Ascultă Radio România Timișoara Live • 

„Sister Act”, un nou musical de Răzvan Mazilu, în premieră la Teatrul German de Stat Timișoara

14 martie 2026 @ 19:30 –

Teatrul German de Stat Timișoara se pregătește pentru unul dintre cele mai spectaculoase titluri ale stagiunii, musicalul „Sister Act”, o producție  amplă, plină de culoare, muzică și coregrafii impresionante, a cărei premieră va avea loc în 14 martie 2026.

Articol de Dana Florea, 14 martie 2026, 19:30

„Sister Act”, un nou musical de Răzvan Mazilu, în premieră la Teatrul German de Stat Timișoara

Spectacolul „Sister Act” este semnat de Răzvan Mazilu, care realizează regia, coregrafia și costumele, propunând o montare dinamică, cu accent pe ritm, expresivitate corporală și energie scenică.

Premiera va avea loc în 14 martie 2026, ora 19:30, urmată de alte două reprezentații în 16 martie și 17 martie 2026, de la aceeași oră, pe scena teatrului.

Bazat pe celebrul film din 1992 și adaptat ulterior într-un musical de succes internațional, „Sister Act” spune povestea lui Deloris Van Cartier, o cântăreață carismatică din lumea cluburilor de noapte, care ajunge martoră la o crimă și este ascunsă de poliție într-o mănăstire. Sub identitatea de Soră Mary Clarence, Deloris descoperă un univers complet diferit de cel pe care îl cunoaște — dar și oportunitatea de a produce o schimbare radicală.

Prin forța muzicii și a personalității sale explozive, ea transformă corul lipsit de încredere al mănăstirii într-un adevărat fenomen muzical, declanșând o serie de situații comice, emoționante și surprinzătoare.

Spectacolul aduce pe scenă muzica lui Alan Menken (multiplu laureat al premiilor Oscar, cunoscut pentru creații precum „Mica sirenă”, „Frumoasa și bestia” sau „Aladdin”) și versurile lui Glenn Slater, într-un amestec irezistibil de gospel, disco și soul.

Din distribuție fac parte: Daniela Török, Dana Borteanu, Isa Berger, Alma Diaconu, Oana Vidoni, Bülent Özdil, Harald Weisz, Marc Illich, Radu Vulpe, Robert Bogdanov-Schein, Denis Matei, Richard Hladik, Enikő Blénessy, Tatiana Sessler-Toami, Daniel Ghidel, Aida Olaru și Simona Vintilă.

Producția beneficiază și de participarea actrițelor Noémi Becsey-Imreh, Emília B. Borbély, Edina Foltányi, Etelka Magyari, Mónika Tar, invitate de la Teatrul Maghiar de Stat „Cskiky Gergely” Timișoara.

Decorul este realizat de Vlad Vieru, dramaturgia poartă semnătura Mirei Țâra, light design-ul este semnat de Costi Baciu, pregătirea muzicală este coordonată de Roxana Ardeleanu, vorbirea scenică de Marc Illich, iar machiajul de Bojita Ilici. În echipă mai fac parte Simona Vintilă și Franz Kattesch ca asistenți de regie, Alexandru Pîntea ca asistent de coregrafie, Zsolt Fehérvári la asistența de decor și Cătălin Tănase, care asigură regia tehnică.

Detalii și bilete  pe Pagina spectacolului.

Programul lunii martie la Teatrul German de Stat Timișoara.

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
29
5
13
14
17
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Evenimentele culturale ale săptămânii 30 iunie - 7 iulie, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Concert Extraordinar Eugen Doga, la Teatrul de Artă
8 octombrie 2016, ora 19:00, Teatrul de Artă, Deva Concert Extraordinar EUGEN DOGA Despre compozitorul Eugen Doga se spune că ar fi cel mai mare [...]
IRIS, Irina Rimes, The Motans și Mira, pe scena Festivalului Berii Arad 2026 / PROGRAM
Unul dintre cele mai longevive festivaluri de bere din România revine la începutul lunii iulie. Între 2 și 5 iulie 2026, Festivalul Berii Arad își schimbă pentru prima dată locația și se mută pe Aeroportul Arad, unde organizatorii pregătesc patru zile de muzică, distracție și spectacole cu peste 40 de artiști.
Big Decision Day revine la Timișoara pentru ediția a doua, în Campusul Creativ UPT
Evenimentul se adresează studenților interesați de oportunitățile profesionale de după facultate. Participanții vor putea dialoga cu profesioniști din administrație, jurnalism, antreprenoriat și mediul de business despre alegeri de carieră, schimbări de direcție și perspective pentru viitor.
„Stories on Wheels” ajunge la Lenauheim: o nouă tură pe bicicletă, printre povești și istorie
Proiectul își propune să aducă în prim-plan poveștile comunităților din vestul județului Timiș și să demonstreze că patrimoniul local poate fi descoperit într-un mod activ, pe două roți, transformând fiecare oprire într-o experiență de învățare și dialog.
Concert vocal-simfonic la Filarmonica Banatul, în cadrul Timorgelfest 2016
Sala capitol a Filarmonicii Banatul găzduiește vineri, 7 octombrie 2016, de la ora 19.00, un concert vocal-simfonic care se alătură manifestărilorTimorgelfest, 2016. Filarmonica „Banatul” a [...]
„Poezie la puterea a patra”, întâlnire dedicată poeziei contemporane la Biblioteca Județeană Arad
Evenimentul este dedicat poeziei contemporane și operei poetului Tibu Gelu B. Publicul va putea descoperi patru dintre cele mai recente volume ale autorului, în cadrul unui dialog despre creația poetică și literatura contemporană.
Evenimentele culturale ale săptămânii 7 - 13 iulie, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Două evenimente caritabile dedicate animalelor și comunității, la Timișoara
O proiecție de film și un târg de adopții își propun să strângă fonduri pentru asociațiile de protecție a animalelor, să promoveze adopțiile responsabile și să încurajeze implicarea comunității în sprijinul câinilor și pisicilor care își caută o familie.
Filmele săptămânii la Cinema Victoria din Timișoara
Proiecții din seria F-Sides Wildcards și filme din secțiunea Ceau, Junior!, unde cei mici se pot bucura de filme de aventură, comedii, dar și de o animație accesibilizată, în această săptămână, la Cinema Victoria!
O nouă proiecție la Caravana Mertropolis: ”Fiul lui Soul”
Caravana Metropolis continuă seria proiecțiilor de la Timișoara cu filmul ”Fiul lui Soul” al regizorului maghiar László Nemes Saul Ausländer (Géza Röhrig) este un prizonier evreu [...]
Filmele săptămânii la Cinema Johnny din Timișoara
Weekendul acesta, la Cinema Johnny, dragostea apare pe ecran în toate formele ei – caldă, curajoasă, ascunsă.
Festivalul Internațional ”Orgile Cetății” 2026: peste două luni de concerte la Timișoara / PROGRAM
Între 12 iulie și 15 septembrie 2026, Timișoara va găzdui cea de-a V-a ediție a Festivalului Internațional „Orgile Cetății”. Timp de peste două luni, publicul este invitat la recitaluri de orgă, concerte camerale, spectacole și evenimente dedicate patrimoniului muzical, toate cu acces gratuit.
Festivalul Ceau, Cinema! 2026: peste 50 de filme și evenimente speciale la Timișoara / PROGRAM
Sub genericul „Cinema dezlănțuit”, cea de-a 13-a ediție a festivalului Ceau, Cinema! aduce la Timișoara, în perioada 15–19 iulie 2026, un program care reunește peste 50 de filme și evenimente speciale.
„Turning Point” – expoziția absolvenților Facultății de Arte și Design se deschide la Muzeul Național de Artă Timișoara
Expoziția reunește cele mai valoroase proiecte de diplomă realizate în cadrul programelor de licență și master ale Facultății de Arte și Design și poate fi vizitată până în 30 august. Evenimentul marchează, totodată, deschiderea pentru public a două noi spații expoziționale ale muzeului.
Timișoara Triathlon powered by Continental Anvelope România: peste 1.000 de sportivi din 23 de țări
Timișoara găzduiește, în 18 și 19 iulie, cea de-a V-a ediție a Timișoara Triathlon. Cu peste 1.000 de participanți din 23 de țări, competiția devine cea mai mare întrecere de triatlon din România și singura desfășurată integral în interiorul unui oraș.
Retro Parada Verii aduce vehiculele istorice în centrul Jimboliei
Pasionații de automobile istorice și toți cei dornici de o incursiune în istoria automobilismului sunt invitați la Jimbolia, unde centrul orașului va găzdui, în 19 iulie 2026, o expoziție dedicată vehiculelor istorice. Vizitatorii vor putea admira modele de colecție și vor descoperi poveștile din spatele acestora.
”Festivalul Taragotului” revine la Vața de jos
Ediția a XIV-a a ”Festivalului Taragotului” va avea loc luni, 20 iulie 2026 și reunește pe scenă interpreți îndrăgiți din mai multe zone ale țării. Invitatul special al ediției este Aurel Tamaș.
"Negura Bunget" - Lansare Album "ZI" în "Urban Place"
5 octombrie, ora 19:00, Urban Place - Oradea "Negura Bunget"- lansarea Albumului "Zi", în cadrul unui turneu aniversar Evenimentul este menit să sărbătorească lansaarea oficială [...]
Events on 20 iulie 2026
Events on 24 iulie 2026
Festivalul Internațional ”Orgile Cetății” 2026: peste două luni de concerte la Timișoara / PROGRAM
Cultură duminică, 12 iulie 2026, 20:00

Festivalul Internațional ”Orgile Cetății” 2026: peste două luni de concerte la Timișoara / PROGRAM

12 iulie 2026 - 15 septembrie 2026 @ 20:00 - Între 12 iulie și 15 septembrie 2026, Timișoara va găzdui cea de-a V-a ediție a Festivalului...

Festivalul Internațional ”Orgile Cetății” 2026: peste două luni de concerte la Timișoara / PROGRAM
visit timisoara
Cultură marți, 7 iulie 2026, 00:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 7 – 13 iulie, la Timișoara

7 iulie 2026 - 13 iulie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră...

Evenimentele culturale ale săptămânii 7 – 13 iulie, la Timișoara
ziua transportului public STPT
Cultură miercuri, 8 iulie 2026, 17:00

157 de ani de la primul tramvai din România: expoziție foto și o cursă cu tramvaiele istorice „Gemenele”

8 iulie 2026 @ 17:00 - Societatea de Transport Public Timișoara celebrează 157 de ani de la prima călătorie cu tramvaiul pe actualul teritoriu al...

157 de ani de la primul tramvai din România: expoziție foto și o cursă cu tramvaiele istorice „Gemenele”
retroparada verii jimbolia masini de epoca
Cultură duminică, 19 iulie 2026, 10:00

Retro Parada Verii aduce vehiculele istorice în centrul Jimboliei

19 iulie 2026 @ 10:00 - 14:00 - Pasionații de automobile istorice și toți cei dornici de o incursiune în istoria automobilismului sunt invitați...

Retro Parada Verii aduce vehiculele istorice în centrul Jimboliei
Cultură luni, 6 iulie 2026, 11:00

„Poezie la puterea a patra”, întâlnire dedicată poeziei contemporane la Biblioteca Județeană Arad

6 iulie 2026 @ 11:00 - Evenimentul este dedicat poeziei contemporane și operei poetului Tibu Gelu B. Publicul va putea descoperi patru dintre cele...

„Poezie la puterea a patra”, întâlnire dedicată poeziei contemporane la Biblioteca Județeană Arad
Cultură luni, 6 iulie 2026, 17:30

Exploriu, un muzeu pop-up dedicat științei, în centrul Timișoarei

6 iulie 2026 - 11 iulie 2026 @ 17:30 - 20:30 - Peste 15 exponate interactive, experimente practice și un spațiu dedicat construcțiilor din carton...

Exploriu, un muzeu pop-up dedicat științei, în centrul Timișoarei
Cultură marți, 30 iunie 2026, 00:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 30 iunie – 7 iulie, la Timișoara

30 iunie 2026 - 6 iulie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră...

Evenimentele culturale ale săptămânii 30 iunie – 7 iulie, la Timișoara
Cultură sâmbătă, 8 octombrie 2016, 00:00

„Dimensiuni Alb-Negru”, expoziție internațională de fotografie la Biblioteca Județeană Arad

8 octombrie 2016 - 9 octombrie 2016 @ 0:00 - Asociația Cultural- Educațională MELOPOLIS organizează în perioada 8-9 octombrie 2016, la Casa de...

„Dimensiuni Alb-Negru”, expoziție internațională de fotografie la Biblioteca Județeană Arad