Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Programul lunii martie al Teatrului Maghiar de Stat Timișoara

6 martie 2025 – 27 martie 2025 @ 19:00 –

Teatrul Maghiar „Csiky Gergely” din Timișoara aduce pe scenă în luna martie o premieră absolută, spectacole îndrăgite și un program special de Ziua Mondială a Teatrului.

Articol de Dana Florea, 6 martie 2025, 19:00

Programul lunii martie al Teatrului Maghiar de Stat Timișoara

În luna martie se va juca prima premieră a anului 2025. În plină stagiune, Teatrul Maghiar aduce pe scenă în premieră absolută „Sezon mort sau povestea tobiței, în regia lui Kedves Emőke, un spectacol despre absurditatea sistemului și capacitatea omului de acceptare.

Vineri, 7 martie, de la ora 10:00, Teatrul Maghiar propune un program de basm pentru întreaga familie, prin „Zâna lebădă”, în Sala Studio a Teatrului Maghiar. De asemenea, repertoriul lunii martie include două reprezentații ale spectacolului nonverbal „Copiii mamei Badu”, ambele având loc în 14 martie. Primul spectacol, care va fi de la ora 10:00, se adresează grupurilor și claselor de copii din școli, iar la reprezentația de la ora 17:00, îi încurajăm pe părinții copiilor cu dizabilități intelectuale să vină alături de copiii lor. Menționăm că evenimentul este incluziv, astfel că toți copiii sunt așteptați la teatru. Programul Teatru pentru toți este organizat, pentru această reprezentație, în colaborare cu organizația Copii și zâne.

În 11 martie, de la ora 11:00, respectiv 13:00, vor avea loc două reprezentații pentru elevi ale unui one-woman-show interpretat de Tar Mónika și regizat de Balázs Attila, „Sora soarelui, lumina stelelor”. Ambele reprezentații se vor juca cu casa închisă, fiind incluse în program în urma parteneriatului încheiat cu liceele cu predare în limba maghiară din Timișoara.

Premiera din luna decembrie a anului trecut, spectacolul „Zbor adânc”, un one-man-show interpretat de Jancsó Előd și regizat de Balázs Attila, se va juca în 20 martie, de la ora 19:00, în Sala Studio. Spectacolul este dedicat cantautorului maghiar Cseh Tamás, o figură a rezistenței anticomuniste a cărui muzică a influențat generații de tineri crescuți în perioada respectivă.

În martie revin două spectacole apreciate de publicul nostru: în data de 24, spectacolul „Păsările”, regizat de Kokan Mladenović, iar în 27, producția „Pericles”, regizată de Philip Parr, ambele reprezentații având loc în Sala Mare a Teatrului Maghiar începând de la ora 19:00.

Program special de Ziua Mondială a Teatrului

Joi, 27 martie, de la ora 14:00, un tur ghidat în culise pentru copii, iar de la ora 18:00 vă invităm la un vernisaj de afișe alternative, organizat împreună cu studenții de la Facultatea de Artă din Timișoara. De la ora 22:00, după spectacolul „Pericles”, adulții vor putea participa la un tur ghidat în culisele teatrului, precum și la un quiz surpriză. Programul beneficiază de acces gratuit, fără înscriere prealabilă.

Toate spectacolele Teatrului Maghiar beneficiază de traducere (supratitrare sau la cască) în limba română. Biletele se pot lua de la casa de bilete a Teatrului (str. Alba Iulia nr. 2), de luni până vineri, între orele 13 și 19 și înainte de fiecare spectacol, sau online. Abonații KultCard sunt rugați să se prezinte la agenția de bilete pentru a-și rezerva locul.

Mai multe evenimente din Timișoara și din partea de vest a țării.

 

teatrul maghiar timisoara

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
26
28
31
2
7
8
12
16
23
1
+
Evenimentele culturale ale săptămânii 27 ianuarie - 2 februarie, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Programe de educație muzeală în cadrul expoziției „Fragilitatea Eternului”, la Muzeul Național de Artă Timișoara
Prin acest program, Muzeul Național de Artă Timișoara își propune să ofere un cadru deschis pentru dialog, învățare și creativitate, invitând publicul să descopere patrimoniul cultural într-o manieră participativă și relevantă pentru prezent.
„Strada Fericirii 12A”, spectacol-document despre vocile neauzite ale violenței domestice, în premieră la Teatrul Maghiar din Timișoara
Spectacolul, regizat de Laurent Berger, este realizat în cadrul proiectului european „FemminiCity”. Textul se bazează pe interviuri realizate cu femei aflate în situații de violență domestică, prin intermedierea Direcției de Asistență Socială a Municipiului Timișoara.
Programul lunii februarie la Teatrul German de Stat Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, citește detalii despre fiecare dintre ele și află de unde poți cumpăra bilete.
Evenimentele culturale ale săptămânii 3 - 9 februarie, la Timișoara
3 februarie 2026 - 9 februarie 2026    
ore diverse
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Impactul epidemiilor, două expoziții tematice la Complexul Muzeal Arad
Cele două expoziții ne poartă în trecutul spațiului românesc, evidențiind modul în care evenimentele medicale majore – epidemiile și pandemiile – au modelat și schimbat viața socială, economică și culturală.
Showcase 2026: microstagiune cu cele mai noi producții ale teatrelor maghiar și german din Timișoara
Programul reunește șase producții recente ale Teatrului Maghiar de Stat, de la spectacole pentru copii la dramaturgie clasică și contemporană, alături de trei spectacole ale Teatrului German de Stat Timișoara, completate de întâlniri și discuții cu publicul.
Festivalul de literatură polițistă Bega Noir. PROGRAM
6 februarie 2026 - 7 februarie 2026    
12:30 - 19:45
Mister, crimă & suspans – două zile de anchete literare, dezbateri și lansări.
”Comedie din greșeală” cu Medeea Marinescu,  Alexandru Papadopol și alții
Povestea unui grup de actori care trebuie să scoată o premieră , dar nu au text. Printre actori : Medeea Marinescu,  Alexandru Papadopol
Evenimentele culturale ale săptămânii 10 - 16 februarie, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Serată literară la Biblioteca județeană din Arad, cu Editura Eikon și autorii săi
Evenimentul reunește autori arădeni și din alte zone ale țării, recent publicați la Editura Eikon, alături de reprezentanți ai editurii, și propune lansări de carte, prezentări de noutăți editoriale și un recital poetic.
„Petru cel isteț”, o nouă premieră pentru copii, la Teatrul Maghiar de Stat din Timișoara
Secția de păpuși a Teatrului Maghiar de Stat „Csiky Gergely” din Timișoara pregătește o nouă premieră pentru copii, „Petru cel Isteț”, un spectacol despre ingeniozitate, umor și puterea de a înfrunta nedreptatea.
Analia Selis lansează turneul național „Volver” - un proiect muzical despre întoarcere, echilibru și solidaritate
După succesul incontestabil al turneului național „Argentinissimo, rădăcini”, desfășurat în luna februarie 2025 care a cuprins 22 de concerte, artista Analia Selis revine pe scenele din România, cu un nou proiect cultural de amploare: turneul național „Volver”.
"Ziua Universală a Iei", pe Platoul Universităţii "Drăgan"
24 iunie, orele 19:00, Platoul Universităţii "I.C.Drăgan", Lugoj “Asemenea strabunilor nostri, am ales si noi, in timpurile moderne pe care le traim, sa imbracam straiele [...]
Il Cinema Ritrovato, cel mai mare festival de filme clasice restaurate din lume, revine la Timişoara / PROGRAM
Organizată de Ceau, Cinema! și Institutul Italian de Cultură, retrospectiva Il Cinema Ritrovato on Tour ajunge pentru al doilea an la Timișoara și prezintă o selecție de filme de la cel mai important festival dedicat cinematografiei de patrimoniu din lume, Il Cinema Ritrovato din Bologna (Italia).
Expoziția ”There Is No Finish Line” semnată de Mădălina-Elena Trofin, la Arad
Expoziția invită la introspecție și la acceptarea transformării ca stare esențială a ființei – o experiență vizuală și afectivă în care materia, memoria și emoția se dizolvă și se recompun la nesfârșit.
”Trubadurul”, de Giuseppe Verdi, două reprezentații extraordinare la Opera din Timișoara
Spectacolul din 22 februarie o are în prim-plan pe mezzosoprana Ramona Zaharia (Deutsche Oper am Rhein – Düsseldorf), iar reprezentația din 23 februarie o aduce pe scenă pe soprana Paula Iancic (Opera Națională București).
Evenimentele culturale ale săptămânii 24 februarie - 2 martie, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Noaptea Ideilor 2026 la Timișoara: Spațiu de dialog pentru noua generație
Noaptea Ideilor 2026 aduce tinerii în prim-plan în trei seri dedicate dezbaterii, filmului și întâlnirilor inspiraționale.
Lansarea antologiei de literatură tânără „reStart 2025”, la Biblioteca Județeană din Arad
Antologia reunește creațiile unor autori tineri, grupați pe două categorii de vârstă: sub 14 ani și 14-25 de ani, oferind o imagine autentică a sensibilităților, temelor și limbajelor literare ale noii generații.
Cântec, joc și gastronomie locală la o nouă ediție Festivalului - Concurs „Lada cu Zestre”/ PROGRAM
Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș readuce în atenția publicului Festivalul–Concurs „Lada cu Zestre”, cea mai amplă competiție artistică a comunităților timișene, dedicată revitalizării și promovării culturii tradiționale locale.
Lansare de carte:"Oraşul Alb" de Ioan Barb, la Deva Mall
5 iulie, ora 17:00, Deva Mall, etajul IV, Salle d'Or Lansarea volumului "Oraşului Alb", autor Ioan Barb Ioan Barb s-a nascut la 5 noiembrie 1960 [...]
Events on 25 februarie 2026
expozitie absolventi UVT
Cultură joi, 16 iulie 2026, 13:00

„Turning Point” – expoziția absolvenților Facultății de Arte și Design se deschide la Muzeul Național de Artă Timișoara

16 iulie 2026 - 30 august 2026 @ 13:00 - 21:00 - Expoziția reunește cele mai valoroase proiecte de diplomă realizate în cadrul programelor de...

„Turning Point” – expoziția absolvenților Facultății de Arte și Design se deschide la Muzeul Național de Artă Timișoara
ceau cinema 2026 timisoara
Cultură miercuri, 15 iulie 2026, 00:00

Festivalul Ceau, Cinema! 2026: peste 50 de filme și evenimente speciale la Timișoara / PROGRAM

15 iulie 2026 - 19 iulie 2026 @ ore diverse - Sub genericul „Cinema dezlănțuit”, cea de-a 13-a ediție a festivalului Ceau, Cinema! aduce la...

Festivalul Ceau, Cinema! 2026: peste 50 de filme și evenimente speciale la Timișoara / PROGRAM
no recram
Cultură vineri, 14 octombrie 2016, 19:00

Dansul contemporan ajunge în Piața Sfântul Gheorghe din Timișoara

14 octombrie 2016 @ 19:00 - Concertul simfonic din 14 octombrie 2016 de la Filarmonica Banatul din Timișoara oferă melomanilor trei lucrări...

Dansul contemporan ajunge în Piața Sfântul Gheorghe din Timișoara
Festivalul Internațional ”Orgile Cetății” 2026: peste două luni de concerte la Timișoara / PROGRAM
Cultură sâmbătă, 25 iulie 2026, 20:00

Festivalul Internațional ”Orgile Cetății” 2026: peste două luni de concerte la Timișoara / PROGRAM

25 iulie 2026 - 15 septembrie 2026 @ 20:00 - Între 12 iulie și 15 septembrie 2026, Timișoara va găzdui cea de-a V-a ediție a Festivalului...

Festivalul Internațional ”Orgile Cetății” 2026: peste două luni de concerte la Timișoara / PROGRAM
Cultură marți, 7 iulie 2026, 00:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 7 – 13 iulie, la Timișoara

7 iulie 2026 - 13 iulie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră...

Evenimentele culturale ale săptămânii 7 – 13 iulie, la Timișoara
Cultură miercuri, 8 iulie 2026, 17:00

157 de ani de la primul tramvai din România: expoziție foto și o cursă cu tramvaiele istorice „Gemenele”

8 iulie 2026 @ 17:00 - Societatea de Transport Public Timișoara celebrează 157 de ani de la prima călătorie cu tramvaiul pe actualul teritoriu al...

157 de ani de la primul tramvai din România: expoziție foto și o cursă cu tramvaiele istorice „Gemenele”
Cultură duminică, 19 iulie 2026, 10:00

Retro Parada Verii aduce vehiculele istorice în centrul Jimboliei

19 iulie 2026 @ 10:00 - 14:00 - Pasionații de automobile istorice și toți cei dornici de o incursiune în istoria automobilismului sunt invitați...

Retro Parada Verii aduce vehiculele istorice în centrul Jimboliei
Cultură luni, 6 iulie 2026, 11:00

„Poezie la puterea a patra”, întâlnire dedicată poeziei contemporane la Biblioteca Județeană Arad

6 iulie 2026 @ 11:00 - Evenimentul este dedicat poeziei contemporane și operei poetului Tibu Gelu B. Publicul va putea descoperi patru dintre cele...

„Poezie la puterea a patra”, întâlnire dedicată poeziei contemporane la Biblioteca Județeană Arad