Ascultă Radio România Timișoara Live • 

JAZZx 2026: cinci zile de jazz contemporan pe patru scene din Timișoara / PROGRAM

1 iulie 2026 – 5 iulie 2026 @ 19:15 –

Timișoara devine, între 1 și 5 iulie, gazda celei de-a 14-a ediții a festivalului JAZZx. Artiști români și internaționali vor susține concerte pe patru scene din oraș, iar accesul la toate evenimentele este gratuit.

Articol de Dana Florea, 1 iulie 2026, 19:15

JAZZx 2026: cinci zile de jazz contemporan pe patru scene din Timișoara / PROGRAM

Cea de-a 14-a ediție a festivalului JAZZx are loc la Timișoara în perioada 1-5 iulie 2026 și reunește artiști internaționali și români pe patru scene amplasate în oraș.

Scena principală din Piața Libertății va găzdui, între 3 și 5 iulie, concertele unor artiști precum Samara Joy, câștigătoare a mai multor premii Grammy, Asaf Avidan și trupa americană Free Nationals, aflată pentru prima dată în România. Din program mai fac parte Moses Yoofee Trio, Joe Armon-Jones, daoud, Nagy Emma Quintet, Anita Petruescu și Amalia Gaiță.

În primele două zile ale festivalului, scena JAZZx NOW de la Iulius Town este dedicată artiștilor emergenți și noilor direcții ale jazzului contemporan. Totodată, Spoken Word Stage, amenajată pe Strada Fără Nume, va aduce împreună poezie, muzică live și performance, iar Nocturnal Stage, de la Reciproc Cafe, va găzdui concerte și sesiuni inspirate din cultura cluburilor.

Pe lângă concerte, programul include masterclass-uri susținute de artiștii invitați daoud, Joe Armon-Jones și Noah Fürbringer, precum și o întâlnire cu jurnaliștii Oana Zamfir și Vlad Craioveanu, dedicată culiselor radioului.

Selecția artistică a festivalului pune accent pe proiecte care îmbină jazzul cu influențe din hip-hop, soul, afrobeat sau muzică electronică. Programul reunește atât artiști consacrați ai scenei internaționale, cât și muzicieni români prezenți cu proiecte care experimentează și provoacă.

Toate evenimentele din program au acces gratuit.

Patru scene, patru perspective asupra muzicii contemporane

JAZZx NOW, găzduită de Iulius Town în 1 și 2 iulie, este dedicată artiștilor emergenți și proiectelor aflate în plină ascensiune. Publicul va descoperi aici noi direcții ale jazzului contemporan prin concertele susținute de Tanhai Collective, Charlotte Colace, Anton de Bruin, Banda da Amizade, Giga Jazz Machine 3000, George Vizitiu Trio și Muzica Militară a Brigăzii 18 ISR.

MAIN STAGE, amplasată în Piața Libertății între 3 și 5 iulie, aduce împreună nume consacrate și unele dintre cele mai relevante proiecte internaționale ale momentului.

SPOKEN WORD STAGE, organizată pe Strada Fără Nume în 4 și 5 iulie, propune întâlnirea dintre poezie, muzică live și performance. Artiști precum Tongue Fu, Georgie Jones, Zia Ahmed, Psihotrop, Testament, Ella Frears și Ligia Keșișan explorează forme contemporane de expresie aflate la granița dintre concert și spectacol.

După lăsarea serii, experiența continuă la NOCTURNAL STAGE, unde Wet Enough!? și 150 Stoka & Lemarian propun un program construit în jurul improvizației, groove-ului și energiei specifice culturii de club.

Programul JAZZx 2026

  • 1–2 iulie — JAZZx NOW | Iulius Town
  • 3–5 iulie — Main Stage | Piața Libertății
  • 4–5 iulie — Spoken Word Stage | Strada Fără Nume
  • 3–4 iulie — Nocturnal Stage | Reciproc Cafe

Pagina evenimentului. 

Descoperă și alte evenimente din Timișoara și din vestul țării. 

jazzx 2026 Timisoara

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
26
27
15
16
23
26
27
29
30
1
+
2
+
3
+
4
+
5
+
6
+
"La capătul lumii" - un show-spectacol cu Alexandra Uşurelu, la Timişoara şi Arad
Alexandra Uşurelu revine la Timişoara şi arad pentru un cencert special, dedicat Zilei Femeii: "La capătul lumii". Alături de Alexandra, vor urca pe scenă  compozitorul [...]
UPT Nippon Summer Fest 2024, primul festival japonez de vară din Timișoara
Festivalul va avea două componente: 5 prezentări online și 5 ateliere practice aliniate tematicii zilei respective. Printre temele abordate se află obiceiurile și simbolurile verii în Japonia, scrierea japoneză, alimentația și bucătăria japoneză.
Citizenit inaugurează 10 picturi murale noi la Arad, prin proiectul „Povești urbane pe calcane”
Cu această ocazie, vor avea loc, timp de trei zile, discuții cu artiști, concerte, petreceri și cinema în aer liber.
BOOKFEST Timişoara - lansări de carte, vernisaje, filme de artă
26 martie 2015 - 29 martie 2015    
ore diverse
Asociația Editorilor din România invită iubitorii de carte la cea de-a IV-a ediție a Salonului de carte Bookfest Timișoara, în perioada 26 - 29 martie 2015. [...]
Cupa Federației Ecvestre Române la Voltijă, la Jebel
Cei mai curajoși și talentați voltijori vor încânta publicul cu exerciții spectaculoase executate pe cai aflați în mișcare, fie la pas, fie la galop.
Evenimentele lunii septembrie la Timișoara
Luna septembrie vine cu o mulțime de evenimente captivante, care păstrează strălucirea și vitalitatea verii. Fie că ești pasionat de artă contemporană, muzică sau tradiții, luna aceasta ai multe de descoperit.
Șase femei de ”30+” și poveștile lor la Sunlight Theatre 2024
”30+” este o comedie despre șase femei, toate în vârstă de peste 30 de ani, toate dezamăgite, într-un fel sau altul, de felul în care arată viețile lor. Ceea ce le alină pe fiecare și le ține pe linia de plutire este prietenia celorlalte.
Evenimentele culturale ale săptămânii 3 - 9 septembrie în Timișoara
O săptămână cu filme la TIFF Timișoara, o nouă expoziție la Art Encounters, Festivalul Eufonia și finalul Festivalului Orgile Cetății, dar și concerte la Iulius Town cu artiști foarte iubiți de public și o ofertă generoasă de delicii culinare și multe activități pentru copii. 
Simpozionul „Europa – provocări și răspunsuri” 2024, la Arad
Cea de-a treia ediție a simpozionului promite să fie o platformă esențială pentru dezbateri și discuții privind provocările majore cu care se confruntă Europa în prezent.
Street Food Festival la Iulius Town
O nouă ediție, cu mâncare delicioasă, muzică live, atmosferă unică și experiențe de neuitat.
Irina Rimes, cap de afiș la Zilele Dumbrăviței 2024 / PROGRAM
Trei zile de muzică, dans, gastronomie locală și activități pentru toate vârstele, în Parcul Central Dumbrăvița.
Programul lunii septembrie al Teatrului Național Timișoara
Noua stagiune a Teatrului Național “Mihai Eminescu” din Timișoara îl va aduce în fața publicului pe actorul american John Malkovich, care va reveni în luna noiembrie pe scena Teatrului cu un spectacol nou.
Serbările Naționale de la Țebea 2024 / PROGRAM
Interpreți de seamă ai folclorului românesc, precum Nicolae Furdui Iancu, Sava Negrean Brudașcu și Veta Biriș, vor susține un spectacol folcloric extraordinar, care va fi transmis în direct pe TVR1.
Teatrul Maghiar de Stat Timișoara deschide stagiunea cu „Pericles”
Spectacolul, în regia lui Philip Parr, este o reinterpretare contemporană a piesei lui William Shakespeare, care ne poartă într-o călătorie fascinantă prin suferințe, pierderi și miracole.
Evenimentele culturale ale săptămânii 10 - 16 septembrie la Timișoara
Din programul săptămânii: spectacole de teatru, pentru că s-au deschis noile stagiuni, concert al Filarmonicii Banatul, festival de reconstituire istorică la Muzeul Satului și Ruga Timișoarei.
Salonul Industriei Ușoare, ediția de toamnă, la Timișoara
Peste 50 de companii oferă produse de sezon la prețuri promoționale, de la îmbrăcăminte și încălțăminte, până la cosmetice și bijuterii.
Lepa Brena cântă la ”Zilele Culesului de Struguri” de la Vârșeț
Evenimentul a ajuns la a 66-a ediție și va avea loc în perioada 12-15 septembrie în Serbia, la aproximativ 70 km de Timișoara.
Festivalul Orașul Jazz la Lugoj / PROGRAM
Pe lângă cele 9 trupe invitate, lugojenii pot descoperi obiecte cu povești aparte în cadrul târgului cu produse artizanale, pot participa cu copiii la ateliere de percuție și de modelaj în lut sau pot lua cina în zona de Food & Drinks.
Ritm și eleganță la Campionatul Mondial de Dans Juniori II Standard de la Timișoara
Evenimentul, organizat de Clubul de Dans Sportiv Magnum Team, aduce pe ringul de dans cei mai talentați tineri din peste 30 de țări.
Evenimentele culturale ale săptămânii 17 - 23 septembrie la Timișoara
O săptămână cu activități pentru mici și mari, cu un festival dedicat dacilor și unul al faptelor bune inițiat de bikeri, cu silent disco și cu o zi dedicată soarelui.
„My Tango Stories”, concert cu Cári Tibor și Ștefania Chițulescu
„My Tango Stories” este o ocazie unică de a experimenta muzica într-o formă intimă și personală, unde fiecare sunet și fiecare notă poartă o poveste.
Festivalul Dovleacului 2024 la Kikinda, în Serbia
19 septembrie 2024 - 22 septembrie 2024    
0:00
Patru zile de distracție și preparate tradiționale la Festivalul Dovleacului din Kikinda.
Sunscape Festival, un eveniment inedit ce promovează arta în lumina razelor solare / PROGAM
Pe toată durata festivalului, publicul va avea parte de experiențe culturale deosebite, activități interactive și demonstrații artistice unice.
"1 Iunie pentru toţi copiii" cu poveşti, concursuri, muzică şi dans, la ştrandul UMT
Asociaţia "Sfera Timişoarei" invită timişorenii, cu mic, cu mare la a treia ediţie a evenimentului "1 Iunie pentru toţi copiii", de Ziua Internaţională a Copilului. Cei mici vor avea [...]
Atelierele de artă urbană pentru copii continuă la fostul cinema Arta
Atelierele se adresează copiilor cu vârsta între 11 și 18 ani. Copiii vor învăța noțiunile de bază în ceea ce privește arta stradală, graffitti și pictura murală de mari dimensiuni.
Evenimentele culturale ale săptămânii 24-30 septembrie, la Timișoara
Teatrele au ridicate din nou cortina, la filarmonică o puteți asculta pe Teodora Enache, în centrul orașului veți putea (re)desecoperi cultura maghiară, cu toate bunătățile ei, gastronomice, muzicale sau de alte feluri.
Lecturi în parcuri, cafenele și şcoli la festivalul internațional de literatură LitVest
Din acest an, evenimentul organizat de Biblioteca Județeană Timiș este inclus în Versopolis, o prestigioasă rețea europeană de festivaluri de literatură.
Veg Fest - un festival dedicat vegetarienilor
Prima săptămână dedicată stilului de viaţă vegetarian, Veg Fest, începe, la Timişoara, în 18 mai 2015. Timp de şapte zile vor avea loc conferinţe, workshopuri, [...]
Lucrări inedite, semnate Szakáts Béla, la Galeria Pygmalion
Expoziția aduce în fața publicului o parte mai puțin cunoscută a creației artistului timișorean: sculptura în lemn.
Spectacolul imersiv „Van Gogh”, în premieră la Timișoara
Spectacolul itinerant al muzeului imersiv al noilor arte, MINA, este inspirat din scrisorile lui Van Gogh către fratele său și oferă publicului o incursiune captivantă în operele celebrului artist olandez.
Târgul Meșterilor Populari la Muzeul Satului Bănățean, Timișoara
Evenimentul reunește artizani specializați în prelucrarea cânepii, țesături de interior, costume populare, împletituri, prelucrarea lemnului și a ceramicii.
Târg de adopții pentru câini și pisici, la Giarmata-Vii
Evenimentul este organizat de Asociaţia Poli sub sloganul ”Ajutaţi-ne să îi ajutăm!”
Events on 2 septembrie 2024
Events on 5 septembrie 2024
Street Food Festival la Iulius Town
5 sept. 24
Timișoara
Events on 9 septembrie 2024
Events on 12 septembrie 2024
Events on 13 septembrie 2024
Events on 18 septembrie 2024
Big Decision Day campus UPT
-Acces liber vineri, 3 iulie 2026, 10:00

Big Decision Day revine la Timișoara pentru ediția a doua, în Campusul Creativ UPT

3 iulie 2026 @ 10:00 - Evenimentul se adresează studenților interesați de oportunitățile profesionale de după facultate. Participanții vor...

Big Decision Day revine la Timișoara pentru ediția a doua, în Campusul Creativ UPT
ars electronica animation festival
-Acces liber sâmbătă, 4 iulie 2026, 19:00

Ars Electronica Animation Festival 2025 on Tour revine la Cenad

4 iulie 2026 - 5 iulie 2026 @ 19:00 - Centrul Cultural din Cenad găzduiește, în 4 și 5 iulie, o nouă ediție a „Ars Electronica Animation...

Ars Electronica Animation Festival 2025 on Tour revine la Cenad
Indie Box lansează înscrierile pentru „Academia de Plutire”, dedicată familiilor cu copii
-Acces liber marți, 23 iunie 2026, 00:00

Indie Box lansează înscrierile pentru „Academia de Plutire”, dedicată familiilor cu copii

23 iunie 2026 - 5 iulie 2026 @ ore diverse - Platforma Indie Box a deschis înscrierile pentru „Academia de Plutire: Misiunea Gravity Break”, o...

Indie Box lansează înscrierile pentru „Academia de Plutire”, dedicată familiilor cu copii
lansare de cartea arad biblioteca judeteana
-Acces liber miercuri, 24 iunie 2026, 18:00

”Romii în pictura românească”, lansare de carte la Biblioteca Județeană Arad

24 iunie 2026 @ 18:00 - Lansarea volumului „Exotism, alteritate și identitate: romii în pictura românească din secolul al XIX-lea până în...

”Romii în pictura românească”, lansare de carte la Biblioteca Județeană Arad
-Acces liber joi, 6 octombrie 2016, 17:00

Două reprezentații la Timișoara cu „Mantas”, spectacol inspirat de viața lui Mantas Kvedaravičius

6 octombrie 2016 - 9 octombrie 2016 @ 17:00 - 21:00 - 6 - 9 octombrie, orele 17:00 - 21:00, Cinema "Arta", Arad Cele mai valoroase documentare ale...

Două reprezentații la Timișoara cu „Mantas”, spectacol inspirat de viața lui Mantas Kvedaravičius
-Acces liber joi, 18 iunie 2026, 15:00

„Herbarium Nocturn” – fragilitate și metamorfoză, la Galeria Pygmalion

18 iunie 2026 - 6 iulie 2026 @ 15:00 - 19:00 - Expoziția „Herbarium Nocturn” a artistei Laura Duduleanu, deschisă din 18 iunie în Galeria...

„Herbarium Nocturn” – fragilitate și metamorfoză, la Galeria Pygmalion
-Acces liber marți, 4 octombrie 2016, 18:00

„Condu Prudent! Alege Viața” – campanie de conștientizare a siguranței rutiere, la Timișoara

4 octombrie 2016 @ 18:00 - 21:00 - 4 octombrie, ora 18:00, Căminul pentru Persoane Vârstnice, Bocşa Primăria oraşului Bocşa, Consiliul Local,...

„Condu Prudent! Alege Viața” – campanie de conștientizare a siguranței rutiere, la Timișoara
-Acces liber vineri, 12 iunie 2026, 18:00

„Poezie și Rock”, o seară specială la Biblioteca Județeană Arad

12 iunie 2026 @ 18:00 - Poezia și muzica rock se întâlnesc vineri, 12 iunie, de la ora 18:00, la Sala de Arte a Bibliotecii Județene „A. D....

„Poezie și Rock”, o seară specială la Biblioteca Județeană Arad