Ascultă Radio România Timișoara Live • 

KINOdiseea, Festivalul Internațional de Film pentru Publicul Tânăr, ajunge la Timișoara / PROGRAM

2 octombrie 2025 – 5 octombrie 2025 @ 10:00 –

Publicul este așteptat la Cinema Victoria cu opt filme în premieră, întâlniri cu doi regizori și două ateliere de actorie.

Articol de Dana Florea, 2 octombrie 2025, 10:00 / actualizat: 2 octombrie 2025, 10:48

KINOdiseea, Festivalul Internațional de Film pentru Publicul Tânăr, ajunge la Timișoara / PROGRAM

KINOdiseea – Festivalul Internațional de Film pentru Publicul Tânăr, cel mai mare festival de cinema pentru copii și adolescenți din Europa Centrală și de Est, ajunge la Timișoara între 2 și 5 octombrie 2025.

Publicul este așteptat la Cinema Victoria, unde micii și marii spectatori se vor bucura de filme premiate la festivaluri internaționale de prestigiu.

KINOdiseea Timișoara aduce opt producții îndrăgite, cu povești pline de aventură, magie și lecții de viață. Festivalul propune filme dedicate copiilor cu vârste între 3 și 15 ani – atât animații, cât și filme de ficțiune – realizate special pentru publicul tânăr.

În lume există festivaluri mari de film pentru copii, la Chicago, Amsterdam sau Tokyo. E o nișă. Aceste producții au o dimensiune educativă și artistică. La KINOdiseea prezentăm multe filme europene, diferite de producțiile difuzate de canalele TV dedicate copiilor, unde predomină filmele americane Disney. Unele dintre filme, pentru cei mai mici, vor fi dublate în limba română”, spune producătorul de film Daniel Mitulescu, inițiatorul KINOdiseea

Doi regizori la întâlnirea cu publicul

La Cinema Victoria vor fi prezenți doi regizori: Mike Marzuk, autorul filmului “O fată pe nume Willow”, proiectat joi, 2 octombrie, de la ora 18.00, și Paul Magnus Lundo, regizorul peliculei „Cercetașii curajoși”, programată sâmbătă, 4 octombrie, de la ora 18.00. Cei doi vor dialoga cu publicul după proiecții.

KINOdiseea aduce și două ateliere de actorie, susținute de Christine Cizmaș, sâmbătă și duminică (4-5 octombrie), de la ora 16.30, care vor transforma festivalul într-o adevărată aventură cinematografică.

Programul festivalului

  • Joi, 2 octombrie: ora 10.00 – “Heidi – Misiunea de salvare a râsului” (r. Toby Schwarz); ora 18.00 – „O fată pe nume Willow” (r. Mike Marzuk, în prezența regizorului).
  • Vineri, 3 octombrie: ora 10.00 – „Max și brigada seniorilor” (r. Winfried Oelsner); ora 18.00 – „Victoria trebuie să dispară!” (r. Gunnbjörg Gunnarsdóttir).
  • Sâmbătă, 4 octombrie: ora 15.00 – „Tummy Tom și ursulețul pierdut” (r. Joost van den Bosch și Erik Verkerk); ora 18.00 – „Jderii: Cercetașii curajoși” (r. Paul Magnus Lundo, în prezența regizorului).
  • Duminică, 5 octombrie: ora 15.00 – „Yuku și floarea din Himalaya” (r. Rémi Durin și Arnaud Demuynck); ora 18.00 – „Câștigătoarele” (r. Soleen Yusef).

Detalii despre filme și bilete sunt disponibile pe cinema-timisoara.ro/special/kinodiseea/.
Festivalul KINOdiseea, organizat de Asociația Culturală Metropolis, este finanțat de Municipiul Timișoara prin Centrul de Proiecte, în cadrul programului Obiectiv Cinema 2025.

Despre KINOdiseea

Prima ediție a festivalului a avut loc la București, în 2009. În 2020, KINOdiseea a ieșit pentru prima dată din Capitală, la Tulcea, iar în 2025 poposește, în premieră, la Timișoara.

Festivalul s-a născut la București, în urmă cu 17 ani, și de atunci am avut mai multe ediții în țară. Venim pentru prima dată la Timișoara și prezentăm festivalul înaintea marii ediții de la București, programată între 17 și 26 octombrie. KINOdiseea nu este doar cel mai mare festival de acest gen din România, ci și din întreaga Europă Centrală și de Est, atât prin amploare, cât și prin selecția de filme și publicul atras”, spune Daniel Mitulescu, inițiatorul KINOdiseea.

Pagina evenimentului.

Mai multe evenimente din Tiimișoara și din partea de vest a țării.

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
30
5
6
9
11
12
13
15
18
21
22
24
27
30
1
+
2
3
Evenimentele culturale în perioada 31 martie - 13 aprilie, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Concert caritabil la Timișoara pentru Gabriel, un copil care luptă cu o boală cardiacă rară
DoomStriker LEMC Banat lansează un nou apel la solidaritate, organizând un eveniment caritabil pentru strângerea de fonduri destinate tratamentului unui băiat de 13 ani cu o afecțiune cardiacă rară.
Programul lunii aprilie la Teatrul Maghiar de Stat Timișoara
Luna aprilie aduce pe scenele Teatrului Maghiar de Stat „Csiky Gergely” un program divers, care include spectacole pentru toate vârstele, evenimente speciale și deplasări în țară.
Programul lunii aprilie la Opera Națională Română Timișoara
Programul reprezentațiilor din aprilie „Cavalleria rusticana”, „Bal la Savoy” , dar și prima parte a Festivalului „Timișoara Muzicală”.
Musica Ricercata | DiVERDI  Timișoara devine capitala interpretării muzicii lui Giuseppe Verdi
Între 4 și 11 aprilie 2026, un proiect unic în România readuce opera lui Verdi la acordajul dorit de compozitor, pe instrumente de epocă, combinând cercetarea științifică, interpretarea artistică și componenta educativă.
Specificul picturii lui Ion Andreescu, punct de plecare pentru o nouă expoziție la Galleria 28
În perioada 7–30 aprilie 2026, Galleria 28 găzduiește expoziția „Dialog – Ion Andreescu”, un demers care pornește de la o întrebare esențială a picturii: ce înseamnă să vezi cu adevărat. Inspirată de un dialog publicat în revista „Vatra” în 1983, expoziția reunește treisprezece artiști din generații diferite într-o reflecție asupra relației dintre vedere, trăire și limbaj plastic.
”Cavalleria Rusticana” de Pietro Mascagni, la Opera din Timișoara
Află care sunt spectacolele lunii, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Tur virtual pentru expoziția „Fragilitatea Eternului. De la Pompei la Grand Tour până astăzi”
Turul virtual oferă o experiență imersivă de explorare a spațiului expozițional, facilitând accesul publicului la lucrări și la conceptul curatorial.
Evenimentele culturale ale săptămânii 14 - 20 aprilie, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Expoziția „Urbanistica – o istorie a viitorului” la MNART
Expoziția reunește proiecte și lucrări de diplomă realizate în ultimii 15 ani de studenții Facultății de Arhitectură, alternative la dezvoltarea urbană haotică contemporană
Concerte, filme, spectacol cu foc la Zilele Aradului 2016 / PROGRAM
Timp de două săptămâni, între 18 și 30 august 2016, suntem invitați la o serie de evenimente dedicate Zilelor orașului Arad. Manifestarea va cuprinde concerte de [...]
O nouă ediție a Festivalului “Drăgan Muntean”, la Deva
Ediția a XIII-a Festivalului-concurs național de interpretare vocală a cântecului popular românesc „Drăgan Muntean” va avea loc în 23 și 24 aprilie 2026, la Centrul Cultural „Drăgan Muntean” din Deva.
Programul lunii aprilie la Opera Națională Română Timișoara
Programul reprezentațiilor din aprilie „Cavalleria rusticana”, „Bal la Savoy” , dar și prima parte a Festivalului „Timișoara Muzicală”.
Evenimentele culturale ale săptămânii 28 aprilie - 4 mai, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
„Oglinda frumuseții!” – feminitatea în Antichitate, la Muzeul Național al Banatului
Expoziția reunește peste 150 de artefacte provenite din Tomis și din alte situri majore din Dobrogea și conturează imaginea condiției femeii în Antichitate, surprinsă în diverse ipostaze sociale, culturale și simbolice.
Program educativ pentru copii și adolescenți, în cadrul Festivalului „Timișoara Muzicală”
De la primele întâlniri cu sunetele, până la concerte simfonice captivante, programul „Educație muzicală la FBT” aduce pe scenă artiști îndrăgiți, experiențe interactive și momente care inspiră noile generații să descopere magia muzicii.
Programul lunii mai la Teatrul Național Timișoara
Află care sunt spectacolele lunii, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Programul lunii mai la Teatrul Maghiar de Stat Timișoara
Luna mai la Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” din Timișoara: premiere, spectacole pentru toate vârstele și două festivaluri internaționale: TESZT și FemminiCity Theatre Festival.
Events on 8 aprilie 2026
Events on 23 aprilie 2026
Events on 26 aprilie 2026
Events on 2 mai 2026
Events on 3 mai 2026
expozitie de arta fotografica arad dimensiuni alb negru
Cultură marți, 7 iulie 2026, 17:00

„Dimensiuni Alb-Negru”, expoziție internațională de fotografie la Biblioteca Județeană Arad

7 iulie 2026 - 8 iulie 2026 @ 17:00 - Biblioteca Județeană „A. D. Xenopol” Arad găzduiește marți, 7 iulie, vernisajul expoziției...

„Dimensiuni Alb-Negru”, expoziție internațională de fotografie la Biblioteca Județeană Arad
sacramento youth concert filarmonica banatul
Cultură duminică, 5 iulie 2026, 19:00

Tineri muzicieni americani, în concert la Filarmonica Banatul Timișoara

5 iulie 2026 @ 19:00 - Sacramento Youth Orchestra din Statele Unite va susține duminică, 5 iulie, un concert simfonic la Sala Capitol din...

Tineri muzicieni americani, în concert la Filarmonica Banatul Timișoara
ars electronica animation festival
Cultură sâmbătă, 4 iulie 2026, 19:00

Ars Electronica Animation Festival 2025 on Tour revine la Cenad

4 iulie 2026 - 5 iulie 2026 @ 19:00 - Centrul Cultural din Cenad găzduiește, în 4 și 5 iulie, o nouă ediție a „Ars Electronica Animation...

Ars Electronica Animation Festival 2025 on Tour revine la Cenad
stagiune teatrul ethos 2026
Cultură miercuri, 24 iunie 2026, 20:00

Comedie sub cerul liber: stagiunea 2026 a Teatrului ”Ethos” din Arad / PROGRAM

24 iunie 2026 @ 20:00 - Stagiunea aduce nouă spectacole de excepție, cu actori îndrăgiți și comedii care promit seri pline de emoție, umor și...

Comedie sub cerul liber: stagiunea 2026 a Teatrului ”Ethos” din Arad / PROGRAM
Cultură marți, 23 iunie 2026, 00:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 23 – 29 iunie, la Timișoara

23 iunie 2026 - 29 iunie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră...

Evenimentele culturale ale săptămânii 23 – 29 iunie, la Timișoara
Cultură joi, 2 iulie 2026, 19:00

”Orașul Paralel”, debut internațional la Ischia Film Festival și proiecție specială la Timișoara

2 iulie 2026 @ 19:00 - Filmul „Orașul Paralel”, regizat de Ana Mărgineanu și produs de Asociația Culturală Diogene, va fi proiectat pe 2...

”Orașul Paralel”, debut internațional la Ischia Film Festival și proiecție specială la Timișoara
Cultură sâmbătă, 27 iunie 2026, 21:00

„Clandestin Cinema – Cinema de Noapte”: cinci filme europene independente și dezbateri la Cinema Victoria

27 iunie 2026 - 4 iulie 2026 @ 21:00 - Asociația Colonia Culturală lansează „Clandestin Cinema – Cinema de Noapte”, un nou program dedicat...

„Clandestin Cinema – Cinema de Noapte”: cinci filme europene independente și dezbateri la Cinema Victoria
Cultură vineri, 3 iulie 2026, 19:00

Premiera „Festen”, în regia lui Eugen Jebeleanu, încheie stagiunea Teatrului Maghiar din Timișoara

3 iulie 2026 - 4 iulie 2026 @ 19:00 - Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” din Timișoara prezintă pe 3 și 4 iulie premiera spectacolului...

Premiera „Festen”, în regia lui Eugen Jebeleanu, încheie stagiunea Teatrului Maghiar din Timișoara