Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Make it! Race it! Recycle it! – concurs de ambarcațiuni din materiale reciclate pe Bega, la ediția aniversară

6 iunie 2026 @ 10:00 –

Malul Begăi din zona Parcului Alpinet găzduiește sâmbătă, 6 iunie, cea de-a 10-a ediție a competiției Make it! Race it! Recycle it!. Echipaje creative vor concura cu ambarcațiuni construite din materiale reciclabile, într-un eveniment dedicat protecției mediului, care include curse pe apă, ateliere pentru copii, muzică live și activități interactive pentru public.

Articol de Dana Florea, 6 iunie 2026, 10:00

Make it! Race it! Recycle it! – concurs de ambarcațiuni din materiale reciclate pe Bega, la ediția aniversară

Când

6 iunie 2026    
10:00

Unde

Parcul Alpinet
Spl. Tudor Vladimirescu Nr. 7, Timișoara, Timiș

Tip de eveniment

Sâmbătă, 6 iunie 2026, de la ora 10:00, malul Begăi din zona Parcului Alpinet din Timișoara devine scena uneia dintre cele mai inedite competiții din România.

Ambarcațiuni construite din materiale reciclabile, echipaje creative, curse spectaculoase pe apă, muzică live, ateliere pentru copii și activități dedicate protecției mediului îi așteaptă pe participanți la ediția aniversară a evenimentului Make it! Race it! Recycle it!, organizat cu ocazia  Zilei Internaționale a Mediului. 

Printre echipele înscrise se numără DSS Bega Rockers, Copa del Bega, SportContact United, Nunta de Tinichea, EcoRanger, Cercehelașii, Formula 1, Cocalarii, Marinarii și Păsările Sălbatice.

Vizitatorii vor putea descoperi diferite specii de păsări, vor învăța să identifice urme de animale în natură, se vor bucura de gustări și fructe, vor participa la ateliere de desen și vor putea influența desfășurarea curselor de pe Bega.

Startul primei curse din cele șapte se va da la ora 11:00, iar publicul este invitat să participe activ la distracție. Organizatorii recomandă să veniți pregătiți cu pistoale cu apă, găleți și multă voie bună pentru a-i „încurca” pe navigatorii aflați în competiție.

Pe lângă titlul pentru cea mai rapidă ambarcațiune, vor fi acordate premii pentru cea mai inspirată temă, popularitate, un premiu special și alte trei premii surpriză.

La ora 10.00, va începe votul online pentru premiul „People’s Choice”, pe pagina de Facebook EcoStuff Romania sau pe  Pagina evenimentului.

Ambarcațiunile sunt construite în principal din carton ondulat și hârtie, PET-uri, folie și alte materiale plastice, paleți de plastic sau tuburi PVC,  la care se adaugă multă creativitate.

Make it! Race it! Recycle it! este o competiție unică în România, care promovează reutilizarea, reciclarea și grija pentru mediu într-un mod distractiv și spectaculos.

Gândit ca un exercițiu de educație ecologică alternativă, în care participanții învață să refolosească într-un mod care stimulează creativitatea și lucrul în echipă, proiectul te scoate puțin din zona de confort, încurajează gândirea laterală și stimulează creativitatea.”, transmit reprezentanții EcoStuff Romania.

Aviz către navigatori

Oficiului de Căpitănie Timișoara aduce la cunoștința conducătorilor de nave și de ambarcațiuni de agrement faptul că în ziua de 6 iunie 2026 între orele 08:00-17:00 pe Canalul Bega, de la km 114 + 559 (Podul Mihai Viteazu) la km 114 + 176 (Podul Maria) deplasarea navelor și ambarcațiunilor de agrement, cu excepția celor care participă la competiție (Make it! Race it! Recycle it!), a ambarcațiunilor de căutare și salvare aparținând ISU Banat și formațiunii Salvo a Primăriei Timișoara, este interzisă.

Descoperă mai multe evenimente din Timișoara și din vestul țării.

 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
30
7
13
14
19
21
24
1
+
2
3
+
Concurs Național de Scurte Povestiri cu temă istorică pentru elevii din clasele I-XII
Concursul a ajuns la ediția a IV-a și are ca scop stimularea interesului pentru istorie, precum și dezvoltarea creativității și imaginației tinerei generații.
Lucrări inedite, semnate Szakáts Béla, la Galeria Pygmalion
Expoziția aduce în fața publicului o parte mai puțin cunoscută a creației artistului timișorean: sculptura în lemn.
Spectacolul imersiv „Van Gogh”, în premieră la Timișoara
Spectacolul itinerant al muzeului imersiv al noilor arte, MINA, este inspirat din scrisorile lui Van Gogh către fratele său și oferă publicului o incursiune captivantă în operele celebrului artist olandez.
Târgul Meșterilor Populari la Muzeul Satului Bănățean, Timișoara
Evenimentul reunește artizani specializați în prelucrarea cânepii, țesături de interior, costume populare, împletituri, prelucrarea lemnului și a ceramicii.
Târg de adopții pentru câini și pisici, la Giarmata-Vii
Evenimentul este organizat de Asociaţia Poli sub sloganul ”Ajutaţi-ne să îi ajutăm!”
Evenimentele culturale ale săptămânii 8 - 14 octombrie în Timișoara
Spectacole, concerte, party-uri, lansări de carte, conferințe, o premieră la Opera Națională, un festival de filme basarabene și 25 de ore - la propriu - sunt ofertele săptămânii.
Prima ediție a Festivalului național de interpretare instrumentală și vocală „Luca Novac”
Festivalul este inițiat de Casa de Cultură a Municipiului Timișoara, în semn de prețuire pentru ceea ce a însemnat Luca Novac pentru folclorul bănățean și național.
Expoziția „Femeia Belle Époque: Frumusețe și Eleganță” la Muzeul Banatului
Expoziția explorează modul în care transformările sociale și culturale din perioada Belle Époque au influențat identitatea femeilor și echilibrul de forțe dintre masculin și feminin.
Festivalul Dovleacului la Mailat, județul Arad
Hodi’s pumpkin fest e găzduit de ferma familiei de agricultori Hodi și va fi o bucurie pentru părinți și copii deopotrivă.
Open Call - Înscrieri pentru workshopul “Spectacolul integral a lui Treplev”
Atelierul se adresează tinerilor actori care vor să-și dezvolte o abordare originală, elevilor care se pregătesc pentru facultatea de teatru și actorilor de toate vârstele care vor să-și împrospăteze mijloacele artistice.
Să ciTimişoara - seară de poezie ”tranfrontalieră” la Cărturești Mercy
Ne vor surprinde și încânta doamnele Veronica Balaj (realizator de emisiuni literare la Radio Timișoara) și Mariana Stratulat.
Kunsthalle Bega prezintă expoziția ”Țara de foc”
Expoziția cercetează anumite linii de excluziune din discursurile istorice și ale istoriei artei din România. Curator, Cosmin Costinaș.
”Din întuneric”. Naturi statice și nocturne realizate de copii
20 octombrie 2024 - 21 decembrie 2024    
17:00 - 20:00
Expoziția de la Galeria din Curte reunește pânze realizate de copii reprezentând naturi statice și nocturne inspirate de operele marilor artiști.
Ne/Revăzut | 1956. Revolta de la Poli Timișoara, evocată într-o expoziție new media
Instalația rememorează revolta studențească de la Universitatea Politehnica Timisoara din 30 octombrie 1956, când 4000 de studenți se îndreptau spre Facultatea de Mecanică, cu speranța că se vor putea împotrivi tăvălugului ideologic care amenința să-i îngenuncheze.
Festivalul Internațional de Literatură FILTM 2024 / PROGRAM
”Literatura și noii ei aliați” este tema ediției de anul acesta, care se va desfășura la Timișoara și în trei orașe din județul Timiș.
Istoria familiilor nobile din Banat, într-o expoziție inedită la Muzeul Național al Banatului
Expoziția „Între memorie și uitare. Familii nobile din Banat în perioada modernă” reconstituie o lume a rafinamentului aristocratic prin intermediul unor obiecte rare și valoroase, care au supraviețuit atât capriciilor istoriei, cât și celor două războaie mondiale și regimului comunist.
Tur ghidat în zona centrală a Timișoarei
Pe parcursul turului ghizii vor povesti despre istoria Timișoarei, punctând clădirile importante pentru activitatea Universității Politehnica Timișoara.
Festivalul Internațional de Orgă TimOrgelFest 2024 / PROGRAM
Aflat la a XXIV-a ediție, festivalul, devenit deja o tradiție a lunii octombrie în orașul de pe Bega, se menține mereu proaspăt și inovator, reunind și în acest an artiști extraordinari, într-o serie de concerte inedite.
Înscrieri pentru Concursul  Internațional Cangurul Lingvist – Limba Engleză
Destinat elevilor din clasele I-XII, concursul testează cunoștințele de limbă și civilizație, intuiția, logica și viteza de reacție.
Evenimentele culturale ale săptămânii 29 octombrie - 4 noiembrie, la Timișoara
În acesată săptămână aveți parte de filme, petreceri cu tema previzibilă - Halloween-ul, spectacole în locuri mai mult sau mai puțin convenționale, concerte.
Muntele dezvrăjit. Un dialog despre comunicarea medicală, la Cărturești Mercy
Evenimentul are loc în cadrul proiectului ”Dialogul de anamneză cu pacientul standardizat”, derulat prin Centrul de cercetare Lingvistică aplicată și studii culturale comparate de la Universitatea de Medicină și Farmacie din Timișoara,
Les Films de Cannes à Timișoara 2024, un maraton al filmelor de autor / PROGRAM
"Emilia Pérez” deschide Les Films de Cannes à Timișoara 2024 iar regizorul filmului, Jacques Audiard, va fi prezent într-o sesiune Q&A cu publicul.
Expoziție colectivă de artă contemporană slovacă la Timișoara
Expoziția atrage atenția asupra Dunării, al doilea cel mai lung fluviu din Europa, care leagă mai multe țări, inclusiv Slovacia și România.
OUT OF THE BOX, expoziție inedită cu creații ale deținuților din penitenciare
Expoziția este un proiect unic, coordonat de Regina Damian, ce aduce în fața publicului larg creațiile artistice ale deținuților din penitenciarul Timișoara, oameni care și-au redescoperit vocea interioară și exprimarea prin arta vizuală.
Events on 18 octombrie 2024
Events on 20 octombrie 2024
Events on 23 octombrie 2024
Events on 26 octombrie 2024
Events on 27 octombrie 2024
tur ciclist timisoara szeged kartok
Sport, sănătate sâmbătă, 30 mai 2026, 10:00

Turul ciclist-cultural Timișoara – Szeged revine la final de mai

30 mai 2026 - 31 mai 2026 @ 10:00 - 9:59 - Turul ciclist-cultural Timișoara – Szeged revine în 30 și 31 mai 2026 cu o ediție dedicată...

Turul ciclist-cultural Timișoara – Szeged revine la final de mai
timotion 2026 timisoara
Sport, sănătate duminică, 10 mai 2026, 08:00

Timotion Timișoara se mișcă, ediţia a 12-a

10 mai 2026 @ 8:00 - 18:00 - Sub motto-ul „Timotion 12 ne unește”, ediția din acest an susține 42 de proiecte în domenii precum sănătate,...

Timotion Timișoara se mișcă, ediţia a 12-a
ziua europei la timisoara
Sport, sănătate vineri, 8 mai 2026, 00:00

Ziua Europei 2026, sărbătorită la Timișoara / PROGRAM

8 mai 2026 - 9 mai 2026 @ ore diverse - Timișoara marchează Ziua Europei printr-o serie de evenimente care au loc în piețele centrale ale...

Ziua Europei 2026, sărbătorită la Timișoara / PROGRAM
cros caritabil sustinere caini
Sport, sănătate sâmbătă, 9 mai 2026, 10:00

Cros caritabil pe malul Begăi: timișorenii aleargă pentru animalele fără stăpân

9 mai 2026 @ 10:00 - 14:00 - Timișorenii sunt invitați pe 9 mai la un cros caritabil organizat de Leo Omega Here 4 You, alături de parteneri...

Cros caritabil pe malul Begăi: timișorenii aleargă pentru animalele fără stăpân
Sport, sănătate luni, 23 martie 2026, 00:00

Au început înscrierile pentru King’s Cross 2026, la poalele Munților Zărandului

23 martie 2026 - 15 mai 2026 @ ore diverse - Iubitorii de mountain bike sunt invitați pe 23 mai 2026, la a treia ediție King’s Cross. Cu două...

Au început înscrierile pentru King’s Cross 2026, la poalele Munților Zărandului
Sport, sănătate miercuri, 18 martie 2026, 00:00

Înscrieri la ediția 2026 a competiției sportive Make it! Race it! Recycle it!

18 martie 2026 - 17 aprilie 2026 @ ore diverse - Ajunsă la ediție aniversară, competiția Make it! Race it! Recycle it! transformă malul Begăi...

Înscrieri la ediția 2026 a competiției sportive Make it! Race it! Recycle it!
Sport, sănătate vineri, 13 martie 2026, 10:00

Etapă Națională de Darts la Timișoara

13 martie 2026 - 15 martie 2026 @ 10:00 - Organizată de Darts Club Timișoara, competiția face parte din circuitul național de darts și promite...

Etapă Națională de Darts la Timișoara
Sport, sănătate duminică, 1 martie 2026, 00:00

Au început înscrierile pentru UVT Liberty Marathon la Timișoara

1 martie 2026 - 31 martie 2026 @ ore diverse - Înscrierile pentru ediția a IX-a a UVT Liberty Marathon 2026 sunt deschise, iar participanții pot...

Au început înscrierile pentru UVT Liberty Marathon la Timișoara