Ascultă Radio România Timișoara Live • 

O nouă premieră la Teatrul German Timișoara: ”Fiul” de Florian Zeller

11 mai 2024 – 12 mai 2024 @ 19:30 –

”Fiul” explorează impactul devastator al depresiei în rândul adolescenților, devenind totodată un mijloc propice de analiză a discrepanțelor generaționale dintre părinți și copii.

Articol de Dana Florea, 11 mai 2024, 19:30

O nouă premieră la Teatrul German Timișoara: ”Fiul” de Florian Zeller

Cea mai nouă producție din repertoriul Teatrului German de Stat Timișoara, Fiul de Florian Zeller, în regia lui Mădălin Hîncu, va avea premiera sâmbătă, 11 mai 2024, de la ora 19.30. Următoarele reprezentații vor avea loc în 12 și 14 mai 2024, de la aceeași oră.

Au trecut doi ani de la divorțul dintre Pierre și Anne. Pierre are o nouă soție, pe Sofia. Viața pare să meargă înainte pentru el. Însă vestea că fiul lui din prima căsătorie, Nicolas, a absentat de la liceu vreme de trei luni îl tulbură profund. Ce s-a întâmplat oare cu Nicolas? În încercarea de a descoperi cauza acestui comportament, Pierre află că Nicolas își dorește să se mute împreună cu el, Sofia și copilul lor nou-născut. Emoționat de cerința fiului, Pierre îl primește cu brațele deschise, însă procesul de adaptare a lui Nicolas la această nouă realitate ridică foarte multe semne de întrebare. Timpul trece, iar starea lui Nicolas nu pare să se îmbunătățească. Oare cât va mai dura această criză adolescentină? Pe măsură ce povestea se dezvăluie, descoperim că problemele emoționale ale lui Nicolas sunt mult mai complicate decât par, iar sursa acestor probleme se cristalizează sub forma unui răspuns greu de acceptat pentru cei apropiați.

Din distribuție fac parte Bülent Özdil, Yannick Becker, Enikő Blénessy, Oana Vidoni, Harald Weisz și Robert Bogdanov-Schein. Decorul și costumele sunt semnate de Răzvan Bordoș, light-design-ul este făcut de Cosmin Anania, asistența de regie le aparține Almei Diaconu și Danielei Török, machiajul este al Bojiței Ilici, iar la regie tehnică este Costinel Stănescu. La această producție echipa artistică a lucrat și cu un trainer de vorbire din Germania, Ulrike Schulze.

Despre această producție, regizorul Mădălin Hîncu a spus: „Pentru mine, textul lui Zeller este o dramă puternică despre pierderea inocenței. Odată ajunși în pragul unor obstacole dificile pe care ni le oferă viața, descoperim cine suntem cu adevărat. Dramaturgul ajunge să creioneze un paradox: dacă dorința noastră de a face bine maschează o nevoie egoistă? Suntem oare echipați emoțional să înțelegem până la capăt adevărul despre noi și despre relațiile cu cei apropiați nouă?”

Florian Zeller, romancier, dramaturg, regizor de teatru, scenarist și regizor de film, s-a născut în 1979 la Paris. Piesele sale au fost montate la Londra, Paris, New York, și au fost premiate internațional. În 2020, Florian Zeller a fost unul dintre cei doi autori ai scenariului și a regizat primul său film – Tatăl – care a primit mai mult de 200 de nominalizări și premii internaționale, printre care și două premii Oscar la a 93-a ediție a Premiilor Academiei Americane de Film.

Florian Zeller scrie Fiul ca parte finală a unei trilogii despre relații familiale marcate de o criză existențială majoră. Dacă în Tatăl avem de-a face cu efectele devastatoare ale bolii Alzheimer asupra relației unui bătrân unui bătrân cu familia lui, iar în Mama cu drama existențială a unei femei trecute de vârsta de mijloc, Fiul explorează impactul devastator al depresiei în rândul adolescenților, devenind totodată un mijloc propice de analiză a discrepanțelor generaționale dintre părinți și copii. Ingeniozitatea piesei lui Zeller vine din faptul că se folosește de ambiguitatea stărilor acestui adolescent pentru a explora un subiect relevant relevant și totodată greu de abordat: sănătatea mintală în rândul adolescenților.

Biletele pot fi cumpărate online sau de la casieria teatrului, orar: marți – joi: 16.00-19.00; miercuri – vineri: 10.00-14.00, și cu o oră înainte de începerea spectacolelor. Rezervări şi la telefon, fax sau email: +40256-435743, tickets@dstt.ro.

Pagina spectacolului.

Programul lunii mai al Teatrului German de Stat Timișoara.

Mai multe evenimente din Timișoara și din partea de vest a țării.

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
1
17
29
1
+
2
+
3
+
4
+
5
Eufonia Festival 2025, la Timișoara / PROGRAM
Intitulat Musical Optimism, festivalul cuprinde zece concerte, trei concerte sociale și cinci educationale, cu artiști de mare valoare și muzică de înaltă clasă.
Timișoara găzduiește cea mai importantă expoziție Dan Perjovschi din România
Expoziția ”Dan Perjovshi. România. O retrospectivă 1985–2025”, deschisă în perioada 3 septembrie – 26 octombrie 2025 la Muzeul Corneliu Miklosi, reunește desen, performance, acțiuni civice, proteste, publicații și instalații efemere, compunând o frescă a României din ultimii 40 de ani.
Noaptea Muzeelor la Sate 2025 în județul Arad
Ediția a treia a Nopții Muzeelor la Sate va avea loc în 6 septembrie 2025, în toată țara, cu peste 100 de obiective și proiecte culturale prezentate și activate în micile comunități din România din spațiul rural.
Serbările Naționale de la Țebea 2025 / PROGRAM
Interpreți de seamă ai folclorului românesc, precum Nicolae Furdui Iancu, Sava Negrean Brudașcu și Mioara Velicu, vor susține un spectacol folcloric extraordinar, care va fi transmis în direct pe TVR1.
”Balul Ciobanilor” în comuna hunedoreană Șoimuș
Evenimentul, inițiat în 2014, celebrează valorile pastorale și tradițiile satului românesc, adunând localnici și vizitatori din împrejurimi.
Evenimentele culturale ale săptămânii 9 - 15 septembrie, la Timișoara
O săptămână cu multe tentații culturale: spectacolele Teatrelor Maghiar și Național, concert în Parcul Rozelor cu Filarmonica Banatul, proiecții exclusive și invitați speciali la Cinema Victoria, party atipic la CET Sud, noi expoziții și Ruga Timișoarei.
Coriolan Babeți lansează la Muzeul Național de Artă Timișoara trilogia ”Hoinar prin Raiuri”
Muzeul Național de Artă Timișoara și Editura Vremea au plăcerea de a lansa o apariție editorială specială: trilogia Hoinar prin Raiuri, scrisă de istoricul și [...]
Festivalul Artizanilor, trei zile de artă, muzică și gastronomie la Timișoara
Festivalul, aflat la prima ediție, reunește peste 30 de artizani și proiecte locale și aduce pe scenă artiști internaționali din zona muzicii electronice.
Programul lunii septembrie la Teatrul German de Stat Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, citește detalii despre fiecare dintre ele și află de unde poți cumpăra bilete.
RotaRUN: Aleargă pentru educația din mediul rural
Evenimentul caritabil are ca scop sprijinirea educației din mediul rural, prin achiziționarea de echipamente sportive pentru școlile care nu dispun de resurse adecvate.
Ruga Timișoarei 2025, în Parcul Rozelor
Ca în fiecare an, de praznicul Sfântului Ierarh Iosif cel Nou de la Partoş Catedrala, Mitropolitană din Timişoara sărbătorește cel de-al doilea hram.
Evenimentele culturale ale săptămânii 16 - 22 septembrie, la Timișoara
Timișoara trăiește din nou intens, de această dată prin cinema, muzică și gusturi noi. TIFF revine cu o ediție plină de premiere, cineconcert și întâlniri cu cineaști, Timișoara Tasting Tour transformă centrul orașului într-o hartă de savori și experiențe, iar Festivalul „George Enescu” se încheie cu un concert de gală semnat de Cristian Măcelaru și Romanian Chamber Orchestra.
Festivalul Dovleacului 2025 la Kikinda, Serbia, ediție aniversară
Patru zile de distracție și preparate tradiționale la a 40-a ediție a Festivalului Dovleacului de la Kikinda.
Timișoara devine capitala mondială a scrimei
Timișoara găzduiește din nou o etapă din Circuitul Satelit al Federației Internaționale de Scrimă, în weekend-ul 20-21 septembrie 2025.
Crosul Oncohelp în scop caritabil, la Timișoara
Ediția din acest an își propune strângerea de fonduri pentru achiziționarea unui aparat destinat păstrării "sângelui care salvează vieți". Aparatul, al cărui cost se ridică la 15.000 de euro, joacă un rol important în procesul de transfuzii.
Timișoara devine capitala balcanică a standardizării
A 10-a Conferință Balcanică de Standardizare - Research & Education – Trigger NextGen Standardization are loc în 22-23 septembrie 2025 la Universitatea de Științele Vieții “Regele Mihai I” din Timișoara.
Evenimentele culturale ale săptămânii 23 - 29 septembrie, la Timișoara
Sunt din nou zile pline, cu spectacole, expoziții, concerte și întâlniri care transformă orașul într-un spațiu viu. Calendarul acestei săptămâni are ceva pentru fiecare: de la teatru și proiecții de film, la festivaluri consacrate și concerte care vor umple de voie bună piețele centrale.
Evenimente dedicate Sf. Gerard: 995 de ani de la înființarea Episcopiei de Cenad
Evenimentele vor avea loc în perioada 24 – 27 septembrie și cuprind momente liturgice, culturale și tradiționale.
Leadership feminin în societatea românească: “Eu sunt ANA” aduce inspirația la Timișoara
Evenimentul este dedicat femeilor antreprenor și intraprenor care își doresc mai mult: mai multă claritate, mai multă inspirație, mai multă conexiune.
Timișoara Free Tours vă invită la turul ghidat „Fabricul Multicultural”
Turul este un prilej unic de a cunoaște mai bine cartierul Fabric și de a descoperi obiceiurile, tradițiile și poveștile oamenilor care au dat culoare acestei părți de oraș.
Expoziția educativă „Giant Bugs” aduce în Iulius Town o lume nevăzută, mărită de mii de ori
Printre cele mai spectaculoase exponate se numără o molie de peste trei metri și jumătate, o buburuză de doi metri și o tarantulă de trei metri.
Festivalul Internațional de Animație ”Sub bagheta lui Merlin”, la Timișoara / PROGRAM
Eveniment de tradiție, inițiat în urmă cu un deceniu, festivalul a devenit un prilej de întâlnire pentru teatre de animație, artiști și creatori din România și din întreaga lume.
Evenimentele culturale ale săptămânii 30 septembrie - 6 octombrie, la Timișoara
Din programul săptămânii: aniversarea de 20 de ani a Festivalului Simultan, maratonul de 25 de ore de teatru non-stop, filme pentru întreaga familie aduse de KINOdiseea, premiere teatrale, evenimente dedicate artei și patrimoniului și spectacol-eveniment în deschiderea stagiunii Filarmonicii Banatul.
Concurs Național de Scurte Povestiri cu temă istorică pentru elevii din clasele I-XII
Concursul are ca scop stimularea interesului pentru istorie, precum și dezvoltarea creativității și imaginației tinerei generații.
Noaptea Albă a Galeriilor 2025 la Timișoara
Peste 20 de galerii și spații alternative își deschid porțile la Timișoara în Noaptea Albă a Galeriilor, între 3 și 5 octombrie 2025.
Festivalul 25 de ore de teatru non-stop, la Timișoara / PROGRAM
Festivalul aduce în fața publicului 22 de evenimente susținute de peste 100 de artiști tineri în 13 spații convenționale și neconvenționale, timp de mai bine de 25 de ore, fără întrerupere.
Events on 2 septembrie 2025
Events on 4 septembrie 2025
Events on 5 septembrie 2025
Zilele Băilor Herculane 2025 / PROGRAM
5 sept. 25
Băile Herculane
Events on 7 septembrie 2025
Events on 8 septembrie 2025
Events on 10 septembrie 2025
Events on 13 septembrie 2025
Events on 15 septembrie 2025
Events on 21 septembrie 2025
Events on 22 septembrie 2025
Cazul Cenei și dilema vârstei penale: Îi pedepsim sau îi salvăm?
luni, 2 februarie 2026, 08:21

Cazul Cenei și dilema vârstei penale: Îi pedepsim sau îi salvăm?

Tragedia de la Cenei, unde un adolescent de 15 ani a fost ucis de alți băieți, a redeschis o rană adâncă în societatea românească. Dincolo...

Cazul Cenei și dilema vârstei penale: Îi pedepsim sau îi salvăm?
24 de copii sub 14 ani din Timiș, implicați în infracțiuni în ultimii cinci ani
luni, 2 februarie 2026, 08:01

24 de copii sub 14 ani din Timiș, implicați în infracțiuni în ultimii cinci ani

Zeci de minori din județul Timiș, care nu răspund penal din cauza vârstei, au fost implicați în ultimii ani în comiterea unor infracțiuni....

24 de copii sub 14 ani din Timiș, implicați în infracțiuni în ultimii cinci ani
Vremea în vestul țării
luni, 2 februarie 2026, 04:50

Vremea în vestul țării

Cerul va fi mai mult noros ziua, variabil noaptea. Local vor fi precipitații predominat sub formă de ninsoare. La munte va ninge. Vântul va sufla...

Vremea în vestul țării
AUDIO / Liderul CSM Oradea, sincopă acasă cu CSO Voluntari
duminică, 1 februarie 2026, 22:31

AUDIO / Liderul CSM Oradea, sincopă acasă cu CSO Voluntari

Startul de meci părea în condiții normale, cu un oarecare avans al bihorenilor, până la 14-9. A urmat, însă un ”run” de 8 puncte al...

AUDIO / Liderul CSM Oradea, sincopă acasă cu CSO Voluntari
duminică, 1 februarie 2026, 21:01

Vin puncte și din deplasare! Timișoara câștigă la Steaua

”Leii” din Banat au muncit considerabil pentru punctele victoriei, dorind să creeze un avantaj încă din primele 10 minute, 17-13. Ei au...

Vin puncte și din deplasare! Timișoara câștigă la Steaua
duminică, 1 februarie 2026, 19:37

Protest la Timișoara pentru libertate în Iran. Zeci de oameni s-au adunat în Piața Victoriei

Organizatorii au dorit să atragă atenția asupra situației din Iran, pe care au comparat-o cu lupta pentru libertate din 1989 în Româna, și să...

Protest la Timișoara pentru libertate în Iran. Zeci de oameni s-au adunat în Piața Victoriei
duminică, 1 februarie 2026, 18:21

FC Bihor se impune în amicalul al doilea al cantonamentului

Prima parte a întâlnirii a fost echilibrată, cu ocazii de ambele părți. Echipa din Kazahstan a deschis scorul, la capătul primei jumătăți de...

FC Bihor se impune în amicalul al doilea al cantonamentului
duminică, 1 februarie 2026, 17:18

Coșurile de fum necurățate, principala cauză a incendiilor din locuințe în Timiș

Pompierii din Timiș au intervenit pentru stingerea a zece incendii produse la locuințe, care au afectat acoperișuri, încăperi și anexe...

Coșurile de fum necurățate, principala cauză a incendiilor din locuințe în Timiș