Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Prima ediţie ROVINHUD – salonul vinurilor de bun gust, la Hotel Timişoara

14 noiembrie 2014 – 16 noiembrie 2014 @ 11:00 – 20:00 –   Prima ediție a Salonului ROVINHUD va avea loc în perioada 14-16 noiembrie, la Hotel Timișoara și va aduce o serie de premiere de cea mai înaltă clasă în domeniul vinicuturii din România. “Este pentru prima oară în România când se organizează un Salon de vinuri la care participă crame de nișă ce expun doar […]

Articol de Dana Florea, 14 noiembrie 2014, 11:00

Prima ediţie ROVINHUD - salonul vinurilor de bun gust, la Hotel Timişoara

 

Prima ediție a Salonului ROVINHUD va avea loc în perioada 14-16 noiembrie, la Hotel Timișoara și va aduce o serie de premiere de cea mai înaltă clasă în domeniul vinicuturii din România.

“Este pentru prima oară în România când se organizează un Salon de vinuri la care participă crame de nișă ce expun doar vinuri de bun gust, iar experți de talie mondială vor susține masterclassuri celor interesați să învețe mai mult despre vin. În plus, se promovează responsabilitatea socială – întreg profitul fiind donat Asociației Ceva de Spus, pentru achiziționarea unui microbuz accesibil persoanelor cu dizabilități.“ a declarat Zoltán Szövérd-Szép, coordonator eveniment.

Participanții vor putea degusta vinurile cramelor din România (Alira, Avincis, Balla Géza, Corcova, DAVINO, Halewood, Liliac, Crama Oprișor, Petro Vaselo, Crama Rătești, Cramele Recaș, SERVE, Prince Știrbey, VINARTE), Ungaria (Attila Wine, Demeter Pincészet, Kaláka Pince), Spania (Crama Borha), Italia (Heinrig Distribution) și Portugalia (Premium Drinks).

Programul evenimentului:

Vineri, 14 noiembrie, între orele 16:00 – 20:00 este o zi dedicată angajaților din domeniul HORECA și magazinelor de specialitate pentru a facilita discuții, contacte noi, afaceri între expozanți și vizitatori.

Sâmbătă 15 noiembrie și duminică, 16 noiembrie, între orele 11:00 – 20:00 sunt zile deschise publicului larg, tuturor iubitorilor de vin, indiferent dacă sunt amatori sau profesioniști, dacă sunt pasionați sau doar consumatori ocazionali. Tot sâmbătă vor avea loc masterclass-urile susținute de invitații la eveniment – experți cu renume mondial în domeniul vini-culturii: Jancis Robinson, Master of Wine, consultant al Cramei Regale a Marii Britanii; Nicholas Lander, critic de restaurante pentru Financial Times; Alkonyi László, scriitor de vin și expert al regiunii Tokaj; Németh Ágnes, organizatoarea salonului de vinuri VinCE Budapest.

Pe lângă accesul la programul mai sus menționat, la intrare participanții vor primi și un pahar de degustare Schott&Zwiesel și caietul de buzunar al evenimentului cu descrierea fiecărui expozant.

Tot profitul evenimentului va fi folosit pentru achiziționarea unui microbuz accesibil persoanelor utilizatoare de scaun rulant care va ajuta echipa „Ceva de Spus” atât la o mobilitate mai bună, cât și în susținerea muncii lor de zi cu zi de a schimba legi, mentalități și a câștiga respect pentru abilitate și nu milă pentru dizabilitate. În acest scop evenimentul este organizat de voluntari, iar invitații speciali ai evenimentului își susțin prezentările pro bono.

Biletele la salon și la masterclassuri pot fi cumpărate la sediul Asociației ”Ceva de Spus” (str. Munteniei nr.6), magazinul de vinuri Bibliotheka (str. Eugeniu de Savoya, nr. 24) și online pe site-ul www.eventim.ro.

Mai multe detalii găsiți la www.salonul.net sau la tel: 0721.613.521 (Zoltán Szövérdfi-Szép, organizator).

Critic MasterChef Marea Britanie la Salonul ROVINHUD din Timișoara

Nicholas Lander, unul dintre cei mai renumiți experți și critici în industria restaurantelor, din Marea Britanie, va participa la Salonul ROVINHUD susținând un workshop pe tema artei de a fi un restaurator de succes. Evenimentul este organizat în beneficiul tinerilor cu dizabilități din cadrul Asociației ”Ceva de Spus”.

”Am fost destul de norocos să fiu implicat în domeniul restaurantelor în ultimii 34 de ani, ca și om de afaceri, critic și consultant. Aștept cu nerăbdare să împărtășesc tot ceea ce știu cu restauratorii din România, țară din care una dintre bunicile mele a venit cu mulți ani în urmă.” ne-a declarat domnul Nicholas Lander,consultant de catering pentru o serie de instituții de artă din Marea Britanie, printre care amintim: Royal Opera House, The Crown Estate, British Museum, dar și la o serie de companii precum British Airways, The Southbank Centre.

Nicholas Lander a studiat la Universitatea din Cambridge și Manchester Business School, înainte de a se impune ca unul dintre specialiștii de renume ai Marii Britanii în materie de restaurante, în anii 1980, când și-a deschis propriul restaurant, „L’Escargot”, în Soho, Londra – devenit faimos, la acea vreme. Din 1989 este corespondent pentru Financial Times, în rubrica săptămânală „The Restaurant Insider”,  prezentând teme și tendințe din industria de restaurant.

A găzduit câteva emisiuni de televiziune și recent a fost implicat, ca și critic, în cunoscutul show MasterChef. A scris mai multe cărți de specialitate, printre care amintim “The Art of The Restaurateur” (ISBN 9780714864693, 2012) și „Dinner for five” (ISBN 0091783097, 1994), fiind unul dintre cei mai bine vânduți autori din domeniu, în Marea Britanie.

 

O altă invitată a Salonului ROVINHUD este doamna Jancis Robinson, Master of Wine, consultant al Cramei Regale a Reginei Elisabeta a II-a a Marii Britanii, aflată pentru prima oară în România.

„Sunt încântată să cred că scurta noastră vizită în Timișoara (unde sunt interesată să aflu mai multe despre vinurile locale) ar îmbunătăți viața unor tineri cu dizabilități” a declarat doamna Jancis Robinson, Master of Wine, care va susține prezentarea la masterclass pro bono în beneficiul tinerilor cu dizabilități de la Asociația Ceva de Spus

Jancis Robinson este unul dintre cei mai faimoși și respectați critici de vinuri din lume, jurnaliști și editori de literatură de specialitate. A fost distinsă cu Ordinul Imperiului Britanic, este Master of Wine, consultant al Cramei Regale a Reginei Elisabeta a II-a. Scrie pentru Financial Times și pentru situl ei www.jancisrobinson.com. Este editor al „The Oxford Companion to Wine”, co-autor al „The World Atlas of Wine” și al „Wine Grapes” – un ghid complet cuprinzând 1368 de varietăți de struguri, fiecare din aceste cărți fiind recunoscute ca și standard de referință în întreaga lume.

JRkitchen-mic

 

 

 

 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
30
7
13
14
16
19
21
24
1
+
2
3
+
Concurs Național de Scurte Povestiri cu temă istorică pentru elevii din clasele I-XII
Concursul a ajuns la ediția a IV-a și are ca scop stimularea interesului pentru istorie, precum și dezvoltarea creativității și imaginației tinerei generații.
Lucrări inedite, semnate Szakáts Béla, la Galeria Pygmalion
Expoziția aduce în fața publicului o parte mai puțin cunoscută a creației artistului timișorean: sculptura în lemn.
Spectacolul imersiv „Van Gogh”, în premieră la Timișoara
Spectacolul itinerant al muzeului imersiv al noilor arte, MINA, este inspirat din scrisorile lui Van Gogh către fratele său și oferă publicului o incursiune captivantă în operele celebrului artist olandez.
Târgul Meșterilor Populari la Muzeul Satului Bănățean, Timișoara
Evenimentul reunește artizani specializați în prelucrarea cânepii, țesături de interior, costume populare, împletituri, prelucrarea lemnului și a ceramicii.
Târg de adopții pentru câini și pisici, la Giarmata-Vii
Evenimentul este organizat de Asociaţia Poli sub sloganul ”Ajutaţi-ne să îi ajutăm!”
Evenimentele culturale ale săptămânii 8 - 14 octombrie în Timișoara
Spectacole, concerte, party-uri, lansări de carte, conferințe, o premieră la Opera Națională, un festival de filme basarabene și 25 de ore - la propriu - sunt ofertele săptămânii.
Prima ediție a Festivalului național de interpretare instrumentală și vocală „Luca Novac”
Festivalul este inițiat de Casa de Cultură a Municipiului Timișoara, în semn de prețuire pentru ceea ce a însemnat Luca Novac pentru folclorul bănățean și național.
UPDATE / Festivalul de Operă şi Operetă, în Parcul Rozelor
21 august 2015 - 30 august 2015    
ore diverse
La Timişoara începe, vineri, 21 august 2015, cea de-a 11-a ediţie a Festivalului de operă şi operetă. Spre deosebire de anii trecuţi, spectacolele programate vineri [...]
Festivalul Dovleacului la Mailat, județul Arad
Hodi’s pumpkin fest e găzduit de ferma familiei de agricultori Hodi și va fi o bucurie pentru părinți și copii deopotrivă.
Holograf revine la Timişoara
29 octombrie 2015 - 30 octombrie 2015    
ore diverse
Trupa Holograf revine la Timisoara cu două concerte inedite ce fac parte dintr-un turneu naţional organizat cu ocazia lansării celui de-al 18-lea album Holograf. Noul [...]
Să ciTimişoara - seară de poezie ”tranfrontalieră” la Cărturești Mercy
Ne vor surprinde și încânta doamnele Veronica Balaj (realizator de emisiuni literare la Radio Timișoara) și Mariana Stratulat.
Kunsthalle Bega prezintă expoziția ”Țara de foc”
Expoziția cercetează anumite linii de excluziune din discursurile istorice și ale istoriei artei din România. Curator, Cosmin Costinaș.
”Din întuneric”. Naturi statice și nocturne realizate de copii
20 octombrie 2024 - 21 decembrie 2024    
17:00 - 20:00
Expoziția de la Galeria din Curte reunește pânze realizate de copii reprezentând naturi statice și nocturne inspirate de operele marilor artiști.
Ne/Revăzut | 1956. Revolta de la Poli Timișoara, evocată într-o expoziție new media
Instalația rememorează revolta studențească de la Universitatea Politehnica Timisoara din 30 octombrie 1956, când 4000 de studenți se îndreptau spre Facultatea de Mecanică, cu speranța că se vor putea împotrivi tăvălugului ideologic care amenința să-i îngenuncheze.
Festivalul Internațional de Literatură FILTM 2024 / PROGRAM
”Literatura și noii ei aliați” este tema ediției de anul acesta, care se va desfășura la Timișoara și în trei orașe din județul Timiș.
Istoria familiilor nobile din Banat, într-o expoziție inedită la Muzeul Național al Banatului
Expoziția „Între memorie și uitare. Familii nobile din Banat în perioada modernă” reconstituie o lume a rafinamentului aristocratic prin intermediul unor obiecte rare și valoroase, care au supraviețuit atât capriciilor istoriei, cât și celor două războaie mondiale și regimului comunist.
Tur ghidat în zona centrală a Timișoarei
Pe parcursul turului ghizii vor povesti despre istoria Timișoarei, punctând clădirile importante pentru activitatea Universității Politehnica Timișoara.
Festivalul Internațional de Orgă TimOrgelFest 2024 / PROGRAM
Aflat la a XXIV-a ediție, festivalul, devenit deja o tradiție a lunii octombrie în orașul de pe Bega, se menține mereu proaspăt și inovator, reunind și în acest an artiști extraordinari, într-o serie de concerte inedite.
Înscrieri pentru Concursul  Internațional Cangurul Lingvist – Limba Engleză
Destinat elevilor din clasele I-XII, concursul testează cunoștințele de limbă și civilizație, intuiția, logica și viteza de reacție.
Evenimentele culturale ale săptămânii 29 octombrie - 4 noiembrie, la Timișoara
În acesată săptămână aveți parte de filme, petreceri cu tema previzibilă - Halloween-ul, spectacole în locuri mai mult sau mai puțin convenționale, concerte.
Muntele dezvrăjit. Un dialog despre comunicarea medicală, la Cărturești Mercy
Evenimentul are loc în cadrul proiectului ”Dialogul de anamneză cu pacientul standardizat”, derulat prin Centrul de cercetare Lingvistică aplicată și studii culturale comparate de la Universitatea de Medicină și Farmacie din Timișoara,
Les Films de Cannes à Timișoara 2024, un maraton al filmelor de autor / PROGRAM
"Emilia Pérez” deschide Les Films de Cannes à Timișoara 2024 iar regizorul filmului, Jacques Audiard, va fi prezent într-o sesiune Q&A cu publicul.
Expoziție colectivă de artă contemporană slovacă la Timișoara
Expoziția atrage atenția asupra Dunării, al doilea cel mai lung fluviu din Europa, care leagă mai multe țări, inclusiv Slovacia și România.
OUT OF THE BOX, expoziție inedită cu creații ale deținuților din penitenciare
Expoziția este un proiect unic, coordonat de Regina Damian, ce aduce în fața publicului larg creațiile artistice ale deținuților din penitenciarul Timișoara, oameni care și-au redescoperit vocea interioară și exprimarea prin arta vizuală.
Caravana TIFF aduce filme premiate la Timişoara
Caravana Filmelor TIFF poposește pentru o săptămână la Timișoara, între 6 şi 12 august 2015 și aduce șapte dintre cele mai noi și apreciate filme ale [...]
Events on 16 octombrie 2024
Events on 18 octombrie 2024
Events on 20 octombrie 2024
Events on 23 octombrie 2024
Events on 26 octombrie 2024
Events on 27 octombrie 2024
atu targ educational
Business, cariere miercuri, 18 martie 2026, 09:00

A patra ediție a târgului educațional „Timișoara – ATU pentru educația ta” aduce universități și programe de studiu pentru viitorii studenți

18 martie 2026 @ 9:00 - 15:00 - Evenimentul se adresează elevilor din clasele a XI-a și a XII-a din judetul Timiș și oferă liceenilor...

A patra ediție a târgului educațional „Timișoara – ATU pentru educația ta” aduce universități și programe de studiu pentru viitorii studenți
Learning Grounds ajunge la Timișoara: învățarea ca stil de viață, nu doar ca pregătire pentru job
Business, cariere marți, 10 martie 2026, 16:30

Learning Grounds ajunge la Timișoara: învățarea ca stil de viață, nu doar ca pregătire pentru job

10 martie 2026 @ 16:30 - Evenimentul se adresează profesioniștilor cu experiență, antreprenorilor, liderilor și tuturor celor care cred că...

Learning Grounds ajunge la Timișoara: învățarea ca stil de viață, nu doar ca pregătire pentru job
atelier interpretare prin dialog
Business, cariere marți, 18 noiembrie 2025, 17:00

Ecouri – ateliere de interpretare a artei prin dialog și reflecție, la Timișoara

18 noiembrie 2025 - 25 noiembrie 2025 @ 17:00 - 19:00 - Proiectul își propune să creeze un spațiu accesibil și deschis pentru oricine dorește...

Ecouri – ateliere de interpretare a artei prin dialog și reflecție, la Timișoara
design day timisoara
Business, cariere luni, 18 aprilie 2016, 16:15

Design Day Timișoara 2025 – Transformă-ți spațiul cu ajutorul experților în design interior

18 aprilie 2016 @ 16:15 - Corpul Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România, Filiala Timiș (Str. Moise Nicoară, 21)...

Design Day Timișoara 2025 – Transformă-ți spațiul cu ajutorul experților în design interior
Business, cariere duminică, 17 aprilie 2016, 19:00

RoEnergy Timișoara 2025 – Târgul unde energia devine mai accesibilă

17 aprilie 2016 @ 19:00 - 21:00 - ArgEnTango - un proiect unic în România – va parcurge 10 oraşe ale ţării între 15 aprilie şi 9 mai pentru...

RoEnergy Timișoara 2025 – Târgul unde energia devine mai accesibilă
Business, cariere vineri, 1 aprilie 2016, 19:00

Leadership feminin în societatea românească: “Eu sunt ANA” aduce inspirația la Timișoara

1 aprilie 2016 - 13 mai 2016 @ 19:00 - A 41-a ediție a Festivalul Internațional ”Timișoara Muzicală” se desfășoară la Filarmonica Banatul...

Leadership feminin în societatea românească: “Eu sunt ANA” aduce inspirația la Timișoara
Business, cariere luni, 22 septembrie 2025, 09:00

Timișoara devine capitala balcanică a standardizării

22 septembrie 2025 - 23 septembrie 2025 @ 9:00 - A 10-a Conferință Balcanică de Standardizare – Research & Education – Trigger...

Timișoara devine capitala balcanică a standardizării
Business, cariere joi, 12 iunie 2025, 10:00

Outdoor Office Day, o zi de lucru în aer liber, în Iulius Gardens

12 iunie 2025 @ 10:00 - 17:00 - Outdoor Office Day aduce împreună oameni, idei și o viziune mai sănătoasă și mai sustenabilă asupra modului...

Outdoor Office Day, o zi de lucru în aer liber, în Iulius Gardens