Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Premieră: ”Come Into The Light”, un musical despre Timișoara și poveștile locuitorilor ei

28 iulie 2023 @ 21:00 –

Publicul va fi martorul unui spectacol pentru toate vârstele, cu și despre tineri de diferite etnii, despre societatea de odinioară și despre vremuri care au modelat viața orașului.

Articol de Dana Florea, 28 iulie 2023, 21:00 / actualizat: 24 august 2023, 10:18

Premieră: ”Come Into The Light”, un musical despre Timișoara și poveștile locuitorilor ei
”Come Into The Light”, un musical 100%  timișorean, va avea premiera în 28 iulie 2023, de la ora 21.00, la Muzeul Satului Bănățean, cu ocazia Zilei Județului Timiș.
Pus în scenă de către Clubul de Dans Sportiv Magnum și Asociația Teatru de Musical, Come Into The Light este un spectacol-poveste, care, prin muzică și dans, vorbește despre Timișoara din trecut și din prezent. Umor, nostalgie, dragoste și bucurie, toate se regăsesc în acest musical care vă invită să descoperiți orașul alături de tineri artiști debutanți.

Publicul va fi martorul unui spectacol pentru toate vârstele, cu și despre tineri de diferite etnii, despre societatea de odinioară și despre vremuri care au modelat viața orașului. Tablourile istorice prind viață prin muzică și coregrafii ingenioase. Descoperim o Timișoară efervescentă, cu bresle și  meșteșugari, într-un burg în plină dezvoltare. Pas cu pas, ne amintim de mari realizări și evenimente care au așezat Timișoara printre cele mai faimoase locuri de la finalul secolului al XIX-lea.

”Ne-am gândit să facem un musical în care să dăm șansa tinerilor artiști să crescă, să se dezvolte și să se afirme. Tinerii au avut ocazia să lucreze cu o echipă de profesioniști, oameni care au o foarte mare experiență scenică”, spune Diana Avram, inițiatoarea acestui proiect.

Scenariul a fost scris de Mariana Boșneac, muzica originală poartă semnătura lui Horea Crișovan. De pregătirea muzicală a tinerilor actori s-au ocupat Cristina Vlaicu și Marius Goșa. Regia este semnată de Octavian Vlaicu, iar asistent de regie este Oana Antonovici. Scenografia îi aparține Getei Medinski, iar coregrafia este concepută de Diana și Raul Avram.

Din distribuție fac parte: Bianca Ababei, Darius Agrima, Alexandru Boariu, Miruna Bratu, Anna Capețean Voicu Dumitraș, Maya Giotea, Luca Marcu, Denis Matei, Maya Morun, Maia Păltineanu, Ana Secheșan, Andrei Andras, Nicole Bădescu, Gabriel Costraș, Adrian Csecke –Kreppel, Thomas Kattesch, Alessia Matache, Sara Pogan, Marissa Răsădean și Robert Turcu.

Intrarea este liberă.

Următoarele spectacole vor avea loc la Buziaș, în 19 august, la Novi Sad, în 22 august, la Timișoara în 24 august și la Jimbolia, în 15 septembrie 2023.

Proiectul face parte din Programul Cultural Național Timișoara – Capitală Europeană a Culturii în anul 2023 și este finanțat de către Consililul Județean Timiș prin Centrul de Cultură și Artă Timiș.

Pagina evenimentului.

Mai multe evenimente din Timișoara și din partea de vest a țării.

 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
29
5
12
27
1
+
2
+
Evenimentele culturale ale săptămânii 30 septembrie - 6 octombrie, la Timișoara
Din programul săptămânii: aniversarea de 20 de ani a Festivalului Simultan, maratonul de 25 de ore de teatru non-stop, filme pentru întreaga familie aduse de KINOdiseea, premiere teatrale, evenimente dedicate artei și patrimoniului și spectacol-eveniment în deschiderea stagiunii Filarmonicii Banatul.
Concurs Național de Scurte Povestiri cu temă istorică pentru elevii din clasele I-XII
Concursul are ca scop stimularea interesului pentru istorie, precum și dezvoltarea creativității și imaginației tinerei generații.
Noaptea Albă a Galeriilor 2025 la Timișoara
Peste 20 de galerii și spații alternative își deschid porțile la Timișoara în Noaptea Albă a Galeriilor, între 3 și 5 octombrie 2025.
Festivalul 25 de ore de teatru non-stop, la Timișoara / PROGRAM
Festivalul aduce în fața publicului 22 de evenimente susținute de peste 100 de artiști tineri în 13 spații convenționale și neconvenționale, timp de mai bine de 25 de ore, fără întrerupere.
Frame It - Proiect destinat elevilor din liceele vocaționale din Timișoara
Proiectul oferă tinerilor oportunitatea de a transforma expresia artistică în producții video profesioniste, sub îndrumarea unor mentori profesioniști.
Evenimentele culturale ale săptămânii 7 - 13 octombrie, la Timișoara
Din programul săptămânii: festival de film documentar, Harababura Fair, anivesarea a doi ani de la redeschiderea Cinema Timiș, tururi ghidate.
Expoziție de grafică și ilustrație de carte la Muzeul Național de Artă Timișoara
Expoziția „Dacă n-ar fi, nu v-am povesti” face parte din programul „Sezon de Grafică la MNArT”, care își propune să consolideze platforma de susținere și vizibilitate pentru arta recentă și contemporană.
Festivalul-concurs de interpretare vocală și instrumentală ”Luca Novac”, la Timișoara
Festivalul este la a doua ediție și aduce un omagiu taragotistului Luca Novac, care a dus cântecul bănățean pe cele mai importante scene din țară și din lume.
Harababura Fair revine la Centrul de Proiecte din Timișoara
Pe lângă târgurile de design și viniluri, programul include ateliere creative cu componentă caritabilă, lansări de colecții noi și DJ set-uri.
Festivalul Papricașului, Vinului și Țuicii, ediția 2025, la Buziaș
Din programul festivalul face parte și concertul trupei Direcţia 5, care va avea loc duminică, 12 octombrie, începând cu ora 20.00.
Festivalul de film și cultură balcanică Taifas 2025, la Timișoara / PROGRAM
Programul ediției cuprinde 11 filme în premieră națională, premiate la marile festivaluri internaționale, alături de primul focus Radu Jude la un festival din România și premiera națională a filmului Sorella di Clausura, gastronomie, muzică și petreceri balcanice.
Expoziție de sculptură ,,Zergi’’ a artistului vizual Cătalin Oancea, la Galeria Brăteanu
,,Versatil iubitor de materiale academice ale sculpturii, Oancea dezvoltă un figurativ parabolic-hieratic.” spune criticul de artă Aurelia Mocanu despre opera artistului.
Prima retrospectivă Radu Jude din România, la Festivalul Taifas din Timișoara
Festivalul de film și cultură balcanică Taifas revine la Timișoara cu un program bogat de filme balcanice, unele premiate la mari festivaluri internaționale, altele prezentate în premieră absolută.
Expoziție de machete la Iulius Town Timișoara
Evenimentul include ateliere pentru copii, jocuri demonstrative și sesiuni de Warhammer Advanced pentru iubitorii universului Warhammer.
Concert simfonic aniversar dedicat Asociației Speotimiș, în Peștera Românești
Concertul de anul acesta are loc duminică, 19 octombrie, și este dedicat Asociației Speotimiș, care împlinește 50 de ani de activitate.
Arta se îmbină cu ecologia în spectacolul „Warp Renderings”, adus pentru prima dată la Timișoara
„Warp Renderings” este un solo puternic și poetic, în care coregraful Sergiu Matis aduce pe scenă un dans ce pare să spargă imaginile idealizate ale naturii.
Evenimentele culturale ale săptămânii 21 - 27 octombrie, la Timișoara
De la istoriile care au modelat Timișoara, la filmele premiate de la Cannes, de la desenul ca formă de protest al lui Dan Perjovschi, la universul imersiv al trilogiei Orașul Paralel, săptămâna care urmează aduce întâlniri ce vorbesc despre identitate, memorie și despre felul în care cultura ne ajută să ne înțelegem locul.
Expoziția „Passepartouze”, semnată de artistul Cristian Sida, la Muzeul Național de Artă Timișoara
Titlul expoziției, un joc de cuvinte între passepartout și partouze, sugerează o metaforă a întâlnirii dintre structură și haos, dintre disciplina formei și libertatea instinctului creator.
Expoziția de pictură și desen ,,Exerciții’’ a artistului vizual timișorean Călin Beloescu
”Într-o epocă inundată de imagini saturate, Călin Beloescu desenează o poezie a aproprierii, o formă de rezistență prin delicatețe.” spune Prof. Sergiu Anastasescu despre artist.
Sit+Read Artbook Fair 2025 aduce la Timișoara artiști independenți din toată lumea
De la reviste independente, cărți de poezie și ilustrații, până la comics-uri, zine-uri, afișe, stickere și tricouri — Sit+Read Artbook Fair aduce împreună creatori locali și internaționali care explorează tiparul ca formă de expresie liberă și experiment.
Timișoara City Marathon powered by UPT – Spiritul Politehnicii în mișcare
Ajuns la cea de-a noua ediție, maratonul se desfășoară sub sloganul „Up to Run” și reunește mii de participanți din întreaga țară și din afara granițelor.
Ateliere de teatru, de artă plastică și de gătit în cadrul proiectul româno-ucrainean Faina Casa
„Cultura care unește” este motto-ul sub care Faina Casa propune o serie de activități gratuite și bilingve (română-ucraineană), menite să aducă împreună publicul timișorean și artiști din ambele culturi.
Evenimentele culturale ale săptămânii 28 octombrie - 3 noiembrie, la Timișoara
În această săptămână, Halloweenul aduce tururi cu lanternă, filme cu vampiri și petreceri tematice, dar și vernisaje, concerte, poezie și discuții despre cinema.
De la inteligența apei din Cheile Nerei, la o „Insulă de Apă Vie”
Evenimentul, intitulat „Insula de Apă Vie: Unde Vacanța Învăță și Școala Se Joacă”, propune o abordare inovatoare a învățării și a timpului petrecut în familie, inspirată de fluiditatea și sustenabilitatea apei.
Expoziția Atlasul Singurătății – o hartă vizuală și sonoră a singurătății Generației Z, de explorat la Timișoara
Expoziția Atlasul Singurătății @GenZ:TM aduce laolaltă poveștile autentice a șase tinere și tineri între 19 și 28 de ani, aflați în momente diferite ale vieții, care vorbesc despre singurătate cu o luciditate necosmetizată.
Programul lunii noiembrie la Teatrul German de Stat Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, citește detalii despre fiecare dintre ele și află de unde poți cumpăra bilete.
Programul lunii noiembrie la Opera Națională Română Timișoara
Află care sunt spectacolele lunii, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Events on 15 octombrie 2025
Events on 18 octombrie 2025
Events on 31 octombrie 2025
Vreme rece și ninsori în vestul țării: strat de zăpadă și vânt puternic în sudul Banatului și la munte
sâmbătă, 31 ianuarie 2026, 13:51

Vreme rece și ninsori în vestul țării: strat de zăpadă și vânt puternic în sudul Banatului și la munte

În vestul țării, vremea va fi apropiată de normalul climatologic al perioadei, însă nopțile și diminețile vor fi mai reci, în special în...

Vreme rece și ninsori în vestul țării: strat de zăpadă și vânt puternic în sudul Banatului și la munte
AUDIO / FC Argeș – UTA, joc cu miză de play-off
sâmbătă, 31 ianuarie 2026, 12:57

AUDIO / FC Argeș – UTA, joc cu miză de play-off

Ambele tabere lasă să se înțeleagă că sunt conștiente de miza întâlnirii de la Mioveni, programată azi, la ora 17, doar că abordarea pe...

AUDIO / FC Argeș – UTA, joc cu miză de play-off
Faţada unui bloc din Reșița a fost cuprinsă de flăcări
sâmbătă, 31 ianuarie 2026, 09:58

Faţada unui bloc din Reșița a fost cuprinsă de flăcări

Faţada unui bloc cu patru etaje din Reşiţa a fost cuprinsă de flăcări, iar pompierii au reuşit să stingă incendiul înainte de a se extinde,...

Faţada unui bloc din Reșița a fost cuprinsă de flăcări
AUDIO / CSMR-ul s-a ”antrenat” din nou cu un amical
vineri, 30 ianuarie 2026, 19:26

AUDIO / CSMR-ul s-a ”antrenat” din nou cu un amical

Golurile reșițenilor au fost marcate de Robert Jerdea, în minutul 44, și Adrian Șter, care a reușit o dublă în minutele 56 și 72. Pentru...

AUDIO / CSMR-ul s-a ”antrenat” din nou cu un amical
vineri, 30 ianuarie 2026, 18:57

O fostă campioană cu Sepsi vine la Arad

Experimentata jucătoare muntenegreană Jovana Pasic este noua componentă a echipei și acoperă postul de extremă. În vârstă de 33 de ani, ea a...

O fostă campioană cu Sepsi vine la Arad
vineri, 30 ianuarie 2026, 18:28

Ionuț Ban, forțat de probleme medicale să-și încheie activitatea

Rezultatele sunt cu atât mai surprinzătoare cu cât în toamna anului trecut, Ban a fost prezent în 17 meciuri ale trupei bihorene, în 14 dintre...

Ionuț Ban, forțat de probleme medicale să-și încheie activitatea
vineri, 30 ianuarie 2026, 16:22

Zeci de copii din Deva, cu părinți plecați la muncă în străinătate, în atenția asistenților sociali

Un număr de 42 de copii cu vârste cuprinse între 1 și 17 ani, din municipiul Deva, sunt în prezent monitorizați de Direcția de Asistență...

Zeci de copii din Deva, cu părinți plecați la muncă în străinătate, în atenția asistenților sociali
vineri, 30 ianuarie 2026, 16:16

Crima de la Cenei: Minorul de 13 ani, luat de la părinți; nu au respectat obligațiile DGASPC

Băiatul de 13 ani, implicat în omorul de la Cenei, a fost luat din familie de către reprezentanţii Direcţiei de Asistenţă Socială şi...

Crima de la Cenei: Minorul de 13 ani, luat de la părinți; nu au respectat obligațiile DGASPC