Ascultă Radio România Timișoara Live • 

”More Real Than Nature”, expoziție de grup la Jecza Gallery

20 martie 2026 – 23 martie 2026 @ 18:00 –

Expoziția ”More Real Than Nature” propune o reflecție asupra relației dintre figurativ și abstract, într-un context vizual contemporan dominat de imagini digitale și tehnologii generative, reunind artiști din mai multe generații.

Articol de Dana Florea, 20 martie 2026, 18:00

”More Real Than Nature”, expoziție de grup la Jecza Gallery

Jecza Gallery din Timișoara găzduiește vineri, 20 martie 2026, de la ora 18.00, vernisajul expoziției de grup More Real Than Nature, curatoriată de Norbert Filep. Vor fi expuse lucrări semnate de artiștii Victor Ciato, Ioan Sbârciu, Radu Comșa, Simion Cernica, Leonard Silaghi, Maxim Liulca, Oana Năstăsache, Norbert Ștefan și Mihaela Hudrea.

Expoziția explorează evoluția relației dintre figurativ și abstract în contextul culturii vizuale contemporane. Atunci când Josef Albers susținea ideea unei supra-realități a picturii abstracte, raportul dintre imaginea figurativă și spațiul pictural părea deja zdruncinat în temeliile convenționale ale mimesisului, care dominase pictura până în primele etape ale modernității. Avangardele istorice au destabilizat perspectivele tradiționale ale logicii picturale, inversând raportul dintre descriptiv și non-descriptiv, dintre figurativ și abstract. Astfel, forma, culoarea și gestul pictural au devenit strategii autonome de gândire artistică, eliberate de constrângerile academice ale reprezentării.

Astăzi, acest raport se află din nou într-un moment de transformare. Cultura ecranelor domină spațiul fizic, iar informația vizuală circulă prin infrastructura imaterială a rețelei. Expansiunea imaginilor pare să depășească propriile noastre simțuri prin tehnologii generative tot mai prezente în producția vizuală contemporană.

În acest context, More Real Than Nature urmărește traiectoria perspectivei abstracte prin multiple generații de artiști, punând în discuție posibilitatea restabilirii unui echilibru între figurativ și abstract într-un climat cultural marcat de infuzia digitalului. Expoziția propune astfel o reflecție asupra modului în care pictura și practicile vizuale contemporane negociază astăzi statutul imaginii într-o lume saturată de reprezentări.

Ca parte a programului de mediere al galeriei, în fiecare sâmbătă, la ora 16:00, vor fi organizate tururi ghidate în expoziție, cu rezervare prealabilă AICI.

A doua zi dupa vernisaj, sâmbătă, 21 martie, vom organiza un tur ghidat special al expoziției alături de curatorul Norbert Filep și câțiva dintre artiștii participanți. Programările se pot face AICI.

Expoziția va fi deschisă în perioada 20 martie – 18 aprilie 2026. Program de vizitare: joi – sambata, 11:00 – 19:00.

Despre Galeria Jecza

Galeria Jecza este o galerie de artă contemporană cu spații expoziționale în Timișoara și București, dedicată practicilor artistice din anii 1960 până în prezent.

Specializată în arta contemporană și reprezentând un portofoliu atent curatoriat de artiști consacrați și emergenți, Galeria Jecza s-a impus drept una dintre galeriile de referință din România. Fondată în 2011 de Sorina Ianovici-Jecza și Andrei Jecza ca o inițiativă de familie, galeria a intrat în 2018 într-o nouă etapă de dezvoltare, consolidându-și vizibilitatea și prezența internațională printr-un program coerent, conectat la scena artistică europeană și, în același timp, atent la specificul contextului cultural românesc.

Pe plan internațional, galeria participă constant la târguri și platforme majore precum Paris Photo, Untitled Art Fair, Basel Social Club și Vienna Contemporary, susținând integrarea artiștilor reprezentați într-o rețea globală de colecționari, curatori și instituții.

Pagina evenimentului.

Descoperă și alte evenimente din Timișoara și din vestul țării.

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
26
28
31
2
7
12
16
23
1
+
Evenimentele culturale ale săptămânii 27 ianuarie - 2 februarie, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Programe de educație muzeală în cadrul expoziției „Fragilitatea Eternului”, la Muzeul Național de Artă Timișoara
Prin acest program, Muzeul Național de Artă Timișoara își propune să ofere un cadru deschis pentru dialog, învățare și creativitate, invitând publicul să descopere patrimoniul cultural într-o manieră participativă și relevantă pentru prezent.
„Strada Fericirii 12A”, spectacol-document despre vocile neauzite ale violenței domestice, în premieră la Teatrul Maghiar din Timișoara
Spectacolul, regizat de Laurent Berger, este realizat în cadrul proiectului european „FemminiCity”. Textul se bazează pe interviuri realizate cu femei aflate în situații de violență domestică, prin intermedierea Direcției de Asistență Socială a Municipiului Timișoara.
Programul lunii februarie la Teatrul German de Stat Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, citește detalii despre fiecare dintre ele și află de unde poți cumpăra bilete.
Evenimentele culturale ale săptămânii 3 - 9 februarie, la Timișoara
3 februarie 2026 - 9 februarie 2026    
ore diverse
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Impactul epidemiilor, două expoziții tematice la Complexul Muzeal Arad
Cele două expoziții ne poartă în trecutul spațiului românesc, evidențiind modul în care evenimentele medicale majore – epidemiile și pandemiile – au modelat și schimbat viața socială, economică și culturală.
Showcase 2026: microstagiune cu cele mai noi producții ale teatrelor maghiar și german din Timișoara
Programul reunește șase producții recente ale Teatrului Maghiar de Stat, de la spectacole pentru copii la dramaturgie clasică și contemporană, alături de trei spectacole ale Teatrului German de Stat Timișoara, completate de întâlniri și discuții cu publicul.
Zilele Porţilor Deschise la Teatrul Clasic "Ioan Slavici"
23 - 26 iunie, orele 11:00 - 13:00, Teatrul Clasic "Ioan Slavici", Arad Iubești teatrul? Vrei să afli mai multe despre istoria acestuia, farmecul realizării [...]
”Comedie din greșeală” cu Medeea Marinescu,  Alexandru Papadopol și alții
Povestea unui grup de actori care trebuie să scoată o premieră , dar nu au text. Printre actori : Medeea Marinescu,  Alexandru Papadopol
Evenimentele culturale ale săptămânii 10 - 16 februarie, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Serată literară la Biblioteca județeană din Arad, cu Editura Eikon și autorii săi
Evenimentul reunește autori arădeni și din alte zone ale țării, recent publicați la Editura Eikon, alături de reprezentanți ai editurii, și propune lansări de carte, prezentări de noutăți editoriale și un recital poetic.
„Petru cel isteț”, o nouă premieră pentru copii, la Teatrul Maghiar de Stat din Timișoara
Secția de păpuși a Teatrului Maghiar de Stat „Csiky Gergely” din Timișoara pregătește o nouă premieră pentru copii, „Petru cel Isteț”, un spectacol despre ingeniozitate, umor și puterea de a înfrunta nedreptatea.
Analia Selis lansează turneul național „Volver” - un proiect muzical despre întoarcere, echilibru și solidaritate
După succesul incontestabil al turneului național „Argentinissimo, rădăcini”, desfășurat în luna februarie 2025 care a cuprins 22 de concerte, artista Analia Selis revine pe scenele din România, cu un nou proiect cultural de amploare: turneul național „Volver”.
Festivalul – Concurs “Gelu Stan”, ediția a VIII-a, la Lugoj
Evenimentul, prin care este omagiat dirijorul, profesorul, muzicologul și omul de radio Gelu Stan, reunește 16 tineri finaliști din mai multe zone ale țării, care s-au remarcat prin talent, expresivitate artistică și atașament față de tradiția folclorică.
Il Cinema Ritrovato, cel mai mare festival de filme clasice restaurate din lume, revine la Timişoara / PROGRAM
Organizată de Ceau, Cinema! și Institutul Italian de Cultură, retrospectiva Il Cinema Ritrovato on Tour ajunge pentru al doilea an la Timișoara și prezintă o selecție de filme de la cel mai important festival dedicat cinematografiei de patrimoniu din lume, Il Cinema Ritrovato din Bologna (Italia).
”Hai să trăim toți împreună” cu Jane Fonda și Pierre Richard, la Zilele Filmului de Umor
Zilele Filmului de Umor continuă la Timișoara cu pelicula franceză ”Hai să trăim toți împreună”, în regia lui  Stéphane Robelin. Cinci prieteni apropiați, cinci temperamente [...]
”Trubadurul”, de Giuseppe Verdi, două reprezentații extraordinare la Opera din Timișoara
Spectacolul din 22 februarie o are în prim-plan pe mezzosoprana Ramona Zaharia (Deutsche Oper am Rhein – Düsseldorf), iar reprezentația din 23 februarie o aduce pe scenă pe soprana Paula Iancic (Opera Națională București).
Evenimentele culturale ale săptămânii 24 februarie - 2 martie, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Noaptea Ideilor 2026 la Timișoara: Spațiu de dialog pentru noua generație
Noaptea Ideilor 2026 aduce tinerii în prim-plan în trei seri dedicate dezbaterii, filmului și întâlnirilor inspiraționale.
Lansarea antologiei de literatură tânără „reStart 2025”, la Biblioteca Județeană din Arad
Antologia reunește creațiile unor autori tineri, grupați pe două categorii de vârstă: sub 14 ani și 14-25 de ani, oferind o imagine autentică a sensibilităților, temelor și limbajelor literare ale noii generații.
Cântec, joc și gastronomie locală la o nouă ediție Festivalului - Concurs „Lada cu Zestre”/ PROGRAM
Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș readuce în atenția publicului Festivalul–Concurs „Lada cu Zestre”, cea mai amplă competiție artistică a comunităților timișene, dedicată revitalizării și promovării culturii tradiționale locale.
Lansare de carte:"Oraşul Alb" de Ioan Barb, la Deva Mall
5 iulie, ora 17:00, Deva Mall, etajul IV, Salle d'Or Lansarea volumului "Oraşului Alb", autor Ioan Barb Ioan Barb s-a nascut la 5 noiembrie 1960 [...]
Events on 8 februarie 2026
Events on 25 februarie 2026
Eufonia Festival 2026 filarmonica banatul
Cultură marți, 21 iulie 2026, 00:00

Eufonia Festival 2026 revine la Timișoara. Au început înscrierile pentru Masterclass și Brass Academy

21 iulie 2026 - 3 august 2026 @ ore diverse - Cea de-a IX-a ediție a Eufonia Festival, intitulată „Colours of Sound. Making the Invisible...

Eufonia Festival 2026 revine la Timișoara. Au început înscrierile pentru Masterclass și Brass Academy
visit timisoara
Cultură marți, 21 iulie 2026, 00:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 21 – 27 iulie, la Timișoara

21 iulie 2026 - 27 iulie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră...

Evenimentele culturale ale săptămânii 21 – 27 iulie, la Timișoara
BRD HUB START premiază cele mai bune lucrări de licență și disertație cu câte 2.000 de euro
Cultură vineri, 17 iulie 2026, 00:00

BRD HUB START premiază cele mai bune lucrări de licență și disertație cu câte 2.000 de euro

17 iulie 2026 - 31 iulie 2026 @ ore diverse - Absolvenții care și-au susținut în 2026 lucrările de licență sau disertație pot participa la...

BRD HUB START premiază cele mai bune lucrări de licență și disertație cu câte 2.000 de euro
filme de autor contemporane
Cultură sâmbătă, 25 iulie 2026, 21:30

Salon des Refusés aduce la Timișoara filme de autor contemporane

25 iulie 2026 - 26 iulie 2026 @ 21:30 - Salon des Refusés, program dedicat filmelor de autor contemporane care au rămas în afara distribuției...

Salon des Refusés aduce la Timișoara filme de autor contemporane
Cultură marți, 14 iulie 2026, 00:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 14 – 20 iulie, la Timișoara

14 iulie 2026 - 20 iulie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră...

Evenimentele culturale ale săptămânii 14 – 20 iulie, la Timișoara
Cultură joi, 16 iulie 2026, 13:00

„Turning Point” – expoziția absolvenților Facultății de Arte și Design se deschide la Muzeul Național de Artă Timișoara

16 iulie 2026 - 30 august 2026 @ 13:00 - 21:00 - Expoziția reunește cele mai valoroase proiecte de diplomă realizate în cadrul programelor de...

„Turning Point” – expoziția absolvenților Facultății de Arte și Design se deschide la Muzeul Național de Artă Timișoara
Cultură miercuri, 15 iulie 2026, 00:00

Festivalul Ceau, Cinema! 2026: peste 50 de filme și evenimente speciale la Timișoara / PROGRAM

15 iulie 2026 - 19 iulie 2026 @ ore diverse - Sub genericul „Cinema dezlănțuit”, cea de-a 13-a ediție a festivalului Ceau, Cinema! aduce la...

Festivalul Ceau, Cinema! 2026: peste 50 de filme și evenimente speciale la Timișoara / PROGRAM
Cultură vineri, 14 octombrie 2016, 19:00

Dansul contemporan ajunge în Piața Sfântul Gheorghe din Timișoara

14 octombrie 2016 @ 19:00 - Concertul simfonic din 14 octombrie 2016 de la Filarmonica Banatul din Timișoara oferă melomanilor trei lucrări...

Dansul contemporan ajunge în Piața Sfântul Gheorghe din Timișoara