Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Noaptea Muzeelor, în premieră la Filarmonica Banatul

18 mai 2024 @ 22:00 –

Vizitatorii sunt așteptați între orele 22:00 – 00:15 cu un program variat ce cuprinde tururi ghidate și momente muzicale.

Articol de Dana Florea, 18 mai 2024, 22:00

Noaptea Muzeelor, în premieră la Filarmonica Banatul

În premieră, Filarmonica Banatul Timișoara se alătură instituțiilor culturale care sărbătoresc Noaptea Albă a Muzeelor în data de 18 mai 2024.

Vizitatorii sunt așteptați între orele 22:00 – 00:15 cu un program variat ce cuprinde tururi ghidate și momente muzicală.

Tururile ghidate sunt realizate de Daniel Igna. În cadrul acestora puteți afla informații inedite din istoria instituției, iar, între altele, veți avea ocazia să admirați Cartea de Aur a Filarmonicii, în care se regăsesc semnăturile unor personalități importante, precum cea a compozitorului Johannes Brahms.

În ceea ce privește momentele muzicale, de la ora 22:00, vizitatorii vor putea asculta fragmente muzicale celebre din Lion King, Aladdin, Cartea Junglei și Tangled interpretate de Ana David la vioară, Darius Tereu la violoncel, Bogdan Preda la flaut, Irina Duldiier la oboi și Andreea Olariu la pian.

Al doilea moment muzical al serii va fi susținut de tânărul clarinetist Cătălin Andrei Catina, elev al Liceului de Artă „Ion Vidu”, alături de profesoara lui, pianista Cristina Fernbach.

De la ora 23:00, pe scenă vor urca artiștii Ansamblului GIOVENTÙ ARMONIOSA: Alexandra Mahu – flaut, Irina Duldiier – oboi, Alina Talianu – clarinet, Radu Țaga – fagot, Horațiu Văsar – corn și Regina Csermak – pian.

Jumătate de oră mai târziu, vizitatorii vor putea audia Duetul în Re major pentru violoncel și contrabas al compozitorului italian Gioachino Rossini, în interpretarea artiștilor Arthur Balogh – contrabas și Maksay Csaba Zsolt – violoncel.

Ultimul moment muzical al serii, care e programat să înceapă la miezul nopții, le aparține violoniștilor Abel Chircă, Andreea Fălcușan, Mariana Radu, Simona Mehedinți, violiștii Valentina Pancă și Andrei Popa, violonceliștilor Maksay Csaba Zsolt și Denis Mocuța și contrabasistului Sánta Csaba. În program: Divertimento în re major de Wolfgang Amadeus Mozart.

Evenimentele din cadrul Noapții Albe la Filarmonica Banatul se vor desfășura atât la Sala Capitol, cât și în Grădina de Vară.

Intrarea este liberă.

Pagina evenimentului.

Mai multe evenimente din Timișoara și din partea de vest a țării.

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
26
28
31
2
7
12
16
23
1
+
Evenimentele culturale ale săptămânii 27 ianuarie - 2 februarie, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Programe de educație muzeală în cadrul expoziției „Fragilitatea Eternului”, la Muzeul Național de Artă Timișoara
Prin acest program, Muzeul Național de Artă Timișoara își propune să ofere un cadru deschis pentru dialog, învățare și creativitate, invitând publicul să descopere patrimoniul cultural într-o manieră participativă și relevantă pentru prezent.
„Strada Fericirii 12A”, spectacol-document despre vocile neauzite ale violenței domestice, în premieră la Teatrul Maghiar din Timișoara
Spectacolul, regizat de Laurent Berger, este realizat în cadrul proiectului european „FemminiCity”. Textul se bazează pe interviuri realizate cu femei aflate în situații de violență domestică, prin intermedierea Direcției de Asistență Socială a Municipiului Timișoara.
Programul lunii februarie la Teatrul German de Stat Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, citește detalii despre fiecare dintre ele și află de unde poți cumpăra bilete.
Evenimentele culturale ale săptămânii 3 - 9 februarie, la Timișoara
3 februarie 2026 - 9 februarie 2026    
ore diverse
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Impactul epidemiilor, două expoziții tematice la Complexul Muzeal Arad
Cele două expoziții ne poartă în trecutul spațiului românesc, evidențiind modul în care evenimentele medicale majore – epidemiile și pandemiile – au modelat și schimbat viața socială, economică și culturală.
Showcase 2026: microstagiune cu cele mai noi producții ale teatrelor maghiar și german din Timișoara
Programul reunește șase producții recente ale Teatrului Maghiar de Stat, de la spectacole pentru copii la dramaturgie clasică și contemporană, alături de trei spectacole ale Teatrului German de Stat Timișoara, completate de întâlniri și discuții cu publicul.
Festivalul de literatură polițistă Bega Noir. PROGRAM
6 februarie 2026 - 7 februarie 2026    
12:30 - 19:45
Mister, crimă & suspans – două zile de anchete literare, dezbateri și lansări.
”Comedie din greșeală” cu Medeea Marinescu,  Alexandru Papadopol și alții
Povestea unui grup de actori care trebuie să scoată o premieră , dar nu au text. Printre actori : Medeea Marinescu,  Alexandru Papadopol
Evenimentele culturale ale săptămânii 10 - 16 februarie, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Serată literară la Biblioteca județeană din Arad, cu Editura Eikon și autorii săi
Evenimentul reunește autori arădeni și din alte zone ale țării, recent publicați la Editura Eikon, alături de reprezentanți ai editurii, și propune lansări de carte, prezentări de noutăți editoriale și un recital poetic.
„Petru cel isteț”, o nouă premieră pentru copii, la Teatrul Maghiar de Stat din Timișoara
Secția de păpuși a Teatrului Maghiar de Stat „Csiky Gergely” din Timișoara pregătește o nouă premieră pentru copii, „Petru cel Isteț”, un spectacol despre ingeniozitate, umor și puterea de a înfrunta nedreptatea.
Analia Selis lansează turneul național „Volver” - un proiect muzical despre întoarcere, echilibru și solidaritate
După succesul incontestabil al turneului național „Argentinissimo, rădăcini”, desfășurat în luna februarie 2025 care a cuprins 22 de concerte, artista Analia Selis revine pe scenele din România, cu un nou proiect cultural de amploare: turneul național „Volver”.
Festivalul – Concurs “Gelu Stan”, ediția a VIII-a, la Lugoj
Evenimentul, prin care este omagiat dirijorul, profesorul, muzicologul și omul de radio Gelu Stan, reunește 16 tineri finaliști din mai multe zone ale țării, care s-au remarcat prin talent, expresivitate artistică și atașament față de tradiția folclorică.
Il Cinema Ritrovato, cel mai mare festival de filme clasice restaurate din lume, revine la Timişoara / PROGRAM
Organizată de Ceau, Cinema! și Institutul Italian de Cultură, retrospectiva Il Cinema Ritrovato on Tour ajunge pentru al doilea an la Timișoara și prezintă o selecție de filme de la cel mai important festival dedicat cinematografiei de patrimoniu din lume, Il Cinema Ritrovato din Bologna (Italia).
Expoziția ”There Is No Finish Line” semnată de Mădălina-Elena Trofin, la Arad
Expoziția invită la introspecție și la acceptarea transformării ca stare esențială a ființei – o experiență vizuală și afectivă în care materia, memoria și emoția se dizolvă și se recompun la nesfârșit.
”Trubadurul”, de Giuseppe Verdi, două reprezentații extraordinare la Opera din Timișoara
Spectacolul din 22 februarie o are în prim-plan pe mezzosoprana Ramona Zaharia (Deutsche Oper am Rhein – Düsseldorf), iar reprezentația din 23 februarie o aduce pe scenă pe soprana Paula Iancic (Opera Națională București).
Evenimentele culturale ale săptămânii 24 februarie - 2 martie, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Noaptea Ideilor 2026 la Timișoara: Spațiu de dialog pentru noua generație
Noaptea Ideilor 2026 aduce tinerii în prim-plan în trei seri dedicate dezbaterii, filmului și întâlnirilor inspiraționale.
Lansarea antologiei de literatură tânără „reStart 2025”, la Biblioteca Județeană din Arad
Antologia reunește creațiile unor autori tineri, grupați pe două categorii de vârstă: sub 14 ani și 14-25 de ani, oferind o imagine autentică a sensibilităților, temelor și limbajelor literare ale noii generații.
Cântec, joc și gastronomie locală la o nouă ediție Festivalului - Concurs „Lada cu Zestre”/ PROGRAM
Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș readuce în atenția publicului Festivalul–Concurs „Lada cu Zestre”, cea mai amplă competiție artistică a comunităților timișene, dedicată revitalizării și promovării culturii tradiționale locale.
Au început înscrierile pentru UVT Liberty Marathon la Timișoara
Înscrierile pentru ediția a IX-a a UVT Liberty Marathon 2026 sunt deschise, iar participanții pot beneficia, în primele săptămâni, de tarife promoționale Super Early Bird, cu taxe începând de la 80 de lei.
Events on 8 februarie 2026
Events on 25 februarie 2026
conferinta arad administratie

Conferință dedicată istoriei și administrației românești, la Arad

22 mai 2026 @ 10:00 - Printre temele abordate în cadrul conferinței, intitulată „Administrație Românească Arădeană”, se află memoria...

Conferință dedicată istoriei și administrației românești, la Arad
„Despre libertate” cu Gabriela Adameșteanu,  la UVT

„Despre libertate” cu Gabriela Adameșteanu, la UVT

18 mai 2026 @ 18:00 - 20:00 - Universitatea de Vest din Timișoara (UVT) vă invită la un nou eveniment cultural dedicat dialogului despre cultură...

„Despre libertate” cu Gabriela Adameșteanu, la UVT
muzeul interactiv al copiilor
Alte evenimente culturale, spiritualitate sâmbătă, 16 mai 2026, 15:00

Primul muzeu interactiv pentru copii din Timișoara se deschide în Bastionul Theresia

16 mai 2026 - 30 iunie 2026 @ 15:00 - Muzeul Interactiv pentru copii se deschide pe 16 mai 2026 în Bastionul Theresia. Destinat copiilor cu vârste...

Primul muzeu interactiv pentru copii din Timișoara se deschide în Bastionul Theresia
noaptea alba a muzeelor filarmonica banatul
Alte evenimente culturale, spiritualitate sâmbătă, 23 mai 2026, 21:00

Noaptea Albă a Muzeelor 2026 la Filarmonica Banatul

23 mai 2026 - 24 mai 2026 @ 21:00 - 0:30 - Programul propune o experiență culturală complexă, cu proiecții de film mut, concerte live,...

Noaptea Albă a Muzeelor 2026 la Filarmonica Banatul

Să ciTimișoara – incursiune în istoria și conflictele Orientului Mijlociu

8 mai 2026 @ 17:30 - 19:00 - Publicul este invitat să participe la o întâlnire care promite nu doar informație, ci și context, claritate și...

Să ciTimișoara – incursiune în istoria și conflictele Orientului Mijlociu

Dans Nomad Timișoara 2026 aduce dans contemporan și muzică live în spații neconvenționale

11 mai 2026 - 12 mai 2026 @ 18:00 - Proiectul își propune să crească vizibilitatea dansului contemporan și să atragă public nou, în special...

Dans Nomad Timișoara 2026 aduce dans contemporan și muzică live în spații neconvenționale
Alte evenimente culturale, spiritualitate vineri, 20 martie 2026, 11:00

Ziua Internațională a Fericirii, marcată la Biblioteca Județeană din Arad

20 martie 2026 @ 11:00 - Evenimentul „Oră deschisă de… fericire”, organizat de Biblioteca Județeană „Alexandru D. Xenopol” Arad cu...

Ziua Internațională a Fericirii, marcată la Biblioteca Județeană din Arad
Alte evenimente culturale, spiritualitate sâmbătă, 21 martie 2026, 12:00

„O lume într-o picătură”, eveniment dedicat Zilei Mondiale a Poeziei și Zilei Mondiale a Apei

21 martie 2026 - 22 martie 2026 @ 12:00 - Evenimentul are loc la Muzeul Apei din Timișoara și propune participanților o experiență care îmbină...

„O lume într-o picătură”, eveniment dedicat Zilei Mondiale a Poeziei și Zilei Mondiale a Apei