Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Eufonia Festival 2019: recitaluri, concerte educaționale și, în premieră la un festival, muzicoterapie / PROGRAM

16 septembrie 2019 – 2 octombrie 2019 @ 18:00 –

Vor fi peste 30 de evenimente care vor aduce muzica clasică mai aproape de copii și tineri, în special, din mai multe orașe bănățene.

Articol de Dana Florea, 16 septembrie 2019, 18:00 / actualizat: 24 septembrie 2019, 11:08

Eufonia Festival 2019:  recitaluri, concerte educaționale și, în premieră la un festival, muzicoterapie / PROGRAM

Când

16 septembrie 2019 - 2 octombrie 2019    
18:00

Unde

Cinema Johnny
Str. Nicolae Andreescu nr. 97, Timișoara, Timiș

Tip de eveniment

Aflat la cea de-a doua ediție, Eufonia Festival propune, în perioada 16-30 septembrie 2019, peste 30 de evenimente, incluzând recitaluri, concerte educaționale, masterclass-uri pentru tineri muzicieni și intervenții de terapie prin muzică.  

Sunetul muzicii clasice se va auzi în Timișoara, Jimbolia, Săcălaz, Șag, Ciacova, Urseni, Moșnița Nouă, Lugoj, Arad, Lipova, Reșița, Caransebeș, BăileHerculane, Sibiu și Sighetu Marmației.

Programul festivalului cuprinde concerte excepționale cu 15 artiști de renume internațional, care vor susține și ateliere de măiestrie pentru tinerii muzicieni: Suyeon Kang (vioară), Gareth Lubbe (violă), Vashti Hunter (violoncel), Simona Sindreștean (oboi), Marko Zupan (flaut), Martin Klett (pian), Dinu Mihăilescu (pian), Abel Tomas (muzică de cameră), Furiant Quartet (muzică de cameră), Stefan Hempel (orchestră de cameră), Angelica Postu (muzicoterapie), Kristin Guttenberg (training mental pentru artiști).

„Adiacent activitățile ducaționale, punctând masterclass-urile pentru tineri muzicieni și concertele educaționale, cred căuna dintre cele mai importante realizări ale festivalului este înființarea Orchestrei de Cameră Eufonia, care vasusține două concerte de mare clasă.”, mai spune Vlad Popescu.

Sub conducerea renumitului violonist german, Stefan Hempel, Eufonia Chamber Orchestra va susține două concerte importante: primul se vadesfășura la Sala „Mihai Perian” a Liceului de Arte „Ion Vidu” inaugurată înurmă cu 50 ani; cel de-al doilea eveniment este unul de strângere de fonduri pentru BăileHerculane, realizat în colaborare cu Asociația Locus care luptă pentru salvarea patrimoniului arhitectural al acestei renumite stațiuni.

Totodată, vor avea loc 10 concerte educaționale sub titlul „The sound of classics- Sunetul muzicii clasice”, dedicate copiilor din clasele primare din localități din zona de vest a României, precum Jimbolia, Lugoj, Ciacova, Urseni, Moșnița Nouă, Caransebeș, Reșița.

Eufonia este primul festival din România care integrează muzicoterapia în programul său sub forma conferinței de muzicoterapie, organizată de către AsociațiaTribul Artistic alături de Angelica Postu, fondatoarea Asociației Române de Muzicoterapie – primul institut român pentru muzicoterapie și specialistă Spitalul „Charite” din Berlin. În cadrul acestei conferințe, Angelica Postu va aborda bazele muzicoterapiei, un domeniu încă neexplorat în România, apoi, timp de o săptămână, va lucra în județul Timiș cu copii cu afecțiuni grave și cu familiile acestora.

Prima ediție a festivalului de muzică clasică de cameră Eufonia, a adus pe scena timișeană 7 artiști internaționali care au susținut 7 concerte, 6 cursuri de măiestrie și 5 concerte alături de cei 35 de tineri muzicieni participanți la masterclass-uri. Spațiile în care au fost susținute concertele educaționale au urmat îndeaproape dorința de a duce muzica clasică mai aproape de comunități ce necesită susținere: Margina, Jimbolia, Lugoj, Făget, Buziaș, Deva.

Eufonia Festival este organizat de Asociația Tribul Artistic și Timișoara 2021. 

Accesul este liber la toate evenimentele.

Programul festivalului

18 septembrie 10:00 / Concert educațional la Căminul Cultural, Beregsău Mare

18 septembrie 12:00 /Concert educațional Căminul Cultural, Săcălaz

18 septembrie 19:00/ Concert „The Sound of Classics” la Sala Barocă, Muzeul de ArtăTimișoara

19 septembrie 09:15/ Concert educațional la LiceulTeoretic„AlexandruMocioni”, Ciacova

19 septembrie 11:15 / Concert educațional la Căminul Cultural, Șag

19 septembrie 16:00/ Concert de muzică clasică de cameră la PenitenciarulTimișoara

19 septembrie 19:00 / Concert „The Sound of Classics” la Sala Orpheum, Facultatea de MuzicășiTeatru

20 septembrie 19:00/ Concert cu participanții la masterclass-urile Eufonia 2019 la Biserica Mare, Jimbolia

21 septembrie 19:00 / Concert excepțional „The Sound of Classics” la Sala Capitol, Filarmonica „Banatul” Timișoara

22 septembrie 18:00 / Concert cu participanții la masterclass-ul de cvartet de coarde și vioară solo a artistului Abel Tomas la Basilica Maria Radna, Lipova

23 septembrie 18:00/ Conferință Muzicoterapie la Sala Parohiei Ortodoxe Iosefin

24 septembrie 09:30/ Concert educațional la Sala de Festivități a Parohiei Ortodoxe, Mosnița Nouă

24 septembrie 11:00 / Concert educațional la Căminul Cultural, Urseni

25 septembrie 18:00/ Concert cu participanții la masterclass-ul de vioară solo și ansamblu a artistului Stefan Hempel la Sinagoga Lugoj

26 septembrie 10:00/ Concert educațional la Liceul de Arte „Ion Vidu”, Sala „Mihai Perian”, Timișoara

26 septembrie 19:00 /„Eufonia Chamber Orchestra” – Concert Jubiliar dedicat Sălii „Mihai Perian”, Liceul de Arte „Ion Vidu”, Timișoara

27 septembrie 20:00/ Concert „Eufonia Chamber Orchestra” la Casino Herculane, Băile Herculane

28 septembrie 20:30/ Concert în aer liber în cadrul evenimentului „Lumina Unirii” organizat de Asociația 2021, PiațaUnirii, Timișoara

29 septembrie 17:00 / Concert Furiant Quartet &Dinu Mihăilescu (pian) la Sala Oglinzilor, Sibiu

30 septembrie 19:00/ Concert „The Sound of Classics” la Sala Mitropolit „NicolaeCorneanu”, Caransebeș

1 octombrie 19:00 / Concert „The Sound of Classics” la Liceul de Arte „Sabin Păuța”,Reșita

2 octombrie 09:30 / Concert educațional la Liceul de Arte „Sabin Păuța”,Reșita

2 octombrie 13:00 / Concert educațional la Teatrul „Merlin” Timișoara

4 octombrie 10:00 / Concert educațional la Colegiul Național „DragoșVodă”, SightuMarmației

4 octombrie 18:00/ Concert Furiant Quartet la Memorialul Sighet, Sighetu Marmației

Pagina evenimentului.

Mai multe evenimente din Timişoara şi din partea de vest a ţării. 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
24
8
9
12
13
17
24
26
29
30
31
1
+
2
+
3
+
4
5
6
Au început înscrierile pentru Concursul Național Cangurul de Matematică Aplicată
Concursul este destinat elevilor din clasa pregătitoare și clasele I-XII și stimulează intuiția și creativitatea elevilor, având o structură relativ similară testelor PISA.
”Leonce și Lena” de Georg Büchner la Teatrul German de Stat Timișoara
O comedie melancolică despre doi tineri care nu-și găsesc locul. Leonce și Lena sunt doi străini într-o lume irațională, în care doar ironia și autoironia mai puteau oferi o consolare.
Lansare de carte la Arad: „101 concepte pentru a înțelege religiile lumii”
Lucrarea se adresează atât specialiștilor, cât și publicului larg interesat de fenomenul religios global.
Asociația Acasă în Banat lansează volumul ”Morile de la Rudăria”
Volumul dezvăluie povestea sitului unic în țară cu 25 de mori de apă și va fi lansat la Căminul Cultural din localitatea cărăşeană Eftimie Murgu.
Campionatul Național de Dans Sportiv pe secțiuni 2025, la Timișoara / PROGRAM
Aflat la cea de-a 33-a ediție, evenimentul aduce pe ringul de dans energia, eleganța și pasiunea celor mai buni sportivi ai momentului. Organizatori sunt Federația Română de Dans Sportiv și Agenția Națională pentru Sport și Clubul de Dans Sportiv Magnum Team Timișoara.
Programul lunii aprilie la Teatrul Maghiar de Stat Tmișoara
În aprilie, Teatrul Maghiar din Timișoara prezintă o nouă premieră, de data acesat pentru copii, „Scufița Roșie”, și reluarea, printre cele 22 de reprezentații din luna aprilie, a premierei absolute din luna trecută, „Sezon mort”.
S-au deschis înscrierile pentru Timotion 2025
Anul acesta Timotion aduce 9 curse, pentru toate nivelurile de antrenament, inclusiv o cursă de 1 km.
Evenimentele culturale ale săptămânii 4 - 10 martie, la Timișoara
Din oferta culturală a săptămânii: Doc-minică, concert Blues Doctors, o mulțime de filme de 8 martie, spectacole și la teatru, și la operă, iar la filarmonică poate fi ascultată o lucrare fascinantă a lui Bela Bartok - Castelul Prințului Barbă Albastră.
Programul lunii martie la Opera Națională Română Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Festivalul–Concurs ”Gelu Stan” 2025, la Lugoj
Festivalul este organizat de Centrul de Cultură și Artă Timiș și este dedicat omagierii dirijorului, profesorului, muzicologului și omului de radio Gelu Stan, născut în orașul de pe Timiș.
”La micul fix” - Expoziție de fotografie Robert Șerban
Robert Șerban vă invită să descoperiți frumusețea detaliilor care spun povești și imagini surprinse din mers, momente prinse în fugă.
Expoziție educativă de fluturi și albine vii, la Iulius Town
Veți putea admira de aproape peste 15 specii unice de fluturi exotici din America de Sud și Asia, unele în premieră, și peste 4000 de albine într-un un stup transparent.
Odiseea Sarcinii, un eveniment dedicat viitoarelor mămici, la Timișoara
Speakeri de top, specialiști renumiți în domeniul maternității și pediatriei vor împărtăși sfaturi esențiale și informații actualizate pentru o tranziție lină către rolul de părinte.​
ANULAT / ”Întoarcerea la Origini” cu Marius Mihalache & Band, la Timișoara
Concertul propune o călătorie muzicală prin muzica românească reinterpretată într-o manieră originală și captivantă. Invitat special este Mihai Mărgineanu.
Înscrieri pentru jocul-concurs internațional Cangurul Lingvist – Engleză
Destinat elevilor din clasele I-XII, concursul testează cunoștințele de limbă și civilizație, intuiția, logica și viteza de reacție.
Salonul Industriei Ușoare, ediția de primăvară, la Timișoara
Peste 50 de firme din întreaga țară vor prezenta o gamă variată de produse, îmbrăcăminte, bijuterii și articole de artizanat.
Festivalul Filmului Francez revine la Timișoara / PROGRAM
Tema din acest an a Festivalului, Échos, explorează modul în care poveștile și imaginile rezonează de-a lungul generațiilor. Programul cuprinde 27 de filme care îmbină opere esențiale și filme realizate de talente emergente.
Noaptea de Poezie la Muzeul Apei din Timișoara
Evenimentul marchează Ziua Mondială a Poeziei și aduce în prim-plan literatura și muzica de calitate, sensibilitatea, inteligența și frumusețea cuvintelor.
Festivalul-Concurs Lada cu Zestre 2025 / PROGRAM
Peste 54 de localități s-au înscris în competiția care celebrează cultura vie și tradițiile autentice din județul Timiș.
Evenimentele culturale ale săptămânii 24 - 31 martie la Timișoara
O săptămână cu Bookfest, filme italiene, expoziții, tururi ghidate în culisele Teatrului Maghiar și o premieră la Teatrul Național Timișoara, povestea lui Richard al III-lea.
Salonul de Carte Bookfest 2025 la Timișoara / PROGRAM
Timp de patru zile, din 27 până în 30 martie, vizitatorii vor găsi cele mai bune cărți la cele mai bune prețuri și vor putea participa la lansări de carte, dezbateri literare și ateliere pentru copii.
Construcții LEGO într-o expoziție inedită și ateliere pentru copii la Iulius Town
Expoziția prezintă o colecție impresionantă de machete, realizate din mii de cărămizi LEGO, una dintre cele mai impresionante construcții expuse fiind o grandioasă navă de croazieră.
Evenimentele culturale ale săptămânii 1 - 7 aprilie la Timișoara
O săptămână cu spectacole de teatru sau de operă, filme, muzică, lansări de carte și două evenimente care au ca temă mâncarea.
Cele mai mari companii din Timișoara, la Zilele Carierei UPT
Zilele Carierei este un eveniment organizat de Universitatea Politehnica Timișoara, ajuns la ediția XXVI-a.
În ritmul lumii, cea mai amplă retrospectivă Ștefan Bertalan, la Timișoara
Expoziția, curatoriată de Bernard Blistène, cuprinde peste 250 de lucrări care explorează viziunea profundă a lui Bertalan asupra relației dintre natură, formă și percepție.
Events on 26 februarie 2025
Events on 3 martie 2025
Events on 19 martie 2025
Events on 20 martie 2025
Events on 21 martie 2025
Events on 23 martie 2025
Events on 4 aprilie 2025
Mircea Lucescu, mesaj din spital: „Sunt bine!”
marți, 3 februarie 2026, 15:08

Mircea Lucescu, mesaj din spital: „Sunt bine!”

Federația Română de Fotbal a publicat azi prima reacție privind starea de sănătate a selecționerului Mircea Lucescu. Conform comunicatului,...

Mircea Lucescu, mesaj din spital: „Sunt bine!”
Gustul tradiției și salvarea meșteșugurilor în Banat
marți, 3 februarie 2026, 14:49

Gustul tradiției și salvarea meșteșugurilor în Banat

Dincolo de aromele locale, turiștii care ajung la evenimentele „My Banat” descoperă oameni care încă mai păstrează secretele unor...

Gustul tradiției și salvarea meșteșugurilor în Banat
AUDIO / UTA – CFR Cluj, o nouă „finală” pentru play-off
marți, 3 februarie 2026, 14:23

AUDIO / UTA – CFR Cluj, o nouă „finală” pentru play-off

Etapa intermediară a Superligii de fotbal, cea cu numărul 25, programează un duel interesant la Arad. UTA și CFR Cluj vor fi față în față...

AUDIO / UTA – CFR Cluj, o nouă „finală” pentru play-off
Replica autobuzului „Marta”, fabricat la Arad acum un secol, va circula cu turiști până la vară
marți, 3 februarie 2026, 14:05

Replica autobuzului „Marta”, fabricat la Arad acum un secol, va circula cu turiști până la vară

Prima replică funcțională a autobuzului etajat „Marta”, simbol al industriei auto arădene de la începutul secolului XX, va putea fi văzută...

Replica autobuzului „Marta”, fabricat la Arad acum un secol, va circula cu turiști până la vară
marți, 3 februarie 2026, 14:01

Primăria Arad va vinde la licitaţie 128 de maşini ridicate de pe străzi

Primăria Arad urmează să vândă la licitaţie 128 de maşini ridicate de pe străzi în ultimele luni. Primarul oraşului, Călin Bibarţ, a...

Primăria Arad va vinde la licitaţie 128 de maşini ridicate de pe străzi
marți, 3 februarie 2026, 13:57

Polițist din Arad, prins în flagrant că lua mită

Un agent de la Poliţia Rutieră Arad a fost prins în flagrant de către ofiţerii Direcţiei Generale Anticorupţie primind mită 1.500 de lei de...

Polițist din Arad, prins în flagrant că lua mită
marți, 3 februarie 2026, 13:53

Trafic feroviar blocat temporar pe magistrala București–Timișoara din cauza unei șine rupte

Trenurile de călători au fost blocate în această dimineaţă pe magistrala Bucureşti-Timişoara, după ce a fost descoperită o șină ruptă...

Trafic feroviar blocat temporar pe magistrala București–Timișoara din cauza unei șine rupte
marți, 3 februarie 2026, 13:31

Mai mulți elevi cer Ministerului Educației modificarea calendarului olimpiadelor: „Suntem puși să alegem între limbile noastre materne!”

Sute de elevi atrag atenția că planificarea olimpiadelor naționale de către Ministerul Educației riscă să îi lase în afara competițiilor....

Mai mulți elevi cer Ministerului Educației modificarea calendarului olimpiadelor: „Suntem puși să alegem între limbile noastre materne!”