Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Lucrări de Rossini și Bizet, la Filarmonica Banatul

28 martie 2025 @ 19:00 –

Dirijor: Keuntae Park. Solistă: Sophie Dervaux – fagot

Articol de Dana Florea, 28 martie 2025, 19:00

Lucrări de Rossini și Bizet, la Filarmonica Banatul

Orchestra simfonică „Remus Georgescu” a Filarmonicii Banatul Timișoara, dirijată de Keuntae Park, va interpreta, vineri, 28 martie 2025, de la ora 19:00, la Sala Capitol, Uvertura Cenușăreasa de Gioachino Rossini.

Aceluiași compozitor îi aparține următoarea lucrare din program – Concertul pentru fagot și orchestră în fa major, WoO 23, ce o va avea ca solistă pe apreciata Sophie Dervaux.

Seara se încheie cu Simfonia „Roma” de  Georges Bizet.

Uvertura „Cenușăreasa” („La Cenerentola”) de Gioachino Rossini este o lucrare orchestrală celebră, bazată pe basmul cu același nume. A fost compusă în 1817, fiind o creație dinamică, ce reflectă atmosfera specifică basmului, cu elemente romantice, dar și comice ori dramatice – o explozie melodică ce caracterizează stilul lui Rossini.

Concertul pentru fagot și orchestră în fa major, WoO 23 a fost compus de Rossini în 1811. Concertul a fost scris, în principal, pentru a demonstra expresivitatea instrumentului, timbrul său cald, dar și pentru a satisface nevoile interpretative ale timpului, prin contribuția la dezvoltarea repertoriului pentru acest instrument.

Istoria Simfoniei „Roma” de G. Bizet, care încheie programul serii, a început odată cu câștigarea „Prix de Rome” în 1857, o bursă de studiu oferită tinerilor artiști din Franța. Astfel, Bizet și-a petrecut următorii doi ani studiind gratuit la Academia Franceză din Roma. Deși, apoi urma să studieze timp de un an în Germania, a rămas în Italia până în iulie 1860. Acolo, a vizitat locuri în care nu ajunsese în călătoriile sale anterioare dintre 1858 – 1859. La Rimini, a planificat mai întâi o simfonie în patru mișcări dedicate câte unui oraș italian – Roma (mișcarea de deschidere), Veneția (Andante), Florența (Scherzo) și Napoli (partea finală).

Bizet a scris prima versiune completă a Simfoniei în 1866. A revizuit-o în 1868, dar fiind încă nemulțumit, și acestei versiuni i-a adus modificări. Până în 1871 pare să fi renunțat să mai schimbe ceva la lucrare, concentrându-se pe alte proiecte. Simfonia completă în cea mai recentă versiune cunoscută a avut premiera după moartea sa, în 1875. Lucrarea a fost publicată în 1880 sub numele de „Roma ”și, probabil, încorporează unele dintre modificările sale făcute în 1871.

„Roma” este o lucrare în cadrul căreia fluctuațiile între mișcări sunt foarte dese. Cuprinde treceri de la strălucire și dinamică, la pedanterie academică și pasaje lente, adesea considerate „greoaie și plictisitoare”. Cu toate acestea, Gustav Mahler s-a gândit suficient de mult la „Roma” pentru a conduce premiera de la Viena în 1898–99 și pentru a o expune publicului american în 1910.

Sophie Dervaux

Este prim-fagotistă a Filarmonicii din Viena și a Orchestrei Operei de Stat din Viena din 2015. Anterior, a fost contrafagotistă principală a Filarmonicii din Berlin.

Ea este laureată a numeroase concursuri prestigioase, inclusiv Concursul Internațional de Muzică ARD München (2013) și Beethoven Ring Bonn (2014). Ca solist, a cântat cu orchestre renumite precum Filarmonica din Viena, Konzerthausorchester Berlin și Orchestra National de Lyon. Repertoriul ei solistic include lucrări de Vivaldi, Saint-Saëns, Jolivet, Strauss, Mozart, Hummel, Haydn, Paganini și alții.

Sophie Dervaux a cântat în cele mai prestigioase săli de concerte din lume, inclusiv Philharmonie de Paris, Berlin Philharmonie, Suntory Hall Tokyo, Carnegie Hall New York, Royal Albert Hall London.

În octombrie 2022, al treilea album al ei Bach-Haydn, cu lucrări ale lui Johann Christian Bach și ale lui Johann Michael Haydn a fost lansat de Berlin Classics. Albumul său de debut din 2021, înregistrat alături de pianistul Sélim Mazari pentru Berlin Classics, a fost intens lăudat de presă și a primit premiul German Record Critics’ Award.

Sophie Dervaux predă la Musik und Kunst Privatuniversität der Stadt Wien și susține cursuri de master la conservatoare renumite din întreaga lume. Ea este „Püchner Artist” din 2014 și este pasionată de a-și face instrumentul mai cunoscut.

Keuntae Park

Este câștigătorul Premiului I al Concursului Internațional de Dirijat Opéra de Baugé din Franța. A fost recompensat, de asemenea, cu Premiul Orchestrei și Premiul Publicului și este un apreciat colaborator al Filarmonicii ??????? Timișoara în stagiunea 2024/25. De asemenea, este dirijor principal și director artistic adjunct al Neue Philharmonie Berlin din sezonul 2021/22.

A dirijat, printre altele, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, Konzerthausorchester Berlin, Komische Oper Berlin, Brandenburg State Orchestra Frankfurt, Staatsorchester Braunschweig, Hamburger Symphoniker, Kammerorchester Basel, Romanian Chamber Orchestra, Seul Philharmonic Orchestra, KBS National Symphony Orchestra și Korean Symphony Orchestra.

Keuntae, născut în Seul, Coreea de Sud, a început lecțiile de vioară și pian la patru ani. S-a format ca pianist la Yewon School și a debutat în 2004 la Kumho Prodigy Concerts. Ca pianist, a cântat în săli prestigioase, inclusiv Carnegie Hall, Konzerthaus Berlin, Müpa Budapest și Centrul de Arte din Seul.

Biletele se găsesc pe site-ul Filarmonicii Banatul Timișoara, la casierie și online.

Pagina spectacolului.

Programul lunii aprilie al Filarmonicii Banatul Timișoara.

Mai multe evenimente din Timișoara și din partea de vest a țării.

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
29
3
4
5
6
12
20
22
23
27
30
1
+
2
+
Evenimentele culturale ale săptămânii 30 aprilie - 7 mai
Filarmonica Banatul va deschide Festivalul „Timișoara Muzicală” cu un concert cu adevărat special. Oratoriul „Iisus pe Muntele Măslinilor”, de L. van Beethoven, poate fi alegerea perfectă pentru Săptămâna Patimilor.
„DORLU ARMÂNLUI” cu Ovidiu Lipan Ţăndărică, Stelu Enache şi Grupul BALKANO la ETHOS
Consiliul Judeţean şi Centrul Cultural Judeţean Arad continuă iniţiativa de a găzdui în aer liber spectacole şi concerte, oferind astfel publicului un reper cultural valoros, [...]
Înscrieri pentru rezidența de dezvoltare de scenarii New Draft
New Draft, prima rezidență de dezvoltare de scenarii dedicată exclusiv proiectelor din România și Republica Moldova, oferă timp de trei luni training asistat pentru dezvoltarea a 12 scenarii de lungmetraj.
Expoziția ”Pompierii arădeni - istorie și identitate”, la Complexul Muzeal Arad
Proiectul reunește patru expoziții tematice captivante care celebrează curajul și devotamentul pompierilor arădeni de-a lungul istoriei.
Ziua Europei sărbătorită la Timișoara
Artista britanică Sonique, Nico și Cezat Ouatu vor fi prezenți pe scena din Piața Victoriei din Timișoara. Muzeul Satului Bănățean marchează această zi cu muzică militară, peruană și spectacole.
Harababura Vinyl Fair, o călătorie în universul muzicii
Evenimentul aduce împreună colecționari și pasionați pentru a sărbători farmecul și cultura vinilului.
”Povești din vecini” în cartierele timișorene Ciarda Roșie și Bucovina
Evenimentul face parte din programul Ex-Centrica derulat de Casa de Cultură a Municipiului Timișoara, dedicat organizării de activități culturale în cartiere.
Flavius Neamciuc, fotograf timișorean stabilit la Berlin, aduce un nou concept de studio la Timișoara
Proiectul reprezintă un studio pop-up de fotografie inedit, care combină ședințele de fotografie profesioniste cu evenimente culturale.
Evenimentele culturale ale săptămânii 14 - 20 aprilie 2024
Festival de teatru cu trupe din 11 țări și spectacole jucate în 10 limbi. 200 de oameni pe aceeași scenă, într-un concert-eveniment. Garry Kasparov în premieră la Timișoara. Sunt doar trei propuneri pentru această săptămână, adresate amatorilor de cultură și tehnologie.
Festivalul Artei Florale la Iulius Town Timișoara / PROGRAM
Festivalul este la doua ediție și are ca temă „Scene și personaje din literatura universală: Inspirație pentru Educație”. Artiștii participanți au realizat aranjamente speciale, având ca inspirație opere clasice ale literaturii și flori spectaculoase.
Festivalul de Operă şi Operetă continuă cu "Rigoletto"
Festivalul de Operă şi Operetă continuă sâmbătă, 30 august, cu opera "Rigoletto". Festivalul se află la a X-a ediţie şi este organizat de Opera Naţională [...]
Festivalului Euroregional de Teatru - TESZT 2024 / PROGRAM
Programul reunește 24 spectacole din Ungaria, Serbia, Croația, Slovenia, Grecia, Bulgaria, Italia, Franța, Germania, Marea Britanie și Finlanda.
Evenimentele culturale ale săptămânii 21 - 27 mai
TESZT 15, gală de operă, Ecluze pe Bega, filme, concerte cu Timpuri Noi și Sarmalele Reci, Casuța Piticilor pentru copii și un tur ghidat prin Elisabetin sunt câteva dintre propunerile săptămânii.
Orchestra Big Band, premiată în Austria la Campionatul European pentru Orchestre de Suflători 2014, concertează la Gradina Capitol
Gradina de Vară Capitol Timişoara găzduieşte în 14 septembrie, de la ora 20.00, un concert al Big Band Timişoara.  Concertul va celebra câştigarea locului doi de [...]
Joc şi cânt popular la Ruga Timişoarei
Timi;orenii sunt invitaţi la rugă la Teatrul de Vară din Parcul Rozelor. Consiliul Local şi Primăria Timişoara, împreună cu Casa de Cultură a Municipiului Timişoara [...]
„PreHistoria”, festival de arheologie experimentală / PROGRAM
Festivalul, organizat de Muzeul Național al Banatului la Punctul Muzeal Parța, este o veritabilă călătorie în timp, care ne permite să retrăim cotidianul comunităților neolitice din Banat.
Atelier creativ ”Origami interior”
Ghidați de Andrei Hleba, veți avea ocazia să folosiți tehnica japoneză de împăturire a hârtiei numită Origami.
Spectacole, ateliere de creaţie şi tradiţionala cursă a răţuştelor la Festivalul BEGA BULEVARD
Cea de-a şaptea ediţie a Festivalul Bega Bulevard, organizat de Primăria Timişoara, are loc între 5 şi 7 septembrie şi se desfăşoară, la fel ca [...]
Evenimentele culturale ale săptămânii 28 mai - 3 iunie
Luna lui Cireșar începe cu o mulțime de evenimente pentru toată familia, în special pentru cei mici. Cele mai multe au loc în aer liber, în parcurile orașului.
teatru @UMFT: ”Omul din cerc” de Matei Vișniec
Vedeți cum te poți ”pregăti” de sesiune, când ești student la medicină, cu ... teatru!
Atmosferă antică şi medievală, dar şi muzică şi sport la "Serbările Cetăţii" de la Caransebeş
Festivalul "Serbările Cetăţii" de la Caransebeş se află la a XI-a ediţie, iar anul acesta are loc în perioada 11 - 14 septembrie. Festivalul este [...]
”Călătorie cu trenul la Arad”, expoziție de modelism și istorie feroviară
Pe tot parcursul expoziției, copiii au ocazia de a participa, gratuit, la Atelierul de modelism. De asemenea, de 1 iunie, intrarea este liberă pentru copii.
Festival-concurs naţional de interpretare (folclor) MARIANA DRĂGHICESCU
Sala „Capitol” a Filarmonicii Banatul din Timişoara găzduieşte vineri, 19 septembrie, ediţia a XII-a Festivalului naţional de interpretare „Mariana Drăghicescu”, zi în care vor avea [...]
Pământ. Natură. Viață - Atelier de modelaj
Evenimentul face parte din proiectul Crossroads, inițiat de Livia Mateiaș, prin care oamenii comunității sunt invitați să-și împărtășească talentele oferind ateliere creative pe diferite domenii la Podul de Poveste.
Events on 16 mai 2024
Events on 19 mai 2024
Events on 26 mai 2024
Events on 29 mai 2024
filarmonica banatul
Concerte simfonice vineri, 12 iunie 2026, 19:00

„Variations of Time”, un dialog muzical peste secole, la Filarmonica Banatul

12 iunie 2026 @ 19:00 - Programul serii are în centru conceptul de variațiune, arta de a transforma o temă muzicală fără a-i pierde...

„Variations of Time”, un dialog muzical peste secole, la Filarmonica Banatul
zilele veveritelor 2026 Buzias
Concerte simfonice sâmbătă, 13 iunie 2026, 00:00

Festivalul ”Zilele Veverițelor” 2026 la Buziaș / PROGRAM

13 iunie 2026 - 14 iunie 2026 @ ore diverse - Festivalul „Zilele Veverițelor” revine la Buziaș în perioada 13–14 iunie 2026, cu două zile...

Festivalul ”Zilele Veverițelor” 2026 la Buziaș / PROGRAM
Programul educațional SoNoRo Interferențe ajunge pentru prima dată la Arad
Concerte simfonice vineri, 7 octombrie 2016, 18:00

Programul educațional SoNoRo Interferențe ajunge pentru prima dată la Arad

7 octombrie 2016 - 14 octombrie 2016 @ 18:00 - A șasea ediție a Festivalului European de Teatru Eurothalia aduce la Timișoara, în perioada 7 - 14...

Programul educațional SoNoRo Interferențe ajunge pentru prima dată la Arad
Ziua Copilului 2026, sărbătorită la Timișoara prin zeci de evenimente pentru întreaga familie
Concerte simfonice luni, 1 iunie 2026, 10:00

Ziua Copilului 2026, sărbătorită la Timișoara prin zeci de evenimente pentru întreaga familie

1 iunie 2026 @ 10:00 - 20:00 - De la activități în Parcul Copiilor până la spectacole și premiere dedicate celor mici, Timișoara pregătește...

Ziua Copilului 2026, sărbătorită la Timișoara prin zeci de evenimente pentru întreaga familie
Concerte simfonice vineri, 23 septembrie 2016, 19:00

„Awakening” închide ediția aniversară a Festivalului „Timișoara Muzicală” la Filarmonica Banatul

23 septembrie 2016 @ 19:00 -   Unul dintre cele mai așteptate filme ale anului, thriller-ul Câini, în regia lui Bogdan Mirică, ajunge și la...

„Awakening” închide ediția aniversară a Festivalului „Timișoara Muzicală” la Filarmonica Banatul
Concerte simfonice sâmbătă, 6 iunie 2026, 19:00

Gală Corală găzduită de Biserica Sfântul Gerard din Cenad

6 iunie 2026 @ 19:00 - Ediția a VI-a a proiectului cultural „Sf. Gerard de Cenad” debutează cu o Gală Corală susținută de Ansamblul Coral...

Gală Corală găzduită de Biserica Sfântul Gerard din Cenad
Concerte simfonice marți, 26 mai 2026, 00:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 26 mai – 1 iunie, la Timișoara

26 mai 2026 - 1 iunie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și...

Evenimentele culturale ale săptămânii 26 mai – 1 iunie, la Timișoara
Concerte simfonice marți, 19 mai 2026, 00:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 19 – 25 mai, la Timișoara

19 mai 2026 - 25 mai 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și...

Evenimentele culturale ale săptămânii 19 – 25 mai, la Timișoara