Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Muntele dezvrăjit. Un dialog despre comunicarea medicală, la Cărturești Mercy

30 octombrie 2024 @ 18:00 –

Evenimentul are loc în cadrul proiectului ”Dialogul de anamneză cu pacientul standardizat”, derulat prin Centrul de cercetare Lingvistică aplicată și studii culturale comparate de la Universitatea de Medicină și Farmacie din Timișoara,

Articol de Dana Florea, 30 octombrie 2024, 18:00

Muntele dezvrăjit. Un dialog despre comunicarea medicală, la Cărturești Mercy

Miercuri, 30 octombrie 2024, de la ora 18, la Librăria Cărturești Mercy din Timișoara, Adriana Babeți și Bianca Ițariu discută despre comunicarea medicală și rolul ei crucial în relația terapeutică. De la Muntele vrăjit al lui Thomas Mann, trecând prin povestea stagiarilor din serialul Scrubs, până la comunicarea medicală prin TikTok, iată doar câteva repere ale dialogului dintre unii din cei mai cunoscuți experți, Bianca Ițariu și Adriana Babeți.

Bianca Ițariu este doctor în medicină, medic cu specializarea medicină internă și endocrinologie, cu focus asupra obezității și asupra a ceea ce astăzi este cunoscut sub numele de Medical Humanities. Unul din cei mai solicitați experți austrieci de azi, autor de bestseller medical și al unui podcast medical popular, Bianca Ițariu a absolvit Facultatea de Medicină și Farmacie „Victor Babeș” din Timișoara, iar în prezent își desfășoară activitatea de medic și cadru didactic la Universitatea de Medicină din Viena.

Adriana Babeți este critic literar, eseist, profesor de literatură și romancier, una din cele mai apte voci de azi pentru a pune în discuție tema bolii, a suferinței și a comunicării medicale în literatură. Adriana Babeți este profesor emerit al Universităţii de Vest din Timişoara şi profesor asociat la Universitatea din Bucureşti unde predă literatură comparată. Volumele sale au primit numeroase premii naţionale, iar activitatea i-a fost distinsă cu Ordinul de cavaler al Artelor şi Literelor al Republicii Franceze, cu Ordinul Meritul Cultural în grad de Cavaler acordat de Preşedinţia României, cu titlul de cetăţean de onoare al Timişoarei.

Evenimentul ce se va desfășura la Librăria Cărturești Mercy este organizat în cadrul proiectului Dialogul de anamneză cu pacientul standardizat, derulat prin Centrul de cercetare Lingvistică aplicată și studii culturale comparate de la Universitatea de Medicină și Farmacie „Victor Babeș” din Timișoara, sub coordonarea conf. univ. dr. Daniela Kohn și a dr. med. Bianca Ițariu. Atelierele celei de-a III-a ediții se desfășoară în perioada 28 octombrie – 1 noiembrie 2024 la UMFT. Mai multe informații găsiți pe www.umft.ro.

Apelul la pacienții standardizați, pacienții-actori, a devenit o practică uzuală global în universitățile de medicină. Actori care preiau rolul pacientului contribuie semnificativ la învățarea, exersarea și evaluarea competențelor de comunicare ale viitorului cadru medical în dialogul verbal și nonverbal pe care acesta îl poartă cu pacientul.

Evenimentul este susținut de Novo Nordisk. Partener: Librăria Cărturești.

Mai multe eevnimente din Timișoara și din partea de vest a țării.

 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
j
v
s
d
31
2
4
5
6
7
8
9
10
11
12
17
19
21
26
1
Felix Nicolau la Biblioteca din Arad: lansare de carte și sesiune de autografe
În volumul „Știința minciunii responsabile. Tratat de embolii culturale”, Felix Nicolau ne invită la o palpitantă călătorie prin biblioteci și prin lumea cea mare, în căutarea lucrurilor cu adevărat importante.
Evenimentele culturale ale săptămânii 30 iulie - 5 august în Timișoara
Ziua Timișoarei va fi marcată în Parcul Rozelor. Vor fi și opera rock a lui Josef Kappl, și operetă, dar și folclor.
Patru zile de evenimente cu ocazia Zilei Timișoarei / FOTO & VIDEO
Vor urca pe scena din Parcul Rozelor Teatrul de Operetă și Musical „Ion Dacian” din București, Florin Ristei, Ansamblul ”Timișul”, Roby Lakatos și Miroslav Ilić.
Evenimentele lunii august în Timișoara
În august, Timișoara va prinde viață cu „City Celebration”, un eveniment de neratat care va umple orașul de bucurie și energie. Vizitatorii și locuitorii se vor putea bucura de spectacole de excepție oferite de artiști internaționali renumiți, printre care Passenger și Rita Ora, de activități numeroase și expoziții.
Evenimentele culturale ale săptămânii 13 - 19 august la Timișoara
O săptămână cu Celebrarea Orașului, care aduce laolaltă artiști de toate felurile, sportivi sau simpli cetățeni deopotrivă, expoziții, teatru, filme de Cannes.
Sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului la Basilica Maria Radna
Evenimentul se va încheia cu un concert de muzică sacră susținut de Gheorghe Iovu și cu tradiționalul Drum al Crucii pe dealul din spatele Mănăstirii.
Stagiunea 2024 a Teatrul de Vară Ethos din Arad / PROGRAM
Nouă spectacole aduc în oraș nume mari ale scenei românești, printre care Maia Morgenstern, Magda Catone, Claudiu Bleonț, Horațiu Mălăele, Mihai Călin, Gheorghe Ifrim.
Lavanda Fest 2024, în centrul Timișoarei
Participă peste 60 de expozanți, producători de lavandă și artizani din diverse domenii din toată țara.
Ruga Lugojeană, sărbătoare cu o tradiție de 170 de ani
Tradiționala sărbătoare va avea loc de Sfânta Maria, când Biserica Ortodoxă „Adormirea Maicii Domnului” își sărbătorește hramul.
Goști la Muzeul Satului Bănățean, de Sfânta Maria
În cadrul evenimentului ”Goști la Muzeu” vor avea loc premiera musicalului ”România Forever. Povestea lui John & Mărie” și un concert al Ansamblului ”Doina Codrilor” din Republica Moldova.
Concerte în premieră și peste 100 de evenimente la Timișoara, la ”Celebrarea orașului” 2024 / PROGRAM
Rita Ora, Paseenger și Zdob și Zdub vor concerta la ”Celebrarea orașului”. Evenimentul se va desfășura în Parcul Civic și Bulevardul I. C. Brătianu, două zone centrale din inima orașului, cu o suprafață de peste 15.000 de metri pătrați.
Zilele Aradului 2024  / PROGRAM
Picnic Festival, Târgul Estival, concertul de muzică ușoară și cel folcloric, dar și petrecerea cu spumă de la Ștrandul Neptun sunt câteva dintre evenimentele din program.
Sit+Read Artbook Fair prezintă expoziția ”RO42—Forme Locale”
Expoziția reflectă modul în care designerii români, fie cu experiență, fie la început de drum, contribuie la crearea unui dialog creativ și a unui sentiment de comunitate.
”Hamlet intro:spect.01”, instalație performativă dedicată Celebrării Orașului
Performance-ul reinterpretează opera lui Shakespeare prin prisma sensibilităților contemporane și este primul eveniment public al proiectului Nocturnalii VIII: HAMLET MORTUA EST, laborator de introspecție teatrală al Companiei de teatru Arte-Factum.
Evenimentele culturale ale săptămânii 20-26 august în Timișoara
Se anunță o săptămână ceva mai liniștită din punct de vedere al activităților culturale, dar și așa veți avea parte de muzică de mai multe feluri, un pic de teatru, expoziții, și film.
’89 din uşă, proiect de artă și memorie de Suzana Fântânariu, la Memorialul Revoluției
”Am considerat că acest proiect este darul meu către Memorialul Revoluţiei, în speranţa că va trezi conştiinţe şi că „uşile”, deschise,  vor fi purtătoare de semne  şi în-semne ale Revoluţiei din Timişoara.” spune Suzana Fântânariu despre proiect.
Finisajul expoziției „Lifeline” a artistului german Dieter Mammel, la  Timișoara
De-a lungul a patru luni, expoziția ne-a îndemnat să contemplăm asupra condiției umane, explorată de către artistul Dieter Mammel prin prisma tragediei propriei sale familii, modelată de evenimentele sumbre ale celui de-al Doilea Război Mondial.
O conferință despre cultură, istorie și eroism, de Zilele Aradului
Cercetători, universitari și oameni de cultură vor explora în detaliu transformările și continuitățile în viața comunității arădene de-a lungul timpului.
Programul lunii august al Filarmonicii Banatul din Timișoara
În luna august, programul artistic al Filarmonicii Banatul din Timișoara promite șase seri pline de farmec și emoție.
Festival folcloric și Târgul meșterilor populari la Moneasa
Cele două manifestări cu tradiție, Târgul Meșterilor Populari și Festivalul Concurs al Cântecului Popular din Țara Zarandului, vor avea loc în 24 și 25 august.
Festivalul „Condeierii Plugari din Banat”, la Muzeul Satului
Festivalul a ajuns la ediția a XVIII-a și se va desfășura, timp de două zile, la Muzeul Satului Bănățean.
”În tranzit”, expoziția grupului T40 la Galeria Helios
”Expoziția vizează ducerea la bun sfârșit, sau dacă asta nu este posibil, măcar aducerea la stadiu de schiță a unor idei ivite <în tranzit>", spune Gabriela Robeci, curatoarea expoziției.
Târgul olarilor de la Jupânești
Manifestarea se desfășoară sub genericul „Vatră de olari”și a ajuns la edița a 43-a.
Gala Salbek Opera Masterclass în încheierea Zilelor Aradului 2024
Valentina Naforniţă, Ruxandra Donose, Ramón Vargas și Leontina Văduva sunt soliştii Galei, care va avea loc în 25 august, pe Platoul din faţa Palatului Administrativ din Arad,
Evenimentele culturale ale săptămânii 27 august - 2 septembrie în Timișoara
În această săptămână, Pădurea Verde vă așteaptă să vă simțiți ca-n... Codru, în Parcul Rozelor începe unul dintre cele mai așteptate evenimente ale verii, Filarmonica Banatul vă propune mai multe concerte și se redeschid și cinematografele Timiș și Victoria.
UPT Nippon Summer Fest 2024, primul festival japonez de vară din Timișoara
Festivalul va avea două componente: 5 prezentări online și 5 ateliere practice aliniate tematicii zilei respective. Printre temele abordate se află obiceiurile și simbolurile verii în Japonia, scrierea japoneză, alimentația și bucătăria japoneză.
Citizenit inaugurează 10 picturi murale noi la Arad, prin proiectul „Povești urbane pe calcane”
Cu această ocazie, vor avea loc, timp de trei zile, discuții cu artiști, concerte, petreceri și cinema în aer liber.
Iris, Cargo și Elena Gheorghe la Zilele Orașului Hațeg 2024 / PROGRAM
Sărbătoarea cuprinde spectacole de folclor, muzică ușoară și concerte susținute de artiști locali și trupe renumite.
Programul lunii septembrie al Teatrului Maghiar de Stat Timișoara
Află care sunt spectacolele lunii, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Concert de excepție cu Filarmonica „Banatul” la Lugoj
Concertul este susținut de Artiștii Ansamblului de Alamă al Filarmonicii „Banatul” Timișoara la Teatrul Municipal „Traian Grozăvescu”, iar accesul este gratuit, pe bază de înscriere.
Cupa Federației Ecvestre Române la Voltijă, la Jebel
Cei mai curajoși și talentați voltijori vor încânta publicul cu exerciții spectaculoase executate pe cai aflați în mișcare, fie la pas, fie la galop.
”Nici o zi fără sport”, Kangoo Jumps la Moșnița Nouă
Evenimentul este dedicat tuturor iubitorilor de sport, dar și celor care doresc să încerce pentru prima dată ghetele Kangoo Jumps.
Noaptea Muzeelor la Sate în județul Arad
Ediția a doua a Nopții Muzeelor la Sate va avea loc în 31 august, în toată țara, cu peste 100 de obiective și proiecte culturale prezentate și activate în micile comunități din România din spațiul rural.
Evenimentele lunii septembrie la Timișoara
Luna septembrie vine cu o mulțime de evenimente captivante, care păstrează strălucirea și vitalitatea verii. Fie că ești pasionat de artă contemporană, muzică sau tradiții, luna aceasta ai multe de descoperit.
Festivalului Ceaunelor 2024 la Ghiroda
Pe lângă concursul de ceaune, programul cuprinde și spectacole de excepție prezentate de inegalabilii Romică Țociu și Cornel Palade.
Events on 1 august 2024
Events on 25 august 2024
Events on 1 septembrie 2024
Jandarmii timișeni, prezenți la sute de evenimente publice în 2025
duminică, 21 septembrie 2025, 19:41

Jandarmii timișeni, prezenți la sute de evenimente publice în 2025

Jandarmii timișeni au fost prezenți la peste 400 de manifestări publice, în primele opt luni ale anului. În majoritatea cazurilor a fost vorba...

Jandarmii timișeni, prezenți la sute de evenimente publice în 2025
Protestele continuă în învățământul arădean
duminică, 21 septembrie 2025, 19:11

Protestele continuă în învățământul arădean

Protestele din Educație continuă, iar sindicaliștii spun vor stabili în aceste zile modul în care își vor manifesta nemulțumirile....

Protestele continuă în învățământul arădean
Cornelia Micicoi, propusă de USR pentru funcția de prefect de Timiș
duminică, 21 septembrie 2025, 12:28

Cornelia Micicoi, propusă de USR pentru funcția de prefect de Timiș

Uniunea Salvați România filiala Timiș anunță că o nominalizează pe Cornelia-Elena Micicoi pentru funcția de prefect al județului Timiș....

Cornelia Micicoi, propusă de USR pentru funcția de prefect de Timiș
Masterat pentru managementul apei la Universitatea Politehnica din Timișoara
duminică, 21 septembrie 2025, 12:11

Masterat pentru managementul apei la Universitatea Politehnica din Timișoara

Un program de studii de master în domeniul apei a fost lansat la Timișoara printr-o colaborare între Universitatea Politehnica si Solcietatea...

Masterat pentru managementul apei la Universitatea Politehnica din Timișoara
duminică, 21 septembrie 2025, 11:43

Reformă administrativă: USR propune comasarea comunelor mici și extinderea zonelor metropolitane

USR propune înființarea unei comisii formate din specialiști care să găsească soluții pentru reorganizarea administrativ-teritorială a...

Reformă administrativă: USR propune comasarea comunelor mici și extinderea zonelor metropolitane
duminică, 21 septembrie 2025, 11:33

Sediul regional Direcției Silvice Banat va fi la Reșița, anunță ministrul Mediului

Sediul regional Direcției Silvice Banat, anunțat inițial la Timișoara, va fi stabilit la Reșița. Anunțul a fost făcut de ministrul Mediului,...

Sediul regional Direcției Silvice Banat va fi la Reșița, anunță ministrul Mediului
duminică, 21 septembrie 2025, 11:20

Vremea în vestul țării

Cerul va fi variabil spre mai mult senin, iar vântul va sufla slab la moderat, cu unele intensificări în sudul Banatului. Aici rafalele vor atinge...

Vremea în vestul țării
duminică, 21 septembrie 2025, 10:30

Liga a treia | Gazdele, victorii pe linie în Seria a şaptea / AUDIO

Alb-violeţii au închis, ieri, runda, pe „Electrica” în faţa nou-promovatei Unirea Sântana, de care au trecut greu, pe final, după...

Liga a treia | Gazdele, victorii pe linie în Seria a şaptea / AUDIO