzică şi Teatru, împreună cu actorii Naționalului timișorean Ion Rizea şi Matei Chioariu.
Culmea, festival de film pentru copii și tineri despre natură și planetă, ajunge la Timișoara
Festivalul are loc în perioada 13 - 15 noiembrie 2025 și include câte o proiecție unică pentru fiecare categorie de vârstă, începând de la 3 ani.
„Devyah” - un proiect despre feminitatea dincolo de stereotipuri, prezentat la Artouching
Vernisajul expoziției cu lucrările realizate de artista Sabina Stan în cadrul proiectului ”Devyah” va avea loc vineri, 14 noiembrie, la Teatrul Basca. Fiecare lucrare este realizată într-o tehnică diferită, pentru a sublinia diversitatea prin care feminitatea se poate manifesta.
Concurs de ciclism și alergare pentru toate vârstele, la Lunca Timișului CX
Lunca Timișului CX este un eveniment de strângere de fonduri pentru construirea și dezvoltarea WOODROCKS – tabără, loc de experimentare, construire, educație ecologică și sustenabilitate destinat în principal copiilor.
Memorie și materie. În dialog scenografic cu Tadeusz Kantor -  atelier deschis semnat de scenografa Dariana Pau
Inspirată de conceptele Teatrului Morții, artista propune o reinterpretare scenografică a universului lui Kantor printr-un discurs vizual personal.
Spectacolul ”Romanian Psycho”, scris, regizat și interpretat de Florin Piersic jr, la Teatrul Național Timișoara
Florin Piersic jr construiește, cu inteligența, cu umorul și cu verva care îi sunt proprii, ceea ce se numește științific „safe space”, spațiul de siguranță al cărui destinatar este personajul necunoscut care poate lua chipul fiecărui spectator în parte.
Evenimentele culturale ale săptămânii 18 - 24 noiembrie, la Timișoara
În această săptămână se deschide Cinema Johnny - noul cinematograf din Freidorf, continuă seria de documentare „Portret vertical” cu portretul arhitectului Șerban Sturdza și tururile ghidate prin cartierele Timișoarei.
Ecouri – ateliere de interpretare a artei prin dialog și reflecție, la Timișoara
Proiectul își propune să creeze un spațiu accesibil și deschis pentru oricine dorește să intre în contact cu arta contemporană dincolo de observația vizuală.
Lansarea site-ului Arhiva literaturii dialectale bănățene la Timișoara, la Muzeul Satului
Arhiva literaturii dialectale bănățene, o arhivă digitală unică, își propune să adune și să păstreze patrimoniul cultural al Banatului prin versuri, evidențiind frumusețea limbajului local și tradițiile zonei.
Lucrările realizate în Tabăra de creație de la Gârnic expuse la Galeria Brăteanu
Pe parcursul desfășurării taberei, cei treisprezece artiști participanți au creat lucrări cu tematici și tehnici diverse de execuție, care evidențiază originalitatea și măiestria fiecăruia dintre ei.
”Cercurile încrederii”, un spectacol despre maturizare, la Teatrul Național Timișoara
Spectacolul propune o explorare a rolului și responsabilității pe care fiecare dintre noi îl are în acel cerc al încrederii pe care tinerii se bazează în descifrarea locului lor în lume.
Evenimente culturale Timișoara - vineri 21 noiembrie
Evenimentele zilei, recomandate în newsletterul săptămânal visit-timisoara! Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
„Sezonul de Grafică la MNArT” continuă cu o nouă expoziție   dedicată cărții de colecție
Expoziția reunește proiecte create între anii 2010–2025 de studenții specializării Grafică din cadrul Facultății de Arte și Design a Universității de Vest din Timișoara, aducând în prim-plan cartea de colecție, de artist sau de autor.
Teatrul Maghiar de Stat din Timișoara prezintă premiera spectacolului „Arca-Barca”, o poveste jucăușă pe valurile imaginației
Recomandat copiilor începând cu vârsta de trei ani, „Arca-Barca” poate fi o primă întâlnire cu universul teatral, o aventură vizuală menită să trezească bucuria jocului și curiozitatea pentru forme, culori și mișcare.
Evenimente culturale Timișoara - sâmbătă, 22 noiembrie
Evenimentele zilei, recomandate în newsletterul săptămânal visit-timisoara! Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Târgul de Crăciun 2025 din Arad / PROGRAM
Târgul de Crăciun din Arad este deschis în perioada 22 noiembrie 2025 - 11 ianuarie 2026 și își așteaptă vizitatorii cu atracții pentru toate vârstele, zone tematice și concerte în Piața Catedralei.
„Vocea Dinlăuntru”, un spectacol despre curaj și echilibrul interior, la Timișoara
Spectacolul debutează în cadrul proiectului Marea Dinlăuntru, un demers ce aduce împreună universități de artă și specialiști în sănătate mintală pentru a deschide un dialog despre presiunea performanței, vulnerabilitate și resurse de sprijin pentru studenți.
Evenimente culturale Timișoara - duminică, 23 noiembrie
Evenimentele zilei, recomandate în newsletterul săptămânal visit-timisoara! Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
De la concert la manifest, la Sala Capitol
Spring in Autumn Filarmonica Banatul Timișoara invită melomanii la un nou eveniment din cadrul Stagiunii „Experiențe Muzicale”, serie ce propune publicului să se bucure de [...]
Art Your Winter, târg de artă contemporană, la Centrul de Proiecte
Pe parcursul expoziției, cu ocazia zilei de 1 Decembrie, va fi organizată a doua ediție a Maratonului de pictură, în cadrul căruia publicul va avea ocazia să întâlnească artiștii participanți.
Filme și evenimente la Cinema Victoria din Timișoara
De la introspecție la acțiune, de la ficțiune la documentar, de la aventură la dialog – săptămâna aceasta te invităm să privești lumea din mai multe perspective.
Filme și evenimente la Cinema Studio din Timișoara
Săptămâna aceasta, la Cinema Studio simte emoția unor voci care cer să fie auzite, prin povești despre identitate, suferință și reziliență.
„Libertate în diversitate” - expoziție dedicată Zilei Naționale a României, la Galeria POD
Evenimentul reunește lucrări de arte vizuale realizate în cadrul claselor de pictură, artă decorativă, grafică pentru copii, fotografie, design, sculptură și meșteșuguri ale Școlii de Arte Timișoara.
Târg de Crăciun, colinde și gastronomie bănățeană la Conacul Mocioni din Foeni / PROGRAM
Conacul Mocioni din Foeni își redeschide porțile pentru public cu primul Târg de Crăciun al producătorilor locali, eveniment organizat de Asociația My Banat.
Filme și evenimente la Cinema Johnny din Timișoara
Animația ”Tarzan” și la filmul clasic ”Tarzan, omul-maimuță” sunt readuse și săptămâna aceasta pe ecranul de la Cinema Johnny. Iar dacă vrei să cunoști mai bine cartierul în care se află Johnny, se reia și turul ghidat prin Freidorf.
Living With Tango. Milonga  cu ... costume populare de 1 decembrie!
29 noiembrie 2025 - 1 decembrie 2025    
ore diverse
Patru zile de neuitat în Oradea, în inima Art Nouveau a României – acolo unde ritmul tangoului argentinian întâlnește magia Zilei Naționale a României.
Programul lunii la Filarmonica Banatul Timisoara
Luna noiembrie aduce la Filarmonica Banatul Timișoara o serie de concerte excepționale — de la capodopere simfonice și recitaluri intime, până la experiențe educative dedicate celor mai tineri ascultători.
Târgul de Crăciun 2025 de la Timișoara / PROGRAM
Târgul de Crăciun din Timișoara are loc în perioada 30 noiembrie – 7 ianuarie, în Piața Victoriei, Piața Libertății, Piața Sfântul Gheorghe și Piața Unirii.
Events on 31 octombrie 2025
Events on 8 noiembrie 2025
Tramvaiul lui Moș Crăciun intră pe traseu la Arad. Programul de circulație
marți, 2 decembrie 2025, 08:09

Tramvaiul lui Moș Crăciun intră pe traseu la Arad. Programul de circulație

Călătorii se vor putea bucura de vagonul special până în Ajunul Crăciunului, timp în care copiii vor fi întâmpinaţi cu surprize şi mici...

Tramvaiul lui Moș Crăciun intră pe traseu la Arad. Programul de circulație
Șoferul care a fugit după accidentul din Timișoara, identificat de polițiști
marți, 2 decembrie 2025, 08:04

Șoferul care a fugit după accidentul din Timișoara, identificat de polițiști

Șoferul implicat în accidentul de pe 29 noiembrie, în urma căruia o fetiță de opt ani și părinții acesteia au fost răniți, a fost...

Șoferul care a fugit după accidentul din Timișoara, identificat de polițiști
Ultimele zile de înscriere la „Circuit 89”. Liceenii din Timișoara pornesc pe urmele Revoluției din 1989
marți, 2 decembrie 2025, 07:55

Ultimele zile de înscriere la „Circuit 89”. Liceenii din Timișoara pornesc pe urmele Revoluției din 1989

Un proiect special dedicat liceenilor îi aduce pe tineri mai aproape de istoria Revoluției din 1989. „Circuit 89”, organizat de Casa de...

Ultimele zile de înscriere la „Circuit 89”. Liceenii din Timișoara pornesc pe urmele Revoluției din 1989
Vremea în Banat și Crișana
marți, 2 decembrie 2025, 04:50

Vremea în Banat și Crișana

Astăzi, temperaturile vor continua să crească față de ziua anterioară. Cerul va fi temporar noros. Noaptea, pe arii restrânse vor fi ploi...

Vremea în Banat și Crișana
luni, 1 decembrie 2025, 23:11

România, învinsă de Danemarca în ultimul meci din Grupa A

Naţionala de handbal feminin României a fost învinsă, la Rotterdam, de Danemarca, scor 39-31 (21-18), în ultimul meci din grupa preliminară A...

România, învinsă de Danemarca în ultimul meci din Grupa A
luni, 1 decembrie 2025, 16:24

Noi restricții de trafic în Timișoara

Comisia de circulație din cadrul primăriei Timișoara a avizat restricții de circulație în mai multe zone ale orașului începând din data de 2...

Noi restricții de trafic în Timișoara
luni, 1 decembrie 2025, 16:12

Mii de timișoreni la parada de 1 Decembrie

Mii de oameni au asistat la evenimentele din centrul orașului, desfășurate în fața Catedralei Mitropolitane de Ziua Națională. Evenimentele...

Mii de timișoreni la parada de 1 Decembrie
luni, 1 decembrie 2025, 12:22

CSM Oradea încheie anul în Muntenegru

Poloiștii de la CSM Oradea se află în fața ultimului meci oficial din anul 2025. Mâine, de la ora 19.30, bihorenii joacă în Muntenegru, cu...

CSM Oradea încheie anul în Muntenegru