Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Les Films de Cannes à Timișoara 2024, un maraton al filmelor de autor / PROGRAM

31 octombrie 2024 – 3 noiembrie 2024 @ 19:30 –

„Emilia Pérez” deschide Les Films de Cannes à Timișoara 2024 iar regizorul filmului, Jacques Audiard, va fi prezent într-o sesiune Q&A cu publicul.

Articol de Dana Florea, 31 octombrie 2024, 19:30

Les Films de Cannes à Timișoara 2024, un maraton al filmelor de autor / PROGRAM

Les Films de Cannes à Timișoara revine între 31 octombrie și 3 noiembrie 2024, la Cinema Victoria și Cinema Timiș. Evenimentul din acest an promite un maraton al filmelor de autor, aducând publicului 16 titluri din selecțiile marilor festivaluri internaționale, inclusiv Palme d’Or 2024 – „Anora”, Grand Prix 2024 – All We Imagine as Light, Cel mai bun regizor, Cannes 2024 – “Grand Tour” și Ursul de Aur 2024– „Dahomey”.

Ediția de la Timișoara va fi deschisă joi 31 octombrie, la Cinema Timiș, cu „Emilia Pérez”. Jacques Audiard, regizorul filmului „Emilia Pérez”, va fi prezent într-o sesiune Q&A cu publicul, prin transmisiune online. ” Emilia Pérez” este distins cu Premiul Juriului și Premiul pentru Cea mai bună interpretare feminină pentru cele patru actrițe din rolurile principale, în cadrul Cannes 2024. Filmul le are în distribuție pe Selena Gomez, Zoe Saldana, Karla Sofía Gascón și Adriana Paz. „Emilia Pérez” a provocat o controversă la Cannes căci printre actrițele care au primit premiul pentru interpretare se numără și Karla Sofia Gascon, actriță transgender. „Emilia Pérez” a fost selectat pentru a reprezenta Franța la categoria Cel mai bun lungmetraj internațional la gala premiilor Oscar din martie 2025.

Tot pe 31 octombrie, la Cinema Victoria, poate fi vizionat documentarul care a câștigat Ursul de Aur 2024, „Dahomey”, semnat de regizoarea franco-senegaleză Mati Diop. „Dahomey” expune povestea întoarcerii, în noiembrie 2021, a 26 de opere de artă furate în 1892 din regatul african Dahomey, de către trupele coloniale franceze.

Anora”,  în regia lui Sean Baker, câștigătorul de anul acesta al Palme d’Or și deja mare favorit la premiile Oscar, este filmul despre care cineasta americană Greta Gerwig, președinta juriului festivalului de la Cannes, spunea: „Acest film este magnific, plin de umanitate (…) Ne-a frânt inimile”.

Anora, o tânără lucrătoare sexuală din Brooklyn, devine o Cenuşăreasă modernă atunci când se căsătorește impulsiv cu fiul unui oligarh rus. Şi cum ar fi putut spune nu acestui Făt-Frumos de poveste? Doar că, de îndată ce vestea ajunge în Rusia, basmul Anorei este amenințat, căci părinții proaspătului soț pornesc val-vârtej spre New York şi sunt gata de orice pentru a anula căsătoria.

Filmul, regizat de unul dintre cei mai importanți regizori americani din noua generație, a fost extrem de lăudat și pentru interpretarea actriței Mikey Madison, “nuanțată și plină de intensitate”.

All We Imagine as Light”, pe care criticul de film Peter Bradshaw îl aprecia în The Guardian ca fiind “un film miraculos, care te trezește ca dintr-un vis”, este primul film indian care a câștigat vreodată Grand Prix la Cannes. Prabha trăieşte în Mumbai şi este infirmieră. Viaţa ei cotidiană, întotdeauna gândită la secundă, se dă peste cap când femeia primeşte un cadou de la soţul înstrăinat. În acelaşi timp, colega ei mai tânără de apartament, Anu, ar da orice să găsească un locşor sigur pentru câteva clipe de intimitate cu iubitul ei. Iar iată că o excursie într-un orăşel de pe litoral le va da celor două femei ocazia de a-şi pune în sfârşit dorinţele în aplicare.

Grand Tour”, un film răvășitor pentru care lui Miguel Gomes i-a fost acordat Premiul pentru Cel mai bun regizor, va fi proiectat în cadrul Les Films de Cannes à Timișoara. Rangoon, Burma, 1917. Edward este funcţionar al Imperiului Britanic şi se face nevăzut în ziua când logodnica sa, Molly, ajunge în Burma pentru căsătoria planificată din timp. Dar Molly este hotărâtă să se mărite, iar faptul că Edward a dat bir cu fugiţii mai degrabă o amuză: tânăra ia urma bărbatului în periplul său asiatic, apropiindu-se tot mai mult de ţintă…

The Substance”, regizat de Coralie Fargeat, Premiul pentru Cel mai bun scenariu la Cannes 2024, va fi proiectat în cadrul ediției de la Timișoara. Spune povestea lui Elisabeth Sparkle, o vedetă a emisiunilor TV aflată în declin, interpretată de Demi Moore. Aceasta apelează la o substanță capabilă să-i regenereze celulele, creând-o pe Sue, o versiune mai vibrantă și mai tânără, rol jucat de actrița Margaret Qualley.

“Emilia Pérez” și “The Substance ” sunt distribuite în România de către Independența Film. „Grand Tour” “Dahomey” și “ All We Imagine as Light” sunt distribuite de către Voodoo Films. “Anora” este distribuit de Ro Image 2000.

PROGRAMUL PROIECȚIILOR

Biletele sunt disponibile pe site-urile cinematografelor Timiș și Victoria.

O nouă ediție locală a workshop-ului Managing Talents în Timișoara

În cadrul ediției din acest an a workshop-ului Managing Talents, actorii sunt invitați să participe la o sesiune de Open Casting prin înscrierea pe platforma Filmmakers Europe. Actorii selectați vor avea oportunitatea să concureze pentru roluri într-un film românesc care va fi regizat de Ioana Uricaru, cunoscută pentru filmele „Lemonade” și „Amintiri din Epoca de Aur.”

Sunt eligibili pentru probele de casting atât actorii profesioniști, studenții la școlile de film, cât și persoanele care nu activează în domeniu, dar care au urmat cursuri de actorie sau au jucat anterior în filme. Cei care doresc să participe trebuie să trimită un self-tape, folosind un text predeterminat disponibil pe platforma Filmmakers Europe, la momentul înscrierii.

Înscrierile sunt deschise până pe 28 octombrie. Actorii selectați în urma înregistrării în platformă vor lucra cu Julien Javions, actor, regizor și trainer de actorie de origine franceză, despre cum să obții cea mai bună variantă de self-tape, pornind chiar de la textul cu care te-ai înscris. Sesiunea de pregătire cu Julien Javions va avea loc la Cinema Timiș, joi, 31 octombrie, între orele 10:00 și 14:00. Toate detaliile despre înscriere sunt disponibile pe filmedefestival.ro, secțiunea Managing Talents.

Pagina evenimentului.

Mai multe evenimente din Timișoara și din partea de vest a țării.

 

 

 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
j
v
s
d
29
3
4
5
6
12
20
22
1
+
2
Evenimentele culturale ale săptămânii 30 aprilie - 7 mai
Filarmonica Banatul va deschide Festivalul „Timișoara Muzicală” cu un concert cu adevărat special. Oratoriul „Iisus pe Muntele Măslinilor”, de L. van Beethoven, poate fi alegerea perfectă pentru Săptămâna Patimilor.
Programul lunii mai al Teatrului Național Timișoara
Află care sunt spectacolele lunii, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Programul lunii mai al Teatrului German de Stat Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, citește detalii despre fiecare dintre ele și află de unde poți cumpăra bilete.
Programul lunii mai al Filarmonicii Banatul Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Înscrieri pentru rezidența de dezvoltare de scenarii New Draft
New Draft, prima rezidență de dezvoltare de scenarii dedicată exclusiv proiectelor din România și Republica Moldova, oferă timp de trei luni training asistat pentru dezvoltarea a 12 scenarii de lungmetraj.
Expoziția ”Pompierii arădeni - istorie și identitate”, la Complexul Muzeal Arad
Proiectul reunește patru expoziții tematice captivante care celebrează curajul și devotamentul pompierilor arădeni de-a lungul istoriei.
Programul lunii mai al Operei Naționale Române din Timișoara
Află care sunt spectacolele lunii, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Ziua Europei sărbătorită la Timișoara
Artista britanică Sonique, Nico și Cezat Ouatu vor fi prezenți pe scena din Piața Victoriei din Timișoara. Muzeul Satului Bănățean marchează această zi cu muzică militară, peruană și spectacole.
Harababura Vinyl Fair, o călătorie în universul muzicii
Evenimentul aduce împreună colecționari și pasionați pentru a sărbători farmecul și cultura vinilului.
Programul lunii mai al Teatrului Maghiar de Stat Timișoara
Luna mai aduce premiera spectacolului ”Tămăduitorii de amintiri” în regia lui Szabó Attila și Festivalul Ruroregional de Teatru din Timișoara - TESZT.
”Povești din vecini” în cartierele timișorene Ciarda Roșie și Bucovina
Evenimentul face parte din programul Ex-Centrica derulat de Casa de Cultură a Municipiului Timișoara, dedicat organizării de activități culturale în cartiere.
Expoziția ”A Spring of Hope A Winter of Despair”, la Faber
Expoziția prezintă lucrări de artă conceptuală, fotografie şi artă video care ilustrează practica speranței şi discursurile disperării în regimurile politice de la totalitarism la capitalism.
Festivalul Internațional de Teatru Nou Arad 2024 / PROGRAM
Participă teatre și trupe din București, Sibiu, Sfântu Gheorghe, Brăila, Cluj Napoca și Budapesta.
Flavius Neamciuc, fotograf timișorean stabilit la Berlin, aduce un nou concept de studio la Timișoara
Proiectul reprezintă un studio pop-up de fotografie inedit, care combină ședințele de fotografie profesioniste cu evenimente culturale.
Evenimentele culturale ale săptămânii 14 - 20 aprilie 2024
Festival de teatru cu trupe din 11 țări și spectacole jucate în 10 limbi. 200 de oameni pe aceeași scenă, într-un concert-eveniment. Garry Kasparov în premieră la Timișoara. Sunt doar trei propuneri pentru această săptămână, adresate amatorilor de cultură și tehnologie.
„File... în culori de apă”, expoziție de acuarelă la Bibliotecă, la Arad
Cu multă creativitate, talent și pasiune, Alina Pătroiu transformă acuarela într-o adevărată simfonie de culori, transmițând bucurie, încredere și optimism.
Nicolae Grigorescu, expoziție aniversară la Muzeul de Artă Arad
Printre tablourile expuse la Arad se una dintre cele mai frumoase picturi semnate de Nicolae Grigorescu, “Țărăncuțe (De la fântână)”, adusă dintr-o colecție privată.
Festivalul Artei Florale la Iulius Town Timișoara / PROGRAM
Festivalul este la doua ediție și are ca temă „Scene și personaje din literatura universală: Inspirație pentru Educație”. Artiștii participanți au realizat aranjamente speciale, având ca inspirație opere clasice ale literaturii și flori spectaculoase.
MONS Beach Volley Festival, în Parcul Rozelor din Timișoara
Timișoara se pregătește pentru a treia ediție a MONS Beach Volley Festival, un eveniment unic care aduce atmosfera vibrantă a plajei chiar în inima orașului.
Conferința Națională „Administrație Românească Arădeană”
Agenda Conferinței Naționale include prezentări, analize și cercetări originale privind aspecte legate de istorie la nivel local, regional, național și universal, dar și creionarea unor portrete și medalioane de personalități.
Noaptea Muzeelor la Complexul Muzeal Arad
Parade de costume militare, demonstraţii de luptă și degustarea de mâncăruri pe care le consumau soldații daci și romani sau soldații lui Vlad Țepeș sunt câteva dintre atracțiile Nopții Muzeelor de la Arad.
Noaptea Muzeelor la Universitatea Politehnica Timișoara
Începând cu ora 16:00 până la ora 22:00, toți cei interesați sunt invitați să descopere istoria tehnologiei informaționale, de la primele calculatoare la realitatea virtuală.
Noaptea Muzeelor la Muzeul Național al Banatului
În curtea Bastionului Theresia, spectacolele de istorie vie se vor împleti cu momentele artistice și cu atelierele interactive într-un mare show comun al grupurilor de reconstituire istorică și artistice.
Festivalului Euroregional de Teatru - TESZT 2024 / PROGRAM
Programul reunește 24 spectacole din Ungaria, Serbia, Croația, Slovenia, Grecia, Bulgaria, Italia, Franța, Germania, Marea Britanie și Finlanda.
Evenimentele culturale ale săptămânii 21 - 27 mai
TESZT 15, gală de operă, Ecluze pe Bega, filme, concerte cu Timpuri Noi și Sarmalele Reci, Casuța Piticilor pentru copii și un tur ghidat prin Elisabetin sunt câteva dintre propunerile săptămânii.
„Tricouri de Legendă ale Fotbalului Românesc” la Shopping City Timișoara
Expoziția cuprinde tricouri purtate de nume celebre ale fotbalului românesc, peste 100 de articole, vechi de peste 80 de ani, precum autografe, fanioane, bilete, programe, medalii și mingi, dar și alte obiecte expuse de colecționarii locali.
”Vivien Leight: Ultima conferință de presă” la Sunlight Theatre 2024
Spectacolul, prezentat în premieră la Timișoara, reconstituie ultimele zilei de viață ale actriței Vivien Leigh, devenită acum o umbră a starului adulat de altădată. Jocul viu, pătimaș, al Lamiei Beligan vă va purta ”pe aripile vântului”, ale amintirilor aşternute, cândva, de marea actriţă pe hârtie.
Trei spectacole timișorene și scena independentă după 2023
Cele trei spectacole vor fi prezentate ca o oglindă a contextului local în ceea ce privește artele performative după anul efervescent 2023, în microstagiunea „INdependent@TM” organizată de Asociația Proteszt. 
Galeria Terapiilor pentru copiii cu nevoi speciale, ediția a treia / PROGRAM
Evenimentul reunește terapeuți, pedagogi și specialiști de renume național și internațional, precum și persoane cu dizabilități în cadrul a trei conferințe care vor putea fi urmărite online.
”Pacea mondială”, expoziție-manifest în cadrul proiectului Fabrica de cultură
Ce înseamnă pacea pentru copiii sârbi și români a fost provocarea pe care artista Livia Mateiaș a propus-o elevilor în două școli din Timișoara și Pancevo. Mesajele, picturile și creațiile lor se regăsesc în cadrul expoziției „Pacea mondială".
Festivalul Întoarcerea la folk, ediția a II-a, la Giroc
În cadrul festivalului va avea loc și o sesiune “Pune mâna pe chitară”, care se va încheia recitalul celebrului grup de chitariști timișoreni Flores, apărut în anul 1979.
„PreHistoria”, festival de arheologie experimentală / PROGRAM
Festivalul, organizat de Muzeul Național al Banatului la Punctul Muzeal Parța, este o veritabilă călătorie în timp, care ne permite să retrăim cotidianul comunităților neolitice din Banat.
Sarmalele Reci vin În Spatele Casei, la Timișoara
Sarmalele Reci promit un concert în care șprițul, ironia și părerile politice se vor amesteca cu nostalgii și iubiri mai noi sau mai vechi.
Atelier creativ ”Origami interior”
Ghidați de Andrei Hleba, veți avea ocazia să folosiți tehnica japoneză de împăturire a hârtiei numită Origami.
BAC Improvizat – Educație alternativă prin artă pentru elevii din Timișoara
27 mai 2024 - 31 mai 2024    
Toată ziua
Proiectul își propune să încurajeze înțelegerea profundă a operelor literare, în detrimentul învățării mecanice, prin intermediul artei și al improvizației, pornind de la operele incluse în programa de Bacalaureat pentru Limba și Literatura Română.
Evenimentele culturale ale săptămânii 28 mai - 3 iunie
Luna lui Cireșar începe cu o mulțime de evenimente pentru toată familia, în special pentru cei mici. Cele mai multe au loc în aer liber, în parcurile orașului.
Vernisaj de fotografie la Bibliotecă: Colecția Foto Club Arad 2024
Iubitorii de artă fotografică vor putea să admire diverse stiluri și numeroase tematici abordate, de la fotografia de portret și de reportaj, la fotografii-eseu și peisaje cosmice.
teatru @UMFT: ”Omul din cerc” de Matei Vișniec
Vedeți cum te poți ”pregăti” de sesiune, când ești student la medicină, cu ... teatru!
”Călătorie cu trenul la Arad”, expoziție de modelism și istorie feroviară
Pe tot parcursul expoziției, copiii au ocazia de a participa, gratuit, la Atelierul de modelism. De asemenea, de 1 iunie, intrarea este liberă pentru copii.
Evenimente dedicate Zilei Copilului în Parcul Rozelor și în Parcul Copiilor din Timișoara
În premieră la Timișoara, duminică, 2 iunie, vor răsuna la Teatrul de Vară din Parcul Rozelor hituri Disney, distinse cu premii Oscar, Golden Globe şi Grammy,  în interpretarea unor voci celebre.
”Weekend în familie” la Lugoj, cu Lora, Yvonne și Olivia Addams
Vor avea loc concerte, spectacole pentru copii, ateliere și activități pentru toată familie, competiții sportive, activităși folclorice.
Petrecere și activități distractive de 1 Iunie, pe Stadionul Știința
Campusul Universității Politehnica Timișoara se va transforma sâmbătă, 1 iunie , într-o adevărată lume a copilăriei cu ocazia celei de-a treia ediții a Poli Kids Fest.
Luna Constructim la Muzeul Național al Banatului. Acces gratuit în iunie la toate expozițiile
În premieră națională, principala instituție muzeală din vestul României își deschide larg porțile și așteaptă publicul oferind acces fără costuri grație unui parteneriat cu compania timișoreană  Constructim SA.
Turneu de șah la Muzeul Național al Banatului
Muzeul Național al Banatului organizează, cu ocazia Zilei Copilului, un turneu de șah cu premii. Participarea este gratuită.
Pământ. Natură. Viață - Atelier de modelaj
Evenimentul face parte din proiectul Crossroads, inițiat de Livia Mateiaș, prin care oamenii comunității sunt invitați să-și împărtășească talentele oferind ateliere creative pe diferite domenii la Podul de Poveste.
Spectacolele lunii iunie ale Operei Naționale Române Timișoara
Află care sunt spectacolele lunii, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Programul lunii iunie al Teatrului Național Timișoara
Află care sunt spectacolele lunii, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Events on 16 mai 2024
Events on 19 mai 2024
Events on 23 mai 2024
Events on 26 mai 2024
Events on 29 mai 2024
datorii la intretinere
luni, 15 septembrie 2025, 17:35

Dominic Fritz: 1,4 miliarde de lei, subvenții pentru Colterm în ultimii zece ani

Primăria Timișoara a cheltuit aproape un miliard și jumătate de lei în ultimii zece ani pentru a subvenționa producția de energie termică....

Dominic Fritz: 1,4 miliarde de lei, subvenții pentru Colterm în ultimii zece ani
concurs povestiri istorice
luni, 15 septembrie 2025, 13:37

Concurs Național de Scurte Povestiri cu temă istorică pentru elevii din clasele I-XII

Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Prahova din Ploiești, lansează Concursul Național de Scurte Povestiri cu temă istorică intitulat...

Concurs Național de Scurte Povestiri cu temă istorică pentru elevii din clasele I-XII
accident rutier sofer fara RCA
luni, 15 septembrie 2025, 13:16

Juridic | Accident rutier în care șoferul vinovat nu are RCA

Bine v-am regăsit, dragi ascultători, în cadrul rubricii noastre juridice! Astăzi voi răspunde unui ascultător din Timișoara care ne-a...

Juridic | Accident rutier în care șoferul vinovat nu are RCA
Superliga de polo pe apă: Duelul CSM – CSU Oradea, în prima rundă
luni, 15 septembrie 2025, 12:55

Superliga de polo pe apă: Duelul CSM – CSU Oradea, în prima rundă

Campioana CSM Oradea va debuta în noua stagiune internă pe teren propriu, chiar în compania conctidatinei CSU, pe data de 27 septembrie, urmând...

Superliga de polo pe apă: Duelul CSM – CSU Oradea, în prima rundă
luni, 15 septembrie 2025, 11:33

Accident feroviar în Bihor. Un tren a deraiat după ce a lovit un autoturism

Un automotor care circula pe ruta Salonta – Kotegyan (Ungaria) a lovit un autoturism Mercedes înmatriculat în Franța, la un pasaj de trecere la...

Accident feroviar în Bihor. Un tren a deraiat după ce a lovit un autoturism
luni, 15 septembrie 2025, 11:29

Agromalim Arad: Soluții pentru agricultură; carantină pentru animalele expuse

Animalele expuse, după o pauză de câțiva ani, la cel mai mare târg de specialitate din vestul țării, Agromalim, desfășurat în weekend la...

Agromalim Arad: Soluții pentru agricultură; carantină pentru animalele expuse
luni, 15 septembrie 2025, 09:31

Corneliu Birtok-Băneasă și proiectele sale educaționale, succes la Salonul Internaţional Excellent IDEA 2025

Juriul Salonului Internaţional Excellent IDEA 2025 a apreciat diversitatea invențiilor, modul de promovare al acestora, activitățile non-formale...

Corneliu Birtok-Băneasă și proiectele sale educaționale, succes la Salonul Internaţional Excellent IDEA 2025
luni, 15 septembrie 2025, 09:28

Fatum Nyiregyhaza, câștigătoarea Cupei CSM Lugoj

Tot ieri, CSM Lugoj a pierdut cu 3-1 în fața Coronei Brașov și încheie cu înfrângeri pe linie turneul tradițional dinainte de startul noului...

Fatum Nyiregyhaza, câștigătoarea Cupei CSM Lugoj