Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Flight Festival – „Endless Flight”: ediția a 8-a aduce artiști internaționali și o experiență extinsă la Timișoara

19 iunie 2026 – 21 iunie 2026 @ ore diverse –

Flight Festival revine între 19 și 21 iunie 2026, la Muzeul Satului Bănățean din Timișoara și promite o ediție aniversară care depășește formatul clasic de festival, combinând muzica cu arta și tehnologia, sub conceptul „Endless Flight”.

Articol de Dana Florea, 19 iunie 2026, 00:00

Flight Festival – „Endless Flight”: ediția a 8-a aduce artiști internaționali și o experiență extinsă la Timișoara

Când

19 iunie 2026 - 21 iunie 2026    
ore diverse

Unde

Muzeul Satului Bănățean
str.Avram Imbroane nr.31, Timișoara, Timiș

Tip de eveniment

Flight Festival revine cu  ediția a opta  la Muzeul Satului Bănățean din Timișoara, între 19 și 21 iunie 2026. Sub conceptul „Endless Flight”, noua ediție marchează o etapă de evoluție pentru festival, cu accent pe extinderea experienței dincolo de concerte, prin integrarea mai puternică în program a artei și tehnologiei în program.

Primii artiști confirmați ai ediției de anul acesta sunt Tinie Tempah, ZAZ, Mari Froes, Theo Rose, Cojo și Mihail.

Tinie Tempah vine cu un set construit în jurul unor hituri precum „Pass Out” și „Written in the Stars”, piese care au dominat topurile internaționale. Cu multiple premii BRIT și colaborări globale, artistul consolidează direcția festivalului către nume mainstream cu relevanță globală.

ZAZ aduce la Timișoara unul dintre cele mai recognoscibile show-uri ale muzicii franceze contemporane. Piesa „Je veux” a devenit un hit european major, iar repertoriul ei, aflat la intersecția dintre chanson, jazz și pop, atrage un public larg.

Mari Froes reprezintă noul val de artiști descoperiți digital, cu milioane de ascultări generate organic pe platforme precum Spotify și TikTok. Sound-ul său, influențat de bossa nova și indie, aduce în lineup o zonă de discovery relevantă pentru publicul tânăr.

Theo Rose este unul dintre cei mai vizibili artiști din România, cu piese care au ajuns rapid în topuri și o prezență constantă în media.

Cojo completează zona urbană a lineup-ului, cu un stil direct și accesibil, construit pentru interacțiune live și energie de scenă.

Mihail aduce un sound recognoscibil internațional, piesa „Who You Are” fiind difuzată extensiv în Europa și acumulând milioane de ascultări.

Tema ediției din acest an vorbește despre continuitate și transformare. „Endless Flight” înseamnă energia care merge mai departe și ceea ce rămâne după fiecare ediție.

Festivalul devine astfel o experiență complexă, în care muzica se întâlnește cu arta și tehnologia, iar participanții sunt invitați într-o călătorie personală – de la zborul exterior la cel interior.

Organizatorii vor anunța în perioada următoare noi artiști și detalii despre experiențele pregătite pentru această ediție.

Biletele sunt disponibile online

Mai multe informații: http://www.flight-festival.com/

Descoperă și alte evenimente din Timișoara și din vestul țării. 

 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
26
28
31
2
7
12
16
23
1
+
Evenimentele culturale ale săptămânii 27 ianuarie - 2 februarie, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Programe de educație muzeală în cadrul expoziției „Fragilitatea Eternului”, la Muzeul Național de Artă Timișoara
Prin acest program, Muzeul Național de Artă Timișoara își propune să ofere un cadru deschis pentru dialog, învățare și creativitate, invitând publicul să descopere patrimoniul cultural într-o manieră participativă și relevantă pentru prezent.
„Strada Fericirii 12A”, spectacol-document despre vocile neauzite ale violenței domestice, în premieră la Teatrul Maghiar din Timișoara
Spectacolul, regizat de Laurent Berger, este realizat în cadrul proiectului european „FemminiCity”. Textul se bazează pe interviuri realizate cu femei aflate în situații de violență domestică, prin intermedierea Direcției de Asistență Socială a Municipiului Timișoara.
Programul lunii februarie la Teatrul German de Stat Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, citește detalii despre fiecare dintre ele și află de unde poți cumpăra bilete.
Evenimentele culturale ale săptămânii 3 - 9 februarie, la Timișoara
3 februarie 2026 - 9 februarie 2026    
ore diverse
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Impactul epidemiilor, două expoziții tematice la Complexul Muzeal Arad
Cele două expoziții ne poartă în trecutul spațiului românesc, evidențiind modul în care evenimentele medicale majore – epidemiile și pandemiile – au modelat și schimbat viața socială, economică și culturală.
Showcase 2026: microstagiune cu cele mai noi producții ale teatrelor maghiar și german din Timișoara
Programul reunește șase producții recente ale Teatrului Maghiar de Stat, de la spectacole pentru copii la dramaturgie clasică și contemporană, alături de trei spectacole ale Teatrului German de Stat Timișoara, completate de întâlniri și discuții cu publicul.
Festivalul de literatură polițistă Bega Noir. PROGRAM
6 februarie 2026 - 7 februarie 2026    
12:30 - 19:45
Mister, crimă & suspans – două zile de anchete literare, dezbateri și lansări.
”Comedie din greșeală” cu Medeea Marinescu,  Alexandru Papadopol și alții
Povestea unui grup de actori care trebuie să scoată o premieră , dar nu au text. Printre actori : Medeea Marinescu,  Alexandru Papadopol
Evenimentele culturale ale săptămânii 10 - 16 februarie, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Serată literară la Biblioteca județeană din Arad, cu Editura Eikon și autorii săi
Evenimentul reunește autori arădeni și din alte zone ale țării, recent publicați la Editura Eikon, alături de reprezentanți ai editurii, și propune lansări de carte, prezentări de noutăți editoriale și un recital poetic.
„Petru cel isteț”, o nouă premieră pentru copii, la Teatrul Maghiar de Stat din Timișoara
Secția de păpuși a Teatrului Maghiar de Stat „Csiky Gergely” din Timișoara pregătește o nouă premieră pentru copii, „Petru cel Isteț”, un spectacol despre ingeniozitate, umor și puterea de a înfrunta nedreptatea.
Analia Selis lansează turneul național „Volver” - un proiect muzical despre întoarcere, echilibru și solidaritate
După succesul incontestabil al turneului național „Argentinissimo, rădăcini”, desfășurat în luna februarie 2025 care a cuprins 22 de concerte, artista Analia Selis revine pe scenele din România, cu un nou proiect cultural de amploare: turneul național „Volver”.
Festivalul – Concurs “Gelu Stan”, ediția a VIII-a, la Lugoj
Evenimentul, prin care este omagiat dirijorul, profesorul, muzicologul și omul de radio Gelu Stan, reunește 16 tineri finaliști din mai multe zone ale țării, care s-au remarcat prin talent, expresivitate artistică și atașament față de tradiția folclorică.
Il Cinema Ritrovato, cel mai mare festival de filme clasice restaurate din lume, revine la Timişoara / PROGRAM
Organizată de Ceau, Cinema! și Institutul Italian de Cultură, retrospectiva Il Cinema Ritrovato on Tour ajunge pentru al doilea an la Timișoara și prezintă o selecție de filme de la cel mai important festival dedicat cinematografiei de patrimoniu din lume, Il Cinema Ritrovato din Bologna (Italia).
Expoziția ”There Is No Finish Line” semnată de Mădălina-Elena Trofin, la Arad
Expoziția invită la introspecție și la acceptarea transformării ca stare esențială a ființei – o experiență vizuală și afectivă în care materia, memoria și emoția se dizolvă și se recompun la nesfârșit.
”Trubadurul”, de Giuseppe Verdi, două reprezentații extraordinare la Opera din Timișoara
Spectacolul din 22 februarie o are în prim-plan pe mezzosoprana Ramona Zaharia (Deutsche Oper am Rhein – Düsseldorf), iar reprezentația din 23 februarie o aduce pe scenă pe soprana Paula Iancic (Opera Națională București).
Evenimentele culturale ale săptămânii 24 februarie - 2 martie, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Noaptea Ideilor 2026 la Timișoara: Spațiu de dialog pentru noua generație
Noaptea Ideilor 2026 aduce tinerii în prim-plan în trei seri dedicate dezbaterii, filmului și întâlnirilor inspiraționale.
Lansarea antologiei de literatură tânără „reStart 2025”, la Biblioteca Județeană din Arad
Antologia reunește creațiile unor autori tineri, grupați pe două categorii de vârstă: sub 14 ani și 14-25 de ani, oferind o imagine autentică a sensibilităților, temelor și limbajelor literare ale noii generații.
Cântec, joc și gastronomie locală la o nouă ediție Festivalului - Concurs „Lada cu Zestre”/ PROGRAM
Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș readuce în atenția publicului Festivalul–Concurs „Lada cu Zestre”, cea mai amplă competiție artistică a comunităților timișene, dedicată revitalizării și promovării culturii tradiționale locale.
Au început înscrierile pentru UVT Liberty Marathon la Timișoara
Înscrierile pentru ediția a IX-a a UVT Liberty Marathon 2026 sunt deschise, iar participanții pot beneficia, în primele săptămâni, de tarife promoționale Super Early Bird, cu taxe începând de la 80 de lei.
Events on 8 februarie 2026
Events on 25 februarie 2026
garana jazz festival 2026 fest

Gărâna Jazz Festival 30: trei decenii de muzică în inima Semenicului / PROGRAM

9 iulie 2026 - 12 iulie 2026 @ ore diverse - Gărâna Jazz Festival aniversează 30 de ani cu 21 de proiecte muzicale din 16 țări, timp de 4 zile,...

Gărâna Jazz Festival 30: trei decenii de muzică în inima Semenicului / PROGRAM
sarbatoare ciresi upt
Pop-rock, Divertisment, Dans, Agrement/Turism sâmbătă, 4 aprilie 2026, 15:00

Hanami la Timișoara: Centrul Jutsu de la UPT aduce spiritul Japoniei în inima orașului florilor

4 aprilie 2026 @ 15:00 - 20:00 - Evenimentul aduce mai aproape de publicul timișorean cultura japoneză prin ateliere de origami și caligrafie,...

Hanami la Timișoara: Centrul Jutsu de la UPT aduce spiritul Japoniei în inima orașului florilor
rock la mures 2026

Noi artiști confirmați la Rock la Mureș 2026

10 iulie 2026 - 11 iulie 2026 @ ore diverse - Ediția din acest an a festivalului va include, pe lângă concerte, și ateliere, spații creative,...

Noi artiști confirmați la Rock la Mureș 2026
inghetata voiteg

Atelierul de Gust din Voiteg dă startul sezonului de înghețată cu activități pentru copii

16 mai 2026 @ 10:00 - Atelierul de Gust din comuna timișeană Voiteg deschide, în weekendul 6–8 martie, sezonul de înghețată artizanală...

Atelierul de Gust din Voiteg dă startul sezonului de înghețată cu activități pentru copii

Ștefan Hrușcă revine la Timișoara cu turneul „Un copac cu flori”

20 aprilie 2026 @ 20:00 - Solistul a inclus în repertoriul acestui turneu cele mai îndrăgite melodii folk din cariera sa, lansate în cadrul...

Ștefan Hrușcă revine la Timișoara cu turneul „Un copac cu flori”

Pianistul Andrei Irimia și actorul Marius Manole aduc la Timișoara spectacolul „Lumini și Umbre”

17 aprilie 2026 @ 19:00 - Pianul minimalist al lui Andrei Irimia se împletește cu vocea puternică și sinceră a lui Marius Manole, într-un...

Pianistul Andrei Irimia și actorul Marius Manole aduc la Timișoara spectacolul „Lumini și Umbre”
Pop-rock, Divertisment, Dans, Agrement/Turism duminică, 15 februarie 2026, 19:30

Turneul național ”Suflet Digital” al trupei Vunk ajunge la Timișoara

15 februarie 2026 @ 19:30 - Vunk aduce „Suflet Digital” la Timisoara – un spectacol manifest despre comunitate și umanitate, odată cu...

Turneul național ”Suflet Digital” al trupei Vunk ajunge la Timișoara
Pop-rock, Divertisment, Dans, Agrement/Turism sâmbătă, 14 februarie 2026, 20:00

Bijelo Dugme, concert-eveniment la Timișoara: 50 de ani de istorie muzicală

14 februarie 2026 @ 20:00 - Legendara trupă Bijelo Dugme, condusă Goran Bregović, aduce la Timișoara, în 14 februarie 2026, un show aniversar...

Bijelo Dugme, concert-eveniment la Timișoara: 50 de ani de istorie muzicală