Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Galeria Terapiilor pentru copiii cu nevoi speciale, ediția a treia / PROGRAM

24 mai 2024 – 26 mai 2024 @ 9:30 –

Evenimentul reunește terapeuți, pedagogi și specialiști de renume național și internațional, precum și persoane cu dizabilități în cadrul a trei conferințe care vor putea fi urmărite online.

Articol de Dana Florea, 24 mai 2024, 09:30 / actualizat: 24 mai 2024, 12:39

Galeria Terapiilor pentru copiii cu nevoi speciale, ediția a treia / PROGRAM

Galeria Terapiilor pentru copiii cu nevoi speciale, ediția a treia, organizată de către Asociația Albert și zâmbete, va avea loc în perioada 24-26 mai 2024.

Evenimentul reunește, timp de trei zile, 22 de speakeri printre care terapeuți, pedagogi și specialiști de renume național și internațional, și persoane cu dizabilități în cadrul celor 3 conferințe: Conferința specialiștilor, Conferința părinților și Conferința motivațională.

Evenimentul va putea fi urmărit live online, pe platforma de social media dedicată evenimentului pe pagina Asociației Albert și zâmbete.

Prima zi a evenimentului, 24 mai, va fi dedicată celor 10 de prezentări remarcabile ale specialiștilor și terapeuților naționali și internaționali, cu vastă experiență, privind terapia, educația și incluziunea socială.

A doua zi a evenimentului, 25 mai, va pune accentul către familiile cu copii cu nevoie speciale, care vor avea posibilitatea să se conecteze între ele, să își împărtășească experiențele și să obțină informații de la experții în domeniul terapiilor.

În 26 mai, ultima zi a Galeriei Terapiilor, speakerii motivaționali cu dizabilități ăși vor împărtăși poveștile de viață, spre a inspira și încuraja cu exemple de reziliență, forță interioară, hotărâre și mai ales cu bucuria lor de trăi , în ciuda provocărilor așternute în calea lor.

Galeria Terapiilor s-a născut din dorința de a aduce zâmbete pe chipurile celor mici, de a-i ajuta să se dezvolte și de a oferi speranță și ghidare familiilor cu copii cu nevoi speciale.  Terapeuții și specialiștii reprezintă ancore în călătoria copiilor cu nevoi speciale. Ei sunt cei care pot face o diferență majoră în evoluția micuților, ajutându-i să își atingă potențialul lor fantastic. Numărul copiilor cu nevoi speciale la nivel național a depășit 81.000 de copii în iunie 2023. Galeria Terapiilor își propune să răspundă acestei nevoi mari, oferind acces rapid la terapii personalizate, la terapeuți cu experiență și cu expertiză remarcabilă și facilitând relații de încredere cu aceștia.

Detalii pe site-ul galeriaterapiilor.ro și pe Pagina evenimentului.

Mai multe evenimente din Timișoara și din partea de vest a țării.

 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
26
27
15
16
23
26
27
29
30
1
+
2
+
3
+
4
+
5
+
6
+
"La capătul lumii" - un show-spectacol cu Alexandra Uşurelu, la Timişoara şi Arad
Alexandra Uşurelu revine la Timişoara şi arad pentru un cencert special, dedicat Zilei Femeii: "La capătul lumii". Alături de Alexandra, vor urca pe scenă  compozitorul [...]
UPT Nippon Summer Fest 2024, primul festival japonez de vară din Timișoara
Festivalul va avea două componente: 5 prezentări online și 5 ateliere practice aliniate tematicii zilei respective. Printre temele abordate se află obiceiurile și simbolurile verii în Japonia, scrierea japoneză, alimentația și bucătăria japoneză.
Citizenit inaugurează 10 picturi murale noi la Arad, prin proiectul „Povești urbane pe calcane”
Cu această ocazie, vor avea loc, timp de trei zile, discuții cu artiști, concerte, petreceri și cinema în aer liber.
BOOKFEST Timişoara - lansări de carte, vernisaje, filme de artă
26 martie 2015 - 29 martie 2015    
ore diverse
Asociația Editorilor din România invită iubitorii de carte la cea de-a IV-a ediție a Salonului de carte Bookfest Timișoara, în perioada 26 - 29 martie 2015. [...]
Folclor autentic la Festivalul-concurs "Topul Mărţişorului"
Centrul de CulturăşiArtă al Judeţului Timişorganizează Festivalul-concurs “TopulMărţişorului”, ediţia a XV-a, 2015, joi, 12 martie, ora 19.00, la Sala “Capitol”. Acest festival-concurs se adresează tinerilor [...]
Evenimentele lunii septembrie la Timișoara
Luna septembrie vine cu o mulțime de evenimente captivante, care păstrează strălucirea și vitalitatea verii. Fie că ești pasionat de artă contemporană, muzică sau tradiții, luna aceasta ai multe de descoperit.
Șase femei de ”30+” și poveștile lor la Sunlight Theatre 2024
”30+” este o comedie despre șase femei, toate în vârstă de peste 30 de ani, toate dezamăgite, într-un fel sau altul, de felul în care arată viețile lor. Ceea ce le alină pe fiecare și le ține pe linia de plutire este prietenia celorlalte.
Evenimentele culturale ale săptămânii 3 - 9 septembrie în Timișoara
O săptămână cu filme la TIFF Timișoara, o nouă expoziție la Art Encounters, Festivalul Eufonia și finalul Festivalului Orgile Cetății, dar și concerte la Iulius Town cu artiști foarte iubiți de public și o ofertă generoasă de delicii culinare și multe activități pentru copii. 
Simpozionul „Europa – provocări și răspunsuri” 2024, la Arad
Cea de-a treia ediție a simpozionului promite să fie o platformă esențială pentru dezbateri și discuții privind provocările majore cu care se confruntă Europa în prezent.
Street Food Festival la Iulius Town
O nouă ediție, cu mâncare delicioasă, muzică live, atmosferă unică și experiențe de neuitat.
Irina Rimes, cap de afiș la Zilele Dumbrăviței 2024 / PROGRAM
Trei zile de muzică, dans, gastronomie locală și activități pentru toate vârstele, în Parcul Central Dumbrăvița.
Programul lunii septembrie al Teatrului Național Timișoara
Noua stagiune a Teatrului Național “Mihai Eminescu” din Timișoara îl va aduce în fața publicului pe actorul american John Malkovich, care va reveni în luna noiembrie pe scena Teatrului cu un spectacol nou.
Serbările Naționale de la Țebea 2024 / PROGRAM
Interpreți de seamă ai folclorului românesc, precum Nicolae Furdui Iancu, Sava Negrean Brudașcu și Veta Biriș, vor susține un spectacol folcloric extraordinar, care va fi transmis în direct pe TVR1.
Teatrul Maghiar de Stat Timișoara deschide stagiunea cu „Pericles”
Spectacolul, în regia lui Philip Parr, este o reinterpretare contemporană a piesei lui William Shakespeare, care ne poartă într-o călătorie fascinantă prin suferințe, pierderi și miracole.
Evenimentele culturale ale săptămânii 10 - 16 septembrie la Timișoara
Din programul săptămânii: spectacole de teatru, pentru că s-au deschis noile stagiuni, concert al Filarmonicii Banatul, festival de reconstituire istorică la Muzeul Satului și Ruga Timișoarei.
Salonul Industriei Ușoare, ediția de toamnă, la Timișoara
Peste 50 de companii oferă produse de sezon la prețuri promoționale, de la îmbrăcăminte și încălțăminte, până la cosmetice și bijuterii.
Lepa Brena cântă la ”Zilele Culesului de Struguri” de la Vârșeț
Evenimentul a ajuns la a 66-a ediție și va avea loc în perioada 12-15 septembrie în Serbia, la aproximativ 70 km de Timișoara.
Festivalul Orașul Jazz la Lugoj / PROGRAM
Pe lângă cele 9 trupe invitate, lugojenii pot descoperi obiecte cu povești aparte în cadrul târgului cu produse artizanale, pot participa cu copiii la ateliere de percuție și de modelaj în lut sau pot lua cina în zona de Food & Drinks.
Ritm și eleganță la Campionatul Mondial de Dans Juniori II Standard de la Timișoara
Evenimentul, organizat de Clubul de Dans Sportiv Magnum Team, aduce pe ringul de dans cei mai talentați tineri din peste 30 de țări.
Evenimentele culturale ale săptămânii 17 - 23 septembrie la Timișoara
O săptămână cu activități pentru mici și mari, cu un festival dedicat dacilor și unul al faptelor bune inițiat de bikeri, cu silent disco și cu o zi dedicată soarelui.
„My Tango Stories”, concert cu Cári Tibor și Ștefania Chițulescu
„My Tango Stories” este o ocazie unică de a experimenta muzica într-o formă intimă și personală, unde fiecare sunet și fiecare notă poartă o poveste.
Festivalul Dovleacului 2024 la Kikinda, în Serbia
19 septembrie 2024 - 22 septembrie 2024    
0:00
Patru zile de distracție și preparate tradiționale la Festivalul Dovleacului din Kikinda.
Sunscape Festival, un eveniment inedit ce promovează arta în lumina razelor solare / PROGAM
Pe toată durata festivalului, publicul va avea parte de experiențe culturale deosebite, activități interactive și demonstrații artistice unice.
”Drumul Vinului”, tur ciclist pe traseul Buziaș-Silagiu
21 septembrie 2024    
14:00
La finalul turului, participanții vor asista la ridicarea Kirchweihbaum/Pomul de Kirchweih în parcul stațiunii Buziaș.
Atelierele de artă urbană pentru copii continuă la fostul cinema Arta
Atelierele se adresează copiilor cu vârsta între 11 și 18 ani. Copiii vor învăța noțiunile de bază în ceea ce privește arta stradală, graffitti și pictura murală de mari dimensiuni.
Evenimentele culturale ale săptămânii 24-30 septembrie, la Timișoara
Teatrele au ridicate din nou cortina, la filarmonică o puteți asculta pe Teodora Enache, în centrul orașului veți putea (re)desecoperi cultura maghiară, cu toate bunătățile ei, gastronomice, muzicale sau de alte feluri.
Lecturi în parcuri, cafenele și şcoli la festivalul internațional de literatură LitVest
Din acest an, evenimentul organizat de Biblioteca Județeană Timiș este inclus în Versopolis, o prestigioasă rețea europeană de festivaluri de literatură.
Concurs Național de Scurte Povestiri cu temă istorică pentru elevii din clasele I-XII
Concursul a ajuns la ediția a IV-a și are ca scop stimularea interesului pentru istorie, precum și dezvoltarea creativității și imaginației tinerei generații.
Surprize pentru cei mici pregătite de Primăria Timişoarei de Ziua Copilului
“Zâmbeşte de ziua ta” este îndemnul cu care municipalitatea Timişoarei invită copiii, parinţii şi bunicii să petreacă Ziua Internaţională a Copilului. Ateliere de origami, pictură [...]
Spectacolul imersiv „Van Gogh”, în premieră la Timișoara
Spectacolul itinerant al muzeului imersiv al noilor arte, MINA, este inspirat din scrisorile lui Van Gogh către fratele său și oferă publicului o incursiune captivantă în operele celebrului artist olandez.
Târgul Meșterilor Populari la Muzeul Satului Bănățean, Timișoara
Evenimentul reunește artizani specializați în prelucrarea cânepii, țesături de interior, costume populare, împletituri, prelucrarea lemnului și a ceramicii.
Târg de adopții pentru câini și pisici, la Giarmata-Vii
Evenimentul este organizat de Asociaţia Poli sub sloganul ”Ajutaţi-ne să îi ajutăm!”
Crosul Olimpic şi Pentatlonul pe Echipe - Timişoara 2015
Cu ocazia Zilei Olimpice, Academia Olimpică Română, filiala Timiş, organizează duminică, 7 iunie, Crosul Olimpic și Pentatlonul pe echipe. Startul Crosului Olimpic se va da [...]
Events on 2 septembrie 2024
Events on 5 septembrie 2024
Street Food Festival la Iulius Town
5 sept. 24
Timișoara
Events on 9 septembrie 2024
Events on 12 septembrie 2024
Events on 13 septembrie 2024
Events on 18 septembrie 2024
cros caritabil sustinere caini
Social sâmbătă, 9 mai 2026, 10:00

Cros caritabil pe malul Begăi: timișorenii aleargă pentru animalele fără stăpân

9 mai 2026 @ 10:00 - 14:00 - Timișorenii sunt invitați pe 9 mai la un cros caritabil organizat de Leo Omega Here 4 You, alături de parteneri...

Cros caritabil pe malul Begăi: timișorenii aleargă pentru animalele fără stăpân
daruri pascale concert caritabil
Social miercuri, 1 aprilie 2026, 17:30

Concert caritabil la Timișoara pentru Gabriel, un copil care luptă cu o boală cardiacă rară

1 aprilie 2026 - 1 mai 2026 @ 17:30 - DoomStriker LEMC Banat lansează un nou apel la solidaritate, organizând un eveniment caritabil pentru...

Concert caritabil la Timișoara pentru Gabriel, un copil care luptă cu o boală cardiacă rară
Color-the-Village-2026-Macedonia4
Social joi, 11 iunie 2026, 00:00

Color the Village 2026 ajunge în localitatea Macedonia

11 iunie 2026 - 13 iunie 2026 @ ore diverse - Sute de voluntari vor reface în luna iunie, în doar trei zile, 30 de fațade din satul timișean...

Color the Village 2026 ajunge în localitatea Macedonia
targ de adoptii timisoara
Social joi, 30 iunie 2016, 20:45

Târg de adopții la Shopping City Timișoara: peste 100 de câini și pisici își caută o familie

30 iunie 2016 @ 20:45 - Marele Ecran si Cine Europa invită timișorenii la o nouă proiecție de film joi, 30 iunie 2016, de la ora 20.15, la...

Târg de adopții la Shopping City Timișoara: peste 100 de câini și pisici își caută o familie
Social marți, 17 februarie 2026, 18:00

România între șocuri geopolitice și decizii strategice – Corneliu Bjola la Timișoara, întâlnire cu Tinerii Liberi | VIDEO

17 februarie 2026 @ 18:00 - 20:00 - Vedeți întreaga întâlnire cu profesorul de la Oxford pentru a înțelege mai bine situația geopolitică din...

România între șocuri geopolitice și decizii strategice – Corneliu Bjola la Timișoara, întâlnire cu Tinerii Liberi | VIDEO
Social vineri, 12 decembrie 2025, 13:00

Direcția de Asistență Socială a Municipiului Timișoara organizează Târgul de Crăciun cu caracter social

12 decembrie 2025 - 31 decembrie 2025 @ 13:00 - 21:00 - Activitățile pregătite includ ateliere creative pentru copii și adulți, activități...

Direcția de Asistență Socială a Municipiului Timișoara organizează Târgul de Crăciun cu caracter social
Social vineri, 5 decembrie 2025, 00:00

”Brazi de poveste la muzeu”, expoziție caritabilă la Arad

5 decembrie 2025 - 16 decembrie 2025 @ 0:00 - Evenimentul vine în sprijinul celor aflați în evidența Direcției Generale de Asistență Socială...

”Brazi de poveste la muzeu”, expoziție caritabilă la Arad
Social duminică, 22 mai 2016, 10:30

”Un gol pentru Giulia” – tineri fotbaliști joacă pentru viață la turneul caritabil din Dumbrăvița

22 mai 2016 - 26 mai 2016 @ 10:30 - 18:00 - 22 - 26 mai, în faţa Primăriei, în faţa Teatrului Clasic "Ioan Slavici", în faţa Teatrului de...

”Un gol pentru Giulia” – tineri fotbaliști joacă pentru viață la turneul caritabil din Dumbrăvița