Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Programul lunii septembrie la Teatrul German de Stat Timișoara

13 septembrie 2025 – 26 septembrie 2025 @ 19:30 –

Află la ce ore încep spectacolele, citește detalii despre fiecare dintre ele și află de unde poți cumpăra bilete.

Articol de Dana Florea, 13 septembrie 2025, 19:30

Programul lunii septembrie la Teatrul German de Stat Timișoara
  • Sâmbătă, 13 septembrie 2025

ora 19.00, în sala Teatrului German de Stat Timișoara

SPECTACOL AL TEATRULUI CLASIC „IOAN SLAVICI” DIN ARAD 14+

„ÎNAINTE DE POTOP” SAU „NOI SĂ FIM SĂNĂTOȘI”

Regia: Alexandru Ianăși
Adaptare după Frații Presnyakov, cu contribuția actorilor.

Cu: Andrei Elek, Ștefan Dogaru, Roxana Sabău, Alex Popa, Calița Nantu, Ioana Cheregi, Medeea Chiriac, Carmen Vlaga Bogdan, Tudor Jula, Robert Pavicsits, Ștefan Statnic, Alina Vasiljević, Angela Petrean Varjasi.
Dramaturgia: Daria Ancuța • Decor și costume: Irina Chirilă • Grafică video: Laurian Popa • Montaj video: Dan Varga • Univers sonor: Robert Găgeată • Sound design: Raw Creatives • Light design: Sergiu Poenar.

„Înainte de potop sau Noi să fim sănătoși” este un spectacol care reflectă neliniștile vremurilor pe care le trăim – un timp în care adevărul devine tot mai greu de distins, un timp înecat în valuri de dezinformare. Valorile societății se erodează încet, dar sigur. Trăim într-o lume în care competența este înlocuită de superficialitate, iar realitatea este deformată de fake news. Asistăm, adesea pasivi sau chiar neputincioși, la această schimbare de paradigmă. Cum ar arăta sfârșitul lumii în epoca brainrot? Poate părea o întrebare apăsătoare, dar spectacolul oferă o posibilă cale de înțelegere. Și, poate, un început de răspuns.

Spectacol în limba română, fără supratitrare.


  • Marți, 16 septembrie și miercuri, 17 septembrie 2025

ora 20.00, la Theaterhaus Stuttgart

DEPLASARE LA THEATERHAUS STUTTGART 12+

SIDY THAL
de Thomas Perle și Clemens Bechtel

Regia: Clemens Bechtel
Coproducție cu Teatrul Evreiesc de Stat București

Cu: Enikő Blénessy, Katia Pascariu, Daniela Török, Olga Török, Oana Vidoni, Boris Gaza, Rareș Hontzu, Richard Hladik. Ansamblul „Motl, fiul Cantorului” de Scholem Alejchem și vocile de pe audio-walk: Enikő Blénessy, Viorica Predica, Maia Morgenstern, Silvia Török, Katia Pascariu, Daniela Török, Olga Török, Oana Vidoni, Radu Brănici, Rareș Hontzu, Mircea Dragoman, Richard Hladik, Mihai Prejban, Isolde Cobeț.

Decorul și costumele: Șteff Chelaru (invitată), Ioana Groza (invitată) • Muzică: Dan Simion (invitat) • Documentare: Maria Irimia (invitată) • Colaborare dramaturgică: Dan Druță (invitat) • Asistență de regie: Isolde Cobeţ • Machiaj: Bojita Ilici, Aurora Spasinovici • Regie tehnică:
Ovidiu Radu, Aurel Cristea • Înregistrări pentru audio-walk & Video Design: Alex Halka (invitat) • Pregătire muzicală: Roxana Ardeleanu (invitată).

La 26 noiembrie 1938, două grenade de mână au explodat în sala de spectacole a Teatrului din Timișoara în timpul unei reprezentații a cântăreței evreico-bucovinene Sidy Thal și a ansamblului său. Patru persoane au fost ucise și 70 rănite în atacul antisemit comis de Garda de Fier, un grup naționalist de extremă dreapta. Evenimentul, puțin cunoscut în orașul Timișoara, Capitală Europeană a Culturii 2023, a fost cercetat de dramaturgul Thomas Perle și regizorul Clemens Bechtel cu ajutorul Mariei Mădălina Irimia de la Centrul pentru Studiul IstorieiEvreilor din Romania „Wilhelm Filderman” din România și au creat o piesă documentară pornind de la acest incident. Ce este adevărat? Ce s-a întâmplat cu adevărat? Piesa de teatru și producția sunt o încercare de a reconstitui atacul și perioada în care antisemitismul și fascismul au devenit parte din viața de zi cu zi într-o societate multiculturală, ceea ce a dus la oroarea celui de-al Doilea Război Mondial și la Shoah.

Cu supratitrare în limbile engleză și germană.


  • Duminică, 21 septembrie 2025

ora 19.30, în sala Teatrului German de Stat Timișoara

14+

LIVADA DE VIȘINI
de A. P. Cehov

Regia: Volker Schmidt (invitat)

Cu: Ioana Iacob, Alma Diaconu, Oana Vidoni, Bülent Özdil, Marc Illich, Rareș Hontzu, Olga Török, Yannick Becker, Aida Olaru, Franz Kattesch, Ida Jarcsek-Gaza, Richard Hladik

Decorul: Volker Schmidt (invitat) • Muzică: Petre Ionuțescu (invitat) • Asistență de regie: Robert Bogdanov-Schein • Muzică live: Petre Ionuțescu (invitat) •Asistență de decor: Ioana Popescu • Machiaj: Bojita Ilici • Regie tehnică: Cătălin Tănase.

Livada de vișini este ultima mare dramă a scriitorului rus, pe care acesta a scris-o înainte de moartea sa prematură și pe care a descris-o ca fiind o comedie. Este interpretată, pe bună dreptate, ca fiind un moment de cotitură în timp: aristocrații, care își risipesc averile în străinătate dispar, iar micii burghezi întreprinzători le iau locul. Dar Cehov nu ar fi autorul la care visează orice regizor dacă nu ne-ar prezenta o comedie umană. Este o poveste despre vieți irosite, despre iluzii și povești de dragoste încurcate: Liubov Ranevskaia îl iubește pe bărbatul care i-a smuls ultimii bani, Varia refuză să fie împinsă la o căsătorie cu parvenitul Lopahin iar eternul student Trofimov o iubește pe Ania chiar dacă se consideră superior iubirii. În final domină disperarea. Dar călătoria continuă.
Cu supratitrare în limbile română și engleză.


  • Joi, 25 septembrie 2025

ora 19.30, în sala Teatrului German de Stat Timișoara
14+

FIUL
de Florian Zeller

Regia: Mădălin Hâncu (invitat)

Cu: Bülent Özdil, Yannick Becker, Enikő Blénessy, Oana Vidoni, Harald Weisz, Robert Bogdanov-Schein

Decorul și costumele: Răzvan Bordoș (invitat) • Asistență de regie: Alma Diaconu, Daniela Török • Machiaj: Bojita Ilici • Regie tehnică: Costinel Stănescu.

Au trecut doi ani de la divorțul dintre Pierre și Anne. Pierre are o nouă soție, pe Sofia. Viața pare să meargă înainte pentru el. Însă vestea că fiul lui din prima căsătorie, Nicolas, a absentat de la liceu vreme de 3 luni îl tulbură profund. Ce s-a întâmplat oare cu Nicolas? În încercarea de a descoperi cauza acestui comportament, Pierre află că Nicolas își dorește să se mute împreună cu el, Sofia și copilul lor nou-născut. Emoționat de cerința fiului, Pierre îl primește cu brațele deschise, însă procesul de adaptare a lui Nicolas la această nouă realitate ridică foarte multe semne de întrebare. Timpul trece, iar starea lui Nicolas nu pare să se îmbunătățească. Oare cât o să mai dureze această criză adolescentină? Pe măsură ce povestea se dezvăluie,
descoperim că problemele emoționale ale lui Nicolas sunt mult mai complicate decât par, iar sursa acestor probleme se cristalizează sub forma unui răspuns greu de acceptat pentru cei apropiați.

Cu supratitrare în limbile română și engleză.


  • Sâmbătă, 17 mai 2025

ora 19.30, în sala Teatrului German de Stat Timișoara

14+

INCREDIBILA ȘI TRISTA POVESTE A CANDIDEI ERÉNDIRA ȘI A BUNICII SALE FĂRĂ
SUFLET
de Gabriel García Márquez

Regia: Yuri Kordonsky (invitat)

Cu: Olga Török, Ida Jarcsek-Gaza, Richard Hladik, Rareș Hontzu, Franz Kattesch, Radu Brănici, Isa Berger, Dana Borteanu, Harald Weisz, Yannick Becker, Marc Illich

Decoruri: Helmut Stürmer (invitat) • Costumele și desenele live: Ioana Popescu • Muzica: Tibor Cári • Dramaturgia: Rudolf Herbert • Light-design: Botond Nosz (invitat)• Asistența de regie: Isolde Cobeț • Asistența de decor: Zsolt Fehérvári (invitat) • Machiaj: Bojita Ilici • Regie tehnică: Costinel Stănescu

Spectacolul spune povestea Eréndirei, care nu are decât paisprezece ani când bunica sa, acuzând-o de incendierea casei, o obligă să se prostitueze. În timp ce sute de bărbați se înșiră în fața cortului Eréndirei, bunica negociază prețul și numără banii. Şi Ulise, tânăr și frumos ca un înger, o dorește. După ce tentativele de fugă ale celor doi îndrăgostiți eșuează, ei plănuiesc o crimă. „Incredibila și trista poveste a candidei Eréndira și a bunicii sale fără suflet” este considerată una dintre cele mai emoționante povestiri ale lui Gabriel García Márquez. Unele motive din capodopera „Un veac de singurătate” sunt îmbinate aici cu teme precum vinovăția și ispășirea, dragostea și moartea. Un laureat al premiului Nobel pentru literatură, un regizor de excepție, care semnează și adaptarea scenică a textului, și un ansamblu consacrat abordează această lume magică, în care realitatea și imaginarul se întrepătrund.

Cu supratitrare în limbile română și engleză.


Biletele pot fi cumpărate online sau de la casieria teatrului, orar: de marți până vineri între orele 10.00 – 13.00 și 17.00 – 19.00, sâmbătă între orele 10.00 – 13.00 și cu o oră înainte de începerea spectacolelor. Duminică și luni casieria este închisă. Rezervări şi la telefon, fax sau email: +40256-435743, tickets@dstt.ro. Persoanele cu dizabilități beneficiază de acces gratuit la spectacolele Teatrului German de Stat, conform prevederilor Legii nr. 448/2006, în limita locurilor disponibile.

Detalii pe www.teatrulgerman.ro/ro/.

Mai multe evenimente din Timișoara și din partea de vest a țării.

program teatrul german timisoara

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
29
2
16
17
22
23
24
1
+
2
+
Lucrările ceramistei Iulia Dinescu, într-un nou exercițiu de memorie culturală găzduit de Casa Artelor
Expoziția face parte din proiectul „Amintiri necesare”, un demers dedicat celor mai importanți artiști vizuali din Timișoara, dar care, din păcate, nu mai sunt printre noi.
Clubul Flecarilor, eveniment dedicat scriitorului ceh Bohumil Hrabal, la Timișoara
La evenimentul care va avea loc în 3 februarie, ziua în care Bohumil Hrabal a plecat dintre noi, vor fi prezenți scriitorii Adriana Babeți, Robert Șerban și Borco Ilin.
Evenimentele culturale ale săptămânii 4 - 10 februarie, la Timișoara
O săptămână cu multe filme, inclusiv proiecții speciale, cu spectacole de teatru și lansări de carte, o expoziție semnată Roman Tolici, unul dintre cei mai apreciați artiști contemporani și, firește, party-uri.
Programul lunii februarie la Opera Națională Română Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Best of Transylvania Mountain Festival la Timișoara / PROGRAM
Festivalul aduce munții, sportul și spiritul de aventură pe marele ecran de la Cinema Timiș. Film, fotografie și întâlniri cu invitații festivalului, în 8 și 9 februarie.
”Tschick. De ce am furat mașina”, o odisee cool pentru tineri, la Teatrul German de Stat Timișoara
Cu o mașină furată, doi adolescenți, Maik și Tschick, decid să fugă din Berlin și pornesc într-o călătorie în care ajung să cunoască libertatea, poezia lumii, sentimentul dragostei și prietenia unuia față de celălalt.
”Poveste de iarnă”, expoziție de fotografie Sorin Onișor
Într-o lume în care tradițiile par să se estompeze în vârtejul modernității, Sorin Onișor reușește să oprească timpul în loc și să deschidă o fereastră către frumusețea autentică a satului românesc.
Evenimentele culturale ale săptămânii 11 - 17 februarie
La finalul săptămânii, nu ratați evenimentul ”La revedre, Marele Oval!, ultima ocazie de a mai intra pe stadionul „Dan Păltinișanu”, care urmează a fi demolat. Nu ratați nici concertele cu Emeric Imre și Paula Seling sau expozițiile de la Muzeul de Artă sau de la Garnizoana din Libertății.
”Domnișoara din Tacna” cu Maia Morgenstern, la Timișoara
Spectacolul ne invită într-o călătorie profundă prin care descoperim adevărurile universale ce stau la baza existenței umane.
Expoziție de gravură și desen semnată de Nora Novak, la Galeria Brăteanu
Expoziția reuneşte o suită de paisprezece exemplare de autor realizate în aquaforte în anul 1993 şi şase desene.
”Après Ski” la Teatrul German de Stat Timișoara
O noapte singuratică pe un telescaun pe care a rămas blocat îl obligă pe Georg Karner să își amintească adevăratele sale dorințe și vise, diferite de viața plictisitoare și mediocră pe care o trăiește.
Evenimentele culturale ale săptămânii 19 - 24 februarie în Timișoara
O săptămână cu șase pelicule clasice, extrase din programul celui mai mare festival de filme de patrimoniu, spectacole de teatru sau de operă, lansări de carte, muzică pentru (aproape) toate gusturile și tururi ghidate.
Ziua Brâncuși, expoziția de o oră la Timișoara
Inițiativa aparține lui M. C. Donici, arhitect, artist vizual, scenograf. Evenimentul a ajuns la a IX-a ediție și are loc lângă Facultatea de Arte UVT.
Cătălin Bordea, Dorian Popa și Mira ajung la Timișoara în cadrul turneului de promovare al comediei Mentorii
Filmul va putea fi urmărit în premieră de publicul timișorean în 20 februarie, în cadrul unor proiecții speciale care vor avea loc la Cinema City Iulius și Cinema City Shopping City.
Il Cinema Ritrovato on Tour, în premieră la Timișoara / PROGRAM
Il Cinema Ritrovato din Bologna, cel mai important festival de cinema de patrimoniu din lume, ajunge la Timișoara între 21 și 23 februarie.
Au început înscrierile pentru Concursul Național Cangurul de Matematică Aplicată
Concursul este destinat elevilor din clasa pregătitoare și clasele I-XII și stimulează intuiția și creativitatea elevilor, având o structură relativ similară testelor PISA.
”Leonce și Lena” de Georg Büchner la Teatrul German de Stat Timișoara
O comedie melancolică despre doi tineri care nu-și găsesc locul. Leonce și Lena sunt doi străini într-o lume irațională, în care doar ironia și autoironia mai puteau oferi o consolare.
Lansare de carte la Arad: „101 concepte pentru a înțelege religiile lumii”
Lucrarea se adresează atât specialiștilor, cât și publicului larg interesat de fenomenul religios global.
Asociația Acasă în Banat lansează volumul ”Morile de la Rudăria”
Volumul dezvăluie povestea sitului unic în țară cu 25 de mori de apă și va fi lansat la Căminul Cultural din localitatea cărăşeană Eftimie Murgu.
Campionatul Național de Dans Sportiv pe secțiuni 2025, la Timișoara / PROGRAM
Aflat la cea de-a 33-a ediție, evenimentul aduce pe ringul de dans energia, eleganța și pasiunea celor mai buni sportivi ai momentului. Organizatori sunt Federația Română de Dans Sportiv și Agenția Națională pentru Sport și Clubul de Dans Sportiv Magnum Team Timișoara.
Programul lunii aprilie la Teatrul Maghiar de Stat Tmișoara
În aprilie, Teatrul Maghiar din Timișoara prezintă o nouă premieră, de data acesat pentru copii, „Scufița Roșie”, și reluarea, printre cele 22 de reprezentații din luna aprilie, a premierei absolute din luna trecută, „Sezon mort”.
Events on 5 februarie 2025
Events on 10 februarie 2025
Events on 11 februarie 2025
Events on 12 februarie 2025
Events on 13 februarie 2025
Events on 15 februarie 2025
Events on 19 februarie 2025
Events on 26 februarie 2025
Medic psihiatru: Dependența de ecrane și conținutul violent online pot favoriza comportamente agresive la copii
marți, 10 martie 2026, 17:00

Medic psihiatru: Dependența de ecrane și conținutul violent online pot favoriza comportamente agresive la copii

Tot mai mulți specialiști în sănătatea mintală a copiilor atrag atenția asupra efectelor pe care le poate avea consumul excesiv de conținut...

Medic psihiatru: Dependența de ecrane și conținutul violent online pot favoriza comportamente agresive la copii
Constructor desemnat pentru stadionul „Dan Păltinișanu”. Contractul depinde de eventualele contestații
marți, 10 martie 2026, 16:56

Constructor desemnat pentru stadionul „Dan Păltinișanu”. Contractul depinde de eventualele contestații

Compania Națională de Investiții a desemnat un nou câștigător al licitației de proiectare și execuție a stadionului “Dan Păltinișanu”,...

Constructor desemnat pentru stadionul „Dan Păltinișanu”. Contractul depinde de eventualele contestații
Leo Doană, înlocuitorul lui Flavius Stoican
marți, 10 martie 2026, 16:23

Leo Doană, înlocuitorul lui Flavius Stoican

Antrenor în cadrul academiei reșițene, Doană a fost ultima oară „principal” în Valea Domanului în urmă cu șase ani și jumătate. În...

Leo Doană, înlocuitorul lui Flavius Stoican
Transportul public cu vaporașele pe Bega se reia din aprilie la Timișoara
marți, 10 martie 2026, 15:50

Transportul public cu vaporașele pe Bega se reia din aprilie la Timișoara

Transportul public pe apă din Timișoara va fi reluat de la 1 aprilie, după perioada de pauză din sezonul rece. Potrivit Societății de Transport...

Transportul public cu vaporașele pe Bega se reia din aprilie la Timișoara
marți, 10 martie 2026, 15:32

Premiu internațional pentru studenții de la Drept din Timișoara la concursul european de drepturile omului

Studenții de la Facultatea de Drept a Universității de Vest din Timișoara au obținut o nouă performanță internațională. Echipa UVT a...

Premiu internațional pentru studenții de la Drept din Timișoara la concursul european de drepturile omului
marți, 10 martie 2026, 12:06

Stai sigur pe net: Roberta Metsola avertizează asupra hărțuirii online. Femeile și fetele, cele mai afectate de violența digitală

Președinta Parlamentului European, Roberta Metsola, atrage atenția asupra fenomenului tot mai extins al hărțuirii online, care afectează în...

Stai sigur pe net: Roberta Metsola avertizează asupra hărțuirii online. Femeile și fetele, cele mai afectate de violența digitală
marți, 10 martie 2026, 11:34

Oierii din vestul țării se tem de pierderi din cauza războiului din Orientul Mijlociu

Oierii din vestul țării sunt îngrijorați, după ce războiul din Orientul Mijlociu a blocat, cel puțin temporar, exportul de miei către...

Oierii din vestul țării se tem de pierderi din cauza războiului din Orientul Mijlociu
marți, 10 martie 2026, 11:21

Admitere la Universitatea Politehnica Timișoara: 63 de programe de licență și specializări noi în tehnologii de viitor

Universitatea Politehnica Timișoara a dat startul campaniei de admitere pentru anul universitar 2026–2027 și invită viitorii candidați să...

Admitere la Universitatea Politehnica Timișoara: 63 de programe de licență și specializări noi în tehnologii de viitor