Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Retrospectivă Zoltán Fábri, la Cinema Studio din Timișoara

22 mai 2026 – 24 mai 2026 @ 20:00 –

Regizorul Zoltán Fábri, unul dintre cei mai apreciaţi cineaşti maghiari, va fi omagiat printr-o retrospectivă organizată de Ceau, Cinema! şi Institutul Liszt – Centrul Cultural Maghiar, care va avea loc între 22 şi 24 mai la Cinema Studio din Timişoara.

Articol de Dana Florea, 22 mai 2026, 20:00

Retrospectivă Zoltán Fábri, la Cinema Studio din Timișoara

Când

22 mai 2026 - 24 mai 2026    
20:00

Unde

Cinema Studio
Nikolaus Lenau nr. 2, Timișoara, Timiș

Tip de eveniment

Sub titlul „Conștiințe vinovate”, retrospectiva Zoltán Fábri cuprinde trei dintre cele mai importante și de succes filme ale regizorului, realizate în decenii diferite: „Profesorul Hannibal” („Hannibál tanár úr”, 1956), „Post-sezon” („Utószezon”, 1966) și „A cincea pecete” („Az ötödik pecsét”, 1976). Acestea vor fi prezentate în versiuni restaurate de către Arhiva de Filme din Ungaria. Proiecțiile vor avea loc la Cinema Studio, în zilele de 22, 23 și 24 mai 2026, de la ora 20:00.

„Zoltán Fábri este o figură emblematică a cinematografiei maghiare, cu filme premiate la marile festivaluri începând cu anii `50 şi până în prima parte a anilor `80. Cu o filmografie fascinantă, de peste 20 de titluri, bazate în principal pe surse literare, regizorul a fost preocupat în special de trecutul recent al ţării sale. Cele trei titluri pe care le-am selectat pentru retrospectivă sunt opere antitotalitare îndrăzneţe, care vorbesc despre episoade întunecate din istoria Ungariei în secolul XX şi au ca protagonişti oameni cu conştiinţe încărcate, victime ale unor mecanisme politice distructive. Dincolo de ambiţia lor formală incitantă, caracterul antifascist al filmelor le face relevante şi în prezent, când pericolul extremei-drepte e tot mai puternic în lume, inclusiv în Europa”, spune directorul artistic al Ceau, Cineclub!, Ionuţ Mareş.

În „Profesorul Hannibal” (1956), un profesor de latină publică un eseu despre generalul cartaginez Hannibal şi este rapid aclamat ca un geniu, dar în realitate a devenit fără să știe un pion al politicienilor de extremă-dreapta. Filmul a făcut parte din competiţia Festivalului de la Karlovy Vary şi a devenit un titlu canonic.

În „Post-sezon” (1966), un farmacist este chemat la secția de poliție pentru „o problemă anume”. Bătrânul este convins că păcatul său, pe care l-a comis în timpul războiului, a fost dezvăluit. Prietenii săi insistă că au vrut doar să glumească pe seama lui, dar conștiința nu-i mai dă pace. Filmul a fost selectat în competiţia Festivalului de la Veneţia, unde a obţinut Premiul San Giorgio, acordat operelor cinematografice „importante pentru progresul civilizaţiei”.

Selectat la Festivalul de la Berlin şi premiat la Festivalul de la Moscova, „A cincea pecete” este unul dintre cele mai cunoscute filme ale lui Zoltán Fábri. În Budapesta anului 1944, un ceasornicar, un librar și un tâmplar beau într-un bar alături de proprietar, când li se alătură un străin. Ceasornicarul pune o întrebare ipotetică ce le va schimba viața.

Regizorul de film Zoltán Fábri (Budapesta, 1917–1994) a fost o personalitate artistică complexă, activând în numeroase domenii: regie de teatru, actorie, scenografie, scenaristică, pictură, grafică și pedagogie universitară. A lucrat la Teatrul Național din Budapesta între 1941–1943 și 1948, iar în 1949 a condus Teatrul Úttörő. Din 1950 a activat în cadrul Studioului de Film Hunnia, iar din 1952 s-a dedicat regiei de film. Din 1970 a predat la Facultatea de Teatru și Film din Budapesta. Filmografia sa cuprinde 21 de titluri, selectate și premiate la festivaluri importante precum Cannes, Veneția, Berlin și Locarno, iar două dintre filme au fost nominalizate la Premiile Oscar.

Opera lui Zoltán Fábri se află la granița dintre epoca filmului clasic și cea modernă, într-un context în care tradiția și reînnoirea se completau reciproc. Filmele sale combină inspirația literară, dramatismul, plasticitatea imaginii și puterea expresivă cu tradițiile stilistice expresioniste și realismul liric, în timp ce dramaturgia memorialistică și structura narativă sunt influența modernismului anilor `50 și `60.

Retrospectiva face parte din Ceau, Cineclub!, un proiect de serii lunare de filme, şi este evenimentul de warm-up înaintea ediţiei 13 a Festivalului Ceau, Cinema!

Evenimentul este organizat de Ceau, Cinema! și Institutul Liszt – Centrul Cultural Maghiar București și finanțat de Municipiul Timișoara prin Centrul de Proiecte.

Biletele pot fi achizionate online.

Pagina evenimentului.

Descoperă mai multe evenimente din Arad și din partea de vest a țării.

 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
4
7
8
15
16
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
Ziua Copilului 2026, sărbătorită la Timișoara prin zeci de evenimente pentru întreaga familie
De la activități în Parcul Copiilor până la spectacole și premiere dedicate celor mici, Timișoara pregătește un program variat pentru Ziua Copilului. Evenimentele organizate de 1 Iunie includ ateliere, spectacole de teatru, concerte și momente interactive pentru întreaga familie.
Evenimentele culturale ale săptămânii 2 - 8 iunie, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Programul lunii iunie la Teatrul Maghiar de Stat Timișoara
3 iunie 2026 - 28 iunie 2026    
ore diverse
Află care sunt spectacolele lunii, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Expoziția de modelism și istorie feroviară la Arad
Locomotive în miniatură, diorame impresionante și povești despre lumea fascinantă a trenurilor îi așteaptă pe vizitatori la expoziția internațională „Călătorie cu trenul la Arad”. Evenimentul promite, timp de trei zile, o călătorie captivantă prin istoria și universul transportului feroviar.
Make it! Race it! Recycle it! – concurs de ambarcațiuni din materiale reciclate pe Bega, la ediția aniversară
Malul Begăi din zona Parcului Alpinet găzduiește sâmbătă, 6 iunie, cea de-a 10-a ediție a competiției Make it! Race it! Recycle it!. Echipaje creative vor concura cu ambarcațiuni construite din materiale reciclabile, într-un eveniment dedicat protecției mediului, care include curse pe apă, ateliere pentru copii, muzică live și activități interactive pentru public.
Evenimentele culturale ale săptămânii 9 – 15 iunie, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Filmele și evenimentele săptămânii la Cinema Studio din Timișoara
Urmărește traseele cinemaului de autor și ale vocilor care l-au definit, săptămâna aceasta, la Studio.
Color the Village 2026 ajunge în localitatea Macedonia
11 iunie 2026 - 13 iunie 2026    
ore diverse
Sute de voluntari vor reface în luna iunie, în doar trei zile, 30 de fațade din satul timișean M;acedonia. Color the Village a ajuns la a opta ediție și are loc, în fiecare an, într-un sat din Banat, alternativ din județele Timiș și Caraș-Severin.
Filmele săptămânii la Cinema Johnny din Timișoara
Filme care au trecut testul timpului și care îți dau acea senzație caldă, familiară, pe care doar cinemaul o poate oferi le vezi săptămâna asta, la Cinema Johnny.
Festivalul ”Zilele Veverițelor” 2026 la Buziaș / PROGRAM
Festivalul „Zilele Veverițelor” revine la Buziaș în perioada 13–14 iunie 2026, cu două zile dedicate gastronomiei tradiționale și atmosferei de sărbătoare. Programul include și îndrăgitul concurs gastronomic „Cele mai bune sarmale din Banat”, una dintre atracțiile principale ale evenimentului.
”Adriana Lecouvreur” revine la Opera Națională Română din Timișoara
Spectacolul „Adriana Lecouvreur” de Francesco Cilea revine duminică, 14 iunie 2026, de la ora 18:00, pe scena Operei Naționale Române din Timișoara. Distribuția reunește debutul sopranei Lăcrimioara Cristescu în rolul titular și participarea tenorului Carlo Ventre, unul dintre invitații de marcă ai serii.
Filmele săptămânii la Cinema Victoria din Timișoara
Filme care te poartă din natură în spații liminale, de la concerte pop sau momente de muzică clasică, până în deșert sau la nunți balcanice – acesta este traseul de la Cinema Victoria săptămâna aceasta.
„Herbarium Nocturn” – fragilitate și metamorfoză, la Galeria Pygmalion
Expoziția „Herbarium Nocturn” a artistei Laura Duduleanu, deschisă din 18 iunie în Galeria Pygmalion a Casei Artelor din Timișoara, reunește acuarele și instalații care explorează relația dintre memorie, natură și imaginație, într-o lume suspendată între realitate și ficțiune.
Flight Festival 2026: „Endless Flight” aduce artiști internaționali și o experiență extinsă la Timișoara
Timp de trei zile, Flight Festival 2026 transformă Muzeul Satului Bănățean într-un aeroport imaginar al muzicii, tehnologiei și educației. Publicul este invitat într-un univers inspirat de marile destinații ale lumii și construit în jurul ideii de învățare prin descoperire și divertisment.
IRIS, Irina Rimes, The Motans și Mira, pe scena Festivalului Berii Arad 2026 / PROGRAM
Unul dintre cele mai longevive festivaluri de bere din România revine la începutul lunii iulie. Între 2 și 5 iulie 2026, Festivalul Berii Arad își schimbă pentru prima dată locația și se mută pe Aeroportul Arad, unde organizatorii pregătesc patru zile de muzică, distracție și spectacole cu peste 40 de artiști.
Events on 5 iunie 2026
Events on 10 iunie 2026
Events on 11 iunie 2026
visit timisoara
Film, Foto marți, 12 mai 2026, 00:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 12 – 18 mai, la Timișoara

12 mai 2026 - 18 mai 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și...

Evenimentele culturale ale săptămânii 12 – 18 mai, la Timișoara
visit timisoara
Film, Foto marți, 5 mai 2026, 00:00

Evenimentele săptămânii 5 – 11 mai, la Timișoara

5 mai 2026 - 11 mai 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu...

Evenimentele săptămânii 5 – 11 mai, la Timișoara
festivalul filmului european timisoara
Film, Foto vineri, 8 mai 2026, 00:00

Ediția aniversară a Festivalului Filmului European ajunge la Timișoara / PROGRAM

8 mai 2026 - 10 mai 2026 @ ore diverse - Festivalul Filmului European, ajuns la cea de-a 30-a ediție, se desfășoară în 13 orașe din țară, iar...

Ediția aniversară a Festivalului Filmului European ajunge la Timișoara / PROGRAM
visit timisoara
Film, Foto marți, 28 aprilie 2026, 00:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 28 aprilie – 4 mai, la Timișoara

28 aprilie 2026 - 4 mai 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră...

Evenimentele culturale ale săptămânii 28 aprilie – 4 mai, la Timișoara
Film, Foto marți, 14 aprilie 2026, 00:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 14 – 20 aprilie, la Timișoara

14 aprilie 2026 - 20 aprilie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu...

Evenimentele culturale ale săptămânii 14 – 20 aprilie, la Timișoara
Film, Foto marți, 31 martie 2026, 00:00

Evenimentele culturale în perioada 31 martie – 13 aprilie, la Timișoara

31 martie 2026 - 13 aprilie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu...

Evenimentele culturale în perioada 31 martie – 13 aprilie, la Timișoara
Film, Foto marți, 24 martie 2026, 00:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 25 – 30 martie, la Timișoara

24 martie 2026 - 30 martie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră...

Evenimentele culturale ale săptămânii 25 – 30 martie, la Timișoara
Film, Foto marți, 17 martie 2026, 00:00

Evenimentele săptămânii 17 – 23 martie, la Timișoara

17 martie 2026 - 23 martie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră...

Evenimentele săptămânii 17 – 23 martie, la Timișoara