Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Noaptea Muzeelor 2025 la Muzeul Național al Banatului

17 mai 2025 – 18 mai 2025 @ 18:00 – 2:00 –

Publicul este invitat să participe la un maraton cultural care aduce împreună patrimoniul, istoria vie, artele vizuale, performance-ul istoric și muzica.

Articol de Dana Florea, 17 mai 2025, 18:00

Noaptea Muzeelor 2025 la Muzeul Național al Banatului

Muzeul Național al Banatului din Timișoara se alătură și în acest an manifestărilor culturale din cadrul evenimentului european „Noaptea Muzeelor”.

Sub  genericul „Mai aproape de oameni într-o noapte de mai” publicul este invitat sâmbătă, 17 mai 2025, între orele 18:00 și 02:00, să participe la un maraton cultural care aduce împreună patrimoniul, istoria vie, artele vizuale, performance-ul istoric și muzica.

Expozițiile care vor putea fi vizitate în cadrul evenimentului:

  • Spațiile Oravitzan
  • Mănăstirea Cisterciană de la Igriș (1179–1500) – Din perspectiva cercetărilor arheologice
  • Femeia Belle Époque: Frumusețe și eleganță
  • Muzeul Popa’s
  • Istoria militară a Banatului

Program – Curtea Bastionului Theresia:

  • 17:00 – Curtea Bastionului – Deschiderea pentru public a taberelor de reconstituire istorică și a atelierelor interactive.
  • 17:00 – 21:00 – Curtea Bastionului Theresia – Activități de prezentări close-up și ilustrații în stilul „living museum”. Arme și ținute ale Evului Mediu. Obiceiurile trecutului. Antrenamentele vitejilor (performance comun al grupurilor participante cu participarea activă a publicului). Jocuri interactive pentru public. Prezentare de tir cu arcul istoric și demonstrații de tragere cu arcul la ținte fixe și mobile, din diverse poziții și cu diferite nivele de dificultate, ateliere de tir cu arcul tradițional pentru toate vârstele.
  • 18:00 – Spațiul expozițional „Istoria Militară a Banatului”, intrare din curtea Bastionului – Asociația de Reconstituiri Istorice Timișoara – Prezentare interactivă a unor file din istoria Cetății Timișoara până în anii orașului românesc interbelic.
  • 19:00 – Arena din curtea Bastionului Theresia – Trecutul prezentat ca istorie vie. Echipamente și formațiuni militare ale Evului Mediu timpuriu. Raiduri și bătălii în Ținuturile de Margine – o poveste narată în stilul „living museum”.
  • 20:00 – Arena din curtea Bastionului Theresia – Sayid u-Zaawahifi, stăpânul șerpilor – spectacol de reptile vii. Storytelling, prezentare close-up, petting-zoo.
  • 20:45 – Arena din curtea Bastionului Theresia – Arta barzilor călători – concert acustic de muzică veche cu instrumente medievale.
  • 21:00 – Curtea Bastionului – Întoarcerea schimbului de gardă. Salve de tun.
  • 21:15 – Arena din curtea Bastionului Theresia – Prezentare interactivă a pieselor din expoziția de spade și săbii istorice Fiare din Beci, încercarea armelor de către oștenii din tabere. Istoria armelor – colecția de săbii și spade originale Cosmin Pop, prezentată publicului în stil close-up.
  • 22:00 – Arena din curtea Bastionului Theresia – Spectacol de teatru pirotehnic și muzică live – Peregrinii & Deep6 Project – Rondul de Noapte. Un show de sunet și foc inspirat din vechi legende.

Evenimentul este organizat cu sprijinul Consiliului Județean Timiș. Participă grupurile de reconstituire istorică și artistică Asociația Losonczy István, Hrafnabroethr – Frații Corbi, Asociația de Reconstituiri Istorice Timișoara, Sagittarii Getici, Sayid u-Zaawahifi, Fiare din Beci, Deep6 Project și Peregrinii.

Intrarea este gratuită.

Pagina evenimentului.

Mai multe evenimente din Timișoara și din partea de vest a țării.

 Noaptea Muzeelor

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
3
9
22
26
27
28
30
BAC Improvizat – Educație alternativă prin artă pentru elevii din Timișoara
27 mai 2024 - 31 mai 2024    
ore diverse
Proiectul își propune să încurajeze înțelegerea profundă a operelor literare, în detrimentul învățării mecanice, prin intermediul artei și al improvizației, pornind de la operele incluse în programa de Bacalaureat pentru Limba și Literatura Română.
Evenimentele culturale ale săptămânii 28 mai - 3 iunie
Luna lui Cireșar începe cu o mulțime de evenimente pentru toată familia, în special pentru cei mici. Cele mai multe au loc în aer liber, în parcurile orașului.
teatru @UMFT: ”Omul din cerc” de Matei Vișniec
Vedeți cum te poți ”pregăti” de sesiune, când ești student la medicină, cu ... teatru!
”Călătorie cu trenul la Arad”, expoziție de modelism și istorie feroviară
Pe tot parcursul expoziției, copiii au ocazia de a participa, gratuit, la Atelierul de modelism. De asemenea, de 1 iunie, intrarea este liberă pentru copii.
Petrecere și activități distractive de 1 Iunie, pe Stadionul Știința
Campusul Universității Politehnica Timișoara se va transforma sâmbătă, 1 iunie , într-o adevărată lume a copilăriei cu ocazia celei de-a treia ediții a Poli Kids Fest.
Pământ. Natură. Viață - Atelier de modelaj
Evenimentul face parte din proiectul Crossroads, inițiat de Livia Mateiaș, prin care oamenii comunității sunt invitați să-și împărtășească talentele oferind ateliere creative pe diferite domenii la Podul de Poveste.
Evenimentele culturale ale săptămânii 4 - 10 iunie
O piesă de teatru scrisă de un portorican nominalizat la Oscar pentru scenariu, filme foarte scurte, două expoziții foto inedite, muzică și Embargo Fest sunt câteva dintre reperele culturale ale săptămânii.
Evenimentele lunii iunie în Timișoara
Premiere teatrale, festivalurile Embargo Fest și Flight Festival, spectacole de operă, expoziții inedite și filme sunt câteva dintre ofertele culturale ale lunii iunie.
(un)seen – poveștile colorate ale unei epoci memorabile, la Galeria Pygmalion
Fotografiile sunt realizate de fotograful austriac Karl Schimper și surprind secvențe dintr-o epocă deopotrivă interesantă și provocatoare: perioada 1940-1966.
Festivalul Impuls 2024: Legacy, în cartierul Fabric din Timișoara
Ediția de anul acesta a festivalului, care se desfășoară din 2017, își propune să transforme cartierul Fabric într-o scenă culturală atractivă și dinamică, cu activități pentru toate categoriile de public.
Embargo Fest 2024 / PROGRAM
Festivalul aduce în fața publicului artiști renumiți din România și Serbia, dar și spectacole de teatru și dans tradițional.
”Fă tu primul pas” la Sunlight Theatre 2024
O comedie romantică plină de farmec şi extrem de vie, despre întâlnirea a doi oameni total diferiţi. Cu Raluca Aprodu şi Marius Călugărița, în viziunea regizorală inedită a lui Andrei Munteanu, pe textul lui Jean-Claude Carrière.
Evenimentele culturale ale săptămânii 11 - 17 iunie
Două întâlniri în premieră pentru amatorii de teatru, tururi ghidate, expoziții interesante la Memorialul Revoluției, concerte, petreceri și lansări sunt ofertele acestei săptămâni.
Festivalul Internațional de foarte scurt metraj Très Court, la Arad / PROGRAM
Festivalul este organizat în 10 orașe din țară de Institutul Francez din România, care sărbătorește anul acesta o sută de ani.
Cei mai buni jucători de padel din șase țări, la Padel Center Timișoara
În etapa a cincea a Circuitului Profesionist de Padel s-au înscris 128 de jucători de padel profesioniști din România, Republica Moldova, Italia, Spania, Portugalia și Tunisia.
”Povestea noastră”, un spectacol al Clubului de Dans Sportiv Magnum Team
Spectacolul este un colaj de momente de dans, de toate tipurile, acompaniate de melodii din desene animate și piese celebre. O călătorie plină de ritm și culoare.
O nouă ediție a Festivalului Etniilor la Muzeul Satului Bănățean
Parada etniilor, spectacol de teatru pentru copii, atelier de amintiri, karaoke, atelier de pictură și coregrafie, degustări de produse gastronomice tradiționale și spectacol folcloric multietnic.
Expoziția de artă contemporană ”Miopie istorică” la Memorialul Revoluției
Expoziția prezintă o serie de fotosculpturi, bazate pe cercetarea artistică a lui Sever Petrovici-Popescu privind episodul deportărilor din Bărăgan din 1951.
Evenimentele culturale ale săptămânii 18 - 24 iunie
Flight Festival, Narațiuni Sonore, Weekend mexican, o nouăexpoziție la Kunsthalle Bega sunt câteva dintre evenimentele săptămânii.
Descoperă plăcerea de a lucra în natură: Outdoor Office Day 2024
Ziua Biroului în Aer Liber, cunoscută internațional sub numele de Outdoor Office Day, este un eveniment care invită toate orașele din Europa să redescopere bucuria de a lucra în aer liber, în mijlocul naturii urbane.
Narațiuni Sonore - exercițiu de imaginație sonoră, pe malul Begăi
Publicul este invitat să exploreze diversitatea sunetelor naturale și umane, alături de artiștii invitați, și chiar să realizeze O carte poștală sonoră cu Timișoara. Cele mai interesante sunete înregistrate vor fi premiate.
Flight Festival 2024, la Muzeul Satului Bănățean / PROGRAM
Ediția din acest an înseamnă trei zile de muzică, artă și tehnologie, trei scene, fiecare cu propria sa atmosferă unică și peste 40 de artiști, instalații inedite, zone de relaxare și divertisment.
Festivalul Orezului la Partoș, cu muzică, bucate tradiționale și târg caritabil
Banii strânși vor fi folosiți pentru a oferi vârstnicilor o masă caldă și pentru a continua proiectele educaționale cu copiii din zonă.
Festivalul Tocăniței la Dumbrăvița / PROGRAM
Amatorii de preparate culinare tradiționale sunt așteptați în a doua zi de Rusalii în Parcul Central din Dumbrăvița, să se bucure de o mare varietate de produse la ceaun și de muzică live.
Climathon Timișoara 2024: Cum reducem cantitatea de deșeuri pe care le producem în Timișoara?
Sub sloganul "Reduce. Reuse. Recycle.", evenimentul organizat de Timișoara Startups își propune să aducă în prim-plan necesitatea reducerii deșeurilor în orașul Timișoara și să transforme ideile participanților în acțiuni concrete pentru un viitor mai verde.
Events on 29 mai 2024
Events on 8 iunie 2024
Embargo Fest 2024 / PROGRAM
8 iun. 24
Timișoara
Events on 10 iunie 2024
Events on 13 iunie 2024
Events on 16 iunie 2024
Events on 19 iunie 2024
Events on 24 iunie 2024
Prins la volan pe o stradă pietonală din Timișoara și cu permisul fals
miercuri, 11 februarie 2026, 13:37

Prins la volan pe o stradă pietonală din Timișoara și cu permisul fals

Polițiștii locali din cadrul Serviciului Siguranța Rutieră au observat un autoturism Opel, cu numere de Timiș, care circula pe strada Dr. N....

Prins la volan pe o stradă pietonală din Timișoara și cu permisul fals
Spitalul CFR din Timișoara devine centru pentru pacienţii cu HPN din categoria bolilor rare
miercuri, 11 februarie 2026, 13:32

Spitalul CFR din Timișoara devine centru pentru pacienţii cu HPN din categoria bolilor rare

Spitalul Clinic CFR din Timişoara devine centru pentru pacienţii cu hemoglobinurie paroxistică nocturnă. Hemoglobinuria paroxistică nocturnă...

Spitalul CFR din Timișoara devine centru pentru pacienţii cu HPN din categoria bolilor rare
Al treilea amical al Reșiței, fără goluri
miercuri, 11 februarie 2026, 12:35

Al treilea amical al Reșiței, fără goluri

CSM Reșița și FC Horazm (Uzbekistan) au terminat nedecis, 0-0, la capătul celor două reprize. Pentru startul întâlnirii, antrenorul Flavius...

Al treilea amical al Reșiței, fără goluri
Accident în Timiș: trei răniți după o coliziune frontală
miercuri, 11 februarie 2026, 10:14

Accident în Timiș: trei răniți după o coliziune frontală

Accidentul a avut loc în jurul orei 06:23. Potrivit informațiilor transmise de polițiști, un bărbat de 37 de ani, care conducea un autoturism...

Accident în Timiș: trei răniți după o coliziune frontală
miercuri, 11 februarie 2026, 09:42

Schimbări în naționala de rugby a României pentru jocul cu Belgia

Unul dintre convocații de la SCM Timișoara pentru prima întâlnire, Ovidiu Neagu, revine la echipa de club din pricina unei accidentări. În...

Schimbări în naționala de rugby a României pentru jocul cu Belgia
miercuri, 11 februarie 2026, 06:32

Întrerupere de apă caldă și căldură în Timișoara

Colterm anunță întreruperea furnizării apei calde de consum și a încălzirii astăzi, între orele 08:00 și 16:00, pentru remedierea unei...

Întrerupere de apă caldă și căldură în Timișoara
marți, 10 februarie 2026, 22:08

AUDIO / CSC Dumbrăvița a pierdut cu FC Argeș, într-un duel pe zăpadă

Principala provocare a ambelor tabere a fost lupta cu ninsoarea și cu zăpada depusă pe suprafața de joc. ”Violeții” din Trivale au avut...

AUDIO / CSC Dumbrăvița a pierdut cu FC Argeș, într-un duel pe zăpadă
marți, 10 februarie 2026, 20:58

AUDIO / Dinamo se impune la Oradea și merge mai departe în Cupa României

Meciul s-a jucat în sala „Antonio Alexe”, din Oradea, în fața a aproximativ 300 de spectator. Dinamo a controlat prima repriză, profitând de...

AUDIO / Dinamo se impune la Oradea și merge mai departe în Cupa României