Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Târgul de Paște 2025 de la Timișoara / PROGRAM

23 martie 2025 – 21 aprilie 2025 @ 10:00 – 20:00 –

Tîrgul de Paște se va deschide duminică, 23 martie, cu tradiționalul Alai al Buneivestiri, care va porni de la Catedrala Mitropolitană la ora 12:00.

Articol de Dana Florea, 23 martie 2025, 10:00 / actualizat: 2 aprilie 2025, 22:05

Târgul de Paște 2025 de la Timișoara / PROGRAM

Târgul de Paște de la Timișoara își deschide porțile pentru vizitatori în perioada 23 martie – 21 aprilie 2025, aducând un mix autentic de produse tradiționale, gastronomie diversificată și un program artistic captivant.

Atmosfera festivă va fi întreținută atât de artiști locali, cât și de invitați speciali pe scena din Piața Libertății. Printre aceștia se numără Pro Consul, Damian Drăghici & Brothers, Lidia Buble și Holograf și mulți alții.

Târgul de Pște se va deschide duminică, 23 martie 2025, cu tradiționalul Alai al Buneivestiri, care va porni de la Catedrala Mitropolitană la ora 12:00, dând startul unei ediții de neuitat a Târgului de Paște.

În Piața Libetății vor fi amenajate 16 truckuri și 32 de căsuțe cu produse alimentare și nealimentare, dar și elemente de divertisment care aduc multă bucurie, tuturor vârstelor: carusele, eurojumper, fotobooth și trenulețul Iepurașului, a cărui gară se află în Piața Unirii.

Nici Sărbătoarea Floriilor nu va trece neobservată la Târgul de Paște. Duminică, 13 aprilie, la ora 12:00, Alaiul Floriilor, însoțit de Zâna Florilor, va porni de la Catedrala Mitropolitană și va străbate centrul împodobit al Timișoarei.

Program dedicat copiilor

Piața Sfântul Gheorghe va fi un spațiu dedicat copiilor, atât prin decorațiuni, cât și prin activități specifice:

Sâmbătă, 5 aprilie

  • ora 17:00 –  Teatrul Reșița, CEI TREI PURCELUȘI

Duminică, 6 aprilie

  • ora 17:00 – Teatrul Magic Oz, JACK ȘI VREJUL DE FASOLE

Miercuri, 23 aprilie

  • ora 18:00 – Teatru pe Roți, BIRUITORUL (spectacol dedicat Sfântului Gheorghe)

Vânătoarea de ouă de ciocolată

A doua și a treia zi de Paște vor fi marcate de tradiționala vânătoare de ouă de ciocolată, desfășurată în mai multe parcuri din Timișoara. Cei mici sunt invitați să participe la această activitate interactivă și să se bucure de spectacole special pregătite pentru ei.

Programul evenimentului este următorul:

  • Luni, 21 aprilie 2025, ora 10:30 – Parcul Dacia, ora 12:30 – Parcul Adolescenței, ora 14:30 – Parcul Pădurice, ora 16:30 – Parcul Clăbucet, ora 18:30 – Parcul Petőfi Sándor.

Ateliere creative

PROGRAMUL TÂRGULUI DE PAȘTE

Duminică, 23 martie                               

Deschiderea Târgului de Paște

  • ora 18:00 – Canto în culori moderne cu Studenți ai Facultății de Muzică și Teatru, UVT​
  • ora 18:45 – Trupa Versus
  • ora 19:45 -Trupa PROCONSUL

Marți, 25 martie

  • ora 17.00 – Folclor cu Carmen Biruescu, Gabi Zaharia, Camelia, Ciocu, Ionela Bădălan, Andreea Miroșu și Mariana Zota
  • ora 18:00-20:00 – Spectacol Ansamblul „Timișul” ((de Ziua Poliției Române)

Invitați: Emilia Dorobanțu, Cornelia & Lupu Rednic șisoliști locali.

Joi, 27 martie                     

  • ora 17:30 – Hora Unirii, de Ziua Basarabiei
  • ora 18:00 – Artistul de Mâine
  • ora 19:10 –  MRB School 

Vineri, 28 martie               

  • ora 17:00 – Școala Ramona Iatan
  • ora 18:00 – Lia Burg
  • ora 18:20 – Recital de operetă cu Studenții claselor de Canto ai Facultății de Muzică și Teatru, UVT
  • ora 19:00 – Jarvis Musical Voices
  • ora 19:30 -Magnum Team

Sâmbătă, 29 martie                        

  • ora 18:00 – Incubatorul de Arte
  • ora 19:00 – Bela Luna Band
  • ora 20:00 – Lidia Buble

Duminică, 30 martie        

  • ora 17:00 –  Școala de Muzică „Cantodena”
  • ora 18:00-20:00 – Spectacol Ansamblul „Timișul” Tineret

Marți, 1 aprilie                  

  • ora 17:30 – Aly Dance
  • ora 17:50 – Grupul „Icoane bănățene”
  • ora 18:00 – Școala Babel
  • ora 18:40 – Palatul Copiilor

Joi, 3 aprilie

  • ora 18:00 –  Chromatik Art
  • ora 19:00 – B Dance Squad
  • ora 19:15 – Școala Diana & Denis Matei
  • ora 20:00 – Vibes & Voices cu Studenți ai Facultății de Muzică și Teatru, UVT

Vineri, 4 aprilie                 

  • ora 17:00 – Generația Muzicii
  • ora 18:30 – Image Club
  • ora 18:40 – Extrem
  • ora 19:05 – Incubatorul de Arte
  • ora 20:05 – Active Dance Studio

Sâmbătă, 5 aprilie            

  • ora 18:00 – Nadayana
  • ora 19:00 – Jais & Ionuț Dorobanțu
  • ora 20:00 -Bega Blues Band                                                                                                        

Duminică, 6 aprilie                      

  • ora 18:00 – Anne Dance Studio
  • ora 18:30 – Trupa Abyss
  • ora 19:00 – Splendor Solis, Peregrinii

Marți, 8 aprilie                  

  • ora 17:00 – Denisse Ballet School
  • ora 17:30-20:30 –  Palatul Copiilor

Joi, 10 aprilie                                 

  • ora 17:00 – Școala de dans Dancing Stars Team
  • ora 17:45 – Perfect Music Dumbrăvița
  • ora 18:30 – Școala Ellias Meici
  • ora 19:00 – Dinamic Dance
  • ora 19:35 – Mini Mini Reflex

Vineri, 11 aprilie               

  • ora 18.00 –  Clopoțeii Sfântului Nicolae
  • ora 18:30 – Liceul de Artă „Ion Vidu”
  • ora 19:15 – Corala Carmina Dacica
  • ora 19:30 – Corul Avocaților din Baroul Timiș

Sâmbătă, 12 aprilie                     

  • ora 17:00 – Povești Disney în cântec și culori -Recital vocal și atelier de pictură facială cu Studenții claselor de Canto ale Facultății de Muzică și Teatru, UVT
  • ora 17:45 -Top Dance
  • ora 18:25 – Tineri timișoreni talentați
  • ora 20:00 – Trupa Phaser

Duminică, 13 aprilie                    

  • ora 12:00 – FLORI DE FLORII (Alaiul Florilor), TEATRUL PE ROȚI
  • ora 17:00 – Atelierul de Folk
  • ora 17:30 – Beg Art
  • ora 18:30 – Concert Flores (In Memoriam Ion Mătăsaru)

Luni, 14 aprilie                  

  • ora 19:00 – Orchestra Simfonică a Facultății de Muzică și Teatru,   Dirijor: Christian Câșleanu

Marți, 15 aprilie                

  • ora 18:00-20:00  – Salon Orchestra, muzică ambientală

Luni, 21 aprilie 

  • ora 18:00 – Pseudonym
  • ora 19:00 – DAMIAN DRĂGHICI & BROTHERS

Marți, 22 aprilie                

  • ora 20:00 – CAVALERIA RUSTICANA cu  Opera Națională Română Timișoara

 Miercuri, 23 aprilie                      

ÎNCHIDEREA TÂRGULUI DE PAȘTI

  • ora 19:00 –  Pandora
  • ora 20:00  – HOLOGRAF

Mai multe evenimente din Timișoara și din partea de vest a țării.

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
31
5
6
7
12
14
17
18
19
20
21
24
27
28
1
2
+
3
4
Evenimentele culturale ale săptămânii 1 - 7 aprilie la Timișoara
O săptămână cu spectacole de teatru sau de operă, filme, muzică, lansări de carte și două evenimente care au ca temă mâncarea.
Cele mai mari companii din Timișoara, la Zilele Carierei UPT
Zilele Carierei este un eveniment organizat de Universitatea Politehnica Timișoara, ajuns la ediția XXVI-a.
În ritmul lumii, cea mai amplă retrospectivă Ștefan Bertalan, la Timișoara
Expoziția, curatoriată de Bernard Blistène, cuprinde peste 250 de lucrări care explorează viziunea profundă a lui Bertalan asupra relației dintre natură, formă și percepție.
Sidy Thal – povestea atacului anti-semit din Timișoara anului 1938 – pe scena Teatrului German de Stat Timișoara
Spectacolul este realizat împreună cu Teatrul Evreiesc de Stat București și e o încercare de a reconstitui atacul și perioada în care antisemitismul și fascismul au devenit parte din viața de zi cu zi într-o societate multiculturală, ceea ce a dus la oroarea celui de-al Doilea Război Mondial și la Shoah. 
Retrospectivă Virginia Baz Baroiu, la Muzeul Național de Artă Timișoara
Expoziția „Cerul, Pământul și Cuvântul. O retrospectivă Virginia Baz Baroiu” aduce în prim-plan opera uneia dintre cele mai longevive artiste din Banat, punând în valoare atât creațiile sale, cât și contribuția sa esențială la viața artistică din România.
Au început înscrierile la Harababura Fair 2025, ediția de Paști
Târgul aduce în fața publicului o selecție diversă de produse realizate de designeri locali, de la piese vestimentare la ceramică și bijuterii, dar i viniluri i alte produse dedicate colecționarilor de muzică.
”Azi, la noi, cântă tot natul”, spectacol extraordinar de Florii, la Timișoara
Aflat la a patra ediție, spectacolul aduce pe scenă soliști consacrați și profesioniști din diverse domenii. Medici, avocați, ingineri, arhitecți, jurnaliști sau actori pasionați de folclor devin, preț de câteva minute, soliști de muzică populară, alături de orchestra Ansamblului "Timișul".
Evnimentele culturale ale săptămânii 15 - 21 aprilie la Timișoara
O premieră a unui spectacol de teatru, două concerte deosebite la filarmonică și o întâlnire cu scriitori timișoreni sunt câteva dintre evenimentele săptămânii.
”Crăiasa Zăpezii”, un basm pentru cei mici și mari la Teatrul German de Stat Timișoara
Elementele de basm nu constituie decât unul din straturile de înțelegere, "Crăiasa Zăpezii" fiind și o piesă despre procesul de maturizare prin care trec copiii.
Evenimentele culturale ale săptămânii 22 - 28 aprilie la Timișoara
A treia retrospectivă Ceau, Cineclub!, filme la Focus Gopo, spectacole cu trupe de teatru ale elevilor vorbitori de germană și concerte în weekend în Bastionul Theresia sunt câteva dintre evenimentele culturale ale săptămânii.
Să ciTimișoara, seară literară alături de autorii Mugur Ioniță și Tudor Crețu
Cei doi autori vor discuta cu publicul despre Timișoara, despre memorie și despre cum cărțile pot deveni poduri între oameni.
Au început înscrierile pentru Jocul-Concurs Poveștile Cangurului
Concursul este destinat claselor pregătitoare și claselor I-XII și testează cunoștințele de limbă și civilizație, intuiția, logica și viteza de reacție.
Retroparada Primăverii revine la Timișoara
Retroparada Primăverii este un eveniment cu o tradiție de 27 de ani care reunește colecționari de mașini de epocă.
Evenimentele culturale ale săptămânii 29 aprilie - 5 mai în Timișoara
Timișoara Muzicală, Double Bill Adrien Brody, concerte cu Feli și SoundsOfOm by Ursu în weekend, sunt câteva dintre evenimentele săptămânii.
Caravana „Shakespeare – peste tot” ajunge la Timișoara și Balinț
Publicul este invitat la ateliere interactive, recitaluri de sonete și spectacole de comedie inspirate din marile opere shakespeariene. Intrarea este liberă.
Programul lunii mai la Teatrul German de Stat Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, citește detalii despre fiecare dintre ele și află de unde poți cumpăra bilete.
Festivalul Internațional ”Timișoara Muzicală” 2025 / PROGRAM
Festivalul a ajuns la ediția cu numărul 49 și este organizat de Filarmonica „Banatul” și Opera Națională Română din Timișoara.
Events on 4 aprilie 2025
Events on 11 aprilie 2025
Events on 26 aprilie 2025
Events on 1 mai 2025
Avertisment Salvamont: Risc de avalanșă în Masivul Parâng
joi, 18 decembrie 2025, 07:59

Avertisment Salvamont: Risc de avalanșă în Masivul Parâng

Salvamontiștii din Parâng atrag atenția asupra riscului de producere a avalanșelor în zona montană înaltă, în special pe traseele de...

Avertisment Salvamont: Risc de avalanșă în Masivul Parâng
Start pentru sezonul de schi în stațiunea Straja
joi, 18 decembrie 2025, 07:54

Start pentru sezonul de schi în stațiunea Straja

Sezonul de schi din stațiunea Straja va începe oficial sâmbătă, 20 decembrie, după ce tunurile de zăpadă artificială au funcționat intens...

Start pentru sezonul de schi în stațiunea Straja
Vremea în Banat și Crișana
joi, 18 decembrie 2025, 07:43

Vremea în Banat și Crișana

Astăzi, vremea va fi caldă pentru această dată. Cerul va fi variabil, cu înnorări temporare îndeosebi în nordul Crișanei și în zonele de...

Vremea în Banat și Crișana
CSM Oradea, al doilea eşec în faza Top 16 a FIBA Europe Cup
miercuri, 17 decembrie 2025, 23:50

CSM Oradea, al doilea eşec în faza Top 16 a FIBA Europe Cup

Principalii marcatori ai partidei au fost Caupain 13 puncte, pentru gazde, respectiv Richard 19, Nzekwesi 19, pentru CSM Oradea. În primul meci din...

CSM Oradea, al doilea eşec în faza Top 16 a FIBA Europe Cup
miercuri, 17 decembrie 2025, 21:09

Rugby | SCM Timişoara, şase nominalizări la Superlativele anului

Timișoara îi are nominalizați pe Kemal Altînok – Cel mai bun Jucător român în Liga de Rugby; Tique Iliesa – Cel mai bun Jucător...

Rugby | SCM Timişoara, şase nominalizări la Superlativele anului
miercuri, 17 decembrie 2025, 13:16

Despărţire-surpriză: Claudiu Keseru nu mai este director sportiv la FC Bihor

Fostul internaţional spune, citat de pagina de facebook a clubului orădean, că motivele sunt doar de natură personală: „Motivele sunt doar...

Despărţire-surpriză: Claudiu Keseru nu mai este director sportiv la FC Bihor
miercuri, 17 decembrie 2025, 12:39

Prima ediție a festivalului de cultură bănățeană „Ionel Iacob-Bencei”

Comuna Pișchia devine, la final de an, un punct de întâlnire pentru creatori, iubitori de cultură și tradiții bănățene. Festivalul de...

Prima ediție a festivalului de cultură bănățeană „Ionel Iacob-Bencei”
miercuri, 17 decembrie 2025, 12:25

Crăciun tradițional la Muzeul Satului Bănățean: colinde, alaiuri și ateliere pentru copii

Crăciunul este sărbătorit anul acesta într-un cadru autentic, cu alaiuri de colindători care vor anima gospodăriile tradiționale din Muzeul...

Crăciun tradițional la Muzeul Satului Bănățean: colinde, alaiuri și ateliere pentru copii