Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Galeria Jecza deschide sezonul expozițional 2025 cu un dublu vernisaj

27 martie 2025 – 11 mai 2025 @ 19:00 –

Expoziția semnată de Liviu Stoicoviciu ”Lucru | Work” și expoziția ”Endless. Placeless. Traceless” a Mihaelei Hundrea vor fi deschise până în 11 mai.

Articol de Dana Florea, 27 martie 2025, 19:00 / actualizat: 27 martie 2025, 18:13

Galeria Jecza deschide sezonul expozițional 2025 cu un dublu vernisaj

Galeria Jecza anunță deschiderea sezonului expozițional din această primăvară printr-un eveniment ce reunește două perspective artistice: Liviu Stocoviciu, alături de Mihaela Hudrea. În aparență diferite, practicile celor doi artiști converg într-un punct esențial, anume preocuparea constantă pentru formă și utilizarea sa ca mijloc principal de expresie.

Curatoriată de Călin Dan, expoziția lui Liviu Stoicoviciu Lucru | Work e, la o explorare atentă, mărturia mișcătoare a unei vieți dedicate obsesiv activității creatoare, oferind imaginea unui caracter unic, a unui ascet lucrând obsesiv la dezvoltarea limbajului magic al numerelor și formelor.

Parcursul mai multor imagini, repetitive, dar subtil diferite, chiar dacă se face în grabă, permite o atingere cu spiritul care bântuie în lucrările lui Stoicoviciu. Discursul lui este spiritual, în sensul în care orice activitate repetitivă şi desprinsă de comandamentele imediatului se duce către spirit. Această preocupare maniacală pentru verificarea palpabilă a viziunii a generat un discurs justificator şi o metodologie creativă care, fără să aducă un plus de înţelegere a operei, contribuie la complexitatea ei. 

Pentru expoziția Endless. Placeless. Traceless., curatoriată de Andrei Jecza, Mihaela Hudrea propune o nouă serie de picturi care au legătură cu fascinația sa profundă pentru Univers, chestionând într-un mod ludic spațiul si timpul. Lucrările sale transcend înțelegerea obiectivă a realității și creează ecou unui mod imaginar de a percepe viața prin emoții și poetica Universului. Tensiunea dintre ceea ce cunoaștem și ceea ce încă nu am descoperit este unul dintre principalele impulsuri care îi inspiră picturile, în timp ce își menține o perspectivă idealistă.

Perceperea clipei devine o căutare continuă prin care ea se confruntă adesea cu ideea că momentul prezent pare imposibil de cuprins, în timp ce picturile sale par a fi realizate fără atingere. Prin cuvintele ei, prezentul este „doar un vis, ca și cum aș visa despre viață”. Ea contemplă relația dintre timp și realitate, modul prin care trecerea timpului ne permite să avem o mai bună înțelegere a lumii înconjurătoare. În acest fel, noțiuni precum existența, realitatea și spațiul se intrepătrund cu conceptul timpului în lucrările sale.

Vernisajul va avea loc joi, 27 martie 2025, de la ora 19.00.

Expoziţia este deschisă în perioada  27 martie  – 11 mai 2025, iar programul de vizitare este de joi până vineri, între orele 11:00 și 19:00, iar sâmbăta între orele 11:00 și 18:00.

Mai multe evenimente din Timișoara și din partea de vest a țării. 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
7
14
15
21
22
24
31
1
2
3
+
4
Evenimentele lunii iulie în Timișoara
În luna iulie 2024, Timișoara se transformă într-un adevărat hub cultural, găzduind o mulțime de evenimente care vor încânta atât localnicii, cât și turiștii.
Evenimentele culturale ale săptămânii 2 - 8 iulie la Timișoara
JAZZx, Festivalul Inimilor, Orgile Cetății și un „gulaș” de film realizate de cineaști maghiari sunt doar câteva dintre reperele culturale ale săptămânii.
Festivalul Inimilor 2024, în Parcul Rozelor / PROGRAM
Evenimentul aduce în oraș 28 de ansambluri din 14 țări, printre care Brazilia, Columbia, Irlanda, Polonia, Mexic și Coreea de Sud.
Expoziție de pictură ”Parfumuri” la Galeria de Artă Helios
Lucrările, semnate de Alexandra Catina, au ca sursă de inspirație o serie de opere lirice ale unora dintre cei mai cunoscuți autori ai literaturii române și internaționale.
Capodopere ale cinematografiei italiene, în proiecţii speciale la Timişoara / PROGRAM
Filmele vor fi proiectate în versiuni restaurate, prezentate în ultimii ani la marile festivaluri, şi fac parte dintr-o serie de evenimente de warm-up înaintea celei de-a 11-a ediţii a Ceau, Cinema! la Timișoara.
Atelier de pictură „Dunărea prin ochii tăi!”, la Moldova Nouă
Atelierul oferă șansa tuturor pasionaților de pictură, indiferent de nivel și de vârstă, să-și exprime ideile despre Dunăre în cel mai creativ mod, folosind diferite tehnici. Participarea este gratuită.
Evenimentele culturale ale săptămânii 9 - 15 iulie
În această săptămână, profitați de ultimele spectacole din actuala stagiune a Teatrului Național Timișoara, de petreceri, de expoziții și de filme franțuzești la Cinema Victoria, pentru că e săptămâna Franței.
„Secvențe” pentru nostalgici. Expoziție de afișe de film din anii 70’-80’, la Galeria Pygmalion
Cele peste 50 de afișe, reunite sub titlul „Secvențe”, fac parte din colecția privată a lui Marian Rădulescu - scriitor, traducător și critic de film.
Micro-Europa într-o carte: istorie, religie și cultură. Lansare de carte la Biblioteca din Arad
Volumul „Români, sârbi, slovaci pe Valea Mureșului Inferior (1802-1918)” vă invită să explorați noi perspective privind istoria, identitatea și diversitatea, explorând valorile și relațiile românești și europene.
Agenda de weekend pentru vestul țării
Seri de film în aer liber, silent disco, expoziții, festivaluri de jazz și rock, concerte și bere, filme pentru cinefili mici și mari.
Franco: "The Mixtaper". Live performace și expoziție de grafică
"The Mixtaper" este un material muzical care conține atât părți din cele 7 mixtape-uri lansate până acum de artist, cât și material nou.
Evenimentele culturale ale săptămânii 16 – 22 iulie în Timișoara
Începe o nouă ediție Ceau, Cinema!, cu zeci de filme faine, grupate pe mai multe secțiuni. În weekend puteți (re)descoperi cavaleri, domnițe și menestreli, iar dacă sunteți fani metal, vă așteaptă patru zile pline. 
Festivalul Ceau, Cinema! 2024, la Timișoara / PROGRAM
Ediția a 11-a a Festivalului Ceau, Cinema! aduce pe marele ecran aproape 40 de filme, dintre care multe în premieră în România, expoziții, ateliere, dezbateri.
Atelier de cianotipie la Podul de Poveste
Veți învăța cum să transformați frunze, flori, ferigi în imprimeuri albastre uimitoare folosind puterea soarelui.
”Dictatorii”, spectacol de teatru și muzică la Memorialul Revoluției
Spectacolul explorează istoria anilor comuniști sub Ceaușescu, concentrându-se pe cenzură, libertatea de exprimare și totalitarism.
Timișoara Triathlon pune orașul în mișcare cu cea de-a treia ediție
Participă peste 600 de concurenți din țară și străinătate. Față de edițiile anterioare, anul acesta sunt două zile de competiții: Campionatul Național de Triatlon pe Distanță Medie și Competiția TRIKIDS, curse de Duatlon pentru copii între 6 și 13 ani.
Evenimentele culturale ale săptămânii 23 - 29 iulie în Timișoara
Ziua județului Timiș cu trei zile de acces gratuit la muzee și un spectacol folcloric extraordinar, Ziua Timișoarei, concertul lui Ara Malikian, filme, expoziții și Orgile Cetății se află în programul săptămânii.
Ziua Județului Timiș, celebrată printr-un maraton de evenimente culturale și sportive / PROGRAM
Spectacol cu Ansamblul Profesionist Banatul, hora bănățeană, expoziții cu tururi ghidate și Cupa instituțiilor timișene la fotbal fac parte din programul celor patru zile de sărbătoare.
Saragossa Band, Francesco Napoli şi The Motans, la Zilele Hunedoarei / PROGRAM
Zilele Hunedoarei vor avea loc în perioada 26 - 28 iulie, în Piaţa Regele Ferdinand I. În prima zi sunteți invitați la Ziua Porților Deschise la Castelul Corvinilor și la Grădina Zoologică.
”Parada Clătitelor” la Moneasa / PROGRAM
Festivalul a ajuns la a 23-a ediție și va avea loc la sfârșitul lunii iulie. Invitați speciali sunt Monica Anghel, Cornez Borza și Mariana Anghel.
Festivalul Părădaiselor, o nouă ediție la Timișoara
Festivalul aduce împreună împreună iubitorii de roșii, producătorii locali și pasionații de gastronomie.
Felix Nicolau la Biblioteca din Arad: lansare de carte și sesiune de autografe
În volumul „Știința minciunii responsabile. Tratat de embolii culturale”, Felix Nicolau ne invită la o palpitantă călătorie prin biblioteci și prin lumea cea mare, în căutarea lucrurilor cu adevărat importante.
Evenimentele culturale ale săptămânii 30 iulie - 5 august în Timișoara
Ziua Timișoarei va fi marcată în Parcul Rozelor. Vor fi și opera rock a lui Josef Kappl, și operetă, dar și folclor.
Patru zile de evenimente cu ocazia Zilei Timișoarei / FOTO & VIDEO
Vor urca pe scena din Parcul Rozelor Teatrul de Operetă și Musical „Ion Dacian” din București, Florin Ristei, Ansamblul ”Timișul”, Roby Lakatos și Miroslav Ilić.
Evenimentele lunii august în Timișoara
În august, Timișoara va prinde viață cu „City Celebration”, un eveniment de neratat care va umple orașul de bucurie și energie. Vizitatorii și locuitorii se vor putea bucura de spectacole de excepție oferite de artiști internaționali renumiți, printre care Passenger și Rita Ora, de activități numeroase și expoziții.
Events on 1 iulie 2024
Events on 4 iulie 2024
Events on 8 iulie 2024
Events on 13 iulie 2024
Events on 17 iulie 2024
Events on 18 iulie 2024
Events on 20 iulie 2024
Events on 27 iulie 2024
Events on 1 august 2024
herbarium nocturn casa artelor timisoara
Cultură joi, 18 iunie 2026, 18:00

„Herbarium Nocturn” – fragilitate și metamorfoză, la Galeria Pygmalion

18 iunie 2026 - 19 iunie 2026 @ 18:00 - Expoziția „Herbarium Nocturn” a artistei Laura Duduleanu, deschisă din 18 iunie în Galeria Pygmalion a...

„Herbarium Nocturn” – fragilitate și metamorfoză, la Galeria Pygmalion
ritmul vietii cinema timis magnum team
Cultură miercuri, 17 iunie 2026, 19:30

„Ritmul vieții”, o celebrare a existenței în pași de dans, la Cinema Timiș

17 iunie 2026 @ 19:30 - Peste 90 de dansatori ai Clubului Magnum Team urcă pe scena Cinema Timiș, în 17 iunie, pentru a spune prin mișcare o...

„Ritmul vieții”, o celebrare a existenței în pași de dans, la Cinema Timiș
filarmonica banatul
Cultură joi, 18 iunie 2026, 19:00

„4ELEMENTS: (re)Shaping Music”, o călătorie sonoră între tradiție și inovație, la Filarmonica Banatul

18 iunie 2026 @ 19:00 - Filarmonica Banatul Timișoara găzduiește joi, 18 iunie 2026, de la ora 19:00, la Sala Capitol, recitalul „4ELEMENTS:...

„4ELEMENTS: (re)Shaping Music”, o călătorie sonoră între tradiție și inovație, la Filarmonica Banatul
Adriana Lecouvreur2
Cultură duminică, 14 iunie 2026, 18:00

”Adriana Lecouvreur” revine la Opera Națională Română din Timișoara

14 iunie 2026 @ 18:00 - Spectacolul „Adriana Lecouvreur” de Francesco Cilea revine duminică, 14 iunie 2026, de la ora 18:00, pe scena Operei...

”Adriana Lecouvreur” revine la Opera Națională Română din Timișoara
Cultură vineri, 12 iunie 2026, 19:00

„Variations of Time”, un dialog muzical peste secole, la Filarmonica Banatul

12 iunie 2026 @ 19:00 - Programul serii are în centru conceptul de variațiune, arta de a transforma o temă muzicală fără a-i pierde...

„Variations of Time”, un dialog muzical peste secole, la Filarmonica Banatul
Cultură vineri, 12 iunie 2026, 18:00

„Poezie și Rock”, o seară specială la Biblioteca Județeană Arad

12 iunie 2026 @ 18:00 - Poezia și muzica rock se întâlnesc vineri, 12 iunie, de la ora 18:00, la Sala de Arte a Bibliotecii Județene „A. D....

„Poezie și Rock”, o seară specială la Biblioteca Județeană Arad
Cultură marți, 9 iunie 2026, 00:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 9 – 15 iunie, la Timișoara

9 iunie 2026 - 15 iunie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră...

Evenimentele culturale ale săptămânii 9 – 15 iunie, la Timișoara
Cultură sâmbătă, 13 iunie 2026, 09:00

Ziua Mondială Art Nouveau, sărbătorită la Timișoara prin tururi ghidate, ateliere și jazz

13 iunie 2026 - 14 iunie 2026 @ 9:00 - Peste 30 de activități gratuite, tururi ghidate, ateliere pentru toate vârstele, concerte de jazz și...

Ziua Mondială Art Nouveau, sărbătorită la Timișoara prin tururi ghidate, ateliere și jazz