Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Noi artiști confirmați la Rock la Mureș 2026

10 iulie 2026 – 11 iulie 2026 @ ore diverse –

Ediția din acest an a festivalului va include, pe lângă concerte, și ateliere, spații creative, zone de relaxare și activități în aer liber.

Articol de Dana Florea, 10 iulie 2026, 00:00

Noi artiști confirmați la Rock la Mureș 2026

Când

10 iulie 2026 - 11 iulie 2026    
ore diverse

Unde

Periam Port
Periam Port, Periam Port, Timiș

Tip de eveniment

Organizatorii festivalului Rock la Mureș, care va avea loc în perioada 10–11 iulie 2026, în locația consacrată de pe malul râului Mureș, la Periam Port (județul Timiș), anunță un nou val de artiști confirmați. Patru trupe din zone muzicale diferite se alătură lineup-ului deja anunțat, completând programul cu sonorități diverse, în ton cu spiritul și diversitatea muzicală a festivalului.

Trupa australiană THE CLOVERHEARTS se alătură lineup-ului Rock la Mureș cu un set de celtic-punk inspirat din tradițiile și legendele gaelice. Condusă de Sam Cooper, formația a acumulat milioane de ascultări pe platformele digitale și propune un sound care combină punk-rock-ul melodic cu instrumente tradiționale precum cimpoiul și fluierul irlandez.

De-a lungul activității,  THE CLOVERHEARTS au împărțit scena cu nume importante ale genului, printre care The Mahones, Flogging Molly, Ferocious Dog, Zebrahead și Booze & Glory, consolidându-și rapid prezența în scena internațională.

ODPISANI, trupă hardcore-punk din Slovenia formată în 1995, se numără printre numele cunoscute ale scenei est-europene a genului. De-a lungul timpului au participat la numeroase festivaluri și turnee în mai multe țări europene și au cântat alături de formații precum Faith No More, The Exploited, ProPain și The Lurkers.

Pe afiș se regăsesc și BMC (Brigada Muzicală Contemporană), crew de muzică urbană din București, format în 2017, cunoscut pentru combinația dintre rap, electro și influențe metal. Proiectul îi reunește în prezent pe Fratele Lu Chan, Breloc și Dilimanjaro.

La Rock la Mureș vor urca pe scenă într-o formulă live extinsă, alături de Mihai Duta (tobe), Lucian Graur (chitară) și Silviu Ruta (bass), cu un set ce include reinterpretări rapcore, hardcore și alternative. Publicul se poate aștepta la un show energic, cu influențe care trimit spre zona unor nume precum Cypress Hill, Public Enemy sau Rage Against The Machine.

Seria este completată de RASKOLNIKOV, trupă de post-punk și alternative rock formată în 2015. Muzica lor aduce un univers sonor hipnotic și melancolic, susținut de texte existențialiste despre căutare, fragilitate și sens. Atmosfera pieselor este construită din influențe coldwave, energie post-punk și densitate melodică shoegaze, într-o experiență sonoră intensă și profundă.

De peste 20 de ani, Rock la Mureș este mai mult decât un festival, este o comunitate în care muzica este trăită direct, într-un cadru natural care transformă Periam Port într-un refugiu estival.

Pe lângă concerte, ediția din acest an a festivalului va include ateliere, spații creative, zone de relaxare și activități în aer liber, inițiative dedicate unui stil de viață sănătos, campanii de prevenție și conștientizare, proiecte de ecologizare.

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
26
15
16
23
26
27
29
30
1
+
2
+
3
+
4
+
5
+
6
+
Evenimentele culturale ale săptămânii 27 august - 2 septembrie în Timișoara
În această săptămână, Pădurea Verde vă așteaptă să vă simțiți ca-n... Codru, în Parcul Rozelor începe unul dintre cele mai așteptate evenimente ale verii, Filarmonica Banatul vă propune mai multe concerte și se redeschid și cinematografele Timiș și Victoria.
UPT Nippon Summer Fest 2024, primul festival japonez de vară din Timișoara
Festivalul va avea două componente: 5 prezentări online și 5 ateliere practice aliniate tematicii zilei respective. Printre temele abordate se află obiceiurile și simbolurile verii în Japonia, scrierea japoneză, alimentația și bucătăria japoneză.
Citizenit inaugurează 10 picturi murale noi la Arad, prin proiectul „Povești urbane pe calcane”
Cu această ocazie, vor avea loc, timp de trei zile, discuții cu artiști, concerte, petreceri și cinema în aer liber.
Iris, Cargo și Elena Gheorghe la Zilele Orașului Hațeg 2024 / PROGRAM
Sărbătoarea cuprinde spectacole de folclor, muzică ușoară și concerte susținute de artiști locali și trupe renumite.
Cupa Federației Ecvestre Române la Voltijă, la Jebel
Cei mai curajoși și talentați voltijori vor încânta publicul cu exerciții spectaculoase executate pe cai aflați în mișcare, fie la pas, fie la galop.
Evenimentele lunii septembrie la Timișoara
Luna septembrie vine cu o mulțime de evenimente captivante, care păstrează strălucirea și vitalitatea verii. Fie că ești pasionat de artă contemporană, muzică sau tradiții, luna aceasta ai multe de descoperit.
Șase femei de ”30+” și poveștile lor la Sunlight Theatre 2024
”30+” este o comedie despre șase femei, toate în vârstă de peste 30 de ani, toate dezamăgite, într-un fel sau altul, de felul în care arată viețile lor. Ceea ce le alină pe fiecare și le ține pe linia de plutire este prietenia celorlalte.
Evenimentele culturale ale săptămânii 3 - 9 septembrie în Timișoara
O săptămână cu filme la TIFF Timișoara, o nouă expoziție la Art Encounters, Festivalul Eufonia și finalul Festivalului Orgile Cetății, dar și concerte la Iulius Town cu artiști foarte iubiți de public și o ofertă generoasă de delicii culinare și multe activități pentru copii. 
Simpozionul „Europa – provocări și răspunsuri” 2024, la Arad
Cea de-a treia ediție a simpozionului promite să fie o platformă esențială pentru dezbateri și discuții privind provocările majore cu care se confruntă Europa în prezent.
Street Food Festival la Iulius Town
O nouă ediție, cu mâncare delicioasă, muzică live, atmosferă unică și experiențe de neuitat.
Irina Rimes, cap de afiș la Zilele Dumbrăviței 2024 / PROGRAM
Trei zile de muzică, dans, gastronomie locală și activități pentru toate vârstele, în Parcul Central Dumbrăvița.
Programul lunii septembrie al Teatrului Național Timișoara
Noua stagiune a Teatrului Național “Mihai Eminescu” din Timișoara îl va aduce în fața publicului pe actorul american John Malkovich, care va reveni în luna noiembrie pe scena Teatrului cu un spectacol nou.
Serbările Naționale de la Țebea 2024 / PROGRAM
Interpreți de seamă ai folclorului românesc, precum Nicolae Furdui Iancu, Sava Negrean Brudașcu și Veta Biriș, vor susține un spectacol folcloric extraordinar, care va fi transmis în direct pe TVR1.
Teatrul Maghiar de Stat Timișoara deschide stagiunea cu „Pericles”
Spectacolul, în regia lui Philip Parr, este o reinterpretare contemporană a piesei lui William Shakespeare, care ne poartă într-o călătorie fascinantă prin suferințe, pierderi și miracole.
Evenimentele culturale ale săptămânii 10 - 16 septembrie la Timișoara
Din programul săptămânii: spectacole de teatru, pentru că s-au deschis noile stagiuni, concert al Filarmonicii Banatul, festival de reconstituire istorică la Muzeul Satului și Ruga Timișoarei.
Salonul Industriei Ușoare, ediția de toamnă, la Timișoara
Peste 50 de companii oferă produse de sezon la prețuri promoționale, de la îmbrăcăminte și încălțăminte, până la cosmetice și bijuterii.
Lepa Brena cântă la ”Zilele Culesului de Struguri” de la Vârșeț
Evenimentul a ajuns la a 66-a ediție și va avea loc în perioada 12-15 septembrie în Serbia, la aproximativ 70 km de Timișoara.
Festivalul Orașul Jazz la Lugoj / PROGRAM
Pe lângă cele 9 trupe invitate, lugojenii pot descoperi obiecte cu povești aparte în cadrul târgului cu produse artizanale, pot participa cu copiii la ateliere de percuție și de modelaj în lut sau pot lua cina în zona de Food & Drinks.
Ritm și eleganță la Campionatul Mondial de Dans Juniori II Standard de la Timișoara
Evenimentul, organizat de Clubul de Dans Sportiv Magnum Team, aduce pe ringul de dans cei mai talentați tineri din peste 30 de țări.
Evenimentele culturale ale săptămânii 17 - 23 septembrie la Timișoara
O săptămână cu activități pentru mici și mari, cu un festival dedicat dacilor și unul al faptelor bune inițiat de bikeri, cu silent disco și cu o zi dedicată soarelui.
„My Tango Stories”, concert cu Cári Tibor și Ștefania Chițulescu
„My Tango Stories” este o ocazie unică de a experimenta muzica într-o formă intimă și personală, unde fiecare sunet și fiecare notă poartă o poveste.
Festivalul Dovleacului 2024 la Kikinda, în Serbia
19 septembrie 2024 - 22 septembrie 2024    
0:00
Patru zile de distracție și preparate tradiționale la Festivalul Dovleacului din Kikinda.
Sunscape Festival, un eveniment inedit ce promovează arta în lumina razelor solare / PROGAM
Pe toată durata festivalului, publicul va avea parte de experiențe culturale deosebite, activități interactive și demonstrații artistice unice.
”Drumul Vinului”, tur ciclist pe traseul Buziaș-Silagiu
21 septembrie 2024    
14:00
La finalul turului, participanții vor asista la ridicarea Kirchweihbaum/Pomul de Kirchweih în parcul stațiunii Buziaș.
Atelierele de artă urbană pentru copii continuă la fostul cinema Arta
Atelierele se adresează copiilor cu vârsta între 11 și 18 ani. Copiii vor învăța noțiunile de bază în ceea ce privește arta stradală, graffitti și pictura murală de mari dimensiuni.
Evenimentele culturale ale săptămânii 24-30 septembrie, la Timișoara
Teatrele au ridicate din nou cortina, la filarmonică o puteți asculta pe Teodora Enache, în centrul orașului veți putea (re)desecoperi cultura maghiară, cu toate bunătățile ei, gastronomice, muzicale sau de alte feluri.
Lecturi în parcuri, cafenele și şcoli la festivalul internațional de literatură LitVest
Din acest an, evenimentul organizat de Biblioteca Județeană Timiș este inclus în Versopolis, o prestigioasă rețea europeană de festivaluri de literatură.
Concurs Național de Scurte Povestiri cu temă istorică pentru elevii din clasele I-XII
Concursul a ajuns la ediția a IV-a și are ca scop stimularea interesului pentru istorie, precum și dezvoltarea creativității și imaginației tinerei generații.
Lucrări inedite, semnate Szakáts Béla, la Galeria Pygmalion
Expoziția aduce în fața publicului o parte mai puțin cunoscută a creației artistului timișorean: sculptura în lemn.
Spectacolul imersiv „Van Gogh”, în premieră la Timișoara
Spectacolul itinerant al muzeului imersiv al noilor arte, MINA, este inspirat din scrisorile lui Van Gogh către fratele său și oferă publicului o incursiune captivantă în operele celebrului artist olandez.
Târgul Meșterilor Populari la Muzeul Satului Bănățean, Timișoara
Evenimentul reunește artizani specializați în prelucrarea cânepii, țesături de interior, costume populare, împletituri, prelucrarea lemnului și a ceramicii.
Târg de adopții pentru câini și pisici, la Giarmata-Vii
Evenimentul este organizat de Asociaţia Poli sub sloganul ”Ajutaţi-ne să îi ajutăm!”
Events on 2 septembrie 2024
Events on 5 septembrie 2024
Street Food Festival la Iulius Town
5 sept. 24
Timișoara
Events on 9 septembrie 2024
Events on 12 septembrie 2024
Events on 13 septembrie 2024
Events on 18 septembrie 2024
Incendiu de amploare la Coșteiu de Sus: zeci de hectare de pădure și vegetație afectate
miercuri, 25 martie 2026, 18:14

Incendiu de amploare la Coșteiu de Sus: zeci de hectare de pădure și vegetație afectate

Flăcările s-au extins rapid pe aproximativ 30 de hectare, iar autoritățile au suplimentat forțele de intervenție. Apelul de urgență a fost...

Incendiu de amploare la Coșteiu de Sus: zeci de hectare de pădure și vegetație afectate
Dispută la CJ Timiș. Un consilier AUR cere parcare gratuită, conducerea respinge „privilegiile”
miercuri, 25 martie 2026, 18:09

Dispută la CJ Timiș. Un consilier AUR cere parcare gratuită, conducerea respinge „privilegiile”

Consilierul județean AUR, Marcel Mihoc, cere loc de parcare gratuit pentru zilele în care participă la ședințe. Consilierul timișean consideră...

Dispută la CJ Timiș. Un consilier AUR cere parcare gratuită, conducerea respinge „privilegiile”
Reformă în administrația locală din Timiș. Unele primării concediază, altele pot face angajări
miercuri, 25 martie 2026, 18:07

Reformă în administrația locală din Timiș. Unele primării concediază, altele pot face angajări

Unele primării din Timiș trebuie să dea oameni afară, altele pot face noi angajări, iar câteva își pot menține personalul actual. Asta...

Reformă în administrația locală din Timiș. Unele primării concediază, altele pot face angajări
AUDIO / Eșecul de la Chiajna nu a schimbat starea de spirit la CSC Dumbrăvița
miercuri, 25 martie 2026, 17:08

AUDIO / Eșecul de la Chiajna nu a schimbat starea de spirit la CSC Dumbrăvița

Divizionara secundă CSC Dumbrăvița nu a fost afectată din punct de vedere mental de primul eșec din 2026, suferit sâmbătă, la Chiajna....

AUDIO / Eșecul de la Chiajna nu a schimbat starea de spirit la CSC Dumbrăvița
miercuri, 25 martie 2026, 17:00

Profesorii au nevoie de mai mult sprijin pentru a-i învăța pe elevi siguranța online

Cadrele didactice nu sunt încă suficient pregătite pentru a-i ghida pe elevi să navigheze în siguranță pe internet, consideră directorul...

Profesorii au nevoie de mai mult sprijin pentru a-i învăța pe elevi siguranța online
miercuri, 25 martie 2026, 14:34

Podul Iuliu Maniu din Timișoara intră în reabilitare: trafic deviat din 30 martie

Podul Iuliu Maniu din Timișoara, cunoscut și ca Podul Muncii, se închide pentru reabilitare după mai bine de 40 de ani de utilizare intensă....

Podul Iuliu Maniu din Timișoara intră în reabilitare: trafic deviat din 30 martie
miercuri, 25 martie 2026, 14:31

Noi lucrări pe bulevardul Liviu Rebreanu din Timișoara; trotuarele intră în reabilitare

Lucrările de modernizare pe bulevardul Liviu Rebreanu continuă cu o etapă dedicată reabilitării trotuarelor. Intervențiile vor avea loc pe...

Noi lucrări pe bulevardul Liviu Rebreanu din Timișoara; trotuarele intră în reabilitare
miercuri, 25 martie 2026, 14:21

Deficitul de apă în bazinul Crişurilor se accentuează

Deficitul de apă în bazinul hidrografic Crişuri se accentuează,  avertizează reprezentanții Administrației Bazinale de Apă Crișuri. De la...

Deficitul de apă în bazinul Crişurilor se accentuează