Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Les Films de Cannes à Timișoara 2024, un maraton al filmelor de autor / PROGRAM

31 octombrie 2024 – 3 noiembrie 2024 @ 19:30 –

„Emilia Pérez” deschide Les Films de Cannes à Timișoara 2024 iar regizorul filmului, Jacques Audiard, va fi prezent într-o sesiune Q&A cu publicul.

Articol de Dana Florea, 31 octombrie 2024, 19:30

Les Films de Cannes à Timișoara 2024, un maraton al filmelor de autor / PROGRAM

Les Films de Cannes à Timișoara revine între 31 octombrie și 3 noiembrie 2024, la Cinema Victoria și Cinema Timiș. Evenimentul din acest an promite un maraton al filmelor de autor, aducând publicului 16 titluri din selecțiile marilor festivaluri internaționale, inclusiv Palme d’Or 2024 – „Anora”, Grand Prix 2024 – All We Imagine as Light, Cel mai bun regizor, Cannes 2024 – “Grand Tour” și Ursul de Aur 2024– „Dahomey”.

Ediția de la Timișoara va fi deschisă joi 31 octombrie, la Cinema Timiș, cu „Emilia Pérez”. Jacques Audiard, regizorul filmului „Emilia Pérez”, va fi prezent într-o sesiune Q&A cu publicul, prin transmisiune online. ” Emilia Pérez” este distins cu Premiul Juriului și Premiul pentru Cea mai bună interpretare feminină pentru cele patru actrițe din rolurile principale, în cadrul Cannes 2024. Filmul le are în distribuție pe Selena Gomez, Zoe Saldana, Karla Sofía Gascón și Adriana Paz. „Emilia Pérez” a provocat o controversă la Cannes căci printre actrițele care au primit premiul pentru interpretare se numără și Karla Sofia Gascon, actriță transgender. „Emilia Pérez” a fost selectat pentru a reprezenta Franța la categoria Cel mai bun lungmetraj internațional la gala premiilor Oscar din martie 2025.

Tot pe 31 octombrie, la Cinema Victoria, poate fi vizionat documentarul care a câștigat Ursul de Aur 2024, „Dahomey”, semnat de regizoarea franco-senegaleză Mati Diop. „Dahomey” expune povestea întoarcerii, în noiembrie 2021, a 26 de opere de artă furate în 1892 din regatul african Dahomey, de către trupele coloniale franceze.

Anora”,  în regia lui Sean Baker, câștigătorul de anul acesta al Palme d’Or și deja mare favorit la premiile Oscar, este filmul despre care cineasta americană Greta Gerwig, președinta juriului festivalului de la Cannes, spunea: „Acest film este magnific, plin de umanitate (…) Ne-a frânt inimile”.

Anora, o tânără lucrătoare sexuală din Brooklyn, devine o Cenuşăreasă modernă atunci când se căsătorește impulsiv cu fiul unui oligarh rus. Şi cum ar fi putut spune nu acestui Făt-Frumos de poveste? Doar că, de îndată ce vestea ajunge în Rusia, basmul Anorei este amenințat, căci părinții proaspătului soț pornesc val-vârtej spre New York şi sunt gata de orice pentru a anula căsătoria.

Filmul, regizat de unul dintre cei mai importanți regizori americani din noua generație, a fost extrem de lăudat și pentru interpretarea actriței Mikey Madison, “nuanțată și plină de intensitate”.

All We Imagine as Light”, pe care criticul de film Peter Bradshaw îl aprecia în The Guardian ca fiind “un film miraculos, care te trezește ca dintr-un vis”, este primul film indian care a câștigat vreodată Grand Prix la Cannes. Prabha trăieşte în Mumbai şi este infirmieră. Viaţa ei cotidiană, întotdeauna gândită la secundă, se dă peste cap când femeia primeşte un cadou de la soţul înstrăinat. În acelaşi timp, colega ei mai tânără de apartament, Anu, ar da orice să găsească un locşor sigur pentru câteva clipe de intimitate cu iubitul ei. Iar iată că o excursie într-un orăşel de pe litoral le va da celor două femei ocazia de a-şi pune în sfârşit dorinţele în aplicare.

Grand Tour”, un film răvășitor pentru care lui Miguel Gomes i-a fost acordat Premiul pentru Cel mai bun regizor, va fi proiectat în cadrul Les Films de Cannes à Timișoara. Rangoon, Burma, 1917. Edward este funcţionar al Imperiului Britanic şi se face nevăzut în ziua când logodnica sa, Molly, ajunge în Burma pentru căsătoria planificată din timp. Dar Molly este hotărâtă să se mărite, iar faptul că Edward a dat bir cu fugiţii mai degrabă o amuză: tânăra ia urma bărbatului în periplul său asiatic, apropiindu-se tot mai mult de ţintă…

The Substance”, regizat de Coralie Fargeat, Premiul pentru Cel mai bun scenariu la Cannes 2024, va fi proiectat în cadrul ediției de la Timișoara. Spune povestea lui Elisabeth Sparkle, o vedetă a emisiunilor TV aflată în declin, interpretată de Demi Moore. Aceasta apelează la o substanță capabilă să-i regenereze celulele, creând-o pe Sue, o versiune mai vibrantă și mai tânără, rol jucat de actrița Margaret Qualley.

“Emilia Pérez” și “The Substance ” sunt distribuite în România de către Independența Film. „Grand Tour” “Dahomey” și “ All We Imagine as Light” sunt distribuite de către Voodoo Films. “Anora” este distribuit de Ro Image 2000.

PROGRAMUL PROIECȚIILOR

Biletele sunt disponibile pe site-urile cinematografelor Timiș și Victoria.

O nouă ediție locală a workshop-ului Managing Talents în Timișoara

În cadrul ediției din acest an a workshop-ului Managing Talents, actorii sunt invitați să participe la o sesiune de Open Casting prin înscrierea pe platforma Filmmakers Europe. Actorii selectați vor avea oportunitatea să concureze pentru roluri într-un film românesc care va fi regizat de Ioana Uricaru, cunoscută pentru filmele „Lemonade” și „Amintiri din Epoca de Aur.”

Sunt eligibili pentru probele de casting atât actorii profesioniști, studenții la școlile de film, cât și persoanele care nu activează în domeniu, dar care au urmat cursuri de actorie sau au jucat anterior în filme. Cei care doresc să participe trebuie să trimită un self-tape, folosind un text predeterminat disponibil pe platforma Filmmakers Europe, la momentul înscrierii.

Înscrierile sunt deschise până pe 28 octombrie. Actorii selectați în urma înregistrării în platformă vor lucra cu Julien Javions, actor, regizor și trainer de actorie de origine franceză, despre cum să obții cea mai bună variantă de self-tape, pornind chiar de la textul cu care te-ai înscris. Sesiunea de pregătire cu Julien Javions va avea loc la Cinema Timiș, joi, 31 octombrie, între orele 10:00 și 14:00. Toate detaliile despre înscriere sunt disponibile pe filmedefestival.ro, secțiunea Managing Talents.

Pagina evenimentului.

Mai multe evenimente din Timișoara și din partea de vest a țării.

 

 

 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
30
7
13
14
19
21
24
1
+
2
3
+
Concurs Național de Scurte Povestiri cu temă istorică pentru elevii din clasele I-XII
Concursul a ajuns la ediția a IV-a și are ca scop stimularea interesului pentru istorie, precum și dezvoltarea creativității și imaginației tinerei generații.
Lucrări inedite, semnate Szakáts Béla, la Galeria Pygmalion
Expoziția aduce în fața publicului o parte mai puțin cunoscută a creației artistului timișorean: sculptura în lemn.
Spectacolul imersiv „Van Gogh”, în premieră la Timișoara
Spectacolul itinerant al muzeului imersiv al noilor arte, MINA, este inspirat din scrisorile lui Van Gogh către fratele său și oferă publicului o incursiune captivantă în operele celebrului artist olandez.
Târgul Meșterilor Populari la Muzeul Satului Bănățean, Timișoara
Evenimentul reunește artizani specializați în prelucrarea cânepii, țesături de interior, costume populare, împletituri, prelucrarea lemnului și a ceramicii.
Târg de adopții pentru câini și pisici, la Giarmata-Vii
Evenimentul este organizat de Asociaţia Poli sub sloganul ”Ajutaţi-ne să îi ajutăm!”
Evenimentele culturale ale săptămânii 8 - 14 octombrie în Timișoara
Spectacole, concerte, party-uri, lansări de carte, conferințe, o premieră la Opera Națională, un festival de filme basarabene și 25 de ore - la propriu - sunt ofertele săptămânii.
Prima ediție a Festivalului național de interpretare instrumentală și vocală „Luca Novac”
Festivalul este inițiat de Casa de Cultură a Municipiului Timișoara, în semn de prețuire pentru ceea ce a însemnat Luca Novac pentru folclorul bănățean și național.
Expoziția „Femeia Belle Époque: Frumusețe și Eleganță” la Muzeul Banatului
Expoziția explorează modul în care transformările sociale și culturale din perioada Belle Époque au influențat identitatea femeilor și echilibrul de forțe dintre masculin și feminin.
Festivalul Dovleacului la Mailat, județul Arad
Hodi’s pumpkin fest e găzduit de ferma familiei de agricultori Hodi și va fi o bucurie pentru părinți și copii deopotrivă.
Open Call - Înscrieri pentru workshopul “Spectacolul integral a lui Treplev”
Atelierul se adresează tinerilor actori care vor să-și dezvolte o abordare originală, elevilor care se pregătesc pentru facultatea de teatru și actorilor de toate vârstele care vor să-și împrospăteze mijloacele artistice.
Să ciTimişoara - seară de poezie ”tranfrontalieră” la Cărturești Mercy
Ne vor surprinde și încânta doamnele Veronica Balaj (realizator de emisiuni literare la Radio Timișoara) și Mariana Stratulat.
Kunsthalle Bega prezintă expoziția ”Țara de foc”
Expoziția cercetează anumite linii de excluziune din discursurile istorice și ale istoriei artei din România. Curator, Cosmin Costinaș.
”Din întuneric”. Naturi statice și nocturne realizate de copii
20 octombrie 2024 - 21 decembrie 2024    
17:00 - 20:00
Expoziția de la Galeria din Curte reunește pânze realizate de copii reprezentând naturi statice și nocturne inspirate de operele marilor artiști.
Ne/Revăzut | 1956. Revolta de la Poli Timișoara, evocată într-o expoziție new media
Instalația rememorează revolta studențească de la Universitatea Politehnica Timisoara din 30 octombrie 1956, când 4000 de studenți se îndreptau spre Facultatea de Mecanică, cu speranța că se vor putea împotrivi tăvălugului ideologic care amenința să-i îngenuncheze.
Festivalul Internațional de Literatură FILTM 2024 / PROGRAM
”Literatura și noii ei aliați” este tema ediției de anul acesta, care se va desfășura la Timișoara și în trei orașe din județul Timiș.
Istoria familiilor nobile din Banat, într-o expoziție inedită la Muzeul Național al Banatului
Expoziția „Între memorie și uitare. Familii nobile din Banat în perioada modernă” reconstituie o lume a rafinamentului aristocratic prin intermediul unor obiecte rare și valoroase, care au supraviețuit atât capriciilor istoriei, cât și celor două războaie mondiale și regimului comunist.
Tur ghidat în zona centrală a Timișoarei
Pe parcursul turului ghizii vor povesti despre istoria Timișoarei, punctând clădirile importante pentru activitatea Universității Politehnica Timișoara.
Festivalul Internațional de Orgă TimOrgelFest 2024 / PROGRAM
Aflat la a XXIV-a ediție, festivalul, devenit deja o tradiție a lunii octombrie în orașul de pe Bega, se menține mereu proaspăt și inovator, reunind și în acest an artiști extraordinari, într-o serie de concerte inedite.
Înscrieri pentru Concursul  Internațional Cangurul Lingvist – Limba Engleză
Destinat elevilor din clasele I-XII, concursul testează cunoștințele de limbă și civilizație, intuiția, logica și viteza de reacție.
Evenimentele culturale ale săptămânii 29 octombrie - 4 noiembrie, la Timișoara
În acesată săptămână aveți parte de filme, petreceri cu tema previzibilă - Halloween-ul, spectacole în locuri mai mult sau mai puțin convenționale, concerte.
Muntele dezvrăjit. Un dialog despre comunicarea medicală, la Cărturești Mercy
Evenimentul are loc în cadrul proiectului ”Dialogul de anamneză cu pacientul standardizat”, derulat prin Centrul de cercetare Lingvistică aplicată și studii culturale comparate de la Universitatea de Medicină și Farmacie din Timișoara,
Les Films de Cannes à Timișoara 2024, un maraton al filmelor de autor / PROGRAM
"Emilia Pérez” deschide Les Films de Cannes à Timișoara 2024 iar regizorul filmului, Jacques Audiard, va fi prezent într-o sesiune Q&A cu publicul.
Expoziție colectivă de artă contemporană slovacă la Timișoara
Expoziția atrage atenția asupra Dunării, al doilea cel mai lung fluviu din Europa, care leagă mai multe țări, inclusiv Slovacia și România.
OUT OF THE BOX, expoziție inedită cu creații ale deținuților din penitenciare
Expoziția este un proiect unic, coordonat de Regina Damian, ce aduce în fața publicului larg creațiile artistice ale deținuților din penitenciarul Timișoara, oameni care și-au redescoperit vocea interioară și exprimarea prin arta vizuală.
Events on 18 octombrie 2024
Events on 20 octombrie 2024
Events on 23 octombrie 2024
Events on 26 octombrie 2024
Events on 27 octombrie 2024
jurnalul unui fotbalist
Cultură marți, 28 aprilie 2026, 18:00

Fotbal și povești: Alec Blenche vine la Timișoara cu „fotbaliștii de buzunar”

28 aprilie 2026 @ 18:00 - Alec Blenche, unul dintre cei mai îndrăgiti autori de cărți pentru copii din România, lansează la Timișoara,...

Fotbal și povești: Alec Blenche vine la Timișoara cu „fotbaliștii de buzunar”
timisoara muzicala 2026 felarmonica banatul
Cultură vineri, 1 mai 2026, 19:00

Simfonia a IX-a de Mahler deschide ”Timișoara Muzicală”

1 mai 2026 @ 19:00 - Ediția aniversară a Festivalului Internațional „Timișoara Muzicală” are loc între 1 și 29 mai 2026 și reunește o...

Simfonia a IX-a de Mahler deschide ”Timișoara Muzicală”
oglina frumusetii expozitii timisoara
Cultură miercuri, 29 aprilie 2026, 18:00

„Oglinda frumuseții!” – feminitatea în Antichitate, la Muzeul Național al Banatului

29 aprilie 2026 - 30 aprilie 2026 @ 18:00 - Expoziția reunește peste 150 de artefacte provenite din Tomis și din alte situri majore din Dobrogea...

„Oglinda frumuseții!” – feminitatea în Antichitate, la Muzeul Național al Banatului
teatrul maghiar timisoara program
Cultură joi, 16 aprilie 2026, 18:00

Musicalul „Chicago” la Teatrul Maghiar de Stat Timișoara. Program aprilie

16 aprilie 2026 @ 18:00 - Luna aprilie aduce un program divers, care include spectacole pentru toate vârstele, evenimente speciale și deplasări...

Musicalul „Chicago” la Teatrul Maghiar de Stat Timișoara. Program aprilie
Cultură vineri, 17 aprilie 2026, 12:30

”Ruptură” la Scârț Loc Lejer. Program aprilie Teatrul Maghiar de Stat Timișoara

17 aprilie 2026 @ 12:30 - Luna aprilie aduce un program divers, care include spectacole pentru toate vârstele, evenimente speciale și deplasări...

”Ruptură” la Scârț Loc Lejer. Program aprilie Teatrul Maghiar de Stat Timișoara
Cultură luni, 20 aprilie 2026, 18:00

Programul lunii aprilie la Teatrul Maghiar de Stat Timișoara

20 aprilie 2026 @ 18:00 - Luna aprilie aduce un program divers, care include spectacole pentru toate vârstele, evenimente speciale și deplasări...

Programul lunii aprilie la Teatrul Maghiar de Stat Timișoara
Cultură duminică, 19 aprilie 2026, 19:00

SoNoRo Conac aduce muzica de cameră în locuri emblematice: City in Focus revine la Arad

19 aprilie 2026 - 23 aprilie 2026 @ 19:00 - Între 19 și 23 aprilie 2026 cinci concerte vor anima spații reprezentative din oraș și împrejurimi,...

SoNoRo Conac aduce muzica de cameră în locuri emblematice: City in Focus revine la Arad
Cultură marți, 14 aprilie 2026, 00:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 14 – 20 aprilie, la Timișoara

14 aprilie 2026 - 20 aprilie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu...

Evenimentele culturale ale săptămânii 14 – 20 aprilie, la Timișoara