Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Regina Maria – o lecție de istorie, o lecție de viață, la Arad

6 noiembrie 2025 @ 10:00 –

Evenimentul, menit să reamintească celor tineri rolul esențial pe care l-a avut Regina Maria în desăvârșirea Marii Uniri și în consolidarea identității românești moderne, are loc în 6 noiembrie 2025.

Articol de Dana Florea, 6 noiembrie 2025, 10:00

Regina Maria – o lecție de istorie, o lecție de viață, la Arad

În anul în care se împlinesc 150 de ani de la nașterea Reginei Maria, simbol al demnității, frumuseții și dăruirii față de idealul național, Aradul își adună vocile într-un moment de recunoștință și reflecție.

Joi, 6 noiembrie 2025, începând cu ora 10:00, în Sala „Marii Uniri” , va avea loc conferința „Regina Maria – 150 de ani de frumusețe, curaj și moștenire națională”, un eveniment menit să reamintească celor tineri rolul esențial pe care l-a avut Regina Maria în desăvârșirea Marii Uniri și în consolidarea identității românești moderne.

Conferința propune o lecție deschisă de istorie, susținută de dr. Doru Sinaci, dr. Sorin Bulboacă, prof. dr. Diana Șimonca-Oprița, prof. Carina Anca Baba, alături de gen. maior. (rtr) Vasile Ionel Heredea și col. (rtr.) Marcel Lucaciu, care vor evoca, prin cercetare și mărturie, chipul Reginei ca mamă a națiunii, ambasador cultural al României și reper al eleganței morale.

Momentul „Lectură și evocare: Citate și aprecieri din epocă” îi aduce în prim-plan pe elevii liceelor arădene, care vor da glas cuvintelor scrise despre și de Regina Maria, restituind emoția epocii și frumusețea limbajului de atunci.

Spectacolul istoriei va prinde viață prin reconstituirea de epocă realizată de Asociația Culturală „Tomis” Arad, ce va recrea atmosfera vremurilor Marelui Război și imaginea eroilor care au însoțit destinul Reginei Maria.

În cadrul evenimentului, va susține un recital Corul Seminarului Teologic Ortodox Arad, sub bagheta dirijorului Diac. Prof. Marius Lăscoiu-Martin.

Evenimentul este organizat de Consiliul Județean Arad, Complexul Muzeal Arad, Biblioteca Județeană „Alexandru D. Xenopol” Arad, Inspectoratul Școlar Județean Arad, Asociația Națională Cultul Eroilor „Regina Maria” – Filiala Județeană Arad și Asociația Cadrelor Militare în Rezervă și Retragere – Filiala Județeană Arad, reunind, într-un parteneriat simbolic, instituții ale memoriei, culturii, educației și spiritului civic.

Intrarea este liberă.

Descoperiți și alte evenimente din Arad și din vestul țării.

conferinta Regina Maria

 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
3
9
22
26
27
28
30
BAC Improvizat – Educație alternativă prin artă pentru elevii din Timișoara
27 mai 2024 - 31 mai 2024    
ore diverse
Proiectul își propune să încurajeze înțelegerea profundă a operelor literare, în detrimentul învățării mecanice, prin intermediul artei și al improvizației, pornind de la operele incluse în programa de Bacalaureat pentru Limba și Literatura Română.
Evenimentele culturale ale săptămânii 28 mai - 3 iunie
Luna lui Cireșar începe cu o mulțime de evenimente pentru toată familia, în special pentru cei mici. Cele mai multe au loc în aer liber, în parcurile orașului.
teatru @UMFT: ”Omul din cerc” de Matei Vișniec
Vedeți cum te poți ”pregăti” de sesiune, când ești student la medicină, cu ... teatru!
”Călătorie cu trenul la Arad”, expoziție de modelism și istorie feroviară
Pe tot parcursul expoziției, copiii au ocazia de a participa, gratuit, la Atelierul de modelism. De asemenea, de 1 iunie, intrarea este liberă pentru copii.
Petrecere și activități distractive de 1 Iunie, pe Stadionul Știința
Campusul Universității Politehnica Timișoara se va transforma sâmbătă, 1 iunie , într-o adevărată lume a copilăriei cu ocazia celei de-a treia ediții a Poli Kids Fest.
Pământ. Natură. Viață - Atelier de modelaj
Evenimentul face parte din proiectul Crossroads, inițiat de Livia Mateiaș, prin care oamenii comunității sunt invitați să-și împărtășească talentele oferind ateliere creative pe diferite domenii la Podul de Poveste.
Evenimentele culturale ale săptămânii 4 - 10 iunie
O piesă de teatru scrisă de un portorican nominalizat la Oscar pentru scenariu, filme foarte scurte, două expoziții foto inedite, muzică și Embargo Fest sunt câteva dintre reperele culturale ale săptămânii.
Evenimentele lunii iunie în Timișoara
Premiere teatrale, festivalurile Embargo Fest și Flight Festival, spectacole de operă, expoziții inedite și filme sunt câteva dintre ofertele culturale ale lunii iunie.
(un)seen – poveștile colorate ale unei epoci memorabile, la Galeria Pygmalion
Fotografiile sunt realizate de fotograful austriac Karl Schimper și surprind secvențe dintr-o epocă deopotrivă interesantă și provocatoare: perioada 1940-1966.
Festivalul Impuls 2024: Legacy, în cartierul Fabric din Timișoara
Ediția de anul acesta a festivalului, care se desfășoară din 2017, își propune să transforme cartierul Fabric într-o scenă culturală atractivă și dinamică, cu activități pentru toate categoriile de public.
Embargo Fest 2024 / PROGRAM
Festivalul aduce în fața publicului artiști renumiți din România și Serbia, dar și spectacole de teatru și dans tradițional.
”Fă tu primul pas” la Sunlight Theatre 2024
O comedie romantică plină de farmec şi extrem de vie, despre întâlnirea a doi oameni total diferiţi. Cu Raluca Aprodu şi Marius Călugărița, în viziunea regizorală inedită a lui Andrei Munteanu, pe textul lui Jean-Claude Carrière.
Evenimentele culturale ale săptămânii 11 - 17 iunie
Două întâlniri în premieră pentru amatorii de teatru, tururi ghidate, expoziții interesante la Memorialul Revoluției, concerte, petreceri și lansări sunt ofertele acestei săptămâni.
Festivalul Internațional de foarte scurt metraj Très Court, la Arad / PROGRAM
Festivalul este organizat în 10 orașe din țară de Institutul Francez din România, care sărbătorește anul acesta o sută de ani.
Cei mai buni jucători de padel din șase țări, la Padel Center Timișoara
În etapa a cincea a Circuitului Profesionist de Padel s-au înscris 128 de jucători de padel profesioniști din România, Republica Moldova, Italia, Spania, Portugalia și Tunisia.
”Povestea noastră”, un spectacol al Clubului de Dans Sportiv Magnum Team
Spectacolul este un colaj de momente de dans, de toate tipurile, acompaniate de melodii din desene animate și piese celebre. O călătorie plină de ritm și culoare.
O nouă ediție a Festivalului Etniilor la Muzeul Satului Bănățean
Parada etniilor, spectacol de teatru pentru copii, atelier de amintiri, karaoke, atelier de pictură și coregrafie, degustări de produse gastronomice tradiționale și spectacol folcloric multietnic.
Expoziția de artă contemporană ”Miopie istorică” la Memorialul Revoluției
Expoziția prezintă o serie de fotosculpturi, bazate pe cercetarea artistică a lui Sever Petrovici-Popescu privind episodul deportărilor din Bărăgan din 1951.
Evenimentele culturale ale săptămânii 18 - 24 iunie
Flight Festival, Narațiuni Sonore, Weekend mexican, o nouăexpoziție la Kunsthalle Bega sunt câteva dintre evenimentele săptămânii.
Descoperă plăcerea de a lucra în natură: Outdoor Office Day 2024
Ziua Biroului în Aer Liber, cunoscută internațional sub numele de Outdoor Office Day, este un eveniment care invită toate orașele din Europa să redescopere bucuria de a lucra în aer liber, în mijlocul naturii urbane.
Narațiuni Sonore - exercițiu de imaginație sonoră, pe malul Begăi
Publicul este invitat să exploreze diversitatea sunetelor naturale și umane, alături de artiștii invitați, și chiar să realizeze O carte poștală sonoră cu Timișoara. Cele mai interesante sunete înregistrate vor fi premiate.
Flight Festival 2024, la Muzeul Satului Bănățean / PROGRAM
Ediția din acest an înseamnă trei zile de muzică, artă și tehnologie, trei scene, fiecare cu propria sa atmosferă unică și peste 40 de artiști, instalații inedite, zone de relaxare și divertisment.
Festivalul Orezului la Partoș, cu muzică, bucate tradiționale și târg caritabil
Banii strânși vor fi folosiți pentru a oferi vârstnicilor o masă caldă și pentru a continua proiectele educaționale cu copiii din zonă.
Festivalul Tocăniței la Dumbrăvița / PROGRAM
Amatorii de preparate culinare tradiționale sunt așteptați în a doua zi de Rusalii în Parcul Central din Dumbrăvița, să se bucure de o mare varietate de produse la ceaun și de muzică live.
Climathon Timișoara 2024: Cum reducem cantitatea de deșeuri pe care le producem în Timișoara?
Sub sloganul "Reduce. Reuse. Recycle.", evenimentul organizat de Timișoara Startups își propune să aducă în prim-plan necesitatea reducerii deșeurilor în orașul Timișoara și să transforme ideile participanților în acțiuni concrete pentru un viitor mai verde.
Events on 29 mai 2024
Events on 8 iunie 2024
Embargo Fest 2024 / PROGRAM
8 iun. 24
Timișoara
Events on 10 iunie 2024
Events on 13 iunie 2024
Events on 16 iunie 2024
Events on 19 iunie 2024
Events on 24 iunie 2024
Donald Trump anunţă amânarea loviturilor militare asupra centralelor electrice din Iran
luni, 23 martie 2026, 16:41

Donald Trump anunţă amânarea loviturilor militare asupra centralelor electrice din Iran

Anunțul a fost făcut cu doar câteva ore înainte de expirarea ultimatumului care ameninţa să ducă la o escaladare şi mai mare a conflictului...

Donald Trump anunţă amânarea loviturilor militare asupra centralelor electrice din Iran
Jocurile violente și influencerii de gaming: cât de expuși sunt copiii și cine poartă responsabilitatea
luni, 23 martie 2026, 16:25

Jocurile violente și influencerii de gaming: cât de expuși sunt copiii și cine poartă responsabilitatea

“M-am întors pe jocul vostru preferat iar astăzi am de gând să joc Dread Killer Guys vreau să-mi ziceți dacă credeți că vom reuși să...

Jocurile violente și influencerii de gaming: cât de expuși sunt copiii și cine poartă responsabilitatea
Mai mulți călători în transportul public din Arad pe fondul scumpirii carburanților
luni, 23 martie 2026, 15:05

Mai mulți călători în transportul public din Arad pe fondul scumpirii carburanților

Numărul utilizatorilor transportului public din Arad este în creștere, după scumpirea carburanților, care i-a determinat pe mulți șoferi să...

Mai mulți călători în transportul public din Arad pe fondul scumpirii carburanților
FCC UAV Arad începe lupta din semifinale cu Rapidul
luni, 23 martie 2026, 13:28

FCC UAV Arad începe lupta din semifinale cu Rapidul

Liga Națională de baschet feminin se reia la mijlocul acestei săptămâni. În semifinale, FCC UAV Arad dispută primul joc al seriei cu Rapid...

FCC UAV Arad începe lupta din semifinale cu Rapidul
luni, 23 martie 2026, 13:17

Un nou spațiu educațional pentru copii în zona Iosefin din Timișoara

Primăria Timișoara pregătește deschiderea unui nou spațiu dedicat educației în cartierul Iosefin, prin introducerea imobilului de pe strada...

Un nou spațiu educațional pentru copii în zona Iosefin din Timișoara
luni, 23 martie 2026, 12:43

„Noaptea Companiilor” ajunge la Timișoara: eveniment de carieră și networking

Unul dintre cele mai cunoscute evenimente de carieră din România, „Noaptea Companiilor”, ajunge pentru prima dată la Timișoara, după ediții...

„Noaptea Companiilor” ajunge la Timișoara: eveniment de carieră și networking
luni, 23 martie 2026, 12:29

Guvernul declară criză pe piața carburanților: ordonanță de urgență pentru limitarea prețurilor

Guvernul va adopta, marţi, o ordonanţă de urgenţă prin care să fie declarată situaţia de criză pe piaţa ţiţeiului şi/sau a produselor...

Guvernul declară criză pe piața carburanților: ordonanță de urgență pentru limitarea prețurilor
luni, 23 martie 2026, 11:00

Juridic | Consimțământul pacientului pentru intervenția medicală: ce trebuie să știi

Bine v-am regăsit, dragi ascultători, în cadrul unei noi ediții a rubricii noastre juridice. Astăzi voi răspunde unui ascultător din Orșova,...

Juridic | Consimțământul pacientului pentru intervenția medicală: ce trebuie să știi