Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Lideri naționali și internaționali în lupta împotriva cancerului și a bolilor alergice se întrunesc la Timișoara

21 august 2026 @ 10:00 –

Conferința propune o amplă perspectivă asupra vieții cotidiene din spațiul arădean, reunind cercetători și specialiști preocupați de istoria, cultura, spiritualitatea, societatea și evoluția orașului Arad de-a lungul timpului.

Articol de Dana Florea, 21 august 2026, 10:00

Conferința „Viața cotidiană a Aradului de-a lungul timpului”, la Biblioteca Județeană Arad

Cercetarea cancerului și a bolilor alergice se află în centrul discuțiilor conferinței organizate de clinica OncoGen Timișoara miercuri, 26 octombrie 2016, la sediul său de lângă Spitalul Clinic Județean de Urgență ”Pius Brânzeu” Timișoara.

Evenimentul va avea o dublă însemnătate, fiind în același timp aniversarea primului an de existență al clinicii, dar și lansarea a două programe de cercetare dezvoltate de colectivul OncoGen și coordonate de experți din străinătate.

Vor participa o serie de profesioniști de top din domeniul prevenției și depistării cancerului din România și din străinătate, dar și din administrația națională și locală din domeniul sănătății și al educației. Printre aceștia se numără: Prof. Mihai Dima, Președintele ANCS, Prof. Adrian Curaj, fost Ministru al Educației, Dana Gheorghe, Director General ANCS.

Conferința va reprezenta o oportunitate de dezvoltare a colaborării cu două centre universitare prestigioase din Germania și Austria –Universitatea Tehnică din Dresda, respectiv Universitatea de Medicină din Viena.

Din partea acestora vor participa distinși cercetători din sfera academică, precum și din mediul privat: Prof. Torsten Tonn, Director medical al Centrului de Cruce Roșie și Transfuzie Sanguină, Dresda, Germania; Prof. Rudolf Valenta, Coordonatorul Departamentului de Imunopatologie și Cercetare în alergologie de la Universitatea Medicală din Viena; Dr. Michaela Fritz, Prorector pe probleme de Cercetare și Inovare, Universitatea Medicală din Viena; Erhard Busek, Președintele Institulului pentru Regiune Dunării și Europa Centrală, cei doi directori ai proiectelor care se vor lansa: Dr. Rauf Bhat (Germania) și Dr. Chen Kuan-Wei (Austria).

Cele două proiecte vor contribui la creșterea participării României în domenii de cercetare la standarde europene și la crearea unui nucleu de competență științifică de înalt nivel în aplicarea tehnologiilor avansate de prevenție și depistare a cancerului și bolilor bazate pe alergene.

Mai multe evenimente din Timişoara şi din partea de vest a ţării. 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
24
8
9
12
13
17
24
26
29
30
31
1
+
2
+
3
+
4
5
6
Au început înscrierile pentru Concursul Național Cangurul de Matematică Aplicată
Concursul este destinat elevilor din clasa pregătitoare și clasele I-XII și stimulează intuiția și creativitatea elevilor, având o structură relativ similară testelor PISA.
”Leonce și Lena” de Georg Büchner la Teatrul German de Stat Timișoara
O comedie melancolică despre doi tineri care nu-și găsesc locul. Leonce și Lena sunt doi străini într-o lume irațională, în care doar ironia și autoironia mai puteau oferi o consolare.
Spectacolul "Amanta", pe scena Operei Române din Timişoara
Savuroasa comedie "Amanta" în regia lui Armand Calinovici , o adaptare după celebra lucrare " Încurcă lume " de A.D.Hertz , pusă în scenă de [...]
Asociația Acasă în Banat lansează volumul ”Morile de la Rudăria”
Volumul dezvăluie povestea sitului unic în țară cu 25 de mori de apă și va fi lansat la Căminul Cultural din localitatea cărăşeană Eftimie Murgu.
Campionatul Național de Dans Sportiv pe secțiuni 2025, la Timișoara / PROGRAM
Aflat la cea de-a 33-a ediție, evenimentul aduce pe ringul de dans energia, eleganța și pasiunea celor mai buni sportivi ai momentului. Organizatori sunt Federația Română de Dans Sportiv și Agenția Națională pentru Sport și Clubul de Dans Sportiv Magnum Team Timișoara.
Programul lunii aprilie la Teatrul Maghiar de Stat Tmișoara
În aprilie, Teatrul Maghiar din Timișoara prezintă o nouă premieră, de data acesat pentru copii, „Scufița Roșie”, și reluarea, printre cele 22 de reprezentații din luna aprilie, a premierei absolute din luna trecută, „Sezon mort”.
S-au deschis înscrierile pentru Timotion 2025
Anul acesta Timotion aduce 9 curse, pentru toate nivelurile de antrenament, inclusiv o cursă de 1 km.
Evenimentele culturale ale săptămânii 4 - 10 martie, la Timișoara
Din oferta culturală a săptămânii: Doc-minică, concert Blues Doctors, o mulțime de filme de 8 martie, spectacole și la teatru, și la operă, iar la filarmonică poate fi ascultată o lucrare fascinantă a lui Bela Bartok - Castelul Prințului Barbă Albastră.
Programul lunii martie la Opera Națională Română Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Festivalul–Concurs ”Gelu Stan” 2025, la Lugoj
Festivalul este organizat de Centrul de Cultură și Artă Timiș și este dedicat omagierii dirijorului, profesorului, muzicologului și omului de radio Gelu Stan, născut în orașul de pe Timiș.
”La micul fix” - Expoziție de fotografie Robert Șerban
Robert Șerban vă invită să descoperiți frumusețea detaliilor care spun povești și imagini surprinse din mers, momente prinse în fugă.
Expoziție educativă de fluturi și albine vii, la Iulius Town
Veți putea admira de aproape peste 15 specii unice de fluturi exotici din America de Sud și Asia, unele în premieră, și peste 4000 de albine într-un un stup transparent.
Odiseea Sarcinii, un eveniment dedicat viitoarelor mămici, la Timișoara
Speakeri de top, specialiști renumiți în domeniul maternității și pediatriei vor împărtăși sfaturi esențiale și informații actualizate pentru o tranziție lină către rolul de părinte.​
ANULAT / ”Întoarcerea la Origini” cu Marius Mihalache & Band, la Timișoara
Concertul propune o călătorie muzicală prin muzica românească reinterpretată într-o manieră originală și captivantă. Invitat special este Mihai Mărgineanu.
Înscrieri pentru jocul-concurs internațional Cangurul Lingvist – Engleză
Destinat elevilor din clasele I-XII, concursul testează cunoștințele de limbă și civilizație, intuiția, logica și viteza de reacție.
Salonul Industriei Ușoare, ediția de primăvară, la Timișoara
Peste 50 de firme din întreaga țară vor prezenta o gamă variată de produse, îmbrăcăminte, bijuterii și articole de artizanat.
Festivalul Filmului Francez revine la Timișoara / PROGRAM
Tema din acest an a Festivalului, Échos, explorează modul în care poveștile și imaginile rezonează de-a lungul generațiilor. Programul cuprinde 27 de filme care îmbină opere esențiale și filme realizate de talente emergente.
Noaptea de Poezie la Muzeul Apei din Timișoara
Evenimentul marchează Ziua Mondială a Poeziei și aduce în prim-plan literatura și muzica de calitate, sensibilitatea, inteligența și frumusețea cuvintelor.
Festivalul-Concurs Lada cu Zestre 2025 / PROGRAM
Peste 54 de localități s-au înscris în competiția care celebrează cultura vie și tradițiile autentice din județul Timiș.
Evenimentele culturale ale săptămânii 24 - 31 martie la Timișoara
O săptămână cu Bookfest, filme italiene, expoziții, tururi ghidate în culisele Teatrului Maghiar și o premieră la Teatrul Național Timișoara, povestea lui Richard al III-lea.
Salonul de Carte Bookfest 2025 la Timișoara / PROGRAM
Timp de patru zile, din 27 până în 30 martie, vizitatorii vor găsi cele mai bune cărți la cele mai bune prețuri și vor putea participa la lansări de carte, dezbateri literare și ateliere pentru copii.
Construcții LEGO într-o expoziție inedită și ateliere pentru copii la Iulius Town
Expoziția prezintă o colecție impresionantă de machete, realizate din mii de cărămizi LEGO, una dintre cele mai impresionante construcții expuse fiind o grandioasă navă de croazieră.
Evenimentele culturale ale săptămânii 1 - 7 aprilie la Timișoara
O săptămână cu spectacole de teatru sau de operă, filme, muzică, lansări de carte și două evenimente care au ca temă mâncarea.
Cele mai mari companii din Timișoara, la Zilele Carierei UPT
Zilele Carierei este un eveniment organizat de Universitatea Politehnica Timișoara, ajuns la ediția XXVI-a.
În ritmul lumii, cea mai amplă retrospectivă Ștefan Bertalan, la Timișoara
Expoziția, curatoriată de Bernard Blistène, cuprinde peste 250 de lucrări care explorează viziunea profundă a lui Bertalan asupra relației dintre natură, formă și percepție.
Programul lunii aprilie la Opera Națională Română Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Events on 26 februarie 2025
Events on 3 martie 2025
Events on 19 martie 2025
Events on 20 martie 2025
Events on 21 martie 2025
Events on 23 martie 2025
Events on 4 aprilie 2025
pasaport pentru europa workshop arad
Business, cariere miercuri, 20 mai 2026, 17:00

„Pașaport pentru Europa”, program educațional la Biblioteca Județeană din Arad

20 mai 2026 - 24 iunie 2026 @ 17:00 - Biblioteca Județeană „Alexandru D. Xenopol” Arad găzduiește, în lunile mai și iunie, programul...

„Pașaport pentru Europa”, program educațional la Biblioteca Județeană din Arad
Dialog între generații la Timișoara: întâlnire cu Andreea Voica și Vasile Conea
Business, cariere joi, 7 mai 2026, 17:00

Dialog între generații la Timișoara: întâlnire cu Andreea Voica și Vasile Conea

7 mai 2026 @ 17:00 - Publicul va avea ocazia să descopere povești de viață, momente artistice și experiențe care definesc parcursul a două...

Dialog între generații la Timișoara: întâlnire cu Andreea Voica și Vasile Conea
atu targ educational
Business, cariere miercuri, 18 martie 2026, 09:00

A patra ediție a târgului educațional „Timișoara – ATU pentru educația ta” aduce universități și programe de studiu pentru viitorii studenți

18 martie 2026 @ 9:00 - 15:00 - Evenimentul se adresează elevilor din clasele a XI-a și a XII-a din judetul Timiș și oferă liceenilor...

A patra ediție a târgului educațional „Timișoara – ATU pentru educația ta” aduce universități și programe de studiu pentru viitorii studenți
Learning Grounds ajunge la Timișoara: învățarea ca stil de viață, nu doar ca pregătire pentru job
Business, cariere marți, 10 martie 2026, 16:30

Learning Grounds ajunge la Timișoara: învățarea ca stil de viață, nu doar ca pregătire pentru job

10 martie 2026 @ 16:30 - Evenimentul se adresează profesioniștilor cu experiență, antreprenorilor, liderilor și tuturor celor care cred că...

Learning Grounds ajunge la Timișoara: învățarea ca stil de viață, nu doar ca pregătire pentru job
Business, cariere marți, 18 noiembrie 2025, 17:00

Ecouri – ateliere de interpretare a artei prin dialog și reflecție, la Timișoara

18 noiembrie 2025 - 25 noiembrie 2025 @ 17:00 - 19:00 - Proiectul își propune să creeze un spațiu accesibil și deschis pentru oricine dorește...

Ecouri – ateliere de interpretare a artei prin dialog și reflecție, la Timișoara
Business, cariere sâmbătă, 11 octombrie 2025, 10:00

Design Day Timișoara 2025 – Transformă-ți spațiul cu ajutorul experților în design interior

11 octombrie 2025 @ 10:00 - Evenimentul este dedicat tuturor celor care vor să înțeleagă rolul designerului de interior, să afle răspunsuri la...

Design Day Timișoara 2025 – Transformă-ți spațiul cu ajutorul experților în design interior
Business, cariere miercuri, 1 octombrie 2025, 09:30

RoEnergy Timișoara 2025 – Târgul unde energia devine mai accesibilă

1 octombrie 2025 - 3 octombrie 2025 @ 9:30 - 17:30 - Timp de trei zile, vizitatorii pot sta de vorbă cu experți și pot vedea echipamente live –...

RoEnergy Timișoara 2025 – Târgul unde energia devine mai accesibilă
Business, cariere vineri, 1 aprilie 2016, 19:00

Leadership feminin în societatea românească: “Eu sunt ANA” aduce inspirația la Timișoara

1 aprilie 2016 - 13 mai 2016 @ 19:00 - A 41-a ediție a Festivalul Internațional ”Timișoara Muzicală” se desfășoară la Filarmonica Banatul...

Leadership feminin în societatea românească: “Eu sunt ANA” aduce inspirația la Timișoara