Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Spectacol extraordinar de Dragobete cu violoncelistul Răzvan Suma, la Timișoara

24 februarie 2024 @ 18:00 –

Spectacolul-concert „Liragobete” va fi susținut de orchestra de cameră „Lira”. Alături de violoncelistul Răzvan Suma, va fi invitat și poetul Constantin Romulus Preda.

Articol de Dana Florea, 24 februarie 2024, 18:00

Spectacol extraordinar de Dragobete cu violoncelistul Răzvan Suma, la Timișoara

Un concert cameral de excepție va avea loc de Dragobete, la Timișoara. Spectacolul-concert „Liragobete” va fi susținut de orchestra de cameră „Lira”, cu doi invitați extraordinari: violoncelistul Răzvan Suma și poetul Constantin Romulus Preda. Dirijor: Radu Popa. Concert-maestru: Dragalina Cristian Csaba.

Concertul va avea loc la Sala Lira sâmbătă, 24 februarie 2024, la ora 18:00.

Programul cuprinde Sonata „Arpeggione”, transcripție pentru violoncel și orchestră, de Franz Schubert și Serenada pentru orchestră de coarde op.20, în mi minor, de Edward Elgar. 

Concertul va fi deschis de câteva piese pentru violoncel și orchestră, interpretate de studenții la masterclassul de violoncel coordonat de Răzvan Suma, în perioada 21-23 februarie, și va fi presărat cu poezie de Constantin Romulus Preda, în lectura autorului.

Biletele sunt puse în vânzare la Casa de Cultură a Municipiului Timișoara, Str. Miron Costin nr. 2, începând de joi, 8 februarie 2024. Prețul unui bilet este de 20 lei.

Răzvan Suma va susține la Timișoara și un masterclass de violoncel destinat elevilor și studenților, în perioada 21-23 februarie. Acesta costă 200 lei/persoană și va avea loc la Sala Lira, după următorul program:

  • 21 februarie, 10:00-14:00
  • 22 februarie, 10:00-14:00
  • 23 februarie, 9:00-13:00

Înscrierile se fac la Casa de Cultură a Municipiului Timișoara (Str. Miron Costin nr. 2), începând de marți, 6 februarie 2024. Telefon: 0256-498214, e-mail: office@ccmt.ro

Răzvan Suma s-a născut în 1977, la Cluj-Napoca. În anul 2000 obține diploma de licență a Academiei de Muzică din București, la clasa maestrului Marin Cazacu, iar în 2002 studiază la Longy School of Music (Cambridge, Statele Unite). În prezent este profesor asociat la Universitatea de Muzică București.

În anul 2004 ia naștere „Romanian Piano Trio”, unde îl regăsim alături de Horia Mihail și Alexandru Tomescu. În 2008, devine solist concertist al Filarmonicii din Pitești, iar în 2010 – solist concertist al orchestrelor Societății Române de Radiodifuziune din București. Alături de Marin Cazacu, Alexandra Guțu și Octavian Lup formează cvartetul de violoncele „Cellissimo”.  Suita de proiecte „Vă place Bach?” ,„Vă place Brahms?”, „Vă place Tango?”, „Vă place SCHU…?”, „Vă place Beethoven?”, „Vă plaCello?” sau „Piazzolla, o poveste autentică”, „Tango Tradițional” și „Tango LA CETATE”, cu grupul ArgEnTango, l-au plasat printre cei mai activi violonceliști români.

Constantin Romulus Preda este un tânăr poet din Craiova, laureat al Premiului de debut al Festivalului Internațional „Mihai Eminescu” în 2013. Este considerat „o frumoasă speranță a poeziei din România” de poetul Justo Jorge Padrón, laureat al Premiului Academiei Regale din Spania și al Premiului European pentru literatură.

Până în prezent, a publicat șapte cărți de versuri: „Mii de baionete îmi decorează inima” (2013), „Iubirea noastră înflorește dincolo de stele” (2013), „Cap sau pajură, sabie sau inel de logodnă” (2015), „Martirul Garoafei” (2015), „Te iubesc aproape orb” (2018), „Te iubesc, nu mai am margini” (2018), „M-am iubit cu o femeie-piersică până s-a copt luna” (2019). Cartea „Dor de dor de tine” a devenit bestseller național, cu peste 3000 de exemplare vândute în trei luni de la lansare.

Pagina evenimentului.

Mai multe evenimente din Timișoara și din partea de vest a țării.

 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
28
3
4
7
11
12
19
21
22
24
25
26
27
1
+
Evenimentele culturale ale săptămânii 29 aprilie - 5 mai în Timișoara
Timișoara Muzicală, Double Bill Adrien Brody, concerte cu Feli și SoundsOfOm by Ursu în weekend, sunt câteva dintre evenimentele săptămânii.
Caravana „Shakespeare – peste tot” ajunge la Timișoara și Balinț
Publicul este invitat la ateliere interactive, recitaluri de sonete și spectacole de comedie inspirate din marile opere shakespeariene. Intrarea este liberă.
Programul lunii mai la Teatrul German de Stat Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, citește detalii despre fiecare dintre ele și află de unde poți cumpăra bilete.
Festivalul Internațional ”Timișoara Muzicală” 2025 / PROGRAM
Festivalul a ajuns la ediția cu numărul 49 și este organizat de Filarmonica „Banatul” și Opera Națională Română din Timișoara.
Programul lunii mai la Teatrul Maghiar de Stat Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, citește detalii despre fiecare dintre ele și află de unde poți cumpăra bilete.
Zumzet/Adiere, expoziție dedicată memoriei pictorului Florin Niculiu
Vor fi expuse lucrări de pictură și desen ale lui Florin Niculiu ce provin din colecții private, precum și fotografii realizate în 1997 în memoria artistului de către Ion Grigorescu.
Olimpiada Națională Corală, în premieră la Timișoara
Olimpiada are loc în perioada 8-10 mai și reunește aproximativ 800 de elevi din întreaga țară, reuniți în 22 de coruri.
Expoziția 145 de ani de relații diplomatice între România și Italia, la Muzeul de Artă Timișoara
Vor fi expuse documente diplomatice, telegrame, scrisori, note verbale, protocoale, extrase din presa vremii, monede emise în Italia în secolele XIX–XX, provenite din colecții ale Băncii Naționale a României și din surse private.
Inaugurare Guilty Pressure Soundsystem la L’iziera Park, Pădurea Bistra
Prin intermediul Guilty Pressure, scena dub din Timișoara este pregătită pentru un nou capitol care îmbină cel mai bun sound al muzicii bass locale și internaționale.
Evenimente culturale ale săptămânii 13 - 19 mai, la Timișoara
Concerte, filme, spectacole de teatru și de operă, expoziții, party-uri, lansări de carte, dar și Noaptea Muzeelor și Festival de Film European în această săptămână.
S-au deschis înscrierile pentru tabăra de creație Murani Art Academy
Tabăra este dedicată elevilor și studenților din învățământul vocațional și își deschide porțile între 22-29 iunie 2025, în localitatea Murani din județul Timiș.
Unelte și pasageri, expoziție semnată de artistul Bogdan Achimescu, la Casa Artelor
Bogdan Achimescu va fi și protagonistul unui eveniment desfășurat în Noaptea Muzeelor, prilej cu care propune prelegerea performativă cu titlul „Seara minții - Noaptea muzeelor”.
Conferința Științifică Națională „Administrație Românească Arădeană”
Evenimentul este organizat sub egida „Zilele Administrației Arădene” și dedicat promovării cercetării istorice, identității locale și valorilor administrației românești.
Noaptea Muzeelor 2025 la Deva
Muzeul Civilizației Dacice și Romane Deva a pregătit pentru vizitatori tabere medievale, demonstrații de luptă, tururi ghidate prin expoziții permanente și temporare, ateliere interactive pentru copii și adulți. Accesul este liber la toate evenimentele.
Evenimentele culturale ale săptămânii 20 - 26 mai la Timișoara
Zilele Studenților, cu muzică, film și distracție, pe trei scene, Timișoara Music Awards la Muzeul Satului Bănățean și spectacolul schimbului de gardă sunt câteva dintre evenimentele săptămânii.
Festivalul Dava Fest, la a doua ediție, în localitatea hunedoreană Ardeu
Evenimentul are scopul de a pune în valoare patrimoniul antic al zonei, în special cetatea dacică de la Ardeu, dar și legendele locului și se adresează întregii familii.
„Aventurile lui Plüm Plüm”, o nouă premieră pentru copii la Teatrul Maghiar din Timișoara
Finalul lunii mai aduce pe scena Teatrului Magiar Timișoara un musical cu păpuși, „Aventurile lui Plüm Plüm”, în regia lui Varga Ibolya, o poveste jucăușă și năstrușnică, concepută pentru preșcolari și copiii din clasele mici.
Romanian Workplace Management Forum, pentru prima dată la Timișoara
Ediția din acest an va reuni lideri din domenii-cheie precum IT&C, BPO, industrie, real estate, arhitectură, design interior și administrație publică.
Festivalul ”Întoarcerea la folk”, a treia ediție, la Giroc
Festivalul are loc în 30 și 31 mai și promovează muzica de bună calitate, adresându-se în mod special copiilor și tinerilor.
Au început înscrierile pentru Turul Ciclist Bartók 2025
Evenimentul promovează mișcarea, mobilitatea sustenabilă și relațiile transfrontaliere dintre România și Ungaria.
Musicalul ”Cartea junglei” în regia și coregrafia lui Răzvan Mazilu, la Teatrul German Timișoara
Musicalul vorbește în manieră fermecătoare, deopotrivă copiilor și oamenilor mari, despre prietenie, iubire, loialitate și spirit de sacrificiu.
Events on 1 mai 2025
Events on 5 mai 2025
Events on 17 mai 2025
filarmonica banatul
Concerte simfonice vineri, 12 iunie 2026, 19:00

„Variations of Time”, un dialog muzical peste secole, la Filarmonica Banatul

12 iunie 2026 @ 19:00 - Programul serii are în centru conceptul de variațiune, arta de a transforma o temă muzicală fără a-i pierde...

„Variations of Time”, un dialog muzical peste secole, la Filarmonica Banatul
zilele veveritelor 2026 Buzias
Concerte simfonice sâmbătă, 13 iunie 2026, 00:00

Festivalul ”Zilele Veverițelor” 2026 la Buziaș / PROGRAM

13 iunie 2026 - 14 iunie 2026 @ ore diverse - Festivalul „Zilele Veverițelor” revine la Buziaș în perioada 13–14 iunie 2026, cu două zile...

Festivalul ”Zilele Veverițelor” 2026 la Buziaș / PROGRAM
Programul educațional SoNoRo Interferențe ajunge pentru prima dată la Arad
Concerte simfonice vineri, 7 octombrie 2016, 18:00

Programul educațional SoNoRo Interferențe ajunge pentru prima dată la Arad

7 octombrie 2016 - 14 octombrie 2016 @ 18:00 - A șasea ediție a Festivalului European de Teatru Eurothalia aduce la Timișoara, în perioada 7 - 14...

Programul educațional SoNoRo Interferențe ajunge pentru prima dată la Arad
Ziua Copilului 2026, sărbătorită la Timișoara prin zeci de evenimente pentru întreaga familie
Concerte simfonice luni, 1 iunie 2026, 10:00

Ziua Copilului 2026, sărbătorită la Timișoara prin zeci de evenimente pentru întreaga familie

1 iunie 2026 @ 10:00 - 20:00 - De la activități în Parcul Copiilor până la spectacole și premiere dedicate celor mici, Timișoara pregătește...

Ziua Copilului 2026, sărbătorită la Timișoara prin zeci de evenimente pentru întreaga familie
Concerte simfonice vineri, 23 septembrie 2016, 19:00

„Awakening” închide ediția aniversară a Festivalului „Timișoara Muzicală” la Filarmonica Banatul

23 septembrie 2016 @ 19:00 -   Unul dintre cele mai așteptate filme ale anului, thriller-ul Câini, în regia lui Bogdan Mirică, ajunge și la...

„Awakening” închide ediția aniversară a Festivalului „Timișoara Muzicală” la Filarmonica Banatul
Concerte simfonice sâmbătă, 6 iunie 2026, 19:00

Gală Corală găzduită de Biserica Sfântul Gerard din Cenad

6 iunie 2026 @ 19:00 - Ediția a VI-a a proiectului cultural „Sf. Gerard de Cenad” debutează cu o Gală Corală susținută de Ansamblul Coral...

Gală Corală găzduită de Biserica Sfântul Gerard din Cenad
Concerte simfonice marți, 26 mai 2026, 00:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 26 mai – 1 iunie, la Timișoara

26 mai 2026 - 1 iunie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și...

Evenimentele culturale ale săptămânii 26 mai – 1 iunie, la Timișoara
Concerte simfonice marți, 19 mai 2026, 00:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 19 – 25 mai, la Timișoara

19 mai 2026 - 25 mai 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și...

Evenimentele culturale ale săptămânii 19 – 25 mai, la Timișoara