Ascultă Radio România Timișoara Live • 

„O scrisoare pierdută”, pe scena Teatrului Național din Timișoara

26 februarie 2026 @ 19:00 –

O comedie de moravuri sociale și politice, scrisă de Ion Luca Caragiale în anul 1884, actuală și azi. Un spectacol de Ada Lupu.

Articol de Dana Florea, 26 februarie 2026, 19:00

„O scrisoare pierdută”, pe scena Teatrului Național din Timișoara

Teatrul Național din Timișoara prezintă joi, 26 februarie 2026, de la ora 19.00, în Sala Mare, spectacolul ”O scrisoare pierdută” de Ion Luca Caragiale, în regia Adei Lupu Hausvater.

Actuală și azi,”O scrisoare pierdută”, comedie de moravuri sociale și politice, cum a fost ea numită de critici, a fost scrisă de Ion Luca Caragiale în anul 1884.

Campanie electorală undeva, în provincie. Avocatul Nae Caţavencu vrea să fie ales cu orice chip, drept pentru care nu se sfieşte să îl şantajeze pe Tipătescu, tânărul prefect al judeţului, cu scrisoarea de amor pierdută de iubita lui, Zoe Trahanache, soţia şefului local al partidului, „prezident în numeroase comitete şi comiţii”. Zoe se foloseşte de toate argumentele să îşi convingă iubitul şi soţul să cedeze şantajului şi, deşi izbuteşte, politica „de la centru” impune un necunoscut: Agamemnon Dandanache.

Între timp, versatul Trahanache nu stă degeaba, balanţa se înclină în sens invers, şantajistul devine şantajat, şedinţa de numire oficială a candidatului se încheie cu o bătaie organizată de poliţistul Pristanda în înţelegere cu „şeful”, iar Caţavencu îşi pierde pălăria în care ascunsese scrisoarea buclucaşă care, cu inocentul ajutor al Cetăţeanului turmentat, ajunge din nou în posesia frumoasei şi necugetatei Zoe.

Distributia: Matei Chioariu (Ștefan Tipătescu), Doru Iosif (Agamemnon Dandanache), Romeo Ioan (Zaharia Trahanache), Cătălin Ursu (Iordache Brânzovenescu), Ion Rizea (Nae Cațavencu), Adrian Jivan (Cetățeanul turmentat), Bogdan Spiridon (Ghiță Pristanda), Andrei Zgăbaia (Popescu), Ionuţ Iova (Ionescu), Andrei Chifu (Tache Farfuridi) și Claudia Ieremia (Zoe Trahanache).

Biletele pot fi cumpărate online sau de la agenţiile Teatrului din str. Mărășești nr. 2, de marți până duminică, între orele 11.00-19.00. Telefon 0256 201 117.

Pagina spectacolului.

Mai multe evenimente din Timișoara și din partea de vest a țării.

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
3
9
22
23
26
27
28
30
BAC Improvizat – Educație alternativă prin artă pentru elevii din Timișoara
27 mai 2024 - 31 mai 2024    
ore diverse
Proiectul își propune să încurajeze înțelegerea profundă a operelor literare, în detrimentul învățării mecanice, prin intermediul artei și al improvizației, pornind de la operele incluse în programa de Bacalaureat pentru Limba și Literatura Română.
Moonlight Breakfast şi Beat Bang la grădina de vară Capitol
Cu ocazia împlinirii a 5 ani de activitateYazaki înTimișoara, în 18 septembrie Sabotage Events, în parteneriat cu Essential Experience, prezintă un concert audio-video Moonlight Breakfast. [...]
teatru @UMFT: ”Omul din cerc” de Matei Vișniec
Vedeți cum te poți ”pregăti” de sesiune, când ești student la medicină, cu ... teatru!
”Călătorie cu trenul la Arad”, expoziție de modelism și istorie feroviară
Pe tot parcursul expoziției, copiii au ocazia de a participa, gratuit, la Atelierul de modelism. De asemenea, de 1 iunie, intrarea este liberă pentru copii.
Petrecere și activități distractive de 1 Iunie, pe Stadionul Știința
Campusul Universității Politehnica Timișoara se va transforma sâmbătă, 1 iunie , într-o adevărată lume a copilăriei cu ocazia celei de-a treia ediții a Poli Kids Fest.
Pământ. Natură. Viață - Atelier de modelaj
Evenimentul face parte din proiectul Crossroads, inițiat de Livia Mateiaș, prin care oamenii comunității sunt invitați să-și împărtășească talentele oferind ateliere creative pe diferite domenii la Podul de Poveste.
Evenimentele culturale ale săptămânii 4 - 10 iunie
O piesă de teatru scrisă de un portorican nominalizat la Oscar pentru scenariu, filme foarte scurte, două expoziții foto inedite, muzică și Embargo Fest sunt câteva dintre reperele culturale ale săptămânii.
Evenimentele lunii iunie în Timișoara
Premiere teatrale, festivalurile Embargo Fest și Flight Festival, spectacole de operă, expoziții inedite și filme sunt câteva dintre ofertele culturale ale lunii iunie.
(un)seen – poveștile colorate ale unei epoci memorabile, la Galeria Pygmalion
Fotografiile sunt realizate de fotograful austriac Karl Schimper și surprind secvențe dintr-o epocă deopotrivă interesantă și provocatoare: perioada 1940-1966.
Festivalul Impuls 2024: Legacy, în cartierul Fabric din Timișoara
Ediția de anul acesta a festivalului, care se desfășoară din 2017, își propune să transforme cartierul Fabric într-o scenă culturală atractivă și dinamică, cu activități pentru toate categoriile de public.
Embargo Fest 2024 / PROGRAM
Festivalul aduce în fața publicului artiști renumiți din România și Serbia, dar și spectacole de teatru și dans tradițional.
”Fă tu primul pas” la Sunlight Theatre 2024
O comedie romantică plină de farmec şi extrem de vie, despre întâlnirea a doi oameni total diferiţi. Cu Raluca Aprodu şi Marius Călugărița, în viziunea regizorală inedită a lui Andrei Munteanu, pe textul lui Jean-Claude Carrière.
Evenimentele culturale ale săptămânii 11 - 17 iunie
Două întâlniri în premieră pentru amatorii de teatru, tururi ghidate, expoziții interesante la Memorialul Revoluției, concerte, petreceri și lansări sunt ofertele acestei săptămâni.
Festivalul Internațional de foarte scurt metraj Très Court, la Arad / PROGRAM
Festivalul este organizat în 10 orașe din țară de Institutul Francez din România, care sărbătorește anul acesta o sută de ani.
Români şi francezi într-un spectacol inedit:"Ce-i cu circu' ăsta?!"
25 octombrie 2014    
ore diverse
18 români şi francezi, o parte dintre ei artişti, o parte cu alte meserii (educatoare, translator, floricultor, profesoară de matematică, animator...) aduc aproape de publicul [...]
Festivalul Internaţional de Teatru Clasic de la Arad, la a XX-a ediţie
În perioada 21-30 noiembrie 2014, Primăria Municipiului Arad , Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad împreună cu alţi parteneri tradiţionali, organizează ediţia aniversară - cu numărul [...]
”Povestea noastră”, un spectacol al Clubului de Dans Sportiv Magnum Team
Spectacolul este un colaj de momente de dans, de toate tipurile, acompaniate de melodii din desene animate și piese celebre. O călătorie plină de ritm și culoare.
O nouă ediție a Festivalului Etniilor la Muzeul Satului Bănățean
Parada etniilor, spectacol de teatru pentru copii, atelier de amintiri, karaoke, atelier de pictură și coregrafie, degustări de produse gastronomice tradiționale și spectacol folcloric multietnic.
Expoziția de artă contemporană ”Miopie istorică” la Memorialul Revoluției
Expoziția prezintă o serie de fotosculpturi, bazate pe cercetarea artistică a lui Sever Petrovici-Popescu privind episodul deportărilor din Bărăgan din 1951.
Evenimentele culturale ale săptămânii 18 - 24 iunie
Flight Festival, Narațiuni Sonore, Weekend mexican, o nouăexpoziție la Kunsthalle Bega sunt câteva dintre evenimentele săptămânii.
Descoperă plăcerea de a lucra în natură: Outdoor Office Day 2024
Ziua Biroului în Aer Liber, cunoscută internațional sub numele de Outdoor Office Day, este un eveniment care invită toate orașele din Europa să redescopere bucuria de a lucra în aer liber, în mijlocul naturii urbane.
Narațiuni Sonore - exercițiu de imaginație sonoră, pe malul Begăi
Publicul este invitat să exploreze diversitatea sunetelor naturale și umane, alături de artiștii invitați, și chiar să realizeze O carte poștală sonoră cu Timișoara. Cele mai interesante sunete înregistrate vor fi premiate.
"Vă place Tango?" - o nouă provocare artistică a violoncelistului Răzvan Suma
13 octombrie 2014    
19:00 - 22:00
Pentru prima oară în peisajul cultural românesc, un turneu de amploare este dedicat în exclusivitate tangoului interpretat în mod tradiţional, aşa cum se cânta pe [...]
în premieră „Recviem pentru efemeride” de Gheorghe Sfaiţer
15 noiembrie 2014    
12:00
„Recviem pentru efemeride” este un film de factură documentară în care evoluţia dialogurilor și a întâmplărilor conferă persoanelor reale, a relaţiilor dintre acestea, o substanţială [...]
Festivalul Tocăniței la Dumbrăvița / PROGRAM
Amatorii de preparate culinare tradiționale sunt așteptați în a doua zi de Rusalii în Parcul Central din Dumbrăvița, să se bucure de o mare varietate de produse la ceaun și de muzică live.
Climathon Timișoara 2024: Cum reducem cantitatea de deșeuri pe care le producem în Timișoara?
Sub sloganul "Reduce. Reuse. Recycle.", evenimentul organizat de Timișoara Startups își propune să aducă în prim-plan necesitatea reducerii deșeurilor în orașul Timișoara și să transforme ideile participanților în acțiuni concrete pentru un viitor mai verde.
Events on 29 mai 2024
Events on 8 iunie 2024
Embargo Fest 2024 / PROGRAM
8 iun. 24
Timișoara
Events on 10 iunie 2024
Events on 16 iunie 2024
Events on 19 iunie 2024
Events on 24 iunie 2024
visit timisoara
Teatru marți, 11 octombrie 2016, 19:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 30 iunie – 7 iulie, la Timișoara

11 octombrie 2016 @ 19:00 - 21:00 - 11 octombrie, ora 19:00, Cinema "Dacia", Arad Îndrăgitul actor Florin Piersic, care nu mai are nevoie de nici o...

Evenimentele culturale ale săptămânii 30 iunie – 7 iulie, la Timișoara
stagiune teatrul ethos 2026
Teatru miercuri, 5 august 2026, 20:00

Comedie sub cerul liber: stagiunea 2026 a Teatrului ”Ethos” din Arad / PROGRAM

5 august 2026 - 19 august 2026 @ 20:00 - Stagiunea aduce nouă spectacole de excepție, cu actori îndrăgiți și comedii care promit seri pline de...

Comedie sub cerul liber: stagiunea 2026 a Teatrului ”Ethos” din Arad / PROGRAM
visit timisoara
Teatru marți, 23 iunie 2026, 00:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 23 – 29 iunie, la Timișoara

23 iunie 2026 - 29 iunie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră...

Evenimentele culturale ale săptămânii 23 – 29 iunie, la Timișoara
Festen Teatrul Maghiar timisoara
Teatru vineri, 3 iulie 2026, 19:00

Premiera „Festen”, în regia lui Eugen Jebeleanu, încheie stagiunea Teatrului Maghiar din Timișoara

3 iulie 2026 - 4 iulie 2026 @ 19:00 - Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” din Timișoara prezintă pe 3 și 4 iulie premiera spectacolului...

Premiera „Festen”, în regia lui Eugen Jebeleanu, încheie stagiunea Teatrului Maghiar din Timișoara
Teatru joi, 18 iunie 2026, 20:00

Două reprezentații la Timișoara cu „Mantas”, spectacol inspirat de viața lui Mantas Kvedaravičius

18 iunie 2026 - 19 iunie 2026 @ 20:00 - Spectacolul „Mantas”, scris și regizat de Bogdan Sărătean, ajunge la Timișoara cu două...

Două reprezentații la Timișoara cu „Mantas”, spectacol inspirat de viața lui Mantas Kvedaravičius
Teatru marți, 16 iunie 2026, 00:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 16 – 22 iunie, la Timișoara

16 iunie 2026 - 22 iunie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră...

Evenimentele culturale ale săptămânii 16 – 22 iunie, la Timișoara
Teatru miercuri, 3 iunie 2026, 00:00

Programul lunii iunie la Teatrul Maghiar de Stat Timișoara

3 iunie 2026 - 28 iunie 2026 @ ore diverse - Află care sunt spectacolele lunii, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde...

Programul lunii iunie la Teatrul Maghiar de Stat Timișoara
Teatru marți, 2 iunie 2026, 00:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 2 – 8 iunie, la Timișoara

2 iunie 2026 - 8 iunie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și...

Evenimentele culturale ale săptămânii 2 – 8 iunie, la Timișoara