Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Inaugurare Guilty Pressure Soundsystem la L’iziera Park, Pădurea Bistra

10 mai 2025 @ 17:00 –

Prin intermediul Guilty Pressure, scena dub din Timișoara este pregătită pentru un nou capitol care îmbină cel mai bun sound al muzicii bass locale și internaționale.

Articol de Dana Florea, 10 mai 2025, 17:00

Inaugurare Guilty Pressure Soundsystem la L’iziera Park, Pădurea Bistra

Un val proaspăt de muzică bass este adus la Timișoara, odată cu lansarea Guilty Pressure, în 10 mai 2025, la L’iziera Park. Este vorba de o nouă echipă de soundsystem, care promite să revoluționeze scena dub din oraș. Guilty Pressure, format din Mighty Boogie, ZO și Jon Jitsu, își propune să aducă o nouă dimensiune în cultura soundsystem.

Pentru evenimentul de debut, Guilty Pressure îl aduce pe Charlie P, unul dintre cei mai respectați artiști din scena internațională de reggae și dub. Cu un stil autentic și o energie inconfundabilă, Charlie P a colaborat de-a lungul timpului cu nume precum Mungo’s Hi Fi, O.B.F Sound System și Dubquake Records, devenind un simbol al noii generații de artiști soundsystem. Prezența lui la acest eveniment marchează un moment special pentru fanii genului din România.

Programul evenimentului începe de la ora 17:00, într-un cadru natural perfect pentru o experiență sonoră autentică, la L’iziera Park din Pădurea Bistra, Ghiroda, Timișoara.

Guilty Pressure continuă moștenirea Dubapest HiFi și dezvoltă cultura soundsystem în România, având la bază un sistem complex ce oferă o experiență sonoră autentică și vibrantă. Sistemul include subwoofere (scoops) pentru un bas puternic și profund, boxe medii pentru claritatea vocalelor și instrumentelor, și tweeter boxes pentru frecvențe înalte ce adaugă detalii fine sunetului. Cu amplificatoare de 30.000 de wați, sunetul este puternic și clar, iar un preamp și egalizator grafic pe 10 benzi permit ajustări precise pentru orice tip de locație.

Membri Guilty Pressure

Mighty Boogie

Originar din Timișoara, Mighty Boogie este DJ și producător, activ în muzică din 2006. Cunoscut pentru stilul său dinamic și eclectic, el combină influențe din dub, early dancehall, jazz, hip-hop din anii ’90 și jungle. Ca promoter și organizator de evenimente, începând cu 2010 a lansat Digital Rush, aducând în Timișoara unii dintre cei mai influenți artiști din drum and bass și dubstep.

ZO

Originar din Hunedoara și stabilit ulterior în Timișoara, ZO este unul dintre cei mai pricepuți și constanți DJ și promotori de bass music din România. Din 2011, label-ul său de evenimente Subfeleac a fost un punct de reper în scena muzicii electronice din țară, aducând artiști de renume precum Sukh Knight, Flava D, Radikal Guru, și Mungo’s Hi-Fi.

Jon Jitsu

Membru al Structure și al crew-ului Guilty Pressure, Jon Jitsu și-a început cariera de DJ în 2005, începând cu hip-hop și beat-uri electronice. Inspirat de festivaluri precum TM Base și Subsonic, a descoperit drum & bass, roots reggae dub și dubstep. Pasionat de viniluri, Jon Jitsu îmbină piese clasice cu dubstep contemporan, creând seturi dinamice și fluide.

Prin intermediul Guilty Pressure, scena dub din Timișoara este pregătită pentru un nou capitol care îmbină cel mai bun sound al muzicii bass locale și internaționale.Facebook — Gulity Pressure Soundsystem Launch Party.

Biletele pentru eveniment sunt disponibile online. Evenimentul poate fi urmărit pe Pagina de Facebook Guilty Pressure Soundsystem Launch Party.

Mai multe evenimente din Timișoara și din partea de vest a țării.

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
1
11
13
15
16
17
19
22
25
28
29
1
+
2
+
3
4
5
Programul lunii aprilie al Teatrul Național Timișoara
Luna aprilie aduce la Teatrul Național din Timișoara trei premiere, semate de regizori din noua generație: Traian Șoimu, Florin Piersic jr și Radu Iacoban.
Bienala de arhitectură Beta 2024 se lansează printr-un eveniment organizat în Timișoara și Reșița
Cu ocazia lansării programului Beta 2024, va fi prezent în cele două orașe un colectiv internațional de arhitecți, artiști și jurnaliști pentru discuții, ateliere și tururi.
Conferința „Unirea Basarabiei cu România – începutul Marii Uniri”, la Arad
Conferința își propune să aducă în discuție circumstanțele istorice care au condus la acest act istoric, având în vedere evoluțiile interne și internaționale ale vremii.
”Povești din vecini” în două cartiere din Timișoara
Evenimentul face parte din programul Ex-Centrica derulat de Casa de Cultură a Municipiului Timișoara, dedicat organizării de activități culturale în cartiere.
Programul lunii aprilie la Teatrul Maghiar de Stat Timișoara
Află care sunt spectacolele lunii, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Conferință despre structuri administrative medievale, la Biblioteca Județeană Arad
De la voievodatele cu autoritate locală la comitatele cu roluri administrative și judiciare și până la influența vilaietelor otomane în regiune, conferința va explora diversitatea și dinamica guvernării în această zonă crucială a Transilvaniei.
Evenimentele culturale ale săptămânii 9 - 15 aprilie
O săptămână cu primul party din noul sezon, cu „ciudățenii” culinare, expoziții, filme cu sau despre muzică, o discuție fascinantă cu un timișorean care a refăcut, la propriu, călătoria lui Brâncuși de la Hobița la Paris, spectacole de teatru și concerte.
Ateliere creative la Târgul de Paști de la Timișoara / PROGRAM
Atelierele sunt coordonate de talentatele artiste plastice Livia Mateiaș, Roxana Rusu și Eva Deschidar, alături de echipa Fabricii de ciocolată POC.
”Pipl”, expoziție de portrete realizate de actorul Romeo Ioan
Expoziția cuprinde o serie de 21 de portrete ale unor oameni care într-un fel sau altul au avut un puternic impact asupra culturii sau istoriei universale.
Târg de artă, duminica, la Galeria din Curte
Elevii de la cursul de arte plastice coordonat de Oana Bolog-Bleich vând, în premieră, lucrări sau obiecte.
Ilie Năstase vine la Timișoara pentru premiera documentarului NASTY
Documentarul, care va fi lansat în cinematografele din toată țara începând cu 16 aprilie, explorează viața și cariera acestui legendar tenisman, primul număr 1 din istoria clasamentului ATP.
Caricaturistul Gogu Neagoe vine la Festivalul Național de Umor „Liviu Oros” de la Deva
Invitat din nou la acest festival, maestrul caricaturist Gogu Neagoe va realiza portrete grafice „la minut” pentru oficialitățile și publicul prezent.
Târg de artă, duminică, la Galeria din Curte | GALERIE FOTO
Elevii de la cursul de arte plastice coordonat de Oana Bolog-Bleich vând, în premieră, lucrări sau obiecte.
Evenimentele culturale ale săptămânii 23 - 29 aprilie
Din program: premieră Ionesco la Naționalul timișorean, concerte (din toate muzicile), filme (unul și unul), tur ghidat cu Ioan Hațegan, iar duminică după-amiază sunt de văzut / ascultat nu mai puțin de 10 fanfare!
De Florii, Târgul de Paști se îmbracă în straie de sărbătoare
Concerte, serenade, recitaluri, spectacole folclorice, ateliere creative continuă să aibă loc la Târgul de Paști de la Timișoara, în Piața Victoriei, Piața Traian și Piața Sfântu Gheorghe.
O nouă ediție Harababura Fair, la Timișoara
26 aprilie 2024 - 28 aprilie 2024    
12:00 - 20:00
Artiști, designeri și artizani locali își vor expune creațiile, de la bijuterii lucrate manual și obiecte de decor artistice, la haine și accesorii de design original.
Concurs internațional de gastronomie la Otelec. Invitații vor sosi cu vaporul
Evenimentul are loc în 27 aprilie și este primul eveniment gastronomic local ce atrage participanți străini pe calea apei, întărind statutul localității Otelec de destinație de turism cultural durabil.
Evenimentele culturale ale săptămânii 30 aprilie - 7 mai
Filarmonica Banatul va deschide Festivalul „Timișoara Muzicală” cu un concert cu adevărat special. Oratoriul „Iisus pe Muntele Măslinilor”, de L. van Beethoven, poate fi alegerea perfectă pentru Săptămâna Patimilor.
Programul lunii mai al Teatrului Național Timișoara
Află care sunt spectacolele lunii, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Events on 7 aprilie 2024
Events on 14 aprilie 2024
Events on 18 aprilie 2024
Events on 23 aprilie 2024
Events on 24 aprilie 2024
Zeci de copii din Deva, cu părinți plecați la muncă în străinătate, în atenția asistenților sociali
vineri, 30 ianuarie 2026, 16:22

Zeci de copii din Deva, cu părinți plecați la muncă în străinătate, în atenția asistenților sociali

Un număr de 42 de copii cu vârste cuprinse între 1 și 17 ani, din municipiul Deva, sunt în prezent monitorizați de Direcția de Asistență...

Zeci de copii din Deva, cu părinți plecați la muncă în străinătate, în atenția asistenților sociali
Crima de la Cenei: Minorul de 13 ani, luat de la părinți; nu au respectat obligațiile DGASPC
vineri, 30 ianuarie 2026, 16:16

Crima de la Cenei: Minorul de 13 ani, luat de la părinți; nu au respectat obligațiile DGASPC

Băiatul de 13 ani, implicat în omorul de la Cenei, a fost luat din familie de către reprezentanţii Direcţiei de Asistenţă Socială şi...

Crima de la Cenei: Minorul de 13 ani, luat de la părinți; nu au respectat obligațiile DGASPC
Analia Selis ajunge la Timișoara cu turneul național ”Volver” – un proiect muzical și social despre întoarcere, echilinru și solidaritate
vineri, 30 ianuarie 2026, 14:25

Analia Selis ajunge la Timișoara cu turneul național ”Volver” – un proiect muzical și social despre întoarcere, echilinru și solidaritate

De ziua Îndrăgostiților, pe 14 februarie, bucurați-vă de ritmuri pasionale de tango și muzică latino-americană, acompaniate de povești și...

Analia Selis ajunge la Timișoara cu turneul național ”Volver” – un proiect muzical și social despre întoarcere, echilinru și solidaritate
Cantonament cu 24 de jucători pentru CSC Dumbrăvița
vineri, 30 ianuarie 2026, 10:37

Cantonament cu 24 de jucători pentru CSC Dumbrăvița

În lot se află cea mai recentă achiziție a alb-verzilor, mijlocașul Carlo Casap, dar și fundașul Armin Mada, aflat în pregătiri timișenii...

Cantonament cu 24 de jucători pentru CSC Dumbrăvița
vineri, 30 ianuarie 2026, 10:23

Avarie la Colterm. Fără apă caldă și căldură în nordul Timișoarei

Colterm întrerupe, până la ora 18.00, apa caldă și încălzirea la PT 27, PT 28, PT 29, PT 32, PT 33, PT 35, PT 36, PT 37, PT 38, PT 38A, PT...

Avarie la Colterm. Fără apă caldă și căldură în nordul Timișoarei
vineri, 30 ianuarie 2026, 10:20

Vremea în Banat și Crișana

Astăzi, vremea se va răci, iar cerul va fi noros. Local vor fi precipitații, ziua sub formă de ploaie, iar noaptea și sub formă de lapoviță...

Vremea în Banat și Crișana
vineri, 30 ianuarie 2026, 07:29

FCSB încheie Europa League cu o remiză

Turcii au condus la pauză, grație reușitei lui Ismail Yuksek (19) iar bucureștenii au echilibrat situația la reușita lui Juri Cisotti (71)....

FCSB încheie Europa League cu o remiză
joi, 29 ianuarie 2026, 21:28

Donald Trump susţine că Vladimir Putin i-a promis să nu lovească Kievul timp de o săptămână

Preşedintele american Donald Trump a declarat că i-a cerut personal lui Vladimir Putin să oprească loviturile asupra Kievului şi a altor oraşe...

Donald Trump susţine că Vladimir Putin i-a promis să nu lovească Kievul timp de o săptămână