Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Programul lunii decembrie la Teatrul Maghiar de Stat Timișoara

2 decembrie 2025 @ ore diverse –

Luna decembrie este marcată la Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” de premiera unui spectacol bazat pe un text mereu actual, „Kasimir și Karoline”, al autorului Ödön von Horváth.

Articol de Dana Florea, 2 decembrie 2025, 00:00 / actualizat: 11 decembrie 2025, 7:42

Programul lunii decembrie la Teatrul Maghiar de Stat Timișoara

Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” din Timișoara încheie anul 2025 cu o lună decembrie intensă, marcată de spectacole îndrăgite, povești pentru cei mici și, mai ales, de premiera mult așteptată a spectacolului „Kasimir și Karoline”. Stagiunea 2025/2026 continuă cu diversitate, prospețime și întâlniri teatrale pentru toate generațiile.

La mijlocul lunii decembrie va avea loc premiera spectacolului „Kasimir și Karoline” de Ödön von Horváth, unul dintre cele mai importante texte ale dramaturgiei secolului XX, pus în scena sub viziunea regizorului Ármin Ricz. Spectacolul, montat într-o cheie vibrantă și neconvențională, vorbește despre fragilitate, iubire, compromis și turbulențele unei societăți aflate în schimbare, teme profund recognoscibile și astăzi. Traducerea este prin supratitrare în limbile română și engleză. Sâmbătă, 13 decembrie, de la ora 19:00, va fi avanpremiera, iar duminică, 14 decembrie, de la orele 17:00 și 19:00, premiera în Sala Studio. Echipa proiectului este formată din artiști tineri, care promit o versiune îndrăzneață cu accente punk.

Pentru a susține premiera mai sus anunțată, Teatrul Maghiar va organiza în data de 4 decembrie, de la ora 18, la Cărturești Mercy, un eveniment de revitalizare a textelor lui Ödön von Horváth, un scriitor care a trăit cu mult înaintea timpului său. Invitatul evenimentului este Prof. univ. dr. Eleonora Ringler Pascu care va vorbi despre valorile horvathiene și limbajul biedermeier, și regizorul și dramaturgul spectacolului, alături de actori. Evenimentul este primul dintr-o serie numită Kontext care propune prezentarea prealabilă a autorilor montați pe scena Teatrului Maghiar.

În 18 decembrie, în Sala Studio, se joacă „Birdy”, adaptarea romanului lui William Wharton, regizată de Gyulay Eszter, un spectacol intens despre fragilitate și libertate.
Luna se încheie cu o reprezentație plină de energie: „Chicago”, musicalul semnat de John Kander, Fred Ebb și Bob Fosse, în regia lui Béres László, programat pentru zilele de 7 decembrie, de la ora 19, și 21 decembrie, ora 18:00, în Sala Mare.

Pentru cei mici, în data de 16 decembrie, la ora 11:00, Sala Studio găzduiește spectacolul nonverbal „Copiii mamei Badu”, regizat de Varsányi Péter, o creație vizuală poetică și captivantă.

Toate spectacolele Teatrului Maghiar beneficiază de traducere în limbile română și engleză. Biletele sunt disponibile online și la casa de bilete a Teatrului (str. Alba Iulia nr. 2, Timișoara), de luni până vineri, între orele 13:00 și 19:00.

Descoperiți și alte evenimente din Timișoara și din vestul țării.

teatrul maghiar timisoara program

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
7
14
15
21
22
24
31
1
2
3
+
4
Evenimentele lunii iulie în Timișoara
În luna iulie 2024, Timișoara se transformă într-un adevărat hub cultural, găzduind o mulțime de evenimente care vor încânta atât localnicii, cât și turiștii.
Evenimentele culturale ale săptămânii 2 - 8 iulie la Timișoara
JAZZx, Festivalul Inimilor, Orgile Cetății și un „gulaș” de film realizate de cineaști maghiari sunt doar câteva dintre reperele culturale ale săptămânii.
Festivalul Inimilor 2024, în Parcul Rozelor / PROGRAM
Evenimentul aduce în oraș 28 de ansambluri din 14 țări, printre care Brazilia, Columbia, Irlanda, Polonia, Mexic și Coreea de Sud.
Expoziție de pictură ”Parfumuri” la Galeria de Artă Helios
Lucrările, semnate de Alexandra Catina, au ca sursă de inspirație o serie de opere lirice ale unora dintre cei mai cunoscuți autori ai literaturii române și internaționale.
Capodopere ale cinematografiei italiene, în proiecţii speciale la Timişoara / PROGRAM
Filmele vor fi proiectate în versiuni restaurate, prezentate în ultimii ani la marile festivaluri, şi fac parte dintr-o serie de evenimente de warm-up înaintea celei de-a 11-a ediţii a Ceau, Cinema! la Timișoara.
Atelier de pictură „Dunărea prin ochii tăi!”, la Moldova Nouă
Atelierul oferă șansa tuturor pasionaților de pictură, indiferent de nivel și de vârstă, să-și exprime ideile despre Dunăre în cel mai creativ mod, folosind diferite tehnici. Participarea este gratuită.
Evenimentele culturale ale săptămânii 9 - 15 iulie
În această săptămână, profitați de ultimele spectacole din actuala stagiune a Teatrului Național Timișoara, de petreceri, de expoziții și de filme franțuzești la Cinema Victoria, pentru că e săptămâna Franței.
„Secvențe” pentru nostalgici. Expoziție de afișe de film din anii 70’-80’, la Galeria Pygmalion
Cele peste 50 de afișe, reunite sub titlul „Secvențe”, fac parte din colecția privată a lui Marian Rădulescu - scriitor, traducător și critic de film.
Micro-Europa într-o carte: istorie, religie și cultură. Lansare de carte la Biblioteca din Arad
Volumul „Români, sârbi, slovaci pe Valea Mureșului Inferior (1802-1918)” vă invită să explorați noi perspective privind istoria, identitatea și diversitatea, explorând valorile și relațiile românești și europene.
Agenda de weekend pentru vestul țării
Seri de film în aer liber, silent disco, expoziții, festivaluri de jazz și rock, concerte și bere, filme pentru cinefili mici și mari.
Franco: "The Mixtaper". Live performace și expoziție de grafică
"The Mixtaper" este un material muzical care conține atât părți din cele 7 mixtape-uri lansate până acum de artist, cât și material nou.
Evenimentele culturale ale săptămânii 16 – 22 iulie în Timișoara
Începe o nouă ediție Ceau, Cinema!, cu zeci de filme faine, grupate pe mai multe secțiuni. În weekend puteți (re)descoperi cavaleri, domnițe și menestreli, iar dacă sunteți fani metal, vă așteaptă patru zile pline. 
Festivalul Ceau, Cinema! 2024, la Timișoara / PROGRAM
Ediția a 11-a a Festivalului Ceau, Cinema! aduce pe marele ecran aproape 40 de filme, dintre care multe în premieră în România, expoziții, ateliere, dezbateri.
Atelier de cianotipie la Podul de Poveste
Veți învăța cum să transformați frunze, flori, ferigi în imprimeuri albastre uimitoare folosind puterea soarelui.
”Dictatorii”, spectacol de teatru și muzică la Memorialul Revoluției
Spectacolul explorează istoria anilor comuniști sub Ceaușescu, concentrându-se pe cenzură, libertatea de exprimare și totalitarism.
Timișoara Triathlon pune orașul în mișcare cu cea de-a treia ediție
Participă peste 600 de concurenți din țară și străinătate. Față de edițiile anterioare, anul acesta sunt două zile de competiții: Campionatul Național de Triatlon pe Distanță Medie și Competiția TRIKIDS, curse de Duatlon pentru copii între 6 și 13 ani.
Evenimentele culturale ale săptămânii 23 - 29 iulie în Timișoara
Ziua județului Timiș cu trei zile de acces gratuit la muzee și un spectacol folcloric extraordinar, Ziua Timișoarei, concertul lui Ara Malikian, filme, expoziții și Orgile Cetății se află în programul săptămânii.
Ziua Județului Timiș, celebrată printr-un maraton de evenimente culturale și sportive / PROGRAM
Spectacol cu Ansamblul Profesionist Banatul, hora bănățeană, expoziții cu tururi ghidate și Cupa instituțiilor timișene la fotbal fac parte din programul celor patru zile de sărbătoare.
Saragossa Band, Francesco Napoli şi The Motans, la Zilele Hunedoarei / PROGRAM
Zilele Hunedoarei vor avea loc în perioada 26 - 28 iulie, în Piaţa Regele Ferdinand I. În prima zi sunteți invitați la Ziua Porților Deschise la Castelul Corvinilor și la Grădina Zoologică.
”Parada Clătitelor” la Moneasa / PROGRAM
Festivalul a ajuns la a 23-a ediție și va avea loc la sfârșitul lunii iulie. Invitați speciali sunt Monica Anghel, Cornez Borza și Mariana Anghel.
Festivalul Părădaiselor, o nouă ediție la Timișoara
Festivalul aduce împreună împreună iubitorii de roșii, producătorii locali și pasionații de gastronomie.
Felix Nicolau la Biblioteca din Arad: lansare de carte și sesiune de autografe
În volumul „Știința minciunii responsabile. Tratat de embolii culturale”, Felix Nicolau ne invită la o palpitantă călătorie prin biblioteci și prin lumea cea mare, în căutarea lucrurilor cu adevărat importante.
Patru zile de evenimente cu ocazia Zilei Timișoarei / FOTO & VIDEO
Vor urca pe scena din Parcul Rozelor Teatrul de Operetă și Musical „Ion Dacian” din București, Florin Ristei, Ansamblul ”Timișul”, Roby Lakatos și Miroslav Ilić.
Evenimentele lunii august în Timișoara
În august, Timișoara va prinde viață cu „City Celebration”, un eveniment de neratat care va umple orașul de bucurie și energie. Vizitatorii și locuitorii se vor putea bucura de spectacole de excepție oferite de artiști internaționali renumiți, printre care Passenger și Rita Ora, de activități numeroase și expoziții.
Events on 1 iulie 2024
Events on 4 iulie 2024
Events on 8 iulie 2024
Events on 13 iulie 2024
Events on 17 iulie 2024
Events on 18 iulie 2024
Events on 20 iulie 2024
Events on 27 iulie 2024
Events on 1 august 2024
Trafic restricționat pe DN 59B, în Timiș, pentru lucrări la trecerea la nivel cu calea ferată
duminică, 1 martie 2026, 09:30

Trafic restricționat pe DN 59B, în Timiș, pentru lucrări la trecerea la nivel cu calea ferată

Circulaţia rutieră va fi afectată, în perioada următoare, în Timiş, pe drumul naţional 59B. Direcţia regională de Drumuri şi Poduri...

Trafic restricționat pe DN 59B, în Timiș, pentru lucrări la trecerea la nivel cu calea ferată
Arădeanul Dennis Man, din nou marcator pentru PSV
duminică, 1 martie 2026, 09:26

Arădeanul Dennis Man, din nou marcator pentru PSV

Atacantul român Dennis Man a marcat un gol pentru PSV Eindhoven, în meciul câştigat aseară cu scorul de 3-1 cu Heracles, la Almelo. Meciul a...

Arădeanul Dennis Man, din nou marcator pentru PSV
Ultima sută de metri pentru înscrieri la Târgul de Paște din Timișoara
duminică, 1 martie 2026, 08:45

Ultima sută de metri pentru înscrieri la Târgul de Paște din Timișoara

Producătorii, meșteșugarii și comercianții sunt aşteptaţi să se înscrie la Târgul de Paște din Piața Libertății, din Timișoara. Cei...

Ultima sută de metri pentru înscrieri la Târgul de Paște din Timișoara
Vremea în Banat și Crișana
duminică, 1 martie 2026, 04:50

Vremea în Banat și Crișana

Astăzi, vremea va fi caldă pentru această perioadă, pe durata zilei. Cerul va deveni variabil. Vântul va sufla slab la moderat. Temperaturile...

Vremea în Banat și Crișana
duminică, 1 martie 2026, 00:03

Trump confirmă moartea liderului suprem al Iranului, Ali Khamenei

Președintele Statelor Unite, Donald Trump, a anunțat că liderul suprem al Iranului, ayatollahul Ali Khamenei, a fost ucis în urma unor lovituri...

Trump confirmă moartea liderului suprem al Iranului, Ali Khamenei
sâmbătă, 28 februarie 2026, 22:35

Liderul suprem al Iranului, Ali Khamenei, a fost ucis, declară un oficial israelian

Liderul suprem al Iranului, ayatollahul Ali Khamenei a fost ucis în atacurile israeliene şi americane, a declarat un oficial israelian de rang...

Liderul suprem al Iranului, Ali Khamenei, a fost ucis, declară un oficial israelian
sâmbătă, 28 februarie 2026, 19:12

Explozie pe celebra insulă artificială Palm Jumeirah din Dubai

Doi martori au declarat pentru France Presse că au auzit o explozie, în momentul în care Iranul a ripostat militar în regiunea Golfului Persic la...

Explozie pe celebra insulă artificială Palm Jumeirah din Dubai
sâmbătă, 28 februarie 2026, 18:41

LNBF: Sferturi tranșate clar de FCC UAV Arad și Sepsi

FCC UAV Arad și Sepsi Sfântu Gheorghe sunt primele semifinaliste din Liga Națională de baschet feminin. Ambele au tranșat în două meciuri...

LNBF: Sferturi tranșate clar de FCC UAV Arad și Sepsi