Ascultă Radio România Timișoara Live • 

FREAMATUL CULORILOR – Expoziție de pictură Andrei Pennazio

26 octombrie 2022 – 8 noiembrie 2022 @ 17:00 – 20:00 –

Andrei are 17 ani, este elev al Colegiului de Arta „O. Bancilă ” din Iași. În decursul anilor, a expus în China, Franța, Republica Moldova, Spania, Bulgaria și România.

Articol de Radio Timisoara, 26 octombrie 2022, 17:00 / actualizat: 28 octombrie 2022, 8:51

FREAMATUL CULORILOR - Expoziție de pictură Andrei Pennazio

Când

26 octombrie 2022 - 8 noiembrie 2022    
17:00 - 20:00

Unde


Tip de eveniment

Map Unavailable

Expoziția ”FREAMATUL CULORILOR” poate fi vizitată între 26 octombrie – 8 noiembrie 2022 la  Centrul Reformat Noul Mileniu – Sala Rotundă, din Spl. Morarilor nr. 1b, Timișoara
Vernisajul este programat miercuri, 26 octombrie 2022,  la ora 17.00
Prezintă: prof. Nüszl Erzsébet și lector univ. dr. Gheorghe Șfaițer

”Mă inspir de la unii pictori italieni din renașterea artistică, îmi place perioada cubismului. Dintre pictorii români imi plac: Baba, Grigorescu, Tonitza, Bancilă, Aman… Pe lângă pictură imi place să citesc, să ascult muzică clasică si să fac sport.” spune tânărul expozant.

Andrei Pennazio s-a născut pe 14 septembrie 2005 la Alba, provincia Cuneo, Italia. Mama sa este româncă, iar tatăl italian. Locuiește in Iași  și este elev în anul III al Colegiului de Artă “Octav Băncilă” Iași. Dacă este întrebat de când pictează, Andrei răspunde: “Pictez de când mă știu”.

La vârsta de 6 ani, în 2011, desenul lui a fost premiat la concursul anual „Beffana” Ferrero S.P.A. din Alba, Italia. La vârsta de 8 ani şi jumătate a participat la prima sa expoziţie de grup, organizată la Casa Armatei din Iaşi, de către Şcoala Primară „Junior” din cadrul Universităţii „Al. I. Cuza” din Iaşi, unde era elev.
Prima sa expoziţie personală a avut-o la vârsta de 10 ani, în Italia, în satul natal Lequio Berria, provincia Cuneo, după care au urmat alte expoziţii personale la:
Oneşti (Biblioteca „C.A. Rosetti”), Bacău (Galeria de artă ”Sara Good Art”), Roman (Galeria ”Wall of Art”), Galaţi (Teatrul Naţional de Operă şi Operetă „Nae Leonard”), Fălticeni (Muzeul de Artă „Ion Irimescu”), Piatra Neamţ (Muzeul de Istorie şi arheologie, în cadrul manifestării culturale: Noaptea Muzeelor ), Cluj (Centrul de Cultură Italian), Iaşi (Hotel Internaţional – cu ocazia recepţiei dată
în onoarea Ambasadorului Italiei la Bucureşti), Bucureşti (Institutul de Cultură Italian şi Ambasada Italiei la Bucureşti – cu ocazia sărbătoririi Zilei Naţionale a Italiei), Chişinău (Biblioteca „Ştefan cel Mare”), Ningbo, în China, unde a participat la evenimentul cultural ”2018 Central Eastern European Countries Culture & Art Exibition” reprezentând România, în Franţa, la Lille, unde a reprezentat, de asemenea, România în cadrul Festivalului Pankultura şi la Valenciennes, la Conservatorul „Eugène Bozza”, Iași la Palatul Culturii, și numeroase expoziții de grup în țară și străinatate: Spania
(Madrid), Italia (Veneția), Bulgaria (Vidin), Roman (Muzeul de Artă), Botoșani( Galeriile ,,Stefan Luchian”), Cluj ( Galeria Cluj Art), Galeria (Wall of Art), Pitești (Centrul Cultural Municipal), București (Galeria Elite Prof Art Gallery), Muzeul Național de Artă Cotroceni, Constanța (Muzeul Național al Marinei Militare) si la Florenta in perioada 20-30 aprilie 2022 expozitia cu titlul „Racconti e metafore” la Z.A.P.(Zona Aromatica Protetta).

Pictura sa recompune un univers fluid, care te duce cu gândul la heracliticul Panta Rhei. Andrei nu se mulţumeşte să constate metamorfozele vieţii şi să le fixeze în culori şi simboluri, dar vrea să le înţeleagă sensul tainic. E vorba despre o disponibilitate juvenilă, până la un punct, dar mai apoi iscoditoare şi precoce temeinică, pentru reflecţie. Eşti liber, pare să ne spună tânărul în măsura în care îţi asumi libertatea şi crezi în ea. Este libertatea dintâi, cu care ne-a înzestrat Creatorul, la Facerea lumii. Dar şi libertatea creatorului din lume, care perpetuează cunoaşterea încercâd să descifreze misterul. Poate un tânăr de vârsta lui să caute răspunsul la această întrebare gravă? Poate, dacă mintea este iscoditoare şi nu se limitează la comodele locuri comune.
Prof. univ. dr. Mihai Dorin – istoric si publicist

Mă bucur că am putut să devin martor direct al evoluției unui tânăr creator în plina afirmare. Andrei Pennazio este un exemplu grăitor a ceea ce întâmplă când rațiunea întâlnește vigoarea și pasiunea pentru pictură. O întalnire fertilă atât din punct de vedere estetic, cât și la nivel cromatic, ceea ce puțini tineri reușesc într-un răstimp atât de scurt.
Armad Steriadi,critic de artă

Pictura lui Andrei este liberă de docme și poate fi tradusă că fiind plină de bucurie și culoare, o descriere a eului său interior, a reflecției sale asupra lumii, în primul rând a misterului creației și a nevoii perpetue de a progresa pe calea cunoașterii, conștientizare a “tempus fugit” . Pictura sa , la prima vedere, poate fi considerată abstractă dar regăsim intensitatea artiștilor din transvanguardia , Enzo Cucchi ( în tabloul Musica Ebbra), Francesco Clemente; o pictură bogată în simbolism, plină de forță evocatoare, fără că acesta să se traducă totuși în
abdicarea de la regulile canonice privind compoziția și echilibrul formelor și culorii .
Jacopo Chiostri, critic de arta

Pictura lui Andrei Pennazio, poate și merită să fie receptată ca o expresie a sensului înalt al libertății de a contempla complexitatea și frumusețea existenței, pe care tânarul artist italian și român, în egală măsură, o proiectează în compozițiile sale, cel mai adesea cvasiabstracte, dar păstrătoare ale unui limbaj simbolic ingenuu și complex, în ceea ce privește integrarea în țesutul composițional, cromatic și expresiv al pânzelor sale. Proiecții sintetizate ale unor experiențe trăite, compozițiile lui Andrei dezvoltă o narativitate captivantă, sinonimă celei neoexpresioniștilor italieni din
Transavanguardia, Enzo Cucchi și Francesco Clemente.Pânzele lui Andrei, însa, nu au discurs militant inteligibil, care să fie supus eroziunii modelor și timpului.
Fără să propun o supradimensionare a personalitații și picturii lui Andrei Pennazio, elev al Colegiului Național de Artă „Octav Băncilă” Iași, pot să remarc prezența pe scena artistică a Iașului contemporan a unui artist cu un potențial impresionant deja. Ni se oferă bucuria de a-l îndruma, încuraja, provoca și promova spre un orizont mereu mai înalt și deschis al Cunoașterii prin Artă.
Conf. univ. dr. Cristian Ungureanu, Prorector, UNAGE, Iasi

Există în materie-spaţiu o undă care poartă în sine coerent şi decis, noţiunea de influenţă. Acum o sută de ani, Henrich Wolffin îl definea astfel pe Rafael: “Aducea cu sine un talent care era personal – talentul de a prelua, posibilitatea intimă de transformare”. Aceste cuvinte mi-au venit în minte atunci când i-am văzut lucrările tânărului artist Andrei Penazzio. Eliberarea de dogmatismul formal, inerent oricărui studiu pre şi post universitar, îi oferă lui Andrei şansa de a-şi găsi un traseu propriu, în care fiecare lucrare transmite ceva din “viul” artistic al sufletului său. Există talente cultivate şi talente înnăscute, la fel cu există dorinţa de crea ca parte a fiinţei sau ca urmare a unui capriciu tranzitoriu. Nu este greu de descifrat de ce parte a baricadei se află creaţia lui Andrei Penazzio, iar influenţa nu se traduce în mimetism, ci în asimilare, în decantare atât a noţiunilor practice, cât mai ales a unui mod de a trata arta, cu seriozitate şi fervoare.
Maria Bilasevschi, critic de artă

 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
1
17
29
1
+
2
+
3
+
4
+
5
Eufonia Festival 2025, la Timișoara / PROGRAM
Intitulat Musical Optimism, festivalul cuprinde zece concerte, trei concerte sociale și cinci educationale, cu artiști de mare valoare și muzică de înaltă clasă.
Timișoara găzduiește cea mai importantă expoziție Dan Perjovschi din România
Expoziția ”Dan Perjovshi. România. O retrospectivă 1985–2025”, deschisă în perioada 3 septembrie – 26 octombrie 2025 la Muzeul Corneliu Miklosi, reunește desen, performance, acțiuni civice, proteste, publicații și instalații efemere, compunând o frescă a României din ultimii 40 de ani.
Noaptea Muzeelor la Sate 2025 în județul Arad
Ediția a treia a Nopții Muzeelor la Sate va avea loc în 6 septembrie 2025, în toată țara, cu peste 100 de obiective și proiecte culturale prezentate și activate în micile comunități din România din spațiul rural.
Serbările Naționale de la Țebea 2025 / PROGRAM
Interpreți de seamă ai folclorului românesc, precum Nicolae Furdui Iancu, Sava Negrean Brudașcu și Mioara Velicu, vor susține un spectacol folcloric extraordinar, care va fi transmis în direct pe TVR1.
”Balul Ciobanilor” în comuna hunedoreană Șoimuș
Evenimentul, inițiat în 2014, celebrează valorile pastorale și tradițiile satului românesc, adunând localnici și vizitatori din împrejurimi.
Evenimentele culturale ale săptămânii 9 - 15 septembrie, la Timișoara
O săptămână cu multe tentații culturale: spectacolele Teatrelor Maghiar și Național, concert în Parcul Rozelor cu Filarmonica Banatul, proiecții exclusive și invitați speciali la Cinema Victoria, party atipic la CET Sud, noi expoziții și Ruga Timișoarei.
Coriolan Babeți lansează la Muzeul Național de Artă Timișoara trilogia ”Hoinar prin Raiuri”
Muzeul Național de Artă Timișoara și Editura Vremea au plăcerea de a lansa o apariție editorială specială: trilogia Hoinar prin Raiuri, scrisă de istoricul și [...]
Festivalul Artizanilor, trei zile de artă, muzică și gastronomie la Timișoara
Festivalul, aflat la prima ediție, reunește peste 30 de artizani și proiecte locale și aduce pe scenă artiști internaționali din zona muzicii electronice.
Programul lunii septembrie la Teatrul German de Stat Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, citește detalii despre fiecare dintre ele și află de unde poți cumpăra bilete.
RotaRUN: Aleargă pentru educația din mediul rural
Evenimentul caritabil are ca scop sprijinirea educației din mediul rural, prin achiziționarea de echipamente sportive pentru școlile care nu dispun de resurse adecvate.
Ruga Timișoarei 2025, în Parcul Rozelor
Ca în fiecare an, de praznicul Sfântului Ierarh Iosif cel Nou de la Partoş Catedrala, Mitropolitană din Timişoara sărbătorește cel de-al doilea hram.
Evenimentele culturale ale săptămânii 16 - 22 septembrie, la Timișoara
Timișoara trăiește din nou intens, de această dată prin cinema, muzică și gusturi noi. TIFF revine cu o ediție plină de premiere, cineconcert și întâlniri cu cineaști, Timișoara Tasting Tour transformă centrul orașului într-o hartă de savori și experiențe, iar Festivalul „George Enescu” se încheie cu un concert de gală semnat de Cristian Măcelaru și Romanian Chamber Orchestra.
Festivalul Dovleacului 2025 la Kikinda, Serbia, ediție aniversară
Patru zile de distracție și preparate tradiționale la a 40-a ediție a Festivalului Dovleacului de la Kikinda.
Timișoara devine capitala mondială a scrimei
Timișoara găzduiește din nou o etapă din Circuitul Satelit al Federației Internaționale de Scrimă, în weekend-ul 20-21 septembrie 2025.
Crosul Oncohelp în scop caritabil, la Timișoara
Ediția din acest an își propune strângerea de fonduri pentru achiziționarea unui aparat destinat păstrării "sângelui care salvează vieți". Aparatul, al cărui cost se ridică la 15.000 de euro, joacă un rol important în procesul de transfuzii.
Timișoara devine capitala balcanică a standardizării
A 10-a Conferință Balcanică de Standardizare - Research & Education – Trigger NextGen Standardization are loc în 22-23 septembrie 2025 la Universitatea de Științele Vieții “Regele Mihai I” din Timișoara.
Evenimentele culturale ale săptămânii 23 - 29 septembrie, la Timișoara
Sunt din nou zile pline, cu spectacole, expoziții, concerte și întâlniri care transformă orașul într-un spațiu viu. Calendarul acestei săptămâni are ceva pentru fiecare: de la teatru și proiecții de film, la festivaluri consacrate și concerte care vor umple de voie bună piețele centrale.
Evenimente dedicate Sf. Gerard: 995 de ani de la înființarea Episcopiei de Cenad
Evenimentele vor avea loc în perioada 24 – 27 septembrie și cuprind momente liturgice, culturale și tradiționale.
Leadership feminin în societatea românească: “Eu sunt ANA” aduce inspirația la Timișoara
Evenimentul este dedicat femeilor antreprenor și intraprenor care își doresc mai mult: mai multă claritate, mai multă inspirație, mai multă conexiune.
Timișoara Free Tours vă invită la turul ghidat „Fabricul Multicultural”
Turul este un prilej unic de a cunoaște mai bine cartierul Fabric și de a descoperi obiceiurile, tradițiile și poveștile oamenilor care au dat culoare acestei părți de oraș.
Expoziția educativă „Giant Bugs” aduce în Iulius Town o lume nevăzută, mărită de mii de ori
Printre cele mai spectaculoase exponate se numără o molie de peste trei metri și jumătate, o buburuză de doi metri și o tarantulă de trei metri.
Festivalul Internațional de Animație ”Sub bagheta lui Merlin”, la Timișoara / PROGRAM
Eveniment de tradiție, inițiat în urmă cu un deceniu, festivalul a devenit un prilej de întâlnire pentru teatre de animație, artiști și creatori din România și din întreaga lume.
Evenimentele culturale ale săptămânii 30 septembrie - 6 octombrie, la Timișoara
Din programul săptămânii: aniversarea de 20 de ani a Festivalului Simultan, maratonul de 25 de ore de teatru non-stop, filme pentru întreaga familie aduse de KINOdiseea, premiere teatrale, evenimente dedicate artei și patrimoniului și spectacol-eveniment în deschiderea stagiunii Filarmonicii Banatul.
Concurs Național de Scurte Povestiri cu temă istorică pentru elevii din clasele I-XII
Concursul are ca scop stimularea interesului pentru istorie, precum și dezvoltarea creativității și imaginației tinerei generații.
Noaptea Albă a Galeriilor 2025 la Timișoara
Peste 20 de galerii și spații alternative își deschid porțile la Timișoara în Noaptea Albă a Galeriilor, între 3 și 5 octombrie 2025.
Festivalul 25 de ore de teatru non-stop, la Timișoara / PROGRAM
Festivalul aduce în fața publicului 22 de evenimente susținute de peste 100 de artiști tineri în 13 spații convenționale și neconvenționale, timp de mai bine de 25 de ore, fără întrerupere.
Events on 2 septembrie 2025
Events on 4 septembrie 2025
Events on 5 septembrie 2025
Zilele Băilor Herculane 2025 / PROGRAM
5 sept. 25
Băile Herculane
Events on 7 septembrie 2025
Events on 8 septembrie 2025
Events on 10 septembrie 2025
Events on 13 septembrie 2025
Events on 15 septembrie 2025
Events on 21 septembrie 2025
Events on 22 septembrie 2025
Parcările din Timișoara se scumpesc de anul viitor
luni, 15 decembrie 2025, 19:20

Parcările din Timișoara se scumpesc de anul viitor

Tarifele pentru parcare din Timișoara vor crește începând cu 1 ianuarie 2026. Consiliul Local Timișoara a decis ca majorarea TVA din vară,...

Parcările din Timișoara se scumpesc de anul viitor
Bărbat rănit la Timișoara după ce s-a prăbușit cu tot cu balcon
luni, 15 decembrie 2025, 19:12

Bărbat rănit la Timișoara după ce s-a prăbușit cu tot cu balcon

Evenimentul s-a petrecut în jurul orelor prânzului. La fața locului au intervenit o autospecială de primă intervenție și comandă, precum și...

Bărbat rănit la Timișoara după ce s-a prăbușit cu tot cu balcon
La Deva, consumul anormal de apă va fi depistat prin contoare digitale
luni, 15 decembrie 2025, 19:09

La Deva, consumul anormal de apă va fi depistat prin contoare digitale

Consumatorii din Deva care înregistrează valori anormale ale consumului de apă vor fi înştiinţați, de săptămâna aceeasta, de compania...

La Deva, consumul anormal de apă va fi depistat prin contoare digitale
Acces rapid spre cetățile dacice: drumul Orăștie–Costești Sarmizegetusa Regia finalizat mai repede
luni, 15 decembrie 2025, 19:03

Acces rapid spre cetățile dacice: drumul Orăștie–Costești Sarmizegetusa Regia finalizat mai repede

Lucrările de modernizare a drumului judeţean DJ 705A Orăştie-Costeşti-Sarmizegetusa Regia s-au încheiat cu șase luni mai devreme decât...

Acces rapid spre cetățile dacice: drumul Orăștie–Costești Sarmizegetusa Regia finalizat mai repede
luni, 15 decembrie 2025, 18:28

CSM Lugoj pierde manşa tur a sferturilor din Cupă, la Voluntari

Gazdele au câştigat primul set la două puncte diferenţă, la 23, pentru ca şi în al doilea act să fie vorba de echilibru, Voluntariul...

CSM Lugoj pierde manşa tur a sferturilor din Cupă, la Voluntari
luni, 15 decembrie 2025, 17:00

VIDEO | Sonia Seraficeanu, în locul unde a început aventura pe semicerc

Sonia Seraficeanu s-a întors cu bucurie în orașul care a lansat-o în handbalul mare și a dat lovitura de început a meciului din etapa a 8-a a...

VIDEO | Sonia Seraficeanu, în locul unde a început aventura pe semicerc
luni, 15 decembrie 2025, 14:06

Juridic | Contestarea facturii de energie electrică

”Pe factura primită de la Electrica Furnizare apar penalități nejustificate. De asemenea, suma facturată după regularizare este foarte mare,...

Juridic | Contestarea facturii de energie electrică
luni, 15 decembrie 2025, 12:58

Timișoara comemorează Revoluția din 1989 prin evenimente culturale, educative și ceremonii publice

Casa de Cultură a Municipiului Timișoara organizează astăzi concursul „Circuit 89”, o cursă-tip „treasure hunt” în care elevii de liceu...

Timișoara comemorează Revoluția din 1989 prin evenimente culturale, educative și ceremonii publice