Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Programul lunii ianuarie al Teatrului Maghiar de Stat din Timișoara

10 ianuarie 2025 – 23 ianuarie 2025 @ 19:00 –

Află care sunt spectacolele lunii, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.

Articol de Dana Florea, 10 ianuarie 2025, 19:00

Programul lunii ianuarie al Teatrului Maghiar de Stat din Timișoara

Prima lună a anului 2025 readuce pe scena Teatrului Maghiar de Stat „Csiky Gergely” din Timișoara premierele anului 2024 și reprezentații ale celor mai îndrăgite spectacole din anii trecuți.

Stagiunea în curs începe anul 2025 cu unul dintre cele mai apreciate spectacole ale Teatrului, „Tragedia omului”, în regia lui Silviu Purcărete și scenografia lui Dragoș Buhagiar și îl continuă cu ultima premieră a anului 2024, „Zbor adânc”, un one-man show pătrunzător și impresionant. Nu va lipsi de pe scenă nici „Caravaggio”, un spectacol care poate întregi experiența faimoasei expoziții de la Muzeul de Artă.

Programul de spectacole al lunii următoare va începe vineri, 10 ianuarie, cu „Tragedia omului”, după capodopera lui Madách Imre, o dramă filosofică de amploare care investighează esența condiției umane și scopul existenței. Spectacolul va fi jucat de la ora 19.00 în Sala Mare a Teatrului Maghiar și beneficiază de traducere prin supratitrare.

Duminică, 12 ianuarie și sâmbătă, 25 ianuarie, de la ora 19.00, Sala Studio va găzdui cel mai nou spectacol al Teatrului Maghiar, „Zbor adânc”, în regia lui Balázs Attila, o poveste intensă despre artă, libertate și neputință. Spectacolul este subtitrat în limba română.

Marți, 14 ianuarie, revine „Caravaggio” în regia lui Visky Andrej, o biografie fragmentară a pictorului și o analiză a teatralității sporite care i-a definit modul de lucru. Spectacolul începe la ora 19.00, în Sala Mare a Teatrului și este tradus în limba română prin supratitrare.

„Doctorul”, un subiect controversat, care așază religia și știința într-o antiteză șubredă, revine pe scena Teatrului duminică, 19 ianuarie de la ora 19.00. Spectacolul se bucură de regia lui Andrei Șerban și are traducere prin supratitrare.

Miercuri, 22 ianuarie, de la orele 13.00 și 19.00, revine o coproducție a Teatrului Maghiar din Timișoara alături de Teatrul Kabóca și Teatrul Petőfi din Veszprém (HU), în regia lui Markó Róbert. De ziua culturii maghiare, „BÁNK” reînvie un context istoric agitat, marcat de rebeliuni, pasiuni puternice și intrigi politice.

Pentru cei mai mici, în dublă reprezentație, joi 16 ianuarie, de la ora 10.00, se reia „Copiii mamei Badu”, o poveste sensibilă despre iubire necondiționată și frica de separare. Spectacolul este nonverbal și se adresează copiilor de peste 5 ani. În aceeași categorie de vârstă, joi, 23 ianuarie, de la ora 10.00, se va relua premiera acestei stagiuni, „Zâna lebădă”, un spectacol de păpuși deja iubit de micii spectatori.

Biletele se pot achiziționa online, de la casieria teatrului, Str. Alba Iulia nr. 2, de luni până vineri între orele 13.00-19.00 și de la Timisoara Souvenir Station (str. Alba Iulia nr. 2) Lu-Vi 9.30-19.00, S-D 11.00-18.00. Rezervări: ticket@tm-t.ro). Tel.: 0356 450 606, 0752 111 803. Abonații KultCard sunt rugați să se prezinte la agenția de bilete pentru a-și rezerva locul

Detalii pe: www.tm-t.ro.

Mai multe evenimente din Timișoara și din partea de vest a țării.

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
3
9
22
26
27
28
30
BAC Improvizat – Educație alternativă prin artă pentru elevii din Timișoara
27 mai 2024 - 31 mai 2024    
ore diverse
Proiectul își propune să încurajeze înțelegerea profundă a operelor literare, în detrimentul învățării mecanice, prin intermediul artei și al improvizației, pornind de la operele incluse în programa de Bacalaureat pentru Limba și Literatura Română.
Evenimentele culturale ale săptămânii 28 mai - 3 iunie
Luna lui Cireșar începe cu o mulțime de evenimente pentru toată familia, în special pentru cei mici. Cele mai multe au loc în aer liber, în parcurile orașului.
teatru @UMFT: ”Omul din cerc” de Matei Vișniec
Vedeți cum te poți ”pregăti” de sesiune, când ești student la medicină, cu ... teatru!
”Călătorie cu trenul la Arad”, expoziție de modelism și istorie feroviară
Pe tot parcursul expoziției, copiii au ocazia de a participa, gratuit, la Atelierul de modelism. De asemenea, de 1 iunie, intrarea este liberă pentru copii.
Petrecere și activități distractive de 1 Iunie, pe Stadionul Știința
Campusul Universității Politehnica Timișoara se va transforma sâmbătă, 1 iunie , într-o adevărată lume a copilăriei cu ocazia celei de-a treia ediții a Poli Kids Fest.
Pământ. Natură. Viață - Atelier de modelaj
Evenimentul face parte din proiectul Crossroads, inițiat de Livia Mateiaș, prin care oamenii comunității sunt invitați să-și împărtășească talentele oferind ateliere creative pe diferite domenii la Podul de Poveste.
Evenimentele culturale ale săptămânii 4 - 10 iunie
O piesă de teatru scrisă de un portorican nominalizat la Oscar pentru scenariu, filme foarte scurte, două expoziții foto inedite, muzică și Embargo Fest sunt câteva dintre reperele culturale ale săptămânii.
Evenimentele lunii iunie în Timișoara
Premiere teatrale, festivalurile Embargo Fest și Flight Festival, spectacole de operă, expoziții inedite și filme sunt câteva dintre ofertele culturale ale lunii iunie.
(un)seen – poveștile colorate ale unei epoci memorabile, la Galeria Pygmalion
Fotografiile sunt realizate de fotograful austriac Karl Schimper și surprind secvențe dintr-o epocă deopotrivă interesantă și provocatoare: perioada 1940-1966.
Festivalul Impuls 2024: Legacy, în cartierul Fabric din Timișoara
Ediția de anul acesta a festivalului, care se desfășoară din 2017, își propune să transforme cartierul Fabric într-o scenă culturală atractivă și dinamică, cu activități pentru toate categoriile de public.
Embargo Fest 2024 / PROGRAM
Festivalul aduce în fața publicului artiști renumiți din România și Serbia, dar și spectacole de teatru și dans tradițional.
”Fă tu primul pas” la Sunlight Theatre 2024
O comedie romantică plină de farmec şi extrem de vie, despre întâlnirea a doi oameni total diferiţi. Cu Raluca Aprodu şi Marius Călugărița, în viziunea regizorală inedită a lui Andrei Munteanu, pe textul lui Jean-Claude Carrière.
Evenimentele culturale ale săptămânii 11 - 17 iunie
Două întâlniri în premieră pentru amatorii de teatru, tururi ghidate, expoziții interesante la Memorialul Revoluției, concerte, petreceri și lansări sunt ofertele acestei săptămâni.
Festivalul Internațional de foarte scurt metraj Très Court, la Arad / PROGRAM
Festivalul este organizat în 10 orașe din țară de Institutul Francez din România, care sărbătorește anul acesta o sută de ani.
Cei mai buni jucători de padel din șase țări, la Padel Center Timișoara
În etapa a cincea a Circuitului Profesionist de Padel s-au înscris 128 de jucători de padel profesioniști din România, Republica Moldova, Italia, Spania, Portugalia și Tunisia.
”Povestea noastră”, un spectacol al Clubului de Dans Sportiv Magnum Team
Spectacolul este un colaj de momente de dans, de toate tipurile, acompaniate de melodii din desene animate și piese celebre. O călătorie plină de ritm și culoare.
O nouă ediție a Festivalului Etniilor la Muzeul Satului Bănățean
Parada etniilor, spectacol de teatru pentru copii, atelier de amintiri, karaoke, atelier de pictură și coregrafie, degustări de produse gastronomice tradiționale și spectacol folcloric multietnic.
Expoziția de artă contemporană ”Miopie istorică” la Memorialul Revoluției
Expoziția prezintă o serie de fotosculpturi, bazate pe cercetarea artistică a lui Sever Petrovici-Popescu privind episodul deportărilor din Bărăgan din 1951.
Evenimentele culturale ale săptămânii 18 - 24 iunie
Flight Festival, Narațiuni Sonore, Weekend mexican, o nouăexpoziție la Kunsthalle Bega sunt câteva dintre evenimentele săptămânii.
Descoperă plăcerea de a lucra în natură: Outdoor Office Day 2024
Ziua Biroului în Aer Liber, cunoscută internațional sub numele de Outdoor Office Day, este un eveniment care invită toate orașele din Europa să redescopere bucuria de a lucra în aer liber, în mijlocul naturii urbane.
Narațiuni Sonore - exercițiu de imaginație sonoră, pe malul Begăi
Publicul este invitat să exploreze diversitatea sunetelor naturale și umane, alături de artiștii invitați, și chiar să realizeze O carte poștală sonoră cu Timișoara. Cele mai interesante sunete înregistrate vor fi premiate.
Flight Festival 2024, la Muzeul Satului Bănățean / PROGRAM
Ediția din acest an înseamnă trei zile de muzică, artă și tehnologie, trei scene, fiecare cu propria sa atmosferă unică și peste 40 de artiști, instalații inedite, zone de relaxare și divertisment.
Festivalul Orezului la Partoș, cu muzică, bucate tradiționale și târg caritabil
Banii strânși vor fi folosiți pentru a oferi vârstnicilor o masă caldă și pentru a continua proiectele educaționale cu copiii din zonă.
Festivalul Tocăniței la Dumbrăvița / PROGRAM
Amatorii de preparate culinare tradiționale sunt așteptați în a doua zi de Rusalii în Parcul Central din Dumbrăvița, să se bucure de o mare varietate de produse la ceaun și de muzică live.
Climathon Timișoara 2024: Cum reducem cantitatea de deșeuri pe care le producem în Timișoara?
Sub sloganul "Reduce. Reuse. Recycle.", evenimentul organizat de Timișoara Startups își propune să aducă în prim-plan necesitatea reducerii deșeurilor în orașul Timișoara și să transforme ideile participanților în acțiuni concrete pentru un viitor mai verde.
Events on 29 mai 2024
Events on 8 iunie 2024
Embargo Fest 2024 / PROGRAM
8 iun. 24
Timișoara
Events on 10 iunie 2024
Events on 13 iunie 2024
Events on 16 iunie 2024
Events on 19 iunie 2024
Events on 24 iunie 2024
herbarium nocturn casa artelor timisoara
Cultură joi, 18 iunie 2026, 18:00

„Herbarium Nocturn” – fragilitate și metamorfoză, la Galeria Pygmalion

18 iunie 2026 - 19 iunie 2026 @ 18:00 - Expoziția „Herbarium Nocturn” a artistei Laura Duduleanu, deschisă din 18 iunie în Galeria Pygmalion a...

„Herbarium Nocturn” – fragilitate și metamorfoză, la Galeria Pygmalion
ritmul vietii cinema timis magnum team
Cultură miercuri, 17 iunie 2026, 19:30

„Ritmul vieții”, o celebrare a existenței în pași de dans, la Cinema Timiș

17 iunie 2026 @ 19:30 - Peste 90 de dansatori ai Clubului Magnum Team urcă pe scena Cinema Timiș, în 17 iunie, pentru a spune prin mișcare o...

„Ritmul vieții”, o celebrare a existenței în pași de dans, la Cinema Timiș
filarmonica banatul
Cultură joi, 18 iunie 2026, 19:00

„4ELEMENTS: (re)Shaping Music”, o călătorie sonoră între tradiție și inovație, la Filarmonica Banatul

18 iunie 2026 @ 19:00 - Filarmonica Banatul Timișoara găzduiește joi, 18 iunie 2026, de la ora 19:00, la Sala Capitol, recitalul „4ELEMENTS:...

„4ELEMENTS: (re)Shaping Music”, o călătorie sonoră între tradiție și inovație, la Filarmonica Banatul
Adriana Lecouvreur2
Cultură duminică, 14 iunie 2026, 18:00

”Adriana Lecouvreur” revine la Opera Națională Română din Timișoara

14 iunie 2026 @ 18:00 - Spectacolul „Adriana Lecouvreur” de Francesco Cilea revine duminică, 14 iunie 2026, de la ora 18:00, pe scena Operei...

”Adriana Lecouvreur” revine la Opera Națională Română din Timișoara
Cultură vineri, 12 iunie 2026, 19:00

„Variations of Time”, un dialog muzical peste secole, la Filarmonica Banatul

12 iunie 2026 @ 19:00 - Programul serii are în centru conceptul de variațiune, arta de a transforma o temă muzicală fără a-i pierde...

„Variations of Time”, un dialog muzical peste secole, la Filarmonica Banatul
Cultură vineri, 12 iunie 2026, 18:00

„Poezie și Rock”, o seară specială la Biblioteca Județeană Arad

12 iunie 2026 @ 18:00 - Poezia și muzica rock se întâlnesc vineri, 12 iunie, de la ora 18:00, la Sala de Arte a Bibliotecii Județene „A. D....

„Poezie și Rock”, o seară specială la Biblioteca Județeană Arad
Cultură marți, 9 iunie 2026, 00:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 9 – 15 iunie, la Timișoara

9 iunie 2026 - 15 iunie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră...

Evenimentele culturale ale săptămânii 9 – 15 iunie, la Timișoara
Cultură sâmbătă, 13 iunie 2026, 09:00

Ziua Mondială Art Nouveau, sărbătorită la Timișoara prin tururi ghidate, ateliere și jazz

13 iunie 2026 - 14 iunie 2026 @ 9:00 - Peste 30 de activități gratuite, tururi ghidate, ateliere pentru toate vârstele, concerte de jazz și...

Ziua Mondială Art Nouveau, sărbătorită la Timișoara prin tururi ghidate, ateliere și jazz