Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Sărbătoarea muzicii – Fête de la musique la Timișoara / PROGRAM

21 iunie 2019 – 22 iunie 2019 @ 20:00 –

Sunt invitați artiști consacrați ai muzicii electronice franceze, dar și muzicieni români. Concertele au loc la D’arc pe mal și la Aethernativ.

Articol de Dana Florea, 21 iunie 2019, 20:00

Sărbătoarea muzicii – Fête de la musique la Timișoara / PROGRAM

Institutul Francez din Timișoara prezintă anul aceste o ediție cu totul excepțională a Sărbătorii muzicii, în cadrul Sezonului România-Franța. Timp de două zile, în 21 și 22 iunie 2019, artiști consacrați ai muzicii electronice franceze, dar și muzicieni români vor fi prezenți la D’arc pe mal și Aethernativ.

Cap de afiș al acestei ediții este Arnaud Rebotini, nume consacrat al muzicii electronice franceze, laureat al Premiului Cesar pentru cea mai bună muzică de film în 2018. Alături de el, muzicienii de la Cabaret Contemporain  vor seduce publicul cu muzica lor tehno exclusiv instrumentală ai cărei maeștri sunt.

Sărbătoarea continuă a doua zi cu DJ Ivan Smagghe, un artist emblematic al muzicii electronice franceze și cu The Populists (Yan Wagner), reprezentant al noii generații emergente.

Și muzicieni români iau parte la acest dialog muzical : foarte talentații Murnau și Angel Jivcu dau startul celor două zile, la D’arc pe mal și Aethernativ.

Intrarea este liberă.

În cadrul manifestării, în acest an, pentru copiii cu vârsta între 8 şi 11 ani, va fi organizat un atelier muzical susţinut de multi-instrumentistul francez Nicolas Deutsch. Atelierul va avea loc sâmbătă, 22 iunie, șa orele 10.00 și 17.00, la Institutul Francez și va avea la bază tehnica ostinatonumită și „mod de repetiție”, datorită căreia copiii vor învăța să compună o melodie ilustrând imagini și sentimente.

Participarea la atelier este gratuită, pe baza unei înscrieri prealabile la mediatheque.timisoara@institutfrancais.ropână în 20 iunie! Cunoștințele de limba franceză nu sunt obligatorii.

Program

21 IUNIE, D’arc pe mal

20.00 – MURNAU

Murnau este un proiect care își propune să fuzioneze cele mai diverse stiluri muzicale într-un mix cu influențe jazz, no-wave și electro. Conceptul stilistic deschide trasee sonore printr-un aparent labirint și încearcă să descopere – sau să construiască – povestea din interiorul interferențelor fiecărei teme pe care o dezvoltă.

Murnau a fost înființat în anul 2016 de către Seba Hamburger (tobe, synths și sampling), Ana Pieloiu (chitară), Ovidiu Zimcea (chitară, bas, synths) și Popljubo (synths).

Audio: www.youtube.com/watch?v=_Ddzp_6iV04

21.30 – CABARET CONTEMPORAIN

« Muzică electronică, realizată manual »  este definiția pe care o dau membrii trupei pentru a-și prezenta muzica electro fenomenală, cântată la instrumente muzicale precum contrabasul, chitara, pianul preparat, tobele, bolul tibetan sau… andrelele. Cei șase muzicieni ai trupei Cabaret Contemporain și-au creat deja o bună reputație scenică în festivaluri de muzică electro sau jazz.

Cel de-al treilea album al lor, „Séquence collective”, este de un groove intens și surprinzător. Fără îndoială, universul celor de la Cabaret Contemporain nu seamănă cu niciun altul.

Audio: www.youtube.com/watch?v=_yyqxzQJebU

23.00 – ARNAUD REBOTINI

Arnaud Rebotini est un compozitor, interpret și producător francez. Ambițios și avantgardist, primul album « Organique » (2000) este foarte salutat de către public și presă. Rebotini mixează pop, muzică electronică, jazz și muzică contemporană cu sintetizatoarele sale analogice, instrumente de suflat din alamă, instrumente cu coarde, chitară electrică și voce. Pasionat de sintetizatoare analogice, își consacră cariera muzicii electronice, producând două albume semnate în nume propriu.

În paralel, colaborează cu radio France Info și creează muzică de film. Povestea sa cu cinemaul se concretizează datorită realizatorului Robin Campillo pentru care semnează două benzi originale pentru filmele „Eastern Boys” și „120 de bătăi pe minut” (recompensat, printre altele, cu Premiul Cesar pentru cea mai bună muzică de film în 2018).

Audio: www.youtube.com/watch?v=PNZlhmVMXWo


22 IUNIE, Aethernativ

21.00 – ANGEL JIVCU

Angel a făcut cunoștință cu muzica electronică la începutul anilor ’90, prin intermediul emisiunii Chill Out Zone de la MTV. A fost “Love at First Sight”, și de atunci și-a dat seama că pasiunea asta îl va urmări pentru totdeauna. Câțiva ani mai târziu îl cunoaște pe Roli Breaker, de la care-și cumpără și primul set de turntables, prin 1998. Tot cu ajutorul lui Clau (Roli Breaker), și al lui UFO (Florin Unguraș), își face debutul încă de la primele ediții 48h și TM Base. Prin 2012, cu ajutorul unor prieteni, pune bazele crew-ului SOULedOUT, un mic brand de petreceri, în speranța de a aduce ceva nou scenei electronice locale.

23.00 – THE POPULISTS (YAN WAGNER)

Yan Wagner este cunoscut ca artist, cântăreț, compozitor și realizator, dar și ca DJ sub numele „The Populists”. Cântând ziua, împreună cu trupa sa, ori dansând solo noaptea, tot nu s-a decis încă să renunțe la vreuna dintre numeroasele sale pălării care se potrivesc bine cu lucrurile care-l interesează și cu urechea sa muzicală. În prezent, are un ritm mai dansant și mai dark, eliberat de obligațiile sale de cântăreț, dar rămânând fidel pasiunii pe care o are pentru ringul de dans. Sunt două fațete indispensabile și complementare pentru a continua să-și hrănească universul uneori alb-negru, alteori în culori al dandy-ului parizian grav și groove.

Audio: https://www.youtube.com/watch?

01.00 – IVAN SMAGGHE

Ivan Smagghe este unul dintre cei mai buni DJ francezi ! Atunci când pune muzică, acesta face tranziția între discurile sale obscure și corpurile impregnate de strobe de pe ringul de dans, injectând ceva personal în tot acest amestec. Felul în care produce muzică sfidează genul.

Din 2013, Ivan are propria casă de discuri, Les Disques de la Mort (LDDLM). Labelul este un derivat al gustului său muzical unic. LLDLM este, după cum o spune Ivan, „stilul fără stil”, refuzul de a fi catalogat în vreun fel.

D’ailleurs, depuis 2013, Ivan gère sa propre empreinte, Les Disques de la Mort (LDDLM) : le label est un exutoire pour son goût musical unique. LLDLM est, comme l’appelle Ivan, le „style sans style”, le refus d’être catalogué.

Audio: www.youtube.com/watch?v=NYw8GOydiMQ

Pagina evenimentului.

Mai multe evenimente din Timişoara şi din partea de vest a ţării. 

(Foto: facebook.com/arebotini)

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
31
2
4
5
6
7
8
9
10
11
12
17
19
21
26
1
+
Felix Nicolau la Biblioteca din Arad: lansare de carte și sesiune de autografe
În volumul „Știința minciunii responsabile. Tratat de embolii culturale”, Felix Nicolau ne invită la o palpitantă călătorie prin biblioteci și prin lumea cea mare, în căutarea lucrurilor cu adevărat importante.
Patru zile de evenimente cu ocazia Zilei Timișoarei / FOTO & VIDEO
Vor urca pe scena din Parcul Rozelor Teatrul de Operetă și Musical „Ion Dacian” din București, Florin Ristei, Ansamblul ”Timișul”, Roby Lakatos și Miroslav Ilić.
Evenimentele lunii august în Timișoara
În august, Timișoara va prinde viață cu „City Celebration”, un eveniment de neratat care va umple orașul de bucurie și energie. Vizitatorii și locuitorii se vor putea bucura de spectacole de excepție oferite de artiști internaționali renumiți, printre care Passenger și Rita Ora, de activități numeroase și expoziții.
Evenimentele culturale ale săptămânii 13 - 19 august la Timișoara
O săptămână cu Celebrarea Orașului, care aduce laolaltă artiști de toate felurile, sportivi sau simpli cetățeni deopotrivă, expoziții, teatru, filme de Cannes.
Sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului la Basilica Maria Radna
Evenimentul se va încheia cu un concert de muzică sacră susținut de Gheorghe Iovu și cu tradiționalul Drum al Crucii pe dealul din spatele Mănăstirii.
Lavanda Fest 2024, în centrul Timișoarei
Participă peste 60 de expozanți, producători de lavandă și artizani din diverse domenii din toată țara.
Concerte în premieră și peste 100 de evenimente la Timișoara, la ”Celebrarea orașului” 2024 / PROGRAM
Rita Ora, Paseenger și Zdob și Zdub vor concerta la ”Celebrarea orașului”. Evenimentul se va desfășura în Parcul Civic și Bulevardul I. C. Brătianu, două zone centrale din inima orașului, cu o suprafață de peste 15.000 de metri pătrați.
”Hamlet intro:spect.01”, instalație performativă dedicată Celebrării Orașului
Performance-ul reinterpretează opera lui Shakespeare prin prisma sensibilităților contemporane și este primul eveniment public al proiectului Nocturnalii VIII: HAMLET MORTUA EST, laborator de introspecție teatrală al Companiei de teatru Arte-Factum.
Evenimentele culturale ale săptămânii 20-26 august în Timișoara
Se anunță o săptămână ceva mai liniștită din punct de vedere al activităților culturale, dar și așa veți avea parte de muzică de mai multe feluri, un pic de teatru, expoziții, și film.
’89 din uşă, proiect de artă și memorie de Suzana Fântânariu, la Memorialul Revoluției
”Am considerat că acest proiect este darul meu către Memorialul Revoluţiei, în speranţa că va trezi conştiinţe şi că „uşile”, deschise,  vor fi purtătoare de semne  şi în-semne ale Revoluţiei din Timişoara.” spune Suzana Fântânariu despre proiect.
O conferință despre cultură, istorie și eroism, de Zilele Aradului
Cercetători, universitari și oameni de cultură vor explora în detaliu transformările și continuitățile în viața comunității arădene de-a lungul timpului.
Festival folcloric și Târgul meșterilor populari la Moneasa
Cele două manifestări cu tradiție, Târgul Meșterilor Populari și Festivalul Concurs al Cântecului Popular din Țara Zarandului, vor avea loc în 24 și 25 august.
Târgul olarilor de la Jupânești
Manifestarea se desfășoară sub genericul „Vatră de olari”și a ajuns la edița a 43-a.
Evenimentele culturale ale săptămânii 27 august - 2 septembrie în Timișoara
În această săptămână, Pădurea Verde vă așteaptă să vă simțiți ca-n... Codru, în Parcul Rozelor începe unul dintre cele mai așteptate evenimente ale verii, Filarmonica Banatul vă propune mai multe concerte și se redeschid și cinematografele Timiș și Victoria.
UPT Nippon Summer Fest 2024, primul festival japonez de vară din Timișoara
Festivalul va avea două componente: 5 prezentări online și 5 ateliere practice aliniate tematicii zilei respective. Printre temele abordate se află obiceiurile și simbolurile verii în Japonia, scrierea japoneză, alimentația și bucătăria japoneză.
Citizenit inaugurează 10 picturi murale noi la Arad, prin proiectul „Povești urbane pe calcane”
Cu această ocazie, vor avea loc, timp de trei zile, discuții cu artiști, concerte, petreceri și cinema în aer liber.
Iris, Cargo și Elena Gheorghe la Zilele Orașului Hațeg 2024 / PROGRAM
Sărbătoarea cuprinde spectacole de folclor, muzică ușoară și concerte susținute de artiști locali și trupe renumite.
Cupa Federației Ecvestre Române la Voltijă, la Jebel
Cei mai curajoși și talentați voltijori vor încânta publicul cu exerciții spectaculoase executate pe cai aflați în mișcare, fie la pas, fie la galop.
Evenimentele lunii septembrie la Timișoara
Luna septembrie vine cu o mulțime de evenimente captivante, care păstrează strălucirea și vitalitatea verii. Fie că ești pasionat de artă contemporană, muzică sau tradiții, luna aceasta ai multe de descoperit.
Events on 1 august 2024
Events on 15 august 2024
Events on 25 august 2024
Târgul olarilor de la Jupânești
25 aug. 24
Jupânești
Banatul intră în cursa finală pentru titlul de Regiune Gastronomică Europeană 2028
sâmbătă, 13 decembrie 2025, 10:54

Banatul intră în cursa finală pentru titlul de Regiune Gastronomică Europeană 2028

Banatul a trecut cu succes de o etapă-cheie în competiția pentru obținerea titlului de Regiune Gastronomică Europeană 2028, după ce dosarul de...

Banatul intră în cursa finală pentru titlul de Regiune Gastronomică Europeană 2028
Liga a II-a, livescore și declarații / Corvinul, CSM Reșița, FC Bihor, CSC Dumbrăvița
sâmbătă, 13 decembrie 2025, 10:31

Liga a II-a, livescore și declarații / Corvinul, CSM Reșița, FC Bihor, CSC Dumbrăvița

Ultima etapă din 2025, în Liga a II-a de fotbal, runda a 17-a. Meciurile de astăzi ale vesticelor au fost la Radio Timişoara. ⚽️ Corvinul...

Liga a II-a, livescore și declarații / Corvinul, CSM Reșița, FC Bihor, CSC Dumbrăvița
Primăria Timișoara a anunțat programul cu publicul în perioada sărbătorilor
sâmbătă, 13 decembrie 2025, 08:45

Primăria Timișoara a anunțat programul cu publicul în perioada sărbătorilor

Primăria Timișoara a anunțat programul special cu publicul în perioada sărbătorilor de iarnă. Potrivit municipalității vor fi asigurate...

Primăria Timișoara a anunțat programul cu publicul în perioada sărbătorilor
Impozitarea maşinilor, în funcţie de norma de poluare. Estimările Primăriei Timișoara
sâmbătă, 13 decembrie 2025, 08:29

Impozitarea maşinilor, în funcţie de norma de poluare. Estimările Primăriei Timișoara

Estimările municipalităţii indică faptul că, pentru un autoturism cu capacitate cilindrică de 1.598 cmc, impozitul anual ar putea ajunge la 234...

Impozitarea maşinilor, în funcţie de norma de poluare. Estimările Primăriei Timișoara
sâmbătă, 13 decembrie 2025, 08:13

Vremea în Banat și Crișana

Astăzi, vremea va fi în general închisă. Cerul va fi mai mult noros, la câmpie, mai ales dimineața și noaptea, iar local va fi ceață...

Vremea în Banat și Crișana
sâmbătă, 13 decembrie 2025, 04:03

Protest la Timișoara pentru independența Justiției.

Participanții au scandat mesaje împotriva şefei Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, Lia Savonea, şi a ministrului de Interne, Cătălin...

Protest la Timișoara pentru independența Justiției.
vineri, 12 decembrie 2025, 20:15

La Australian Open, ca la Jocurile Olimpice

Turneul de tenis Australian Open va introduce o ceremonie de deschidere, după modelul Jocurilor Olimpice, la care vor fi invitate legende precum...

La Australian Open, ca la Jocurile Olimpice
vineri, 12 decembrie 2025, 18:47

„Trebuie să ne obișnuim fără Tzionis, fără Padula, fără van Durmen” / AUDIO

UTA va înfrunta Farul Constanța, în Superliga de fotbal, etapa a 20-a. Meciul se va disputa la Ovidiu, luni, de la ora 17.30. Urcați pe loc de...

„Trebuie să ne obișnuim fără Tzionis, fără Padula, fără van Durmen” / AUDIO