Ascultă Radio România Timișoara Live • 

„Shirley Valentine”, one-woman show cu actrița Imola Kézdi, la Arad

15 iunie 2024 @ 19:00 –

În rolul lui Shirley, actrița Imola Kézdi vorbește liber și deschis despre opresiune, feminitate și trecerea timpului, folosindu-și umorul și inteligența unică pe scenă.

Articol de Dana Florea, 15 iunie 2024, 19:00

„Shirley Valentine”, one-woman show cu actrița Imola Kézdi, la Arad

Compania de Teatru „Aradi Kamaraszínház” invită arădenii la un one-woman show cu actrița Imola Kézdi. Reprezentația spectacolului „Shirley Valentine” va avea loc sâmbătă, 15 iunie 2024, ora 19.00 la sala Teatrului de Marionete. Piesa va fi jucată în limba maghiară cu subtitrare în limba română.

În cea mai nouă producție a Companiei de Teatru „Aradi Kamaraszínház”, Imola Kézdi ne oferă un one-woman show genial și distractiv, „Shirley Valentine”. În rolul lui Shirley, actrița vorbește liber și deschis despre opresiune, feminitate și trecerea timpului, folosindu-și umorul și inteligența unică pe scenă.

Piesa de teatru semnată de Willy Russel, care a fost premiată de mai multe ori, este o monodramă plină de căldură și umor strălucitor. Shirley – cu numele dinaintea căsătoriei: Valentine, iar cel de după căsătorie: Bradshaw – este o femeie casnică din Liverpool, mamă a doi copii, care într-o zi primește un bilet de avion către Grecia, fapt ce îi schimbă radical viața.

Actrița Imola Kézdi este una dintre cele mai apreciate actrițe din România. Activând la Teatrul Maghiar de Stat din Cluj, actrița este cunoscută pentru interpretarea celor mai mari roluri dramatice din literatura mondială în piesele lui Cehov, Ibsen și Shakespeare. Actrița a câștigat premiul UNITER în anul 2002, respectiv în anul 2013 i s-a decernat Premiul UNITER pentru Cea mai bună actriță în rol principal pentru Hedda Gabler în spectacolul lui Andrei Șerban. Actrița a primit Premiul Pentru Arta Maghiară „István Bubik” și a fost distinsă cu premiul Jászai Mari, totodată ea a fost nominalizată și la premiile acordate de Uniunea Criticilor de Teatru din Ungaria.

Bilete sunt disponibile online și la casa de bilete a Teatrului Clasic „Ioan Slavici” Arad, program: marți, miercuri și vineri – 10.00 – 16.00, joi – 10.00 – 14.00 și 17.00 – 19.00, sâmbătă și duminică –  10.00 – 12.00 și 17.00 – 19.00. Luni – închis. Rezervări și informații la telefonul 0744.475.147.

Pagina evenimentului.

Mai multe evenimente din Arad și din partea de vest a țării.

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
3
9
22
26
27
28
30
BAC Improvizat – Educație alternativă prin artă pentru elevii din Timișoara
27 mai 2024 - 31 mai 2024    
ore diverse
Proiectul își propune să încurajeze înțelegerea profundă a operelor literare, în detrimentul învățării mecanice, prin intermediul artei și al improvizației, pornind de la operele incluse în programa de Bacalaureat pentru Limba și Literatura Română.
Evenimentele culturale ale săptămânii 28 mai - 3 iunie
Luna lui Cireșar începe cu o mulțime de evenimente pentru toată familia, în special pentru cei mici. Cele mai multe au loc în aer liber, în parcurile orașului.
teatru @UMFT: ”Omul din cerc” de Matei Vișniec
Vedeți cum te poți ”pregăti” de sesiune, când ești student la medicină, cu ... teatru!
”Călătorie cu trenul la Arad”, expoziție de modelism și istorie feroviară
Pe tot parcursul expoziției, copiii au ocazia de a participa, gratuit, la Atelierul de modelism. De asemenea, de 1 iunie, intrarea este liberă pentru copii.
Petrecere și activități distractive de 1 Iunie, pe Stadionul Știința
Campusul Universității Politehnica Timișoara se va transforma sâmbătă, 1 iunie , într-o adevărată lume a copilăriei cu ocazia celei de-a treia ediții a Poli Kids Fest.
Pământ. Natură. Viață - Atelier de modelaj
Evenimentul face parte din proiectul Crossroads, inițiat de Livia Mateiaș, prin care oamenii comunității sunt invitați să-și împărtășească talentele oferind ateliere creative pe diferite domenii la Podul de Poveste.
Evenimentele culturale ale săptămânii 4 - 10 iunie
O piesă de teatru scrisă de un portorican nominalizat la Oscar pentru scenariu, filme foarte scurte, două expoziții foto inedite, muzică și Embargo Fest sunt câteva dintre reperele culturale ale săptămânii.
Evenimentele lunii iunie în Timișoara
Premiere teatrale, festivalurile Embargo Fest și Flight Festival, spectacole de operă, expoziții inedite și filme sunt câteva dintre ofertele culturale ale lunii iunie.
(un)seen – poveștile colorate ale unei epoci memorabile, la Galeria Pygmalion
Fotografiile sunt realizate de fotograful austriac Karl Schimper și surprind secvențe dintr-o epocă deopotrivă interesantă și provocatoare: perioada 1940-1966.
Festivalul Impuls 2024: Legacy, în cartierul Fabric din Timișoara
Ediția de anul acesta a festivalului, care se desfășoară din 2017, își propune să transforme cartierul Fabric într-o scenă culturală atractivă și dinamică, cu activități pentru toate categoriile de public.
Embargo Fest 2024 / PROGRAM
Festivalul aduce în fața publicului artiști renumiți din România și Serbia, dar și spectacole de teatru și dans tradițional.
”Fă tu primul pas” la Sunlight Theatre 2024
O comedie romantică plină de farmec şi extrem de vie, despre întâlnirea a doi oameni total diferiţi. Cu Raluca Aprodu şi Marius Călugărița, în viziunea regizorală inedită a lui Andrei Munteanu, pe textul lui Jean-Claude Carrière.
Evenimentele culturale ale săptămânii 11 - 17 iunie
Două întâlniri în premieră pentru amatorii de teatru, tururi ghidate, expoziții interesante la Memorialul Revoluției, concerte, petreceri și lansări sunt ofertele acestei săptămâni.
Festivalul Internațional de foarte scurt metraj Très Court, la Arad / PROGRAM
Festivalul este organizat în 10 orașe din țară de Institutul Francez din România, care sărbătorește anul acesta o sută de ani.
Cei mai buni jucători de padel din șase țări, la Padel Center Timișoara
În etapa a cincea a Circuitului Profesionist de Padel s-au înscris 128 de jucători de padel profesioniști din România, Republica Moldova, Italia, Spania, Portugalia și Tunisia.
”Povestea noastră”, un spectacol al Clubului de Dans Sportiv Magnum Team
Spectacolul este un colaj de momente de dans, de toate tipurile, acompaniate de melodii din desene animate și piese celebre. O călătorie plină de ritm și culoare.
O nouă ediție a Festivalului Etniilor la Muzeul Satului Bănățean
Parada etniilor, spectacol de teatru pentru copii, atelier de amintiri, karaoke, atelier de pictură și coregrafie, degustări de produse gastronomice tradiționale și spectacol folcloric multietnic.
Expoziția de artă contemporană ”Miopie istorică” la Memorialul Revoluției
Expoziția prezintă o serie de fotosculpturi, bazate pe cercetarea artistică a lui Sever Petrovici-Popescu privind episodul deportărilor din Bărăgan din 1951.
Evenimentele culturale ale săptămânii 18 - 24 iunie
Flight Festival, Narațiuni Sonore, Weekend mexican, o nouăexpoziție la Kunsthalle Bega sunt câteva dintre evenimentele săptămânii.
Descoperă plăcerea de a lucra în natură: Outdoor Office Day 2024
Ziua Biroului în Aer Liber, cunoscută internațional sub numele de Outdoor Office Day, este un eveniment care invită toate orașele din Europa să redescopere bucuria de a lucra în aer liber, în mijlocul naturii urbane.
Narațiuni Sonore - exercițiu de imaginație sonoră, pe malul Begăi
Publicul este invitat să exploreze diversitatea sunetelor naturale și umane, alături de artiștii invitați, și chiar să realizeze O carte poștală sonoră cu Timișoara. Cele mai interesante sunete înregistrate vor fi premiate.
Flight Festival 2024, la Muzeul Satului Bănățean / PROGRAM
Ediția din acest an înseamnă trei zile de muzică, artă și tehnologie, trei scene, fiecare cu propria sa atmosferă unică și peste 40 de artiști, instalații inedite, zone de relaxare și divertisment.
Festivalul Orezului la Partoș, cu muzică, bucate tradiționale și târg caritabil
Banii strânși vor fi folosiți pentru a oferi vârstnicilor o masă caldă și pentru a continua proiectele educaționale cu copiii din zonă.
Festivalul Tocăniței la Dumbrăvița / PROGRAM
Amatorii de preparate culinare tradiționale sunt așteptați în a doua zi de Rusalii în Parcul Central din Dumbrăvița, să se bucure de o mare varietate de produse la ceaun și de muzică live.
Climathon Timișoara 2024: Cum reducem cantitatea de deșeuri pe care le producem în Timișoara?
Sub sloganul "Reduce. Reuse. Recycle.", evenimentul organizat de Timișoara Startups își propune să aducă în prim-plan necesitatea reducerii deșeurilor în orașul Timișoara și să transforme ideile participanților în acțiuni concrete pentru un viitor mai verde.
Events on 29 mai 2024
Events on 8 iunie 2024
Embargo Fest 2024 / PROGRAM
8 iun. 24
Timișoara
Events on 10 iunie 2024
Events on 13 iunie 2024
Events on 16 iunie 2024
Events on 19 iunie 2024
Events on 24 iunie 2024
sonoro conac arad
Cultură duminică, 19 aprilie 2026, 19:00

SoNoRo Conac aduce muzica de cameră în locuri emblematice: City in Focus revine la Arad

19 aprilie 2026 - 23 aprilie 2026 @ 19:00 - Între 19 și 23 aprilie 2026 cinci concerte vor anima spații reprezentative din oraș și împrejurimi,...

SoNoRo Conac aduce muzica de cameră în locuri emblematice: City in Focus revine la Arad
visit timisoara
Cultură marți, 14 aprilie 2026, 00:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 14 – 20 aprilie, la Timișoara

14 aprilie 2026 - 20 aprilie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu...

Evenimentele culturale ale săptămânii 14 – 20 aprilie, la Timișoara
Programul lunii aprilie la Opera Națională Română Timișoara
Cultură duminică, 26 aprilie 2026, 00:00

Programul lunii aprilie la Opera Națională Română Timișoara

26 aprilie 2026 @ 0:00 - Programul reprezentațiilor din aprilie „Cavalleria rusticana”, „Bal la Savoy” , dar și prima parte a Festivalului...

Programul lunii aprilie la Opera Națională Română Timișoara
Programul lunii aprilie la Opera Națională Română Timișoara
Cultură vineri, 3 aprilie 2026, 00:00

Programul lunii aprilie la Opera Națională Română Timișoara

3 aprilie 2026 @ 0:00 - Programul reprezentațiilor din aprilie „Cavalleria rusticana”, „Bal la Savoy” , dar și prima parte a Festivalului...

Programul lunii aprilie la Opera Națională Română Timișoara
Cultură vineri, 1 mai 2026, 00:00

Ediția a 50-a a Festivalului Internațional „Timișoara Muzicală”, la Filarmonica Banatul / PROGRAM

1 mai 2026 - 29 mai 2026 @ 0:00 - A 50 -a ediția Festivalului Internațional „Timișoara Muzicală” se va desfășura la Filarmonica Banatul în...

Ediția a 50-a a Festivalului Internațional „Timișoara Muzicală”, la Filarmonica Banatul / PROGRAM
Cultură marți, 7 aprilie 2026, 19:00

Specificul picturii lui Ion Andreescu, punct de plecare pentru o nouă expoziție la Galleria 28

7 aprilie 2026 - 30 aprilie 2026 @ 19:00 - În perioada 7–30 aprilie 2026, Galleria 28 găzduiește expoziția „Dialog – Ion Andreescu”, un...

Specificul picturii lui Ion Andreescu, punct de plecare pentru o nouă expoziție la Galleria 28
Cultură joi, 2 aprilie 2026, 10:00

Expoziția „Cultura Cucuteni – o civilizație preistorică redescoperită”, la Arad

2 aprilie 2026 - 3 aprilie 2026 @ 10:00 - În cadrul expoziției vor putea fi admirate 98 de artefacte arheologice de o deosebită valoare istorică...

Expoziția „Cultura Cucuteni – o civilizație preistorică redescoperită”, la Arad
Cultură sâmbătă, 4 aprilie 2026, 18:00

The Nonconformist: o viață între punk, artă urbană și călătorii, într-o expoziție de o seară la Timișoara

4 aprilie 2026 @ 18:00 - 23:00 - Expoziția foto-video „The Nonconformist / On my travels…” aduce în prim-plan fragmente din călătoria...

The Nonconformist: o viață între punk, artă urbană și călătorii, într-o expoziție de o seară la Timișoara