Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Gala de Operă „Open Air”, în Parcul Reconcilierii

3 septembrie 2016 @ 19:00 – 22:00 – 3 septembrie ora 19:00, parcul Reconcilierii, Arad Ediția a X-a a Galei de Operă OPEN AIR – un regal liric de excepție Arii celebre din opere italiene, dar şi o colecţie generoasă de canţonete napolitane constituie subiectele „aprinse” ale noii Gale de operă Open Air, care revine în acest an în Parcul Reconcilierii, în seara […]

Articol de Mihai Junea, 3 septembrie 2016, 19:00

Gala de Operă "Open Air", în Parcul Reconcilierii
Map Unavailable

3 septembrie ora 19:00, parcul Reconcilierii, Arad

Ediția a X-a a Galei de Operă OPEN AIR – un regal liric de excepție

afis operaArii celebre din opere italiene, dar şi o colecţie generoasă de canţonete napolitane constituie subiectele „aprinse” ale noii Gale de operă Open Air, care revine în acest an în Parcul Reconcilierii, în seara de sâmbătă, 3 septembrie 2016, la ora 19.00.

Pentru cea de a X-a sa ediţie, evenimentul îşi dinamizează repertoriul, oferindu-le iubitorilor muzicii de operă, pe lângă o minunata selecţie de arii de secol XIX italian, cele mai fascinante titluri din întreaga istorie a canţonetei, un periplu prin cariera de aproape un secol a acestui gen, de la începuturile sale, marcate de splendidele Te Voglio bene assaje sau Santa Lucia, până la apogeul ei, celebrat de nemuritoarele Torna a Surriento, Core’ngrato, O sole mio…. Partiturile napolitane sunt pregătite în orchestraţiile şi aranjamentele puse la dispoziţia Filarmonicii de Asociaţia Vincenzo Bellini, versiuni supervizate de Giuseppe Carannante. „Rămânem însă fideli genului de operă prin selecţia Bellini -Verdi – Puccini, invitându-vă la o reîntâlnire cu dramaticele arii din Puritanii (Ah, Per sempre io ti perdei) sau Forţa destinului (Pace mio Dio), cu marile favorite din Tosca (Recondita armonia) sau Turandot (Nessun dorma), dar şi cu unul dintre cele mai cochete valsuri din repertoriul liric al lumii, acela al Musettei din Boema”, anunță organizatorii.

Orchestra simfonică şi corul academic dirijat de Robert Daniel Rădoiaş se alătură în această promiţătoare seară lirică invitaţilor din acest an ai Galei – dirijorul Giuseppe Carannante, sopranele Marialucia Caruso şi Antonietta Siniscalchi, tenorul Francesco Malapena şi baritonul Pier Luigi Dilengite, o distribuţie complet italiană, căreia i se datorează deopotrivă concepţia, dar şi selecţia acestei inspirate şi originale seri de septembrie.

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
30
7
13
14
16
19
21
24
1
+
2
3
+
Concurs Național de Scurte Povestiri cu temă istorică pentru elevii din clasele I-XII
Concursul a ajuns la ediția a IV-a și are ca scop stimularea interesului pentru istorie, precum și dezvoltarea creativității și imaginației tinerei generații.
Lucrări inedite, semnate Szakáts Béla, la Galeria Pygmalion
Expoziția aduce în fața publicului o parte mai puțin cunoscută a creației artistului timișorean: sculptura în lemn.
Spectacolul imersiv „Van Gogh”, în premieră la Timișoara
Spectacolul itinerant al muzeului imersiv al noilor arte, MINA, este inspirat din scrisorile lui Van Gogh către fratele său și oferă publicului o incursiune captivantă în operele celebrului artist olandez.
Târgul Meșterilor Populari la Muzeul Satului Bănățean, Timișoara
Evenimentul reunește artizani specializați în prelucrarea cânepii, țesături de interior, costume populare, împletituri, prelucrarea lemnului și a ceramicii.
Târg de adopții pentru câini și pisici, la Giarmata-Vii
Evenimentul este organizat de Asociaţia Poli sub sloganul ”Ajutaţi-ne să îi ajutăm!”
Evenimentele culturale ale săptămânii 8 - 14 octombrie în Timișoara
Spectacole, concerte, party-uri, lansări de carte, conferințe, o premieră la Opera Națională, un festival de filme basarabene și 25 de ore - la propriu - sunt ofertele săptămânii.
Prima ediție a Festivalului național de interpretare instrumentală și vocală „Luca Novac”
Festivalul este inițiat de Casa de Cultură a Municipiului Timișoara, în semn de prețuire pentru ceea ce a însemnat Luca Novac pentru folclorul bănățean și național.
UPDATE / Festivalul de Operă şi Operetă, în Parcul Rozelor
21 august 2015 - 30 august 2015    
ore diverse
La Timişoara începe, vineri, 21 august 2015, cea de-a 11-a ediţie a Festivalului de operă şi operetă. Spre deosebire de anii trecuţi, spectacolele programate vineri [...]
Pool party & concert extraordinar NIGHTLOSERS, în satul Covaci
Departe de agitaţia urbană, trupa românească de rhytm şi blues Nightlosers vă invită la un concert extraordinar şi pool party în incinta Piscinei Anette Resort din satul [...]
Holograf revine la Timişoara
29 octombrie 2015 - 30 octombrie 2015    
ore diverse
Trupa Holograf revine la Timisoara cu două concerte inedite ce fac parte dintr-un turneu naţional organizat cu ocazia lansării celui de-al 18-lea album Holograf. Noul [...]
Să ciTimişoara - seară de poezie ”tranfrontalieră” la Cărturești Mercy
Ne vor surprinde și încânta doamnele Veronica Balaj (realizator de emisiuni literare la Radio Timișoara) și Mariana Stratulat.
Kunsthalle Bega prezintă expoziția ”Țara de foc”
Expoziția cercetează anumite linii de excluziune din discursurile istorice și ale istoriei artei din România. Curator, Cosmin Costinaș.
”Din întuneric”. Naturi statice și nocturne realizate de copii
20 octombrie 2024 - 21 decembrie 2024    
17:00 - 20:00
Expoziția de la Galeria din Curte reunește pânze realizate de copii reprezentând naturi statice și nocturne inspirate de operele marilor artiști.
Ne/Revăzut | 1956. Revolta de la Poli Timișoara, evocată într-o expoziție new media
Instalația rememorează revolta studențească de la Universitatea Politehnica Timisoara din 30 octombrie 1956, când 4000 de studenți se îndreptau spre Facultatea de Mecanică, cu speranța că se vor putea împotrivi tăvălugului ideologic care amenința să-i îngenuncheze.
Festivalul Internațional de Literatură FILTM 2024 / PROGRAM
”Literatura și noii ei aliați” este tema ediției de anul acesta, care se va desfășura la Timișoara și în trei orașe din județul Timiș.
Istoria familiilor nobile din Banat, într-o expoziție inedită la Muzeul Național al Banatului
Expoziția „Între memorie și uitare. Familii nobile din Banat în perioada modernă” reconstituie o lume a rafinamentului aristocratic prin intermediul unor obiecte rare și valoroase, care au supraviețuit atât capriciilor istoriei, cât și celor două războaie mondiale și regimului comunist.
Tur ghidat în zona centrală a Timișoarei
Pe parcursul turului ghizii vor povesti despre istoria Timișoarei, punctând clădirile importante pentru activitatea Universității Politehnica Timișoara.
Festivalul Internațional de Orgă TimOrgelFest 2024 / PROGRAM
Aflat la a XXIV-a ediție, festivalul, devenit deja o tradiție a lunii octombrie în orașul de pe Bega, se menține mereu proaspăt și inovator, reunind și în acest an artiști extraordinari, într-o serie de concerte inedite.
Înscrieri pentru Concursul  Internațional Cangurul Lingvist – Limba Engleză
Destinat elevilor din clasele I-XII, concursul testează cunoștințele de limbă și civilizație, intuiția, logica și viteza de reacție.
Evenimentele culturale ale săptămânii 29 octombrie - 4 noiembrie, la Timișoara
În acesată săptămână aveți parte de filme, petreceri cu tema previzibilă - Halloween-ul, spectacole în locuri mai mult sau mai puțin convenționale, concerte.
Muntele dezvrăjit. Un dialog despre comunicarea medicală, la Cărturești Mercy
Evenimentul are loc în cadrul proiectului ”Dialogul de anamneză cu pacientul standardizat”, derulat prin Centrul de cercetare Lingvistică aplicată și studii culturale comparate de la Universitatea de Medicină și Farmacie din Timișoara,
Les Films de Cannes à Timișoara 2024, un maraton al filmelor de autor / PROGRAM
"Emilia Pérez” deschide Les Films de Cannes à Timișoara 2024 iar regizorul filmului, Jacques Audiard, va fi prezent într-o sesiune Q&A cu publicul.
Expoziție colectivă de artă contemporană slovacă la Timișoara
Expoziția atrage atenția asupra Dunării, al doilea cel mai lung fluviu din Europa, care leagă mai multe țări, inclusiv Slovacia și România.
OUT OF THE BOX, expoziție inedită cu creații ale deținuților din penitenciare
Expoziția este un proiect unic, coordonat de Regina Damian, ce aduce în fața publicului larg creațiile artistice ale deținuților din penitenciarul Timișoara, oameni care și-au redescoperit vocea interioară și exprimarea prin arta vizuală.
Caravana TIFF aduce filme premiate la Timişoara
Caravana Filmelor TIFF poposește pentru o săptămână la Timișoara, între 6 şi 12 august 2015 și aduce șapte dintre cele mai noi și apreciate filme ale [...]
Events on 16 octombrie 2024
Events on 18 octombrie 2024
Events on 20 octombrie 2024
Events on 23 octombrie 2024
Events on 26 octombrie 2024
Events on 27 octombrie 2024
mantas timisoara
Cultură joi, 18 iunie 2026, 20:00

Două reprezentații la Timișoara cu „Mantas”, spectacol inspirat de viața lui Mantas Kvedaravičius

18 iunie 2026 - 19 iunie 2026 @ 20:00 - Spectacolul „Mantas”, scris și regizat de Bogdan Sărătean, ajunge la Timișoara cu două...

Două reprezentații la Timișoara cu „Mantas”, spectacol inspirat de viața lui Mantas Kvedaravičius
de capul nostru Tudor Cristian Jurgiu
Cultură sâmbătă, 4 iulie 2026, 18:00

„De capul nostru”, premiat la Berlinale, va avea o proiecție specială la Timișoara, în prezența echipei

4 iulie 2026 @ 18:00 - Premiat la Festivalul Internațional de Film de la Berlin 2026, lungmetrajul „De capul nostru”, regizat de Tudor Cristian...

„De capul nostru”, premiat la Berlinale, va avea o proiecție specială la Timișoara, în prezența echipei
visit timisoara
Cultură marți, 16 iunie 2026, 00:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 16 – 22 iunie, la Timișoara

16 iunie 2026 - 22 iunie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră...

Evenimentele culturale ale săptămânii 16 – 22 iunie, la Timișoara
congres national insignografie timisoara 2026
Cultură vineri, 26 iunie 2026, 12:00

Timișoara găzduiește Congresul Național de Insignografie și Expoziția Colectivă de Insigne

26 iunie 2026 - 28 iunie 2026 @ 12:00 - Aproximativ 70 de colecționari din România, Serbia, Polonia și Bulgaria vor participa, în perioada...

Timișoara găzduiește Congresul Național de Insignografie și Expoziția Colectivă de Insigne
Cultură joi, 25 iunie 2026, 19:00

Cine-Concert Days aduce la Timișoara patru seri de film mut european acompaniat de muzică live

25 iunie 2026 - 28 iunie 2026 @ 19:00 - Pe parcursul a patru seri consecutive, patru filme mute europene vor fi prezentate în patru cinematografe...

Cine-Concert Days aduce la Timișoara patru seri de film mut european acompaniat de muzică live
Cultură miercuri, 17 iunie 2026, 19:00

Trei seri, trei experiențe muzicale distincte la Filarmonica Banatul

17 iunie 2026 - 19 iunie 2026 @ 19:00 - Filarmonica Banatul Timișoara invită publicul, în perioada 17–19 iunie 2026, la trei evenimente care...

Trei seri, trei experiențe muzicale distincte la Filarmonica Banatul
Cultură joi, 18 iunie 2026, 18:00

„Herbarium Nocturn” – fragilitate și metamorfoză, la Galeria Pygmalion

18 iunie 2026 - 19 iunie 2026 @ 18:00 - Expoziția „Herbarium Nocturn” a artistei Laura Duduleanu, deschisă din 18 iunie în Galeria Pygmalion a...

„Herbarium Nocturn” – fragilitate și metamorfoză, la Galeria Pygmalion
Cultură miercuri, 17 iunie 2026, 19:30

„Ritmul vieții”, o celebrare a existenței în pași de dans, la Cinema Timiș

17 iunie 2026 @ 19:30 - Peste 90 de dansatori ai Clubului Magnum Team urcă pe scena Cinema Timiș, în 17 iunie, pentru a spune prin mișcare o...

„Ritmul vieții”, o celebrare a existenței în pași de dans, la Cinema Timiș